Skocz do zawartości
adisz529

5 2600 z MSI B450-A Pro MAX - niestabilne zegary

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od wtorku operuję na nowym pececie - https://www.x-kom.pl/lista/n04ubjvbl.

Zauważyłem już jednak pewne nieprawidłowości, wspominałem o nich gdzie indziej, ale w sumie to był offtop, a sprawa wydaje mi się być poważna, więc zakładam ten temat.

 

Zauważyłem, że w CPU-Z w zakładce "CPU" taktowanie na core #0 skacze mi nawet świeżo po włączeniu chłodnego kompa, jak i już na rozgrzanym, zwykle w przedziale 3,7-3,9GHz z dropami na ~2,5GHz/2999MHz przy skaczącym mnożniku między x37,25-39 z dropami do ~x25,67/x30, natomiast w teście CPU Queen podana jest częstotliwość 3724MHz, a w info o procku w AIDZIE 3800MHz. Jeszcze losowy screen z narzędzia zegary w CPU-Z, generalnie te zegary skaczą tam jak poj***ne. W BIOSie pokazane jest taktowanie 3,4GHz.

Dodam jeszcze, że podczas odpalonego testu CPU w OCCT, CPU-Z pokazuje w zakładce "CPU" na tym core #0 zegar 33XX-34XX MHz, bez nagłych dropów. Wygląda dużo stabilniej.

 

Zrobiłem krótki test w AIDA64, by sprawdzić, co tam się konkretnie dzieje. Linkuję Wam screeny do poszczególnych danych:

statystyki z testu

wykres taktowania "CPU Clock"

wykres taktowania na #1 rdzeniu

wykres taktowania na #2 rdzeniu

wykres taktowania na #3 rdzeniu

wykres taktowania na #4 rdzeniu

wykres taktowania na #5 rdzeniu

wykres taktowania na #6 rdzeniu

wykres z temperaturami

prędkości wiatraków

napięcia

pobór mocy

taktowanie na north bridge

 

Nie bardzo wiedziałem, co tak naprawdę jest Wam potrzebne, żeby mi pomóc zdiagnozować i rozwiązać problem (o ile mam rację myśląc, że procesor nie działa poprawnie). Jeśli potrzebujecie czegoś więcej, dajcie znać.

 

Pamięci obecnie lecą na najszybszym dostępnym profilu XMP, na 2933MHz (nie rozumiem, dlaczego nie mam dostępnego XMP na 3000MHz, ale już pracujemy nad tym w innym wątku).

Tu jeszcze info o BIOSie (poza tym, co widać na drugi screenie w tym wątku).

Pobrałem wszystkie dostępne sterowniki na stronie supportu dla tej płyty głównej, następnie jeszcze sterowniki dla chipsetu ze strony AMD (gdzieś widziałem zalecenia, by jeszcze stąd pobrać, bo na stronie MOBO brakuje czegoś).

Update'ów BIOSu nie tykałem.

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Te skoki to jest zapewne przez Cool and Quiet i stanami C6, czyli kontrolą napięć i temperatur, np. w bezczynności, żeby proc nie brał tyle prądu. Do tego dolicz Boost czyli podbijanie taktowania w zależności od obciążenia rdzeni i masz wynik jak masz. Nic złego. Też jak miałem Ryzena 2600 to głównie hulał na 3,7Ghz.

 

Jest to normalne.

 

2933Mhz także jest normalne przy tym XP. Mam dokładnie tak samo. Dlatego nie używam XMP tylko własnych ustawień, tak pamięci tak procesora. Tyle, że wtedy procesor ma jedne taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie uspokoiłeś, wielkie dzięki. :)

Aczkolwiek nie bardzo rozumiem, dlaczego raz, że pracuje na tych 3,7-3,9GHz nawet świeżo po włączeniu kompa, pod obciążeniem systemu i programów startowych tj. Spotify, Steam, to jeszcze te dropy do 2,5/3GHz są tylko na ułamek sekundy, na różnych rdzeniach naprzemiennie. Wydawałoby mi się, że powinien pracować na 3,4GHz bez solidnego obciążenia, a te dropy to chyba nie powinny być tylko dropami, tylko niższe taktowanie powinno się utrzymywać w celu oszczędzania energii.

Poczytałem o tym stanie C6 i chyba już rozumiem, dlaczego na pierwszym rdzeniu taktowanie poza obciążeniem nie spada tak drastycznie, jak na pozostałych.

 

Jakkolwiek, jeśli to jest poprawne działanie, to pewnie na razie nie będę nic zmieniał permamentnie, pomyślę o tym dopiero po zmianie coolera pod OC, ale chciałbym sprawdzić, jak będzie się zachowywał procesor po wyłączeniu tych funkcji. Zrobiłem zdjęcie zakładki "CPU features"w BIOSie, widzę tu ową funkcję Cool'n'Save, ale nie widzę opcji kontroli stanu C6. Nie widzę jej również w zakładce ze specyfikacją procka.

Nie rozumiem również dlaczego pod obciążeniem taktowanie na rdzeniach ma rozbieżność prawie 200MHz. Najniższe odnotowane to 3574MHz, najwyższe 3749MHz. Na dodatek nie wszystkie rdzenie pracują na takim samym taktowaniu jednocześnie. Może mi ktoś z Was powiedzieć na ten temat coś więcej lub coś podlinkować, gdzie o tym poczytam? Ja chyba nie potrafię sformułować dobrze zapytania dla wyszukiwarki na forum/Google, bo nigdzie nic nie znalazłem na ten temat, a nie chce mi się wierzyć, że ten przypadek tyczy się tylko mnie.

 

Dzięki z góry za dalszą pomoc. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Global c-states wyłącz i cool n quiet.

 

Te spadki mają takie być, to jest technologia AMD.

 

Tak samo w Windowsie profil zasilania daj maksymalna wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącz sobie Ryzen Master i zobaczysz, że Ryzen nawet rdzenie usypia, a w idlu przeważnie chodzi na około 300 Mhz. Sam w sumie ciekaw jestem czemu ten program tak pokazuje, może obrazuje to rzeczywiste obciążenie procka, nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie w czym masz problem? Nie patrz na cyferki i tyle, bo coś kombinujesz za dużo. Ustaw go na sztywno bo wtedy mocno procesor zyskuje, minimalny fps się polepsza. Na 4.0 powinien z palcem w nosie pójść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem C states i Cool'n'Quiet i rzeczywiście pracuje na ~3700MHz bez tych dropów do 2,5/3GHz. Ale dlaczego na 3,7, a nie 3,4GHz? Dalej jest to dla mnie niejasne. Nie, żebym narzekał, ale spokojniejszy byłbym, gdyby domyślnie hulał na 3,4, a 3,7 dopiero na własne życzenie, czyt. oc. Kiedy w takim razie zegary pracują na 3,4GHz?

Nie zauważyłem spadku do ~300MHz na idlu ani usypiania rdzeni w tym programie. Jedynie przy ustawieniu "Oszczędzanie energii" w systemie rdzenie pracowały na 1550MHz w spoczynku.

Jak to "w czym mam problem"? Kupuję procesor, który ma bez boosta chodzić na 3,4GHz, widzę, że pracuje na 3,7-3,9GHz przy obciążeniu 1-2% i notuje spadki do 2,5/3GHz, to na chłopski rozum wydaje mi się, że coś nie gra. Chcę się dowiedzieć, czy nie wydałem 6 stówek na uszkodzony produkt.

Ustawiać go na 4GHz na boxowym coolerze, przy dwóch wiatrakach w budzie (1x intake, 1x exhaust)? Nie brzmi dobrze, doceniam ciszę, bo przesiadłem się z laptopa z SSDkiem.

 

Ciekawe, wbudowane profile w tej apce od AMD ("Creator Mode" i "Game Mode") nie działają, ale manualnie utworzony profil na 3,4GHz działa zgodnie z moim życzeniem.

Edytowane przez adisz529

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

3,4 to jest jak wyłączysz Performance Boost. Można to znaleźć w bodaj Advanced CPU Configuration w zakładce OC

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...