Skocz do zawartości
janeczek51

Różnica prędkości - SSD czy HDD - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Jak wygląda różnica prędkości przy dyskach przenośnych? Wiem, że HDD jest szybszy, ale czy użyty z komputerem na którym jest SSD i USB3.0 przesył będzie szybszy niż przy użyciu dwóch HDD ? A z kolei czy przy użyciu dwóch SSD transfer będzieszy szybszy niż przy HDD w kompie i SSD zewnętrznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt zagmatwane te pytania dla mnie, nie wiem do końca co od czego ma być szybsze... Odpowiem tylko, że USB 3.0 dla SSD jest tylko minimalnie wolniejsze od SATA 3, praktycznie różnica jest nieodczuwalna. Dla HDD tym bardziej, bo HDD jest tu wąskim gardłem, więc można powiedzieć, że HDD na USB 3.0 jest tak samo szybkie jak na SATA 3. Oczywiście mówię tu o porównywaniu prędkości tego samego napędu, który możesz podpiąć za pomocą kieszeni USB 3.0 - jak kupujesz gotowy zewnętrzny dysk SSD, to trudno go do czegokolwiek porównać, a producent może tam np. wsadzić wolniejsze kości od typowego SSD na SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybsze jest HDD. Ma talerze które się kręcą z prędkością 7200/5400 rpm.. a SDD nie ma talerzy.. więc nie ma co się kręcić :lol2:

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt zagmatwane te pytania dla mnie, nie wiem do końca co od czego ma być szybsze... Odpowiem tylko, że USB 3.0 dla SSD jest tylko minimalnie wolniejsze od SATA 3, praktycznie różnica jest nieodczuwalna. Dla HDD tym bardziej, bo HDD jest tu wąskim gardłem, więc można powiedzieć, że HDD na USB 3.0 jest tak samo szybkie jak na SATA 3. Oczywiście mówię tu o porównywaniu prędkości tego samego napędu, który możesz podpiąć za pomocą kieszeni USB 3.0 - jak kupujesz gotowy zewnętrzny dysk SSD, to trudno go do czegokolwiek porównać, a producent może tam np. wsadzić wolniejsze kości od typowego SSD na SATA.

 

Dobra inaczej. Mam lapka z dyskiem SSD. I chce dokupić dysk przenośny. Duża będzie różnica prędkości pomiędzy zewnętrznym HDD a SSD ?

 

Dobra inaczej. Mam lapka z dyskiem SSD. I chce dokupić dysk przenośny. Duża będzie różnica prędkości pomiędzy zewnętrznym HDD a SSD ? Bo w cenie różnica jest spora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak duża, taki przenośny hdd nadaję się po prostu na magazyn danych. Wgrać jakieś filmiki, zdjęcia itd. raz na jakiś czas odtworzyć na coś innym kompie, podpiąć do TV etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu różnica będzie taka jak między SSD a HDD. To że HDD będzie podpięty przez USB 3.0 nie zmieni tu niczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I chce dokupić dysk przenośny
A co będziesz z nim robił? SSD nie lubią odłączenia od prądu na miesiące (retencja danych).

 

Ponadto główny zysk z SDD to brak mielenia HDD, a mielenie występuje głównie z winy Windows, na początku głowice skaczą jak głupie, a potem gdy się uspokoi to też lubi sobie pomielić. Mielenie masz też np. uruchamiając jednocześnie Chrome i Firefox itp. Szybkość odczytu 4K dla HDD to ok. 1 MB/s, a dla SSD 20-40 MB/s (są i większe, ale są też złomy z 5 MB/s też drastycznie szybsze niż HDD).

 

Tak więc przenośny SSD to bezsens, wsadź go do laptopa (do środka) to od razu dostanie kopa. I tak kopiując między dyskami będziesz limitowany przez HDD, jedyny zysk może być w grach - znacznie szybsze ładowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...