Skocz do zawartości
Nezehej

Laptop studia informatyczne/gry do 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedługo planuje zakup laptopa na studia oraz okazjonalnego grania. Zastanawiam się nad jednym sprzętem z przekątna matrycy 17,3 https://www.x-kom.pl/p/513171-notebook-laptop-173-hp-pavilion-gaming-i5-9300h-8gb-256-gtx1650.html jest też wersja z matrycą 15,6 https://www.x-kom.pl/p/512783-notebook-laptop-156-hp-pavilion-gaming-i5-9300h-8gb-256-gtx1650.html jeszcze rozważałem https://www.x-kom.pl/p/509452-notebook-laptop-156-dream-machines-g1650-15-i5-9300h-8gb-480-gtx1650.html?partnerid=100448925&sm12=MzU=&ts=1566399403&token=b2dfb06136d0710af5f739cc40672b9a&103 oraz https://www.x-kom.pl/p/505997-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y540-15-i5-9300h-8gb-256-gtx1650.html

Zastanawiam się czy 17,3 nie będzie za duży na mobilnego laptopa ale kolega mówił, że jest więcej miejsca na chłodzenie i wygodniej się pracuje. 3600 zł to jest górna granica, system dostanę najprawdopodobniej z uczelni.

Edytowane przez Nezehej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kadon

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak laptop do grania, moim zdaniem prędzej czy później siądzie grafa a i tak na laptopie nie da się pograć w to, co na stacjonarce za identyczne pieniądze. Jeśli chcesz mieć sprzętu na studia i na lata, bez problemów i zmartwień, zrezygnuj z gierek i szukaj konfiguracji tylko i wyłącznie w aluminiowych obudowach. Niemalże codziennie naprawiam studenckie laptopy z W.U.M., wszystkie są połamane. Nie ma sprzętu któryby miał całą obudowę, bynajmniej na taki jeszcze nie trafiłem (mowa o klasycznym sprzęcie z plastiku cienkim jak papier). Kolejna rzecz, 17" jeśli chodzi o wygodę pracy jest rewelacyjne ale licz się z tym iż w przedziale cenowym do 3600zł dobrego ekranu 17.X nie dostaniesz. Chodzi tu o tzw. PPI (ilośc pikseli na cal). Jeśli w obu przypadkach w matrycach 17.X oraz 15.X cala będzie rozdzielczość np. 1920x1080 to obraz na ekranie 15.X będzie lepszy (ostrzejszy). Kolejna rzecz to akumulator, najważniejsza rzecz w laptopie na studiach, wierz mi na słowo honoru, prąd wtedy bardzo ważny. Wypasiony pod gierki sprzęt zje akumulator naprawdę w chwilę i wtedy zaczynają się bolączki. Możesz oczywiście dźwigać ze sobą ładowarkę albo i dwie dodatkowo baterie ale z dodatkowym "osprzętem" studneckim będzie to naprawdę uciążliwe. Kolejna sprawa to taka, że nie wiadomo co będziesz studiował. Informatyka? Elektronika? Laptop ma być podręcznym notesem z kalkulatorem czy czymś do np. Corela / Autocada itp??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie programowanie, co do gier chodzi mi bardziej o odpalenie okazjonalnie CIV5 czy DOTA2. Do bardziej wymagających gier mam kilkuletniego PC z GTX 970. Mam aktualnie pracę w której często wyjeżdżam w delegacje dlatego zdecydowałem się na zakup laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kadon

No to jeśli programowanie to zacznij poszukiwania od procesora który obsługuje pełną wirtualizację (vt-d + vt-x) oraz laptopa z portem M.2 i nagrywarką DVD. Tu chodzi o to aby nie zrobić sobie a ku ku w przyszłości, z autopsji wiem że brak możliwości szybkiej podmiany dysku to udręka dlatego polecam laptopy które mają napęd DVD oraz M.2. Na dysku M.2 montujesz system którego nie dotykasz w pracy, system zawiera internet, domowe sprawy, naukę, pocztę, książki i masę innych. Laptopy które mają M.2 na pokładzie, mają także zwykły interface sata więc tutaj masz poligon do zabawy który nie ruszy danych z dysku M.2, jesteś po prostu bezpieczny, nigdy nie wyjdziesz do pracy z uwalonym systemem. Mając nagrywarkę oczywiście wyrzucasz ją i w to miejsce pakujesz kolejny dysk.

Dlaczego o tym wszystkim mówię? Wspomniałeś o programowaniu więc temat rzeka i wierz mi na słowo honoru, soft lub się "jeść". Gryzie się wszystko zwłaszca gdy masz upchane po sam sufit. W programowaniu nie będzie tak że będziesz sobie siedział pod Windows 10 Pro i rządził, o nie, nie, czasy jednosystemówek przeminęły. Nawet stare Visual Studio typowo pod język C będzie się jadło z nowszymi i zawsze będzie jakiś pirtolnik w systemie. Mnie życie nauczyło "nie mieszać technologii" że tak to ujmę :D i od lat posiadam wiele dysków. Są maluteńkie, leciuteńkie (zwłaszcza ssd) i zero problemów, naprawdę. Nie bawię się w partycjonowanie i upychanie wielu systemów na jedym dysku bo najczęściej w chwilach awarii tracisz wszystko. Ja to wszystko podzieliłem sobie na epoki zwane "operacyjką", czyli stawiam sobie na jednym dysku Windows XP i wszsytko co hulało pod/na tym systemie i tyle. Dokładnie to samo robię z innymi systemami, czyli osobno zabawki dla Windows7 i osobno dla Windows10. Dokładnie a raczej podobnie robię sobie linuksa. U mnie wymyśliłem to tak (mam starego Lenovo L540): na dysku M.2 2242 mam system nietykalny (Windows 7 + Mint 19). W obudowie w miejscu klasycznego dysku mam zamontowalną talerzówkę (dysk 2TB HDD) a na nim projekty, dane i masa różnych partycji. Natomiast w miejscu nagrywarki DVD mam wstawioną kieszeń MultiBay (dorobiłem sobie tasiemkę do kieszeni w celu szybkiego wyjmowania dysków). Bootwanie z automatu mam ustawione na M.2 ale jeśli ręcznie przerzucę podczas POST-TESTU na inny dysk tu rusza mi z kieszeni. No i wtedy, zależne od dysku jaki wrzucę = mam co chcę mieć. Takich kieszeni do pracy niszę kilka, są lekkie i święty spokój z ujadaniem się nad systemami operacyjnymi. Zabawki z Atmelem/Arduino na jednym dysku; java i vs na innym, cad + corel + a.mas.collection na innym i tak dalej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś b.dobre modele, szczególnie Lenovo. Model Y540 ma bardzo dobry układ chłodzenia, a nieco powyżej budżetu jest też wersja 17-sto calowa:

Lenovo Legion Y540-17 i5-9300H/8GB/256 GTX1650 za 3699zł

Z nieco większym ekranem, ale z takimi samym podzespołami jak mniejszy model. Seria Legion objęta jest też programem Lenovo Premium Care.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niedługo planuje zakup laptopa na studia oraz okazjonalnego grania. Zastanawiam się nad jednym sprzętem z przekątna matrycy 17,3 https://www.x-kom.pl/p/513171-notebook-laptop-173-hp-pavilion-gaming-i5-9300h-8gb-256-gtx1650.html jest też wersja z matrycą 15,6 https://www.x-kom.pl/p/512783-notebook-laptop-156-hp-pavilion-gaming-i5-9300h-8gb-256-gtx1650.html jeszcze rozważałem https://www.x-kom.pl/p/509452-notebook-laptop-156-dream-machines-g1650-15-i5-9300h-8gb-480-gtx1650.html?partnerid=100448925&sm12=MzU=&ts=1566399403&token=b2dfb06136d0710af5f739cc40672b9a&103 oraz https://www.x-kom.pl/p/505997-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y540-15-i5-9300h-8gb-256-gtx1650.html

Zastanawiam się czy 17,3 nie będzie za duży na mobilnego laptopa ale kolega mówił, że jest więcej miejsca na chłodzenie i wygodniej się pracuje. 3600 zł to jest górna granica, system dostanę najprawdopodobniej z uczelni.

 

Najlepiej to jakbyś powiedział w co zamierzasz grać, ale miej tą świadomość, że w tej cenie to nawet nie pakowałbym się w nic powyżej 1050ti, bo się będzie gotowało wszystko w środku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kadon

No to w końcu do grania czy programowania? Kolega zdecyduje się albowiem wszystko to co nowe i do grania jest pod Windows10 i często takowe nowe bajery mają w UEFI locka czyli zablokowany Secure Boot i trzeba troszeczkę namęczyć się aby odblokować. Jednym udaje się, drugim już nie, w jednym modelu pójdzie łatwo a w drugim wcale (budżetowe Kiano/Lenovo/LG/Fujitsu). Chcąc zostać w przyszłości "dobrym" informatykiem/programistą z pewnością zaczniesz od nauki języka C, potem przyjdzie C++, Java i masa innych. Wejdziesz w świat elektroniki to otrzesz się o asemblera a nawet fortrana. Wtedy kolega zrozumie że świat gerek dla xxxyyyzzz ludzi to całkiem inny świat do jakiego chcesz wejść. Wtedy kolega zrozumie co to brak RS232 czy nawiedzone pod kątem programowania mikrokontrolerów USB3.0/3.1. Odpuść granie w dobre gry na sprzęcie roboczym albowiem to nie jest możliwe. Najtańszą opcją jaką znalazłem Ci do szkoły (opcja używana) to Lenovo L540. Masz tam matrycę 15.6 Full HD, jest obecność M.2 2242, jest nagrywarka, jest sata3. Grafika HD4600 wyrobi z każdym środowiskiem (IDE), spokojnie działa z Adobe Cs-Ls, ładnie hula Corel, Sony Vegas dość dobrze współpracuje nawet przy Hevc265. Na pokładzie masz wymienne procesory na podstawce PCPGA946 zatem kup laptopa z najtańszym prockiem (może być śmietnik i3-4000M) i wymień na i7-4800MQ. Będziesz miał 4 rdzenie, 8 wątków i pełną wirtualizację (VTd,VTx i inne). Od razu też wstaw 2 x 8GB DDR3L-1600 (16GB przy wirtualkach to nie przesada), wymień nagrywarkę na kieszeń multibay i przyszykuj to pod choćby trzy systemy. Bez znajomości Linuksa w przyszłości nie będziesz informatykiem lecz leszczem bo zagnie Ciebie każdy młodziak. Przyszykuj sobie kompa pod Windows7, Windows10 oraz np. Ubuntu/Mint. Na oryginalnej baterii owy Lenovo potrafi działać (z Windows7, bez Wifi, Wan) nawet i 8 godzin. To spokojnie wystarczy na studia. Do L540 masz sterowniki do wszystkiego, bootowanie z i bez CSM, bootowanie ze wszystkiego (multibay,sata,m2,usb, pcmcia-usb). Laptop ma wszystko co Ci potrzebne na pierwsze 2,3 lata nauki, czytnik linii, wifi, bluetooth i inne. W podstawie kosztuje od 400 do 600zł z matrycą full HD. Rozbudowa to drugie 400-600zł a dobra rozbudowa 600-800zł. Gdy już zaczniesz grasować po forach z avr/arduino to zrozumiesz że na najnowszym sprzęcie nic nie da się zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś b.dobre modele, szczególnie Lenovo. Model Y540 ma bardzo dobry układ chłodzenia, a nieco powyżej budżetu jest też wersja 17-sto calowa:

Lenovo Legion Y540-17 i5-9300H/8GB/256 GTX1650 za 3699zł

Z nieco większym ekranem, ale z takimi samym podzespołami jak mniejszy model. Seria Legion objęta jest też programem Lenovo Premium Care.

W tej cenie z tymi samymi podzespołami, większym dyskiem i 16gb ram masz DM

https://www.x-kom.pl/p/510195-notebook-laptop-15-6-dream-machines-g1650-15-i5-9300h-16gb-480-gtx1650.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...