Skocz do zawartości
NotLuckyAtAll

i7 7700k - niestabilne oc

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

mam dość dziwny problem i nie mam pojęcia o co chodzi. Posiadam i7 7700k na płycie AsRock z270 Extreme4. Ponad rok oddałem procesor do delidu. Przed tym zabiegiem nawet nie próbowałem bawić się w OC przez gigantyczne temperatury. Delid procesora się powiódł, wszystko działało normalnie, temperatury też mocno spadły. Dlatego zabrałem się za oc... Problem w tym, że w ogóle nie dało się podkręcić tego procesora. Podbicie zegara nawet do 4.6 Ghz przy napięciu 1.4(!) powodował blue screeny przy ładowania windowsa. Kompletnie nic nie dało się z niego wycisnąć, mimo tego, że na stocku działał w pełni stabilnie. Jakoś tak bez namysłu stwierdziłem, że to wina płyty głównej (wtedy miałem jeszcze AsRocka PRO 4, czyli typowa budżetówka) więc kupiłem na allegro tego AsRocka Extreme 4. No i oczywiście niczego to nie zmieniło, dalej ten sam problem. Jeszcze przez jakiś czas próbowałem coś tam kombinować, grzebać w biosie, zmieniać ustawienia ram'u ale nic nie pomagało, więc w końcu pogodziłem się z tym, że najwidoczniej procesor w jakiś pokrętny sposób został "skrzywdzony" podczas delidu i nic już z tym nie zrobię. Dopiero ostatnio znowu znowu coś mnie naszło i znowu zacząłem próbować tego oc. Oczywiście cały czas ten sam problem, ale ostatecznie spróbowałem jeszcze (jakoś wcześniej nawet do głowy mi to nie wpadło) oc przez program Intel Extreme Tuning Utility i udało się. Ba, nie tylko tyle że "coś tam" się udało, ale udało mi się osiągnąć stabilne 5 Ghz przy napięciu 1.39 i przyzwoitych temperaturach (max jakieś 75 stopni pod obciążeniem). Komputer jest całkowicie stabilny, przechodzi wszystkie stress testy, żadnych blue screenów.

 

I teraz pytanie, w czym jest problem? Dlaczego nie mogę podkręcić procesora przez bios, bo przy jakiejkolwiek zmianie taktowania nawet windows się nie ładuje, a przez program mogę wyciągnąć już całkiem niezły wynik? Przypomnę, że nie może to być wina biosu, a tym samym płyty głównej, bo wymieniłem ją na nową w trakcie trwania problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro przed zabiegiem nie bawiłeś się w OC, to równie dobrze mogła to być po prostu tak słaba sztuka, która nie chce się podkręcać.

 

Druga (bardzo mało prawdopodobna) opcja to domysł, że osoba skalpująca zachowała sobie twój procek, dała gorszą sztukę i zostawiła jedynie czapkę, żeby numer seryjny się zgadzał :E

 

Innych opcji nie ma.

 

/edit

Właściwie jest też trzecia opcja. Procesor zdegradował się przez wysokie temperatury przy których był zbyt długo używany przed oskalpowaniem.

Edytowane przez AmbaFatima

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro przed zabiegiem nie bawiłeś się w OC, to równie dobrze mogła to być po prostu tak słaba sztuka, która nie chce się podkręcać.

 

Druga (bardzo mało prawdopodobna) opcja to domysł, że osoba skalpująca zachowała sobie twój procek, dała gorszą sztukę i zostawiła jedynie czapkę, żeby numer seryjny się zgadzał :E

 

Innych opcji nie ma.

 

/edit

Właściwie jest też trzecia opcja. Procesor zdegradował się przez wysokie temperatury przy których był zbyt długo używany przed oskalpowaniem.

 

Żadna z tych opcji raczej nie jest prawidłowa. Trochę źle się sprecyzowałem, ale jeszcze kiedyś, przed delidem próbowałem wykręcić ten procesor na jakieś 4.7 albo 4.8 ghz i działało, ale temperatury dochodziły do ~100 stopni, więc od razu dałem sobie spokój i więcej tego nie robiłem. Gość skalpujący też nie mógł podmienić procesora, bo robił to u mnie w domu i wszystko widziałem. Procesor raczej też nie mógł się zdegradować, bo przed skalpem na stocku miałem jakieś 70~75 stopni pod obciążeniem, więc dużo, ale wciąż za mało żeby procesor mógł się zdegradować przez jakiś rok użytkowania, zwłaszcza że napięcie było nie podbite.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wcześniej przez BIOS nie wchodziło ci nawet 4.6GHz, a teraz przez aplikację idzie nawet 5.0GHz, to znaczy że wcześniej robiłeś coś źle.

Możliwości jest kilka:

- nie wyłączałeś trybów turbo

- źle ustawiałeś LLC

- nie ustawiałeś AVX offset

- pozwalałeś by płyta automatycznie dobierała VCCIO/VCCSA (na auto często podaje te napięcia z kosmosu, należy je wklepywać ręcznie)

 

Dokształć się z OC Kaby Lake i spróbuj ponownie podkręcić przez BIOS:

https://edgeup.asus.com/2017/kaby-lake-overclocking-guide/

Sprawdź również czy twoja płyta główna ma wgraną najnowszą dostępną wersję BIOS-u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wcześniej przez BIOS nie wchodziło ci nawet 4.6GHz, a teraz przez aplikację idzie nawet 5.0GHz, to znaczy że wcześniej robiłeś coś źle.

Możliwości jest kilka:

- nie wyłączałeś trybów turbo

- źle ustawiałeś LLC

- nie ustawiałeś AVX offset

- pozwalałeś by płyta automatycznie dobierała VCCIO/VCCSA (na auto często podaje te napięcia z kosmosu, należy je wklepywać ręcznie)

 

Dokształć się z OC Kaby Lake i spróbuj ponownie podkręcić przez BIOS:

https://edgeup.asus.com/2017/kaby-lake-overclocking-guide/

Sprawdź również czy twoja płyta główna ma wgraną najnowszą dostępną wersję BIOS-u.

 

Nie jestem ogarnięty na jakimś mistrzowskim poziomie jeśli chodzi o oc, ale przy obecnych procesorach to przecież banalnie proste. Żeby podkręcić taki procesor do 4.6 ghz wystarczy zmienić mnożnik i nawet nie powinno być potrzeby zmiany napięcia. Naprawdę próbowałem już ustawiać ręcznie różne ustawienia w biosie, nawet takie których praktycznie nikt nie rusza. Zresztą, nawet jak ustawię predefiniowane oc przez płytę to nadal jest taki sam problem, a przecież gdybym to ja coś źle ustawiał, to wgrane profile oc na płycie głównej powinny bez problemu odpalić. Bios wgrany najnowszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...