Skocz do zawartości
Markus_Krak

Z370/390, a zajętość linii pcie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sytuacja wygląda w ten sposób:

- 2 komputery PC jeden na z370 drugi na z390 na każdym procek i7.

- Każdy z komputerów karta grafiki pcie

- Każdy z komputerów co najmniej 1 dysk nvme

- Każdy z komputerów karta dźwiękowa pcie x1

- Każdy z komputerów 1 dysk HDD sata na dane/backup

 

Moje pytanie, czy przy takim configu mogę jeszcze dołożyć 1 dysk nvme czy już zabraknie linii pcie?

Czy mogę (do bólu) dokładać dyski sata i będzie wszystko ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linie PCIe (i ogólnie HSIO) to nie jest coś co się może "wyczerpać" jak ilość RAM.

To linie sygnałowe które są fizycznie prowadzone po płycie, i w zależności od używanych gniazd/slotów płyta tak a nie inaczej je kieruje.

 

Skonsultuj się ze specyfikacją/instrukcją płyty - bo nie ma wielu uniwersalnych prawd na ten temat, poza oczywiście odgórnym ograniczeniem 16 linii PCIe z CPU oraz 30 HSIO z chipsetów z370/z390.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz polega na tym, że podłączyłem dyski zgodnie z informacją w instrukcji płyty. Asrock z390. Obsadziłem 3 porty trzema dyskami nvme oraz jeden hdd sata. Jednak podłączyć dźwiękówki pcie x1 już nie mogę bo grafika zwalnia mi z pcie x16 do pcie x8. Moje pytanie kolejne zatem ,czy instrukcja pozwala tylko na podłączenie MAXYMALNEJ ilości dysków bez informacji, że działają one z maksymalną prędkością. Chodzi mi o uniknięcie sytuacji, że dyski nvme co prawda działają ale zamiast x4 to x2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówimy o płycie z sygny - Asrock Z390 Phantom Gaming 9 - to...:

Wszystkie długie sloty (fizycznie x16) są prowadzone z cpu. Działają w konfiguracjach

x16/x0/x0

x8/x8/x0

x8/x4/x4

A więc użycie w jakimkolwiek celu drugiego albo trzeciego obetnie grafice magistralę do x8. Czy to gdzieś tam podłączasz dźwiękówkę na x1?

 

Reszta (także gniazda x1) jest spięta do chipsetu - a przy trzech M.2 NVMe musi nastąpić albo-albo.

Jeżeli dobrze czytam instrukcję, to działające SATY przy trzech dyskach NVMe to powinny być SATA_A* (dwa porty na kontrolerze asmedii) oraz SATA3_2 i SATA3_3.

O cięciu do x2 nie piszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz....

bo nawet jeśli podpinałem dźwiękówkę do pcie x1 to i tak zwalniała mi grafika do pcie x8 (przy 3 dyskach nvme x4).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest poprawne zachowanie płyty. Linie chipsetu i cpu są zupełnie niezależne od siebie.

 

Albo problem z płytą (programowy czy sprzętowy) albo coś gdzieś nie styka do końca tak jak powinno ¯\_(ツ)_/¯

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...