Skocz do zawartości
Zas

Płyta glówna pod Ryzen 7 3700X - co wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie Asusy wedle tego co słyszałem na x470 mają kości biosu 32mb , więc Asus ma pole manewru jeśli chodzi o przyszła generację i aktualizację biosu . Zapewne ten x470 pro jest lepiej wyposażony od mojej x570 , bo przecież ta moja płyta to najtańsza możliwa płyta Asusa z tym chipsetem , więc gdzieś trzeba było przyciac koszta . W 99.9% bym się nie bał sparowac ryzena 3xxx z płyta B lub x 4xx . Tylko no właśnie, bym raczej odrzucił msi , za duża niewiadoma jeśli chodzi o poprawność działania. Teraz chyba tanio już było, dolar ma iść do góry i dość długo się tak ma utrzymać. Najlepszy czas zakupu był w dniu premiery , ale wtedy to dopiero były problemy z działaniem. Teraz to już coraz lepiej jest. Mi się udało dorwać ryzena 3600 za 799zl w promocji , jakoś miesiąc po premierze . Ale już takich cen nie widzę od dłuższego czasu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, czyli trzeba szybko kupować... Prime plus update BIOS w sklepie i Rysiek... tak się nawet zastanawiam, czy nie brać 3600, 3700X kosztuje drugie tyle, a za rok czy dwa też będzie już przestarzały :E

 

Jenot - ten Asrock Mastersli taki słaby? To pewnie Gaming K4 taki sam...

 

BTW - ja tam na grafice w sklepie X-kom widzę, że Prime Pro ma 3 gniazda wentylatorów plus chyba także czujniki - na VRM, a nawet przy grafice :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock ma czytelniejszy BIOS, ale bardzo słaby VRM i niestety drugi M.2 to tylko PCIe gen2/sata. Nie bez powodu to najtańsza płyta na x470.

 

Edit: x470 prime pro nie ma na 100% czujnika na VRM, tylko MB i PCH + gniazdo na czujnik (ja właśnie przykleiłem na radiator VRM). Trzy gniazda wentylatorów dc/pwm+2xcpu dc/pwm+2xpompa aio.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem x370 gaming k4 od asrocka, i szczerze tam bios był mocno zamotany, jak ktoś chciał dobrze kręcić ram , to trzeba było kręcić w zakładce overclock + dodatkowo wchodzić do podzakładek w advenced amd cbs i amd overclock , żeby np ustawić napięcie cldo , i coś tam wyłączyć, więc w sumie żeby kręcić trzeba było dość mocno przeszperać cały bios . Ja jako dość doświadczony użytkownik na początku miałem problem z tym, po jakimś czasie jakoś się przyzwyczaiłem. W asusie zakładka do podkręcania praktycznie posiada wszystko co potrzebne, ale msi ma najbardziej prosty bios, nie trzeba nigdzie szukać. Gigabyte ma bardziej zamotany uefi niż asus (przynajmniej b450) .

 

Na am4 miałem już 5 płyt głównych od września 2018 :). Praktycznie z żadną nie miałem problemu z działaniem z ryzenami 1xxx i 2xxx , Napisze plusy i minusy każdej z swoich posiadanych płyt.

 

Asrock x370 gaming k4

+ alc1220 + dac

+ Dość fajnie wyposażona

+ Jakość wykonania

- Oc ram na poziomie 3000/3200mhz max (nawet b-die lepszego sortu)

- Dość spore vdropy na cpu

- Zamotany bios

 

Msi b350 pc mate

+ Prosty bios

+ Dość dobre oc ramu

- Audio na poziomie płyty za 200zł

- Minimalne vdropy na cpu

 

 

Msi b450 tomahawk

 

+ prosty bios

+ bardzo dobra sekcja zasilania

+ Vdropy prawie nie istniały

+ Dobrze wyposażona, dużo złącz itp

+ Oc ramu powyżej deklarowanego przez producenta płyty (3600mhz z ryzenem 1600 mi śmigało jak złoto)

+ Chłodna sekcja zasilania

- Audio jak w płycie za 200zł

- Zakłócenia audio/gpu z ryzenem 3xxx

- Nowsze biosy powodowały niższe oc ramu na ryzenie 1600 i jakieś wstawania na 2x , nieraz problem z rozruchem .

 

B450m ds3h

 

+ Do czasu jak działała , wstawała za każdym razem z ryzenem 3600

- Zamotany bios

- Średnia sekcja zasilania

- Audio słabsze niż na tomahawku

- Słabo wyposażona (mało złącz itp)

- Mój egzemplarz padł po godzinie/ dwóch współpracy z ryzenem 3600 , nawet nie zdążyłem zrobić oc ;)

 

 

Asus x570-p Prime

+ dobra sekcja zasilania i chłodna

+ Średnio zamotany bios

+ alc1200 gra lepiej niż starsze kodeki

+ Działa bezproblemowo z ryzenem 3600

+ Dość wyposażona jak na segment w którym się znajduję

+ Możliwość ustawienia wentylatorów w obudowie na 0rpm

+ Wentylator chipsetu nie słyszalny (nic się nie zmieniło po zmianie z tomahawka , na tego asusa jeśli chodzi o głośność zestawu)

- Brak daca do słuchawek

- Minimalne vdropy cpu, soc , dram

- W biosie brak opcji BGS (bank group swap )

- Po instalacji systemu instaluję się automatycznie jakiś soft asusa, w biosie na standardowym ustawieniu, jest wybrane żeby się wgrywał .

- slot pcie jest bardzo blisko Socketu, z dużymi chłodzeniami i wysokimi kartami może się nie zmieścić. Na gratach z sygny jest około 0.5 cm przerwy między karta A radiatorem chłodzenia.

 

 

To chyba na tyle jeśli chodzi o moje przygody z tymi płytami , opisałem to co zauważyłem na nich .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, te dwa to na pompy, teraz wszystko jasne.

 

No nic, mnie i tak starczą trzy wentyle (plus ewentualnie dwa na CPU, gdyby z jednym Fera nie wyrabiała), także ilość optymalna, a jakby co, są rozgałęźniki :)

 

Brak czujnika to jednak drobna wada, muszę spradzić, czy ten Strix x470-F go ma, ale o nim o dziwo jakieś negatywne opinie w sieci, że niestabilny itp...

Edit: ponoć to znany błąd gdy używa się kilku programów do monitorowania czujników jednocześnie.... No czyli to żaden problem. Ale generalnie te płyty są praktycznie identyczne...

 

A tak BTW - czy X-Kom aktualizuje BIOS-y, bo widzę jakieś stare opisy na ich forum, że jednak nie. :E

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD zapowiada wsparcie AMD przynajmniej do 2020 ciekawe czy 2021 przyniesie już ddr5 co spowoduje koniec AM4 czy może jeszcze wciśnie się Ryzena 5000.

 

Tak sobie myślę, że CPU na długo starcza taki Zen3 pewnie jeszcze 3 lata po premierze pozwoli nadal płynnie pograć w gry,

więc może solidna płyta czyli X570 Prime-P byłaby dobrym rozwiązaniem.

Później zmieniałbym tylko GPU i reszta zostałaby na długo.

Mam totalny mętlik w głowie, za dużo się zastanawiam XD

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, mnie i tak starczą trzy wentyle (plus ewentualnie dwa na CPU, gdyby z jednym Fera nie wyrabiała), także ilość optymalna, a jakby co, są rozgałęźniki

 

Ja wykorzystałem trzy gniazda do wentylatorów DC w budzie (do wymiany w przyszłości na PWM), do CPU_FAN2 podłączyłem kontroler wentylatorów z Define R6, i do niego czwarty wentylator z obudowy. Jak będę miał potrzebę podpięcia dodatkowych wentylatorów to albo podepnę do kontrolera, albo zrobię swój sterownik na jakimś AVR czy STM32.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD zapowiada wsparcie AMD przynajmniej do 2020 ciekawe czy 2021 przyniesie już ddr5 co spowoduje koniec AM4 czy może jeszcze wciśnie się Ryzena 5000.

 

Tak sobie myślę, że CPU na długo starcza taki Zen3 pewnie jeszcze 3 lata po premierze pozwoli nadal płynnie pograć w gry,

więc może solidna płyta czyli X570 Prime-P byłaby dobrym rozwiązaniem.

Później zmieniałbym tylko GPU i reszta zostałaby na długo.

Mam totalny mętlik w głowie, za dużo się zastanawiam XD

 

Pożyjemy , zobaczymy ale w następnym roku prawdopodobnie będzie nadal am4 , a jeśli nie to trochę strzał w kolano był z mojej strony z zakupem x570.

Wybrałem x570, bo na parę lat , wziąłem "ślub" z am4 , więc jak wydajność będzie za mała to wrzucę albo ryzena 3xxx z większą ilością rdzeni, albo 4xxx (o ile wyjdą na am4 i przyniosą jakieś wzrosty wydajnościowe) .

Nie mam w planach zmiany podstawki przez najbliższe 2-5 lat , stąd postawiłem na trochę lepszą sekcję zasilania , bo też nie wiadomo jak energetycznie sprawdzą się nowe ryzeny (może zyskają zegary, względem poboru mocy ?) .

Jeśli przyszłością jest wielordzeniowość (a powinna być) to zen2 będą w zupełności wystarczające na dłuższy okres czasu .

Ale faktem jest, że połączenie ryzena 3600 z płytą x570 to jest trochę poroniony pomysł i rozrzutność pieniędzy . Można spróbować brać jakieś tanie b450 , ale to by trzeba było dość szybko wrzucić nowego ryzena, by działało oki to zostawiasz i tyle, były by problemy to 14 dniowy zwrot i bierzesz płytę innego producenta . Chociaż przeglądając fora ostatnimi dniami , jakby problemy nowych ryzenów się wykruszały, bo towarzystwo z problemami zamiera , i postów zbytnio nie przybywa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam R5 2600, został po zwrocie płyty więc będzie w planach od razu przeskok na Ryzena 4000.

Co lepsze w tej samej cenie RTX 2070 outlet czy RX 5700 non-XT?

Nadal czekam na zwrot kasy za płytę i to opóźnia mi zakup czegokolwiek.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTX2070 jest chyba minimalnie wydajniejszą kartą , non-xt niereferent jest bez sensu , bo dopłacając około 200zł dostajesz xt pulse, lub red dragon (w sumie ceny mogły się zmienić bo dolar zaczął szaleć , 2 tyg temu tak wychodziło cenowo pulse non-xt 1770zł , 1950zł pulse xt , 1970zł red dragon ).

I drugi minus , podobno nowe karty amd, mają jeszcze problemy ze sterownikami (nie działa freesync itp) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD zapowiada wsparcie AMD przynajmniej do 2020 ciekawe czy 2021 przyniesie już ddr5 co spowoduje koniec AM4 czy może jeszcze wciśnie się Ryzena 5000.

 

Tak sobie myślę, że CPU na długo starcza taki Zen3 pewnie jeszcze 3 lata po premierze pozwoli nadal płynnie pograć w gry,

więc może solidna płyta czyli X570 Prime-P byłaby dobrym rozwiązaniem.

Później zmieniałbym tylko GPU i reszta zostałaby na długo.

Mam totalny mętlik w głowie, za dużo się zastanawiam XD

 

Nigdy nie ma dobrego momentu na zakup komputera. Ciągle czekasz na lepsze podzespoły, tak można do usranej śmierci.

Za rok będzie Zen3 (rudy 4000) to będzie gadka że się nie opłaca bo być może w 2021 nowa podstawka z ddr5. A potem że niedługo odpowiedź Intela.

Bierze się to co jest obecnie na rynku.

 

Ja już tak od 3lat czekam na zakup ze starym Phenomem 840 i GTX 550ti..

Miałem i5-8400 w koszyku już i wybuchła afera meltdown. Potem czekałem na ryzeny 2000, zmiany względem 1 generacji były niewielkie i pisało się że duży przyrost wydajności będzie dopiero na Zen2. Mamy ryzeny 3000 obecnie i jakbym się chciał doczepić czegoś to bym się doczepił (boost, skoki temperatur, kultura pracy, biosy....).

Obecnie czekam na tańsze, nowe płyty na b550, zamawiam i mam to w bani. Starzeje się, a niedługo nowy komputer może być mi zbędny bo nie będę go miał czasu nawet włączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie ma dobrego momentu na zakup komputera. Ciągle czekasz na lepsze podzespoły, tak można do usranej śmierci.

Za rok będzie Zen3 (rudy 4000) to będzie gadka że się nie opłaca bo być może w 2021 nowa podstawka z ddr5. A potem że niedługo odpowiedź Intela.

Bierze się to co jest obecnie na rynku.

 

Ja już tak od 3lat czekam na zakup ze starym Phenomem 840 i GTX 550ti..

Miałem i5-8400 w koszyku już i wybuchła afera meltdown. Potem czekałem na ryzeny 2000, zmiany względem 1 generacji były niewielkie i pisało się że duży przyrost wydajności będzie dopiero na Zen2. Mamy ryzeny 3000 obecnie i jakbym się chciał doczepić czegoś to bym się doczepił (boost, skoki temperatur, kultura pracy, biosy....).

Obecnie czekam na tańsze, nowe płyty na b550, zamawiam i mam to w bani. Starzeje się, a niedługo nowy komputer może być mi zbędny bo nie będę go miał czasu nawet włączyć.

 

Czekać można do śmierci, ale nie warto ;)

 

The current timeline looks like this: ASMedia plans to ship B550 and A520 chipsets to motherboard manufacturers in the fourth quarter. It's safe to assume B550 and A520 motherboards could arrive at the end of the year. Since ASMedia's PCIe 4.0 tape-out won't be finished until the end of 2019, AMD X570 motherboards might see the light of day until sometime in 2020, perhaps in the first quarter. AMD is in no hurry to roll out X570 motherboards since X570 isn't a replacement for X470. The chipmaker is positioning X570 as the new flagship chipset that's one tier above X470.

 

Tutaj już nawet nie chodzi o ceny tych płyt, ale dobra płyta pod X570 kosztuje tle co Z390. A problemów jednak jest trochę, niezależnie czy zgonić je na producentów płyt to i tak po stronie AMD to nie wygląda dobrze. Wydawało się, że tylko Intel będzie tyle zdzierał za płyty, a tutaj i pod AMD kosztują krocie za coś przyzwoitego. A co gdyby kolejne ZENki zrównały się z obecnymi/kolejnymi Intelami ? Procesor od AMD droższy od Intela bo ma identyczną wydajność w grach i w paru programach, których 95% ludzi nie używa będzie szybszy ? I już widzę te ceny płyt gdyby tak było. 200€ za ledwo przyzwoitą płytę ? :E

Ciekawy jestem obsługi RT przez konsole, a tutaj jak wiemy AMD macza palce. A to oznacza, że im więcej tego w konsolach to i potencjalnie w ich przyszłych kartach. Co niby wróży dobrze, ale może oznaczać, że nawet dzisiejszy RTX 2080Ti za rok jeśli AMD pokaże coś ekstra może okazać się super drogą kartą, która stosunkowo szybko straciła na wydajności. Oczywiście wtedy cała seria RTX tak samo.

I weź teraz kup nowego kompa...ale nie ma co czekać. Obecnie nic poza B550 nie będzie przez parę miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec chyba zostane przy tym Mój link, pamieci pozniej na 3600cl14 i bedzie git gud pod 144hz

no nic, teraz tylko znalezc kogos kto przygarnie moje graty.

 

Rozkmina czy dolozyc pare zlotych do plyty, a w koszyku 16GB pamieci RAM za prawie 200 funtow :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkmina czy dolozyc pare zlotych do plyty, a w koszyku 16GB pamieci RAM za prawie 200 funtow  :lol2:

 

za prawie 150 ;) widze ze wlasnie potanialy, bo byly za ponad 150, a teraz 142 :)

takie pamieci na 3600cl14 to do tego 3700x czy ewentualnie 3900x (niby jest sklep co sklada preordery za 506GBP, ale kij wie kiedy bedzie) to bardzo dobra opcja. jak patrzylem wydajnosc w bfie z 3700 to wygladalo to bardzo zadowalajaco :) ale moze sie okazac, ze zanim sprzedam swoje, wyjdzie np 9900ks, kf czy k potanieje(albo nie, kto wie?) i wtedy usmiechne sie w strone intela Mój link znowu, teraz roznica to ~150GBP przez cene proca(moglbym ewentualnie plyte na aurous ultra zamienic bo jest podobno ok pod 9900k), gdyby roznica zeszla do <100gbp to niebylby to taki zly deal, chyba.

za amd przemawia to, ze jak zen3 bedzie (a chyba powinien) chodzic na x570, i bedzie sporo lepszy od zen2, to wtedy tylko wymieniam proca bo podstawa juz jest bardzo dobra, i pewnie wtedy ez pz przegonilbym obecnego intela.

chyba, to gdybanie ale kto wie. 

Edytowane przez Dominix1910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Pro-Shop twierdzą, że mają wersje płyt, które dostały już zaktualizowane BIOS-y od producenta - nalepka na pudełku Ryzen 3000 Ready czy coś w ten deseń. Na profliu AMD na Twitterze bodajże widziałem post potwierdzający, że tak oznaczony sprzęt ma działać z Ryśkami 3 od razu.

 

Nie ukrywam, że wolałbym kupić w X-kom czy Kompuszrocie bo wygodniej jakby co dostarczyć im towar w przypadku reklamacji, ale skoro w Danii mają rzekomo płyty z jakiejś nowszej partii...

 

Nie ściemniają? :E

 

Chyba już podjąłem decyzję i wezmę Asusa X470 Prime Pro i Ryzena 3700X mimo wszystko.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to sam się zastanawiam czy nie złozyć czegoś po taniości, bo ile mozna czekać na 3900X. Byłem w stanie wyłozyć sporo gotówki na ten procesor plus porządne X570, ale wychodzi na to ze mozna wziąć coś typu 3600/3700 ze słabszą płytą a za dwa lata sobie wymienić, co taniej wyjdzie niz od razu kupno na maksa.

 

Jest jakaś płyta ITX, która uciągnie maks 3700X i jest dosyć tania? Zastanawiałem się nad B450 I AORUS PRO WIFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to sam się zastanawiam czy nie złozyć czegoś po taniości, bo ile mozna czekać na 3900X. Byłem w stanie wyłozyć sporo gotówki na ten procesor plus porządne X570, ale wychodzi na to ze mozna wziąć coś typu 3600/3700 ze słabszą płytą a za dwa lata sobie wymienić, co taniej wyjdzie niz od razu kupno na maksa.

 

Jest jakaś płyta ITX, która uciągnie maks 3700X i jest dosyć tania? Zastanawiałem się nad B450 I AORUS PRO WIFI.

 

Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus ma aktualnie promocje z cash backiem. Polecam jak ktoś planuje zakupy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w Polsce chyba tylko gdy kupujesz płytę plus Ryzena 2000? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie , załapałem się na promke sama płyta. Wystarczy kupić Asusa A od modelu zależy zwrot :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze odczytuję znaczenie numeru z nalepki w górnej części płyty głównej, to osoby zainteresowane zakupem starszych płyt z myślą o procesorach Ryzen 3000, nie mające ochoty/nie mogące zamówić upgrade'u BIOS-u w sklepie, mogą się skierować do sklepu Proshop.pl

 

Zamówiłem tam płytę Asus Prime X470-Pro i - zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej - posiada ona na pudełku nalepkę "AMD Ryzen 3000 Desktop Ready", a fabrycznie wgrany BIOS w tym akurat wypadku to wersja 5007 z czerwca 2019.

 

Można zatem przypuszczać, że wszystkie modele dostępne w Proshop jako Ryzen 3000 Ready mają takie nalepki :) i BIOS-y zaktualizowane do obsługi najnowszych CPU.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to sam się zastanawiam czy nie złozyć czegoś po taniości, bo ile mozna czekać na 3900X. Byłem w stanie wyłozyć sporo gotówki na ten procesor plus porządne X570, ale wychodzi na to ze mozna wziąć coś typu 3600/3700 ze słabszą płytą a za dwa lata sobie wymienić, co taniej wyjdzie niz od razu kupno na maksa.

 

Jest jakaś płyta ITX, która uciągnie maks 3700X i jest dosyć tania? Zastanawiałem się nad B450 I AORUS PRO WIFI.

Sam z takiego założenia wyszedłem i 3700x posadziłem na B450 Aorus Elite. Moim zdaniem szkoda dzisiaj kasy na coś lepszego. Jak ogarną wszystkie problemy z BIOSEM to może w przyszłości zmienię płytę na coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam z takiego założenia wyszedłem i 3700x posadziłem na B450 Aorus Elite. Moim zdaniem szkoda dzisiaj kasy na coś lepszego. Jak ogarną wszystkie problemy z BIOSEM to może w przyszłości zmienię płytę na coś lepszego.

 

Nie było zadnych problemów z tą płytką? Tez patrzę juz na jakieś B450 lub X470.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...