Skocz do zawartości
EdiSk8

Windows 10 wiesza się przy starcie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu mam dziwny problem, a mianowicie jak włączę PC nie raz jest tak, że w trakcie logowania do W10 system się zawiesi, "kółeczko" logowania przestanie się kręcić i jedyną opcją jest restart, czasem muszę zrobić z trzy restarty aby w końcu wszedł do systemu. Po wejściu do Windows'a problemów brak, gry się nie zawieszają, wszystko działa stabilnie i nie ma zawiech. Gdzie może leżeć problem? Aktualizację mam najnowszą w wersji 1903.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróć w biosie ustawienia fabryczne i sprawdź, może OC mu przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróć w biosie ustawienia fabryczne i sprawdź, może OC mu przeszkadza.

Zrobiłem jak pisałeś, załadowałem ustawienia fabryczne i wyskoczył blue screen z błędem "INACCESSIBLE BOOT DEVICE"

Wróciłem do swoich ustawień i teraz za każdym razem się zawiesza w trakcie uruchomienia systemu, więc co tu zrobić? Gdzie leży przyczyna? Dodam, że po kręceniu procka wcześnie nie było takich sytuacji.

 

Edit. Po kolejnym restarcie wyskoczył taki komunikat:

IMG-20190926-131233.jpg

Kolejny restart i w końcu wszedł do systemu.

Sprawdziłem szybko o co chodzi z tym INACCESSIBLE BOOT DEVICE i znalazłem, że przyczyną mogą być:

 

1. Istotne konflikty po modyfikacjach

2. Złośliwe oprogramowanie lub wirusy

3. Przestarzałe, uszkodzone lub źle skonfigurowane sterowniki

4. Uszkodzony dysk twardy

5. Inne przyczyny

 

Jedynie co mi przychodzi do głowy to, że dawno nie aktualizowałem sterowników graficznych (posiadam wersję 416.34) kiedyś czytałem, że negatywnie wpływają na wydajność w grach mając GTX 1060.

Myślicie, że to faktycznie może być wina braku aktualnych sterów?

Edytowane przez EdiSk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj naprawić Windows przy użyciu botowalnego pendrive, w ostateczności postaw nowy system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak resetowałeś bios to trzeba posprawdzać ustawienia,boot i inne bo może się okazać że niektóre rzeczy które miałeś wyłączone w nim a są teraz włączone spowodują wgrywanie jakichś sterowników do systemu...masz 2600K procka który to stanowił problem z najnowszą kompilacją win 10,problem dotyczył creativa i sterowników graficznych ale to jest już naprawione więc wgraj najnowsze lub starsze 430 bodajże...nie pamiętam za bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak ostatnio na płycie MSI z270 gaming 5 z włączonym FAST BOOT (można to włączyć w BIOS jak i w programiku w Windows o takiej samej nazwie). Wieszał się start Windows 10 co 2-3 włączenie. Po wyłączeniu FAST BOOT nie było problemu ani razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale inaccesible boot device to inny problem - trzeba pamiętać, że w uefi w specjalnym tzw nvram = nonvolatile ram = stały ram, czyli pamięć, zapisywane są dane kolejnych bootloaderów, i skąd, tzn z jakiego urządzenia startują - więc ten błąd spowodował prawdopodobnie wpis w nvram który był niektualny, tzn usilował uruchomić komputer z nieistniejącego juz urządzenia; wpisy w nvram można sprawdzić na tzw boot screen, ekranie bootowania, z klawisza F? zaraz po starcie - tam można ustawić domyślny bootloader, usunąć nieaktualne, itd; z samego systemu też to można sprawdzić - cmd w trybie administratora, i trzeba wpisać

 

bcdedit /enum firmware

 

firmware = właśnie nvram

 

usunąć można nieaktualne wpisy poleceniem

 

bcdedit /delete "{id}"

 

id- identyfikator wpisu, koniecznie w cudzysłowiu

 

niemniej uefi z reguły przeszukuje dysk w poszukiwaniu działającego botloadera, więc po znalezieniu i załadowaniu powinno pójść gładko - dlaczego windows się zawiesza trudno powiedzieć, może błąd samego bootladera na partycji efi (kod błędu może na to wskazywać) - ten bootloader tez można podmienić, bo kopia zrobiona zaraz po instlacji przechowywana jest w system32\boot (ewentualnie błąd pliku hibernacji, 10 ładuje z niego sam system, ewentualnie wyłącz hibernację, usuń plik, i włącz na nowo)

 

ps - ewentualnie aktualnego wpisu bootloadera nie ma w ogóle w nvram - może się zdarzyć, jeśli np klonowałeś system z innego dysku, itd - wtedy jest wpis innego dysku i uefi go szuka, stąd inaccesible..., itp

 

ps2 - jeślibyś podmieniał bootloader to przy podmianie zostanie zapisany do nvram, więc to byłaby właściwa metoda, jeśli nie ma go w nvram

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak resetowałeś bios to trzeba posprawdzać ustawienia,boot i inne bo może się okazać że niektóre rzeczy które miałeś wyłączone w nim a są teraz włączone spowodują wgrywanie jakichś sterowników do systemu...masz 2600K procka który to stanowił problem z najnowszą kompilacją win 10,problem dotyczył creativa i sterowników graficznych ale to jest już naprawione więc wgraj najnowsze lub starsze 430 bodajże...nie pamiętam za bardzo.

Zainstalowałem najnowsze sterowniki od Nvidia, zrobiłem specjalnie restart żeby sprawdzić czy się zawiesi w trakcie logowania, włączył się od razu, ale wróciłem z pracy, włączam PC i znów w tym samym momencie zawiecha.

 

Wrzuć SMART dysku systemowego i innych dysków.

Ok, zrobiłem screen'y:

 

Bez-tytu-u.jpg

2019-09-27-6.png

2019-09-27-8.png

2019-09-27-7.png

 

Wydaje się wszystko w porządku.

 

Miałem tak ostatnio na płycie MSI z270 gaming 5 z włączonym FAST BOOT (można to włączyć w BIOS jak i w programiku w Windows o takiej samej nazwie). Wieszał się start Windows 10 co 2-3 włączenie. Po wyłączeniu FAST BOOT nie było problemu ani razu.

 

tak, ale inaccesible boot device to inny problem - trzeba pamiętać, że w uefi w specjalnym tzw nvram = nonvolatile ram = stały ram, czyli pamięć, zapisywane są dane kolejnych bootloaderów, i skąd, tzn z jakiego urządzenia startują - więc ten błąd spowodował prawdopodobnie wpis w nvram który był niektualny, tzn usilował uruchomić komputer z nieistniejącego juz urządzenia; wpisy w nvram można sprawdzić na tzw boot screen, ekranie bootowania, z klawisza F? zaraz po starcie - tam można ustawić domyślny bootloader, usunąć nieaktualne, itd; z samego systemu też to można sprawdzić - cmd w trybie administratora, i trzeba wpisać

 

bcdedit /enum firmware

 

firmware = właśnie nvram

 

usunąć można nieaktualne wpisy poleceniem

 

bcdedit /delete "{id}"

 

id- identyfikator wpisu, koniecznie w cudzysłowiu

 

niemniej uefi z reguły przeszukuje dysk w poszukiwaniu działającego botloadera, więc po znalezieniu i załadowaniu powinno pójść gładko - dlaczego windows się zawiesza trudno powiedzieć, może błąd samego bootladera na partycji efi (kod błędu może na to wskazywać) - ten bootloader tez można podmienić, bo kopia zrobiona zaraz po instlacji przechowywana jest w system32\boot (ewentualnie błąd pliku hibernacji, 10 ładuje z niego sam system, ewentualnie wyłącz hibernację, usuń plik, i włącz na nowo)

 

ps - ewentualnie aktualnego wpisu bootloadera nie ma w ogóle w nvram - może się zdarzyć, jeśli np klonowałeś system z innego dysku, itd - wtedy jest wpis innego dysku i uefi go szuka, stąd inaccesible..., itp

 

ps2 - jeślibyś podmieniał bootloader to przy podmianie zostanie zapisany do nvram, więc to byłaby właściwa metoda, jeśli nie ma go w nvram

 

W UEFI wydaje się, że wszystko jest dobrze ustawione, dysk SSD na którym jest W10 jest na pierwszej pozycji Boot'owania.

 

IMG-20190927-061836.jpg

IMG-20190927-061852.jpg

IMG-20190927-061914.jpg

 

W cmd też chyba wszystko ok:

 

2019-09-27-9.png

 

Dziwne bo jak wejdę na F11 na boot screen i wybiorę pierwszą pozycję czyli dysk SSD na którym jest Windows, system ładuje się bez problemu, później zrobię normalny restart i znów ten sam problem.

 

IMG-20190927-070352.jpg

 

Chyba pozostaje mi podłączenie pendrive z W10 pod USB i postarać się to naprawić. Chyba, że jeszcze macie inny pomysł?

Edytowane przez EdiSk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz Fast boot w euefi

Ok zrobiłem to z poziomu Windowsa bo w uefi tego nie widziałem, zrobiłem reset i włączył się bez zawiechy, zobaczymy czy to faktycznie przez to był problem.

Edytowane przez EdiSk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie podziała, bo fast boot do uefi, a ty masz bootowanie w mbr; przy fast boot już uefi ładuje część pliku hibernacji, ale na mbr nie działa

 

na f11 sprawdź, czy ten 1 dysk faktycznie default\domyślny, w configuration, albo kliknij boot default, jeśli już nie zrobiłeś

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie podziała, bo fast boot do uefi, a ty masz bootowanie w mbr; przy fast boot już uefi ładuje część pliku hibernacji, ale na mbr nie działa

 

na f11 sprawdź, czy ten 1 dysk faktycznie default\domyślny, w configuration, albo kliknij boot default, jeśli już nie zrobiłeś

Dysk SSD jest jako pierwszy dysk boot'owania na którym jest zainstalowany system (wyżej są screen'y). Wróciłem po pracy i znów zawiecha, zrobiłem jak proponowałeś, czyli F11 i dałem boot default i już w ogóle nie chciał się włączyć (czarny ekran) po którymś restarcie znów wyskoczył komunikat z kodem błędu 0x00000e9. Po kilku restartach uruchomił się. Chyba pozostaje mi naprawa przez pendrive z Windows'em, albo na nowo stawianie świeżego systemu, bo ewidentnie coś tu nie gra.

Edytowane przez EdiSk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda, że problem z bootloaderem, możesz jak napisałem go podmienić, w cmd w trybie adminstratora wpisz

 

bcdboot c:\windows /s c: /f bios

 

upewnij się, że bootloader na c, tzn w zarządzaniu dyskami partycja c powinna być rozruch i system

 

jeśli nie to sprawdż tryb bootowania w biosie, bo może było na screenach, ale nie zauważyłem - tryb legacy albo csm, legacy jeśli jest

 

ps - przed wszystkim wpisz w cmd

 

bcdedit

 

sprawdź, czy litera systemu w boot loader, w linii device, ok, tzn c, moze jest błąd albo np unknown, i bootloader szuka systemu, itp

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda, że problem z bootloaderem, możesz jak napisałem go podmienić, w cmd w trybie adminstratora wpisz

 

bcdboot c:\windows /s c: /f bios

 

upewnij się, że bootloader na c, tzn w zarządzaniu dyskami partycja c powinna być rozruch i system

 

jeśli nie to sprawdż tryb bootowania w biosie, bo może było na screenach, ale nie zauważyłem - tryb legacy albo csm, legacy jeśli jest

 

ps - przed wszystkim wpisz w cmd

 

bcdedit

 

sprawdź, czy litera systemu w boot loader, w linii device, ok, tzn c, moze jest błąd albo np unknown, i bootloader szuka systemu, itp

Bez-tytu-u.jpg

Bez-tytu-u1.jpg

 

Wygląda, że wszystko jest ok. Jest jeszcze jakaś możliwość? czy pozostaje mi format i instalowanie na świeżo systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmień bootloader, jak napisałem - jeśli nie pomoże raczej nie zaszkodzi

 

może jakiś problem z plikiem hiberfil - ewentualnie wyłącz hibernację, jeśli włączona, usuń plik (z płytki albo odzyskiwania, jeśli sie da), i włącz

 

spróbuj zrobić log startu - chyba w perfmon można go zrobić

 

ewentualnie zrób zwykły log bootowania w msconfig, może być przydatniejszy (log będzie chyba w windows - ntbootlog, coś takiego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmień bootloader, jak napisałem - jeśli nie pomoże raczej nie zaszkodzi

 

może jakiś problem z plikiem hiberfil - ewentualnie wyłącz hibernację, jeśli włączona, usuń plik (z płytki albo odzyskiwania, jeśli sie da), i włącz

 

spróbuj zrobić log startu - chyba w perfmon można go zrobić

 

ewentualnie zrób zwykły log bootowania w msconfig, może być przydatniejszy (log będzie chyba w windows - ntbootlog, coś takiego)

Zastanawia mnie jedno, bo to ewidentnie nie jest regułą z tymi zwiechami w trakcie uruchamiania Windows'a, dziś rano włączył się za pierwszym razem, a wczoraj po pracy musiałem go restartować trzy razy aż w końcu wszedł do systemu. Po screen'ach, które dodałem wszystko wygląda w porządku. Wcześniej nie było takiego problemu, więc może najprościej zresetować ustawienia do stanu początkowego, tak jak na tym filmiku:

 

 

Domyślam się, że programy musiałbym na nowo instalować, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalowałeś jakąś aktualizację sterowników do grafiki tuż przed tym jak się zaczęło to dziać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalowałeś jakąś aktualizację sterowników do grafiki tuż przed tym jak się zaczęło to dziać?

Właśnie wydaje mi się, że nie bo dość długo nie robiłem aktualizacji, dopiero jak zaczął się problem zainstalowałem najnowsze sterowniki do grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie log startu z perfmon powinien pokazać problem z grafiką, bo loguje cały start aż do pulpitu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo często zdarza się tak, że sterowniki grafiki zawieszają ładowanie systemu na różnych etapach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie log startu z perfmon powinien pokazać problem z grafiką, bo loguje cały start aż do pulpitu

 

Pytam bo często zdarza się tak, że sterowniki grafiki zawieszają ładowanie systemu na różnych etapach.

Wczoraj po pracy dwukrotnie wyskoczył mi komunikat w trakcie załączania komputera "A disk read error occurred press Ctrl + Alt + Delate to restart" więc tak zrobiłem. Po dwóch restartach wszedł do systemu, a dziś rano odpalił się za pierwszym razem. Sam już nie mam pojęcia gdzie może leżeć przyczyna. Jakieś propozycje rozwiązania tego problemu? bo już mi się cierpliwość kończy i chyba zrobię w końcu formata. Gorzej jak to nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pamięć RAM Ci nie szwankuje?

Aktualnie jestem w pracy, więc nie mam jak sprawdzić. Co byś proponował? wyciągnąć jedną kość i próbować uruchomić system na jednej pamięci? czy może zmienić kości i dać do innych slotów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie masz możliwości. Najpierw zlikwidowałbym jakiekolwiek OC jeżeli robiłeś i przywrócił procek i ram do fabrycznych taktowań. Potem odpalał na jednej kości potem na drugiej, a na koniec przetestował np. memtestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Pamięć RAM GOODRAM IRDM DDR4  (4x8GB) 3200MHz, Zasilacz: CHIEFTEC Smart GPS-600A8 600W Grafika: RTX 3070 6 GB Procek: Intel I7 6700k Płyta główna: Asus Z170 pro gaming Chłodzenie procka to coś takiego (podwójne wentylatory): https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-endorfy-fera-5-dual-fan-ey3a006-11788461/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=19706589240&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqpSwBhClARIsADlZ_TnsUcqCx3gtfeqE30iNROlFLBFQQR44uSmBQlSenBA_gfYvjrjOKIwaApJ6EALw_wcB A obudowa to nie pamiętam. Wiele lat temu kupiona ale duże pudło SilentiumPC. 
    • Myślę, że większość ludzi robi to dla funu i dla nauki, niekoniecznie fixując grę, tylko zwyczajnie dodając/zmieniając jej mechaniki (na to właśnie czekam, stąd pytanie), potem jeszcze tacy frajerzy zostają jakimiś dobrze opłacanymi programistami czy coś, ha tfu, jak można tak nisko upaść xD
    • @Caps dzieki wielkie, mam kilka pytanek: - poleciles Endorfy Navis F360 Black 360mm, czy jest to lepsze chlodzenie niz Arctic Liquid Freezer III 360? - poleciles ssd Kingston KC3000 2TB. Gdzies na reddicie polecili mi Crucial SSD T700 ktory jest duzo szybszy ale i duzo drozszy (i ma tylko 1TB). Czy warto go wziac bo bym sie ku temu sklanial bo mam juz 4TB SSD SanDisk Extreme Pro portable gdzie moglbym trzymac dane - zasilacz 750W ten ktory poleciles bedzie OK? Od czego zalezy kiedy trzeba wiecej W? - ta ramka NeoTEC ILM Fixer to jest teoretycznie opcjonalnie zeby procek sie nie przegrzewal?  - jakies dodatkowe wentylatory sa nieporzebne?   Zastanawiam sie czy np. zwiekszenie budzetu do 11k nie poprawi znaczaco ktoregos z komponentow czy raczej juz nie ma sensu doplacac? Chce kupic kompputer tak zeby mozna go bylo w przyszlosci rozszerzyc, czy z obecnym zestawie bedzie to mozliwe?    Tutaj jbc jest lista z reddita: https://pcpartpicker.com/list/YhFR89
    • Odp. na pytanie. Już się z tego wyleczyłem, kiedyś faktycznie wszystko co nowe było ciekawe teraz większość to przeciętność okraszona problemami. Jest tyle "starszych" tytułów już połatanych że jest w co grać i z czego wybierać. Nie ma ciśnienia żeby rzucać się na każde barachło 😉.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...