Skocz do zawartości
alhaz

Ryzen 2700X + Hynix J-die = problem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od dwoch dni walcze z nowymi pamieciami RAM. Kupilem HyperX Fury RGB 2x16GB 3200Mhz CL16, sa to kosci na oparte o Hynix J-die (wg. Thaipoon Burner).\

Z wielkim trudem po aktualizacji bios do najnowszej wersji (agesa ABBA), udalo mi sie je odpalic na 2933Mhz CL15. Wrzucilem drugi profil XMP (3000 CL15) i zmienilem tylko mnoznik na 29,33. Natomiast mam problem bo czego bym nie zrobil typu podbijanie VSOC, VRAm etc to komp nie wstaje na 3200.

 

Istotny konfig:

Aorus Ultra Gaming X470 (AGESA ABBA)

Ryzen 2700X

2x 16GB HyperX Fury RGB 3200Mhz CL16

 

 

Czy ktos moze mial juz te kosci i moze cos doradzic? Czy np. wymiana na 3700X pomoze czy probowac dalej robic OC na manualu zamiast XMP? Od razu mowie ze DRAM Ryzen calculator nie ma tych kosci w najnowszej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram poprawnie wsadzony, czyli 2 i 4 slot od procesora?

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram poprawnie wsadzony, czyli 2 i 4 slot od procesora?

 

Tak dokladnie, nawet nie wiedzialem ze ma to jakies znaczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuj sobie ustawienia terminacji (Termination Block Ω) z kalkulatora dla kostek CJR (Właściwie jakich byś nie wybrał te ustawienia są uniwersalne). Memory Rank wybierz 2 ponieważ masz kostki 16 Gb więc najpewniej są dwustronne, a w tym przypadku ustawienia terminacji są szczególnie ważne i mocno się różnią od ustawień dla pamięci Single Rank. Poza tym upewnij się że masz włączony Gear Down Mode.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuj sobie ustawienia terminacji (Termination Block Ω) z kalkulatora dla kostek CJR (Właściwie jakich byś nie wybrał te ustawienia są uniwersalne). Memory Rank wybierz 2 ponieważ masz kostki 16 Gb więc najpewniej są dwustronne, a w tym przypadku ustawienia terminacji są szczególnie ważne i mocno się różnią od ustawień dla pamięci Single Rank. Poza tym upewnij się że masz włączony Gear Down Mode.

 

NIe do konca wiem o ktory parametr Ci chodzi? Screen -> https://imgur.com/334AVJe

 

Gear Down jest wlaczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fv0R4Op.png

 

Dzieki, dzis wieczorem znowu siadam do tej nierównej walki i dam znac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam z nowinami :D Wyglada na to ze chyba rzeczywiscie J-die mozna ustawiac wg CJR z kalakulatora bo zgodnie z sugestia zaladowalem tylko XMP 3200-CL16, dorzucilem z reki ustawienia "Termination Block" + podbilem napiecia wg zalecen (VDRAM 1,36V i VSOC +0,0125V) no i RAM wstal od reki :D

 

Bardzo dziekuje za pomoc i mam kolejne pytanie czy teraz probowac moze walczyc na 3466-CL16 czy lepiej 3200-CL15?

 

Taka mala ciekawostka ale po wgraniu najnowszego BIOS, windowsy task manager nie pokazuje mi czestotliwosci z jaka pracuje pamiec a na starym bios to dzialalo bez problemu. Ciekawe z czego to wynika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najwyższa częstotliwość przy CL16, CL15 i tak nie uruchomisz ponieważ gdy masz włączony GearDownMode to on wymusza parzyste timingi tCL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najwyższa częstotliwość przy CL16, CL15 i tak nie uruchomisz ponieważ gdy masz włączony GearDownMode to on wymusza parzyste timingi tCL.

 

Wstal mi na 3333-CL16, ale musialem podbic procODT do 68,6 <- czy to jest jeszcze bezpieczna wartosc?

 

Wyniki 3200 -> https://imgur.com/a/ENwJr6A

Wyniki 3333 -> https://imgur.com/SiqEVyb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstal mi na 3333-CL16, ale musialem podbic procODT do 68,6 <- czy to jest jeszcze bezpieczna wartosc?

 

Tak jest bezpieczne, pamięci Dual Rank potrzebują wyższych wartości procODT do stabilnej pracy. Jak dasz za małą lub za dużą wartość to po prostu ram ci nie wstanie.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszly na 3400-CL16, ale musialem podbic vSOC do 1,03V

 

Wynik -> https://imgur.com/x5hRl8C

 

Probowac dalej na 3466? Zmiana mnoznika i wiekszy vDRAM juz nie pomagaja (na 3400 mam 1,36) i wywala sie przy bootwaniu, nie wiem czy podbic moze vSOC do 1,05?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszly na 3400-CL16, ale musialem podbic vSOC do 1,03V

 

Wynik -> https://imgur.com/x5hRl8C

 

Probowac dalej na 3466? Zmiana mnoznika i wiekszy vDRAM juz nie pomagaja (na 3400 mam 1,36) i wywala sie przy bootwaniu, nie wiem czy podbic moze vSOC do 1,05?

 

vSOC możesz spokojnie dać na 1.1v, 1.2v to maksymalna bezpieczna wartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bootuje mi sie komp na 3466-CL16, ale nie moge jej ustabilizowac bo wywala bledy w memtest. Masz moze jeszcze jakies sugestie? Czy zostac przy 3400?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak aktualnie wyglądają u ciebie timingi główne? 16-18-18-36? Jeśli tak na CJR'ach pomagało podniesienie tRCDRD na 19/20T i tRP też na 19/20T. Więc możesz sprawdzić czy te nowe kostki też mają podobne podatności.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak aktualnie wyglądają u ciebie timingi główne? 16-18-18-36? Jeśli tak na CJR'ach pomagało podniesienie tRCDRD na 19/20T i tRP też na 19/20T. Więc możesz sprawdzić czy te nowe kostki też mają podobne podatności.

 

Tak dokladnie, to robie 16-20-20-36 i sprawdzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie, to robie 16-20-20-36 i sprawdzam.

 

NIestety dalej nie idzie, fakt ze errorow w memtest mniej, ale chyba juz odpuszcze.

 

Dziekuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...