Skocz do zawartości
michiix

Router pod światłowód 600mbit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początek wstęp i opowieść o mojej sytuacji. Podpięli mi na wiosce światłowoda, więc pora uaktualnić trochę domową infrastrukture sieciową. Niestety, nie mam w domu poprowadzonych skrętek rj45, a panowie z ekipy montującej za daleko wjechać nie mogli ze swoimi wiertłami więc do czasu remontu jestem skazany na łączność wifi i to jeszcze z tragicznie umiejscowionym routerem. Obecnie mój komputer nie jest nawet wyposażony w sieć bezprzewodową, ale załachmenciłem sobie połączenie "niby kablem" (router/modem dostawcy---->podstarzały repeater tp linka w standardzie n 300mbit----->płyta głowna) które zapewnia mi prędkość 19/30. Router dostawcy nie jest tragiczny, gdyż na laptopie z obsługą pasma 5ghz przez strop z zelbetu chodzi w okolicach 120/120. (strop niepełny, jest przesmyk przez schody). Idzie już do mnie karta sieciowa obsługująca standard 5ghz 1300mbit na pcie od gigabyta z kontrolerem intela 9260. Ale spodziewam się podobnych wartości jak na laptopie. Smartfon (galaxy s8+) w bezpośrednim sąsiedztwie routera (max 1m) wypluwa 500/700. Po kabelku speedtest pokazał ponad 800mbit (a niby płacę za 600 tylko :D)

 

Teraz część właściwa czyli pytania:

Czy jest sens zmieniać (a bardziej wyłączyć wifi i traktować jako modem) router dostawcy? troszkę mam mieszane uczucia względem zapisu w umowie o możliwym udostępnianiu sieci ssid inea-hotspot z mojego łącza, ale głownie chodzi o prędkość.

Czy jest możliwość by zbliżyć się do prędkości 600mbit przez wifi? Przypominam w lini prostej do routera jakieś 10 metrów, niepełny strop z żelbetu - akurat na lini router - moje stanowisko jest prześwit i schody.

Jeżeli jest taka możliwość, czy kwota 500zł wystarczy za taki router, czy może muszę wydać więcej? Może lepszy byłby system mesh-wifi względem standardowego routera? A może zwyczajnie reapeter w klasie AC współpracujący z routerem dostawcy zrobi robotę? (zależy mi jednak też na pingu) Nie wiem już co zakombinować by zbliżyć się do tych 600mb.

 

ps. powierzchnia domu gdzieś 140m dół i 120 góra

Michał.

 

@edit. Może lepszym rozwiązaniem będzie podejście w ogóle z innej strony i zakupienie mocnej anteny wifi ze wzmacniaczem?

Zabazgrałem jeszcze coś takiego w paincie xd. moze będzie bardziej pomocne.

761ad1176d2ba59f74d794b4cc477439-full.png

Edytowane przez michiix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ja rozumiem ze kabel to kabel. Chyba po sposobie w jaki napisałem post widać że nie jestem laikiem. Kabel będzie ale za rok - 2 lata jak będę robic remont i puszczę po całej chacie skrętki cat6.

O dziwo ping na tym starym reapeterze tp linka wynosi 6ms. nie chciałbym po prostu trafić na urządzenie które może zwiększy mi prędkość ale zapewni ping +30.

 

Teraz jest potrzebne rozwiazanie tymczasowe, na okres tego roku - 2 gdzie jestem skazany na łączność bezprzewodową. Wydam tyle kasy ile trzeba żeby choć zbliżyć sie do transferów za które płacę.

 

Może w jakikolwiek sposób odniósłbyś się do moich pytań, zaproponował które rozwiązanie się lepiej sprawdzi, zamiast tylko dołować i mówić że w ogóle mam kupe i nawet jak wydam 1000zł na karte sieciową do odbioru to nic nie polepsze. (?!? są takie xd? najdroższe asusy które wcale nie są specjalnie szybsze od gigabyta którego kupiłem i głownie cechują się dodatkowym radiatorem, kosztują max 400zł. Zresztą, nie spodziewałbym się po zakupie karty sieciowej za 1000zł ze bedzie cos lepiej. To chyba jednak bardziej sensownie jest tykać urządzenia wysyłające sygnał niż odbierające, chyba ze mowa o aktywnej antenie ze wzmacniaczem). Ogólnie twoja odpowiedź śmierdzi mi nabijaniem postów. Ani chęci pomocy, ani odniesienia się do tematu - w ogóle przeczytałeś 1 post? Wątpie.

 

Do tego skoro 4 letni laptop jest w stanie łączyć się przez ten strop w jeszcze gorszych warunkach (pokój bezpośrednio nad routerem, odległość moze mniejsza bo jakieś 5-6 metrów ale strop pomiędzy pełen i latać na 150mbit+ na podstawowym huaweiu od dostawcy bez powtarzaczy to chyba można ten wynik poprawić jeszcze.

 

Powiem tak. Zobaczę 300mbit na moim PC pod wifi - będę zadowolony. Zobaczę więcej - będę wniebowzięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sprawa wygląda tak. Prawdopodobnie router od operatora nadaje WiFi w pasmach 2,4GHz i 5GHz. Prawdopodobnie dwoma strumieniami 2x2 (czyli ma co najmniej dwie anteny). Dla 2,4GHz mamy prędkość połączenia 300Mbps, co przekłada się na realny transfer do 100Mbps. Więcej z tego nie wyciśniemy na tym sprzęcie. Trochę lepiej będzie w paśmie 5GHz, bo mamy 867Mbps, co da nam ok 250-300 (ja mam max 272Mbps przy Intelu 7260 i Connect Boxie od UPC, ale to zależy od odległości od routera). Niestety z wyższym pasmem jest tak, że jest szybsze, ale przez większe tłumienie sygnału przez przeszkody ma mniejszy zasięg. Tutaj opisałem jak to wygląda u mnie.

 

Co można zrobić? Można zmniejszyć odległości między między kompem a routerem. Np. przez postawienie bliżej Access Pointa, albo uruchomienie AP/routera w trybie Klient sieci WiFi i odbieranie już przez kabel głównego sygnału (działało by to zamiast tej karty WiFi którą kupiłeś). Można też spróbować puścić sygnał przez PLC, tutaj masz info jak to się sprawuje w działaniu. I jeśli by to zadziałało, to byłoby lepszym wyjściem niż ta karta z Intelem 9260.

 

A tak w ogóle, to kabel... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel będzie! Przecież pisałem :D

Ale niestety dopiero za rok/dwa.

jeszcze nie odebralem i nie zapłaciłem za tego gigabyte'a więc w kazdej chwili mogę zrezygnować. Router jako klient wifi będzie działać lepiej(szybciej?) niż taka karta sieciowa? Pierwsze słyszę o takim rozwiązaniu.

 

Nad PLC myślałem ale podobnie jak kolega w temacie mam trójfazową instalacje, i w dodatku żadnych gniazdek w okolicy routera. pclabowe testy wskazują na realną prędkość około 300mbit. I to w najlepszym przypadku po jednej fazie na małej odległości - czyli u siebie nie mam co na to liczyć. Jeżeli faktycznie z przedłużaczem pod jednym gniazdkiem z routerem i na różnych fazach w cenie niższej niż rozbudowanie wifi uda się uzyskać taką samą/lepszą prędkość to jest to rozwiazanie. Ale jednak najpierw wole spróbować rozwiązać to bezprzewodowo. Przynajmniej skorzystają z tego inne urządzenia które obsługują standard 5ghz. A gdy sprzęt nie spełni moich oczekiwań, mam przecież prawo go zwrócić i szukać dalej.

 

to jak lepiej to rozwiązać? AP/repeater + zamówiona karta na intelu 9260 czy router klient wifi + krótki kabel

Edytowane przez michiix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router jako klient wifi będzie działać lepiej(szybciej?) niż taka karta sieciowa? Pierwsze słyszę o takim rozwiązaniu.

Myk jest taki, że po pierwsze trzeba znaleźć taki który ma taką opcję. Zaleta jest taka, że on robi jako karta WiFi i puszcza sygnał skrętką do kompa. Więc można łatwo sobie znaleźć miejsce z najlepszy zasięgiem. Ogranicza Cię tylko kabel ethernetowy i zasilanie (czyli krótki kabel mija sięz celem). Musisz z nim wyjść na korytarz, najlepiej do schodów. Z kartą sieciową po prostu takiej swobody mieć nie będziesz.

 

Nad PLC myślałem ale podobnie jak kolega w temacie mam trójfazową instalacje, i w dodatku żadnych gniazdek w okolicy routera. pclabowe testy wskazują na realną prędkość około 300mbit. I to w najlepszym przypadku po jednej fazie na małej odległości - czyli u siebie nie mam co na to liczyć. Jeżeli faktycznie z przedłużaczem pod jednym gniazdkiem z routerem i na różnych fazach w cenie niższej niż rozbudowanie wifi uda się uzyskać taką samą/lepszą prędkość to jest to rozwiazanie.

Jak to w okolicy routera nie ma gniazdka? Zasilasz go bateryjnie?

Urządzenia muszą być na jednej fazie.

 

Ale jednak najpierw wole spróbować rozwiązać to bezprzewodowo. Przynajmniej skorzystają z tego inne urządzenia które obsługują standard 5ghz. A gdy sprzęt nie spełni moich oczekiwań, mam przecież prawo go zwrócić i szukać dalej.

No ale to najpierw to chyba dopiero za 2 lata jak okablowanie zrobisz... Bo na razie masz router z WiFi który stoi daleko i komputer w zamkniętym pokoju...

 

to jak lepiej to rozwiązać? AP/repeater + zamówiona karta na intelu 9260 czy router klient wifi + krótki kabel

Ale gdzie ten AP postawisz? Jak przy pokoju to spoko. Tyle że dociągniesz kabel od routera do AP? Bo o jakimkolwiek repeaterze to zapomnij od razu. Będziesz miał zasięg, ale prędkość słabą. To już bym sprawdził czy PLC da się wynieść na piętro. Może oświetlenie na górze masz na tej samej fazie co gniazdka piętro niżej. Zrób test, wyłączaj po kolei każdą fazę i sprawdzaj (w gniazdkach np. lampką) gdzie masz jaką fazę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupiłeś Kartę gigabyte'a z modułem WiFi 9260, to na 90% masz na myśli tą kartę : LINK.

Dostaniesz do niej antenę zewnętrzną z przewodami ok. 1m (i magnesem w podstawce).

To dobry zakup (sam takową posiadam), ale zbliżenie routera jest ważniejsze w tym przypadku.

Pytanie tylko co będzie łapać lepiej sygnał (ten Tp-Link czy karta od Gigabyte'a)...

 

Masz router Nokii ?

Pamiętaj, że one mają zablokowane porty Ethernet (tj. tylko pierwszy jest dla neta, pozostałe są tylko dla "dekoderów" TV).

W takiej sytuacji, dodatkowy router jest wskazany jeżeli chciałbyś łączyć się kablowo z internetem w więcej niż jednym urządzeniu.

 

Jak będziesz miał tą kartę Gigabyte'a, zrób test i przerzuć tego TP-Link'a bliżej ściany zewnętrznej (tak aby sygnał do miejsca docelowego mógł w prostej linii mógł ominąć schody), na prawo od TV.

 

PS. Masz dość optyka aby przenieść tymczasowo pierwszy router na miejsce docelowe ?

Warto by sprawdzić jaki będzie sygnał z WiFi w tym miejscu przed zakupem czegokolwiek innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agent_x007, karta jest OK, tylko musi być w zasięgu żeby odbierać :)

michiix, sprawdź jaki masz poziom sygnału w pomieszczeniu z komputerem. Na Androida jest WiFi Analyzer, na iOSie sprawdzisz apką AirPort Utility.

 

agent_x007, jak router ma tylko jeden port z internetem, to drugi ruter nie jest potrzebny, wystarczy switch z portami gigabitowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Switch OK, ale czemu ograniczać się do nich ?

Jeśli router z lepszym zasięgiem WiFi od "domyślnego", może uda się dostać w tej samej cenie (albo za niewielką dopłatą) ?

Oczywiście to tylko hipotetyczne rozważania, zważywszy że nie wiemy jak karta WiFi będzie łapać sygnał kiedy router od Intei znajdzie się w miejscu docelowym, oraz czy OP chce w ogóle chce łączyć cokolwiek po Ethernecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z kartą sieciową po prostu takiej swobody mieć nie będziesz.

Teoretycznie będę, gdyż antena jest zewnętrzna więc można ją przedłużyć.

 

 

Jak to w okolicy routera nie ma gniazdka? Zasilasz go bateryjnie?

Jest, jedno do którego podpięty jest router.

Urządzenia muszą być na jednej fazie.

No i tu jest pies pogrzebany. Jakbym miał ciagnąć 10m kabla do PLC zeby miec na jednej fazie, to juz lepiej by było pociągnąć 15 zeby mieć w komputerze docelowym.

 

 

No ale to najpierw to chyba dopiero za 2 lata jak okablowanie zrobisz... Bo na razie masz router z WiFi który stoi daleko i komputer w zamkniętym pokoju...

o jakimkolwiek repeaterze to zapomnij od razu. Będziesz miał zasięg, ale prędkość słabą.

Zrobiłem z ciekawości test trochę nowszym telefonem, xiaomi mi9t.

Przed drzwiami do docelowego pokoju (dalej to jakoś 7 metrów od routera w lini prostej)

za-dzwiami.png

 

W miejscu docelowego komputera, zamknięte drzwi od pokoju

w-miejscu-kompa.png

 

Czyli na chłopski rozum to jestem naprawdę blisko osiągnięcia upragnionych 300mbit i wystarczy jakiś AP/reapeter bezprzewodowy przed drzwiami. Aczkolwiek mogę się mylić.

 

@Edit, tyle ten post pisałem że 2 kolejne odpowiedzi w watku wyskoczyły :D Dzięki wielkie za zainteresowanie. Wifi alalyzer nie pokazuje nic sensownego przy sieci 5ghz na moich smartfonach. Sygnał spada tyle co nic, a prędkość leci na łeb na szyje. Do 7m tgrzyma 800mb+ a potem nagły spadek ponizej 200. Realnie na tych 7m jak pokazuje 800 jest na speedteście wyżej wynik 300/400, a jak pokazuje 200 to 35/60.

 

Router to huwawei jak chyba pisałem. model eg8245q. Tp link się do niczego nie nadaje bo chodzi 2.4ghz w standardzie n150

Docelowo kablem mają być podpięte w domu 2 komputery, opisany tutaj i jedne z którym nie będzie większych problemów bo jest na dole i prowadzenie kabla obejdzie się bez specjalnych ambarasów. Planuje też dodatkowy ethernet w innym pokoju "just in case" Do wykonania instalacji planuje wykorzystać switcha. (chyba że zakupie router z tymi 3 użytkowymi portami do współpracy z tym operatorskim)

 

Jeżeli chodzi o długość światłowodu to tak, mam bardzo dużo zapasu, wystarczajaco żeby umieścic go w miejscu docelowym. Ale to znowu wymaga wiercenia, kombinowania, wyzywania, nerwów zepsucia 3 innych rzeczy i robienia dodatkowego prądu (prawdopodobnie od światła) żeby zasilić router bo na klatce nie ma gniazdka.

Edytowane przez michiix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat gwałtowny spadek na transmisji przy 5GHz, może wynikać z kiepskiej anteny na routerze.

Z drugiej strony - 2,4Ghz powinno zdecydowanie lepiej przechodzić przez ściany... przydałyby się dane z karty bezprzewodowej Intela.

 

Czy komórka łapie jakieś inne sieci w okolicy (kiedy jesteś na pierwszym piętrze) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, niezidentyfikowaną sieć bez ssid z zabezpieczeniem wep na 5ghz. (możliwe że to urządzenie obsługujące pada do xbox one dla PC bezprzewodowo)

Niby z kiepskiej anteny na routerze, ale mnie zaskoczył. Spodziewałem się faktycznie kiepskiej maszynki, a tu do 5 metrów od routera transfery zblizają się do 600mbit, a 7 metrów po schodach na piętrze w korytarzu i dalej jest 300, i to na smartfonie. Jeżeli nie zrezygnuje z odbioru karty gigabyte (oryginalny link usunięty automatycznie na prośbę sklepu do którego prowadził) (z powodu znalezienia lepszego rozwiązania które jej nie wymaga) to wyniki z niej będą w poniedziałek wieczorem. wtedy tez mogę na chwilę walnąć przedłużacz i dociągnąć router na schody w miejsce docelowe.|

 

@Edit. Jest umiarkowany szum w paśmie 2.4. Około 8 sieci widocznych, ale tylko 2 z poziomem sygnału takim ze da się uzyskać dostęp pochodzących z mojego domu. (pasmo 2.4 huaweia i repeater którym teraz łącze się z komputerem. Ale to chyba nie ma wpływu na pasmo 5ghz

 

A jednak, sprawdziłęm i sieci które były widoczne rok temu poznikały. nawet pasmo 2.4 jest u mnie czyste. tylko wspomniane 2 domowe emitery z których jeden (na piętrze) zniknie.

 

@edit 2

mógłbym się łatwo przewiercić z kabelkiem antenowym na schody w miejsce gdzie smartfony łapią 500mbit. potrzebowałbym jakoś z 5 metrów przedłużki. Kable które widze w rozsądnej cenie mają przy paśmie 5ghz tłummienność 0.36db/metr. To by dało obniżenie siły sygnału o jakieś 3db (zakładam optymizm producentów ikiepską jakość oryginalnego metrowego kabla antenowego gigabyte) ale w miejscu gdzie smartfon łapie 500 mbit realnego transferu. Albo zrobić małe przemeblowanko i wystarczyło by 2 metry kabla, metr przedłużki + metr od tej antenki z magnesikiem. Do tego taki nawiert bym potem wykorzystał do poprowadzenia rj45. Bo właśnie w planach miałem się dostać ze schodów po kablu w tym miejscu. Tylko ze prowadzenie kabla kabla na ten moment nie wchodzi w gre, bo u mnie w domu nie może być żadnych kabli na widoku. I to nie że w listwie jakiejś. Wszystko musi ładnie w ścianie być.

 

@edit 3 Po nocy zawsze pomysły wpadają.

Albo właśnie zakupić 2 router jako repeater, postawić na schodach we wspomnianym miejscu gdzie smartfon odbiera 500mbit + nawiert z ethernetem zamiast kablem antenowym.

Mialbym wtedy -

- przygotowany sprzęt pod kable jak juz będę robić remont

- Być może(?) by chodziło to 500mbit jak na smartfonie

- Lepsze pokrycie zasięgiem wifi.

Edytowane przez michiix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony - 2,4Ghz powinno zdecydowanie lepiej przechodzić przez ściany... przydałyby się dane z karty bezprzewodowej Intela.

Tak, ale na 2,4GHz nie wyciągniesz więcej niż 100Mbps (przy posiadanym routerze), a przecież ma być kilka razy więcej niż 100Mbps.

 

Przedłużanie kabla do anteny WiFi mija się z celem. Częstotliwości WiFi są to wysokie częstotliwości i bardzo łatwo są tłumione przez kabel. Dlatego nikt nie robi takich rozwiązań z antenami na długich kablach. Zawsze masz jak najkrótszy odcinek pomiędzy urządzeniem a anteną. Zauważ że skala dB nie jest liniowa i różnica 2db to jest zmniejszenie sygnału o połowę. A jak już będziesz chciał robić przedłużki kabla antenowego to pamiętaj, że musisz robić to dla wszystkich anten w karcie WiFi. Robienie tego tylko dla jednej anteny mija się z celem, bo urządzenia pracują w trybie MIMO. No i kolejna sprawa, na 10m kabla antenowego będziesz miał spore straty, a skrętki możesz mieć nawet 100m bez strat przy gigabicie...

 

Do PLC nie musisz od razu ciągnąć 10m kabla. Wszystko zależy od tego czy jest w ogóle taka możliwość czy nie. I dopóki tego nie sprawdzisz to nie ma co gdybać.

 

Prędkości w zamkniętym pokoju masz niższe bo pasmo 5GHz jest bardziej tłumione przez przeszkody. Czysta fizyka. Dlatego był mój pomysł z AP/routerem w trybie Klienta WiFi, którym byś wyszedł z pokoju na korytarz (to co napisałeś w @edit 3 ). Fajnie jakby takie urządzenie zasilić PoE, ale tylko aktywnym, bo pasywny ograniczyłby transfer do 100Mbps.

 

WiFi Analyzer pokazuje jakie masz poziomy sygnału danej sieci WiFi. I jest to sensowna informacja na której należy się opierać. Testowanie transferu jak widać pokazuje tylko że jest gorzej przy zamkniętych drzwiach. Ale nie wiadomo jak bardzo. Taki test nigdy nie będzie miarodajny.

 

Reasumując. Jak już będziesz robił remont to znajdź sobie jakieś miejsce, gdzie postawisz switch i inne urządzenia. Tam dociągnij zasilanie i wszystkie skrętki (z pokoi, od routera oraz z korytarzy gdzie umieścisz Access pointy na suficie). Postawisz sobie wtedy UniFi® AP AC LITE albo nowsze i będziesz miał całkiem fajną sieć w domu.

 

A teraz, to albo tak jak napisałem wcześniej, AP w trybie Klienta WiFi na korytarz albo jakaś sieć typu MESH. Zobacz AiMesh od Asusa, Deco od TP-Linka czy Nova od Tendy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do PLC nie musisz od razu ciągnąć 10m kabla. Wszystko zależy od tego czy jest w ogóle taka możliwość czy nie. I dopóki tego nie sprawdzisz to nie ma co gdybać.

Z tym że nie muszę tego sprawdzać. Mam rozpisaną porządnie całą instalacje. Najbliższe gniazdko w tej samej fazie co w pokoju z docelowym kompem jest 7 metrów w lini prostej od routera. minimum 10m kabla. I to bynajmniej żeby mieć dobre transfery

 

Fajnie jakby takie urządzenie zasilić PoE, ale tylko aktywnym, bo pasywny ograniczyłby transfer do 100Mbps.

 

rozwiązanie łatwiejsze niż poprowadzenie gniazdka z oswietlenia które jest obok?

 

WiFi Analyzer pokazuje jakie masz poziomy sygnału danej sieci WiFi. I jest to sensowna informacja na której należy się opierać. Testowanie transferu jak widać pokazuje tylko że jest gorzej przy zamkniętych drzwiach. Ale nie wiadomo jak bardzo. Taki test nigdy nie będzie miarodajny.

Test zrobiłem ale nie udostępniłem zdjęć tylko opisałem gwałtowny spadek sygnału. Przed drzwiami -54db, w przejściu -60db , pół kroku dalej leci na łeb na szyje do -80db i dalej

W miejscu gdzie laptop osiąga 150mbit jest sygnał -69db

 

Reasumując. Jak już będziesz robił remont to znajdź sobie jakieś miejsce, gdzie postawisz switch i inne urządzenia. Tam dociągnij zasilanie i wszystkie skrętki (z pokoi, od routera oraz z korytarzy gdzie umieścisz Access pointy na suficie). Postawisz sobie wtedy UniFi® AP AC LITE albo nowsze i będziesz miał całkiem fajną sieć w domu.

 

Nie wiem czy switch będzie mi potrzebny jak będę miał 2 router który obsłuży mi te 3 wyjścia gigabitowe + wan z 1 routera. Jak rozumiem ten unifi ma tylko jeden port ethernet/PoE którym komunikuje się z modemem/routerem głównym przez adapter PoE i następnie przekazuje internet już tylko radiowo? Albo łączy się radiowo z routerem i z klientem przez kabel?

Chyba jak już kupi router, to mogę nawet dać 2 razy tyle, ale żeby potem był gotów na kabelki.

 

A teraz, to albo tak jak napisałem wcześniej, AP w trybie Klienta WiFi na korytarz albo jakaś sieć typu MESH. Zobacz AiMesh od Asusa, Deco od TP-Linka czy Nova od Tendy.

 

NAd rozwiazaniem mesh myślałem na samym początku. Ale czy to jest odpowiednio szybkie? Widzę też sporo wad, jak ograniczone możliwości konfiguracji czy mało portów lan.

 

Czyli najlepsze rozwiązanie tymczasowe to przewiercić ścianę do miejsca gdzie sygnał 5ghz wynosi -50db, przepchnąć metr kabla eth i zamontować router-klient wifi. (pytanie czy zwykły repeater w tym miejscu nie zwiększy sygnału w miejscu docelowym tez do tych okolic -60db chociaż gdzie jeszcze prędkość jest jak należy

 

A jezeli chodzi o

Przedłużanie kabla do anteny WiFi mija się z celem. Częstotliwości WiFi są to wysokie częstotliwości i bardzo łatwo są tłumione przez kabel. Dlatego nikt nie robi takich rozwiązań z antenami na długich kablach. Zawsze masz jak najkrótszy odcinek pomiędzy urządzeniem a anteną. Zauważ że skala dB nie jest liniowa i różnica 2db to jest zmniejszenie sygnału o połowę.

chyba 3db to jest połowa. Na pewno jest tak przy dźwięku :D Ale czy to -50, czy to -53db, czy nawet -56db sygnał dalej bardzo dobry. problem ze za 4 metry kabla antenowego sensownego wydałbym koło 200zł

Edytowane przez michiix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że nie muszę tego sprawdzać. Mam rozpisaną porządnie całą instalacje. Najbliższe gniazdko w tej samej fazie co w pokoju z docelowym kompem jest 7 metrów w lini prostej od routera. minimum 10m kabla. I to bynajmniej żeby mieć dobre transfery

No to przynajmniej teraz się jasno określiłeś. 10m skrętki to nie taki wielki koszt jak tyle samo kabla antenowego...

 

rozwiązanie łatwiejsze niż poprowadzenie gniazdka z oswietlenia które jest obok?

Jeśli ten punkt będzie optymalny to nie ma potrzeby. Generalnie z PoE możesz większą swobodę umieszczenia sprzętu.

 

Test zrobiłem ale nie udostępniłem zdjęć tylko opisałem gwałtowny spadek sygnału. Przed drzwiami -54db, w przejściu -60db , pół kroku dalej leci na łeb na szyje do -80db i dalej

W miejscu gdzie laptop osiąga 150mbit jest sygnał -69db

Przynajmniej jakieś konkrety. Czyli musisz wyjść z urządzeniem odbierającym WiFi na korytarz...

 

Nie wiem czy switch będzie mi potrzebny jak będę miał 2 router który obsłuży mi te 3 wyjścia gigabitowe + wan z 1 routera. Jak rozumiem ten unifi ma tylko jeden port ethernet/PoE którym komunikuje się z modemem/routerem głównym przez adapter PoE i następnie przekazuje internet już tylko radiowo? Albo łączy się radiowo z routerem i z klientem przez kabel?

Chyba jak już kupi router, to mogę nawet dać 2 razy tyle, ale żeby potem był gotów na kabelki.

Ja tylko opisałem jak to powinno wyglądać po remoncie. Lepiej mieć centralnie w jednym miejscu wszystkie urządzenia, niż pajęczynę routerów. Ale zrobisz co zechcesz.

Tak, Unifi to AP zasilany PoE. Czyli dostarczasz mu kablem "Internet" a on przekazuje go drogą radiową.

 

NAd rozwiazaniem mesh myślałem na samym początku. Ale czy to jest odpowiednio szybkie? Widzę też sporo wad, jak ograniczone możliwości konfiguracji czy mało portów lan.

Bo to jest do WiFi. Coś co chcesz zrobić teraz. No chyba że nie zrozumiałem...

 

Czyli najlepsze rozwiązanie tymczasowe to przewiercić ścianę do miejsca gdzie sygnał 5ghz wynosi -50db, przepchnąć metr kabla eth i zamontować router-klient wifi. (pytanie czy zwykły repeater w tym miejscu nie zwiększy sygnału w miejscu docelowym tez do tych okolic -60db chociaż gdzie jeszcze prędkość jest jak należy

Klasyczny repeater może zwiększy oc sygnału, ale transfer może być kiepski...

 

A jezeli chodzi o

chyba 3db to jest połowa. Na pewno jest tak przy dźwięku :D Ale czy to -50, czy to -53db, czy nawet -56db sygnał dalej bardzo dobry. problem ze za 4 metry kabla antenowego sensownego wydałbym koło 200zł

Kupowanie kabla antenowego + wtyczki jest kosztowne. Skrętka wychodzi taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sens zainwestować w taki wynalazek jak np. Netgear Nighthawk AX4? Albo coś w standardzie AX wifi6? Na teraz chciałbym aby łączył się z routerem/modemem operatora bezprzewodowo i przesyłał sygnał do mojego komputera przez ethernet. W przyszłości chciałbym go połączyć kablem z modemem operatora, i puścić z niego 3 skrętki w ścianach.

Albo jaki sprzęt polecacie żeby spełnił te wymagania - to znaczy dawał możliwość pracy jako klient wifi, i jako AP po kablu, oraz posiadał co najmniej 3 wyjścia lan 1gbit. Miło by było gdyby zapewniał porządne transfery przy pracy jako klient wifi komunikując się z tym huaweiem dostawcy.

 

Edytowane przez michiix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez względu co weźmiesz na drugi router, będzie on ograniczony do standardu jaki ogarnia ten od operatora (zakładając połączenie bezprzewodowe z tym ostatnim).

Na tym eg8245q masz standard AC "Wave 1" (3x3 MIMO, antena 2dBi) i max. szybkości rzędu 450Mbits/1300Mbits dla WiFi 2.4GHz/5GHz.

Specs : LINK.

Branie do niego 802ax jako repeater...

Nie lepiej wyjdziesz wyłączając WiFi na tym od operatora i korzystać tylko z nowego AX'a ?

Pamiętaj tylko, że karta WiFi jaką kupiłeś (Intel AC 9260) - nie ogarnia standardu AX/WiFi 6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Branie do niego 802ax jako repeater...

Nie lepiej wyjdziesz wyłączając WiFi na tym od operatora i korzystać tylko z nowego AX'a ?

Pamiętaj tylko, że karta WiFi jaką kupiłeś (Intel AC 9260) - nie ogarnia standardu AX/WiFi 6.

 

Jeżeli wyszedłbym lepiej wyłączając wifi w operatorskim routerze to czemu nie, w 1 poście przecież od początku sugerowałem że chcę pominąć to urządzenie i traktować jako modem. Nie odpowiada mi ze operator moze sobie zacząć rozgłaszać SSID inea hotspot na mojej sieci.

Karty jeszcze nie kupiłem. Zamówiłem z odbiorem osobistym i płatnością gotówką. Wciąż mogę zrezygnować - i w tym przypadku tak bym zrobił bo po co mi karta wifi jak będę w tej roli wykorztystywać nowy router.

 

Jakieś inne urządzenia w budżecie 500-1000zł? Wymagana możliwość w przyszłości puszczenia 3 skrętek.

Edytowane przez michiix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upgrade twojego gigabyte'a do karty AX : LINK (z tego co wiem, na teraz nie ma gotowców ze złączem PCI-e do standardu AX ?)

 

Zawsze możesz zachować kartę Gigabyte'a z AC i kupić nieco tańszy router standardu AC "Wave 2" zamiast AX'a.

 

Wszystko rozbija się jak dobrze nowy router będzie ściągał sygnał od operatora, oraz czy chcesz korzystać z połączenia bezprzewodowego między nowym routerem a komputerem. Jak zdecydujesz się na kabel, to karta Tobie nie potrzebna, ale masz więcej zabawy z przebijaniem się przez ściany i kładzeniem przewodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

Zainteresuj sie urzadzeniami firm mikrotik lub ubiquti.

Dosc ciekawa oferta i urzadzenia wifi bez kompromisow

Zwlaszcza ubiquiti , mikrotik bardziej strona routingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. gdyby nowy router narazie pracował jako repeater mógłbym bez problemu przebić się przez ścianę i podłaczyć do niego kabel. Jeżeli miałby zastąpić operatorski musiałby być w tym samym miejscu - prowadzenie jakichkolwiek kabli z routera operatora dalej jak pół metra, na ten moment nie jest możliwe.

 

Na mojej płycie jest złącze key m2 (z370 tomahawk) do obsługi karty sieciowej. Może odpuścic sobie gigabyta i odrazu władować ten moduł intela? (problem z brakiem anteny ale chyba mozna tam cos zamontować)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, teoretycznie możesz ustawić jeden router na drugim (albo jeden pionowo, a drugi poziomo obok siebie).

W cenie do 1k raczej nie znajdziesz routerów klasy AX.

 

Zostaje zatem AC Wave 2, czyli np. Netgear R7800 (nieco starszy, ale ma nieoficjalne wsparcie firmware : LINK).

albo ASUS RT-AC86U (do którego wciąż wychodzą aktualizacje oprogramowania).

 

O ubiquiti czy mikrotiku się nie wypowiem (nigdy nie korzystałem).

 

Do anteny na kartę Intela musisz mieć odpowiednie adaptery na końcówki (MHF4).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, coś wasz pesymizm na początku przesadzony. Po lataniu z analyzerem sygnału i antenką od gigabyta udało mi się zbliżyć do 300mbit bez dodatkowych urządzeń! Jeden router huaweia biedny na skraju domu, i na zupełnie 2 skraju domu i do tego trochę po przekątnej moje stanowisko. Oto co udało się osiągnąć przy poziomie sygnału -57db. (jako ciekawostka, przesunięcie anteny choćby o pół centymetra w dowolnym kierynku skutkuje spadnięciem poniżej 60db W granichach 62-69 na całej ścianie po za tym jednym punktem który znalazłem i przymocowałem tam antenke taśmą 2 stronną :E

Wrzucam screen prędkości jakie udało mi się osiągnąć:

Screenshot-2019-10-02-Speedtest-by-Ookla-The-Global-Broadband-Speed-Test-6.png

 

Możliwe że nawet mógłbym to ulepszyc ale nie chce sobie znowu spierniczyć roboty. wcześniej bez tak skurpulatnego używania analizy sygnału udało mi się przekroczyć 200, chcialem poprawić - zrobiłem gorzej ale w końcu się udało.

 

W tym wypadku nie będę na ten moment inwestować w żadne dodatkowe rozwiazania. Kabel 20m ethernet do partyzackich krótkoterminowych podłączeń przy bardzo dużych plikach, a tak to te niecałe 300mbit do codziennego użytku to i tak za dużo.

 

Jak będę robił remont na pewno zainteresuje się ubiquiti. Zresztą już się zainteresowałem i gdyby nie to że urządzenia Unifi nie mogą pracować w trybie mostu uplinkującego wifi już był kupił switcha p5 i UAP LR od tej firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem wszystkich wypowiedzi, ale nie jestes skazany na Wi-Fi. Miałem podobny problem (mam światłowód 600Mbit) i uniknąłem kabli oraz Wi-fi do połączenia TV w innym pokoju.

Kupiłem transmitery które wtyka się do gniazdek elektrycznych: Powerline TP-LINK TL-PA7010 KIT 1000 Mbps internet idzie po kablach elektrycznych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem wszystkich wypowiedzi,

A jakbyś przeczytał to byś wiedział, że ta opcja jest problematyczna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...