Skocz do zawartości
v3dium

Niepłynny obraz przy 60fps

Rekomendowane odpowiedzi

Mam bardzo dziwny problem z brakiem płynności w dynamicznych grach mając fps niższy niż te 90-120 klatek na sekundę. Występował on na starym PC-cie z kartą GTX 960 + i5 4770K, a teraz występuje też na nowym z GTX 1660 Ti + i5 8600K. Wygląda to w sposób następujący. Włączając jakąkolwiek szybką grę z widokiem FPP (z oczu postaci, którą się gra) mając odblokowany klatkarz i 60-80fps widzę zauważalne "rwanie" obrazu przy chodzeniu, skakaniu i ogólnie poruszaniu się. Nie jest to wina spadających fpsów bo one wcale nie spadają. I nie chodzi mi też o rozwarstwianie się obrazu z powodu braku Vsynca. To jest coś zupełnie innego. Tak jakby przy ruchach postaci i obracaniu się na boki klatki gwałtownie spadały, mimo że... wcale nie spadają. Po włączeniu vsynca i zablokowaniu klatek na stałych 60 jest dokładnie to samo, a nawet i gorzej. Bo ten efekt jest jeszcze bardziej widoczny.

 

Problem całkowicie ustępuje, kiedy obniżę detale w grze, wyłączę vsync i mam te 90 lub więcej klatek. Obraz staje się bardzo płynny, nie mam żadnych mikroprzycięć i szarpnięć.

 

Czego to może być wina? Na pewno nie zbyt słabych podzespołów bo mówię tutaj nawet o tak starych grach jak Far Cry 3, Far Cry 4, Serious Sam HD, Dying Light, seria Battlefield od Bad Company 2 zaczynając, Painkiller, Crysis itp.

 

Próbowałem też różnych wersji sterowników, ale było jasne że to nie przyniesie efektu skoro problem występuje na dwóch różnych kartach graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzet masz dobrze skonfigurowany w bios?? Procesor, ustawienie pamiec itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś z monitorem :hmm: - kabel , podkręcone hz elektronika monitora nie wyrabia itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzet masz dobrze skonfigurowany w bios?? Procesor, ustawienie pamiec itp

 

Tak, na starym kompie testowałem na i7 4770K z OC, lekkim OC, bez OC i wszystko na auto. Nie było żadnych zmian. To samo z pamięciami. Testowałem na ustawieniach AUTO, z włączonym profilem XMP, bez XMP, i na sztywno 1600MHz. Wyłączanie w biosie wszystkich zbędnych technologii intela też przerabiałem. Nie było żadnych zmian, czy to na ustawieniach AUTO czy to bez nich. Na nowym PC też to wszystko przerobiłem i nie ma zmian. Tak jakby było winne coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten problem przy pewnej nastawie synchronizacji (są różne rodzaje do wyboru, ale mam na myśli kartę AMD). Dokładnie, to przy jednej synchronizacji miałem problemy z płynnością, a przy innej było płynnie. Dodatkowo jeszcze są nastawy freesync (w sterownikach, a nawet w monitorze). Nie wiem, czy nie mam lepszej płynności przy stałych 60Hz/FPS przy FreeSync OFF zarówno w monitorze jak i GPU.

 

Upraszczając przekaz: moim zdaniem powinieneś pogrzebać w ustawieniach sterowników karty graficznej, tam gdzie są nastawy synchronizacji, buforowania i aktywacji freesync. To samo w monitorze (są nawet do wyboru zakresy freesync w niektórych modelach i ustawienie szerszego, a nawet włączenie freesync, nie musi być lepsze)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączony fastsync daje podobne objawy gdy nie uzyskujemy conajmniej dwukrotności FPS odświeżania monitora.

 

Całkowite wyłączenie synchronizacji też może powodować efekt szarpania, stutteringu.

 

Ja u siebie w każdej grze włączam Vsync, chyba że jest to jakiś shooter multiplayer to zjeżdżam z detalami aby uzyskać jak najwyższy FPS.

Edytowane przez lolekol464

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Vsync czasem gryzie się z freesync i gsync - sprawdź w opcjach czy nie pomoże wyłączenie.

2. Niektóre monitory (np mój HP Omen 25) gubią klatki przy maksymalnym odświeżaniu co może skutkować przycięciami.

3. Dx12 to w większości gier kupa. Jak możesz - sprawdź grę w Dx11.

 

Przygoda z dzisiaj: po raz pierwszy odpaliłem BF V. Ryzen 3700X, Strix 2080 SUPER - ze wszystkimi wodotryskami z lockiem na 60 klatek zdarzało się, że spadało poniżej (w fhd) i co ciekawe - nawet najdrobniejszy drop to były przycięcia i to dosyć spore. Na low podobnie, nie ważna ilość fps - spadek to przycięcia. Wyłączyłem vsync (zostawiając freesync) i zmieniłem dx na 11 - nie ma przycięć (i ray tracingu :E).

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w Forzie Horizon 4 tak, że mimo stabilnych 60 klatek strasznie szarpie,

włączenie v-sync eliminuje problem, bez nie da się grać.

Z OC i bex OC, na różnych detalach nie ma znaczenia.

Macie jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hpet pod windowsem wyłączony? Podobno on lubi takie problemy robić.

Albo 60hz matrycę monitorów- sam tak miałem na starym monitorze , ciężko to opisać, niby gra reagowała dobrze , ale brakowało jakby płynności. Teraz na niszowym 144hz gry działają o wiele płynniej mimo takiej samej ilości fps ;) . Nie w każdą grę gram ma 144fps+ i nie w każdej grze mi tyle trzyma fpsow jakby coś:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hpet? :hmm:

Muszę spojrzeć,

ale jak dostanę info z reklamacji płyty,

już 3 tygodnie się bujam z tym :o aktualnie komp stoi w częściach,

1050ti sprzedana i kupno karty jak będzie płyta.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak:

1. Wyłącz VSYNC wszędzie (gra, sterownik)

2. Zainstaluj RTSS

3. Ogranicz FPS w RTSS do takiego jaką częstotliwość odświeżania ma Twój monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Jeśli wyłączy w grze Vsync i ograniczy klatki za pomocą RTSS będzie miał niemiłosierny tearing.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hpet? :hmm:

Muszę spojrzeć,

ale jak dostanę info z reklamacji płyty,

już 3 tygodnie się bujam z tym :o aktualnie komp stoi w częściach,

1050ti sprzedana i kupno karty jak będzie płyta.

Sam tego nigdy nie robiłem...niewiem czy warto...

http://forum.pclab.pl/topic/1252012-HPET/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Jeśli wyłączy w grze Vsync i ograniczy klatki za pomocą RTSS będzie miał niemiłosierny tearing.

 

Skąd takie info? Gram tak w PoE, grałem w Grim Dawn i inne gry i nie mam żadnego tearingu.

Warunek - ograniczenie klatek musi być równe odświeżaniu monitora czyli jak ma 60Hz ustawia 60FPS.

Edytowane przez Shade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam stary monitor, który takich rzeczy jak free sync czy gsync nawet na "oczy" nie widział. Jest to LG 22MP65HQ. Wszystkie "ulepszacze obrazu" mam w nim wyłączone. Zresztą próbowałem nawet niektóre włączać i sprawdzać, czy coś się zmieni, ale zero jakiejkolwiek poprawy. Panel sterowania nvidia też mam już w całości przerobiony. Próbowałem różnych ustawień, ale nie dało to efektu.

 

Tak samo przerabiałem wszystkie kombinacje typu

- vsync włączony w panelu nvidii, ale wyłączony w grach

- vsycn włączony w grach, ale wyłączony w panelu nvidii

- włączony i tu i tu

- Zmianę kompozycji systemu windows

- zmiana ustawień wydajności karty z adaptacyjnego na maksymalną wydajność, optymalny.

itp. itd.

 

Co do złączy jakie mam w monitorze to jest tylko D-SUB (którego nie używam z oczywistych względów) i HDMI. Karty podpinałem więc tylko przez HDMI. Próbowałem też 3 różnych kabli. Zero zmian.

 

Najbardziej dziwi mnie fakt, że wystarczy zmniejszyć detale i uzyskiwać te 90+ fps, a problem znika jak ręką odjął. A jak mam mniej klatek i nie daj boże włączoną synchronizację do 60Hz to przeskoki obrazu i rwanie animacji jest strasznie widoczne. Nie jest to płynna rozgrywka.

 

Dzisiaj jak wrócę do domu to spróbuję tę rivetuner. Chociaż wydaje mi się to absurdalne, żebym musiał używać dodatkowych programów by mieć płynny obraz w mniejszej ilości fps.

 

W każdym razie dzięki za odpowiedzi. Postaram się na dniach wypróbować niektóre z rady i dam znać.

Bym zapomniał - problem występuje tylko w dynamicznych grach pierwszoosobowych. W GTA, Wiedźminie, Gothicu i innych tego typu grach mogę grać z włączoną synchronizacją do 60fps i obraz jest płynny.

Edytowane przez v3dium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ta rivatuner z msiafterburner nie potrafią blokować ilości fps we wszystkich grach. W niektórych to działa, a w niektorych nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja spotkałem się kiedyś z opisem podobnego problemu, winowajcą okazał się monitor. Jeżeli wymieniłeś praktycznie cały komputer to z resztą co to mogłoby być innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...