Skocz do zawartości
mattek97

MSI B450 TOMAHAWK MAX + AMD Ryzen 3600 = bugi?

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wszystkim :D

 

W miniony piątek dokonałem apgrejdu mojej stacjonarki, który polegał na wymianie starej płyty oraz procesora na znane i lubiane kombo - AMD Ryzen 3600 oraz MSI TOMAHAWK MAX.

 

Całość ogólnie działa spoko, ale względem starej konfiguracji, komputer zachowuje się w kilku sytuacjach dziwnie:

 

1. Podczas wczytywania Windowsa, jego logo ma złe proporcje - jest rozciągnięte. Dzieje się tak w momencie wyłączenia opcji "Full Screen Logo Display".

 

2. Co kilka włączeń komputera, system wczytuje się dłużej - coś jakby wgrywał aktualizację. Ponadto, gdy już ujrzę ekran logowania, przez kilka sekund zarówno klawiatura jak i myszka nie działają - następuje ich wyłączenie, a po chwili włączenie (gaśnie podświetlenie). Podczas dalszej pracy jest już spokój. Po kilku restartach, sytuacja się powtarza.

 

3. Założone mam na razie chłodzenie dołączane przez AMD i nawet, gdy komputer wyświetla pulpit, wentylator sobie zwalnia i przyspiesza co chwilę. Da się coś z tym zrobić czy ten typ tak ma?

 

Nie wymieniam ogólnie długiego POST, bo wiem, że to znany przypadek na tej płycie.

 

Czy ktoś odnotował podobne zachowanie? Wiem, iż powyższe problemy to pierdoły, ale lubię mieć wszystko ogarnięte, stąd wolę Was zapytać co jest grane.

 

Wersja zainstalowanego BIOSu jest najnowsza.

 

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. MSI tak ma - kwestia niższej rozdzielczości, nie wiem dlaczego ale kiedyś na MSI Z77A G43 miałem to samo, z kolei później na płycie ASUS Z97 Pro Gamer było idealnie dopasowane.

 

2. Nie wiem, u mnie jest OK ale mam inny model, mam podłączoną mysz i klawiaturę do dedykowanych portów USB 2.0 na górze:

 

QOqIi7i.jpg

 

3. Wyreguluj sobie w BIOSie w zakładce Hardware Monitor czas reakcji wentylatora (CPU Fan Step Up Time/CPU Fan Step Down Time), włącz Smart Fan Control i prawidłowy tryb pracy wentylatorów (PWM dla 4 pin, DC dla 3 pin).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam klawiaturę i mysz podłączone pod uisb3, te 2 porty usb 2.0 zostawiam na pendrive do aktualizacji biosu xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. MSI tak ma - kwestia niższej rozdzielczości, nie wiem dlaczego ale kiedyś na MSI Z77A G43 miałem to samo, z kolei później na płycie ASUS Z97 Pro Gamer było idealnie dopasowane.

No to git, przynajmniej wiem, że to normalka. Też wcześniej miałe ASUSa wiele lat i wszystko miało odpowiednie proporcje ;)

 

2. Nie wiem, u mnie jest OK ale mam inny model, mam podłączoną mysz i klawiaturę do dedykowanych portów USB 2.0 na górze:

 

QOqIi7i.jpg

Właśnie myszka i klawiatura podłączone są pod dedykowane im porty na samej górze.

 

3. Wyreguluj sobie w BIOSie w zakładce Hardware Monitor czas reakcji wentylatora (CPU Fan Step Up Time/CPU Fan Step Down Time), włącz Smart Fan Control i prawidłowy tryb pracy wentylatorów (PWM dla 4 pin, DC dla 3 pin).

Ooo, no to będę musiał znaleźć chwilę na zabawę z wykresem oraz zaproponowanymi przez Ciebie opcjami. Masz może jakieś sugerowane ustawienia? Czy może raczej metoda prób i błędów?

 

Przeinstalowałeś windowsa po tej zmianie? Jak się zmienia mobo i procesor, to system może wariować.

Tak, zaraz po złożeniu wszystkiego, zainstalowałem świeży system, także to nie to.

 

Co ciekawe, POST zgłasza podłączoną jedną myszkę oraz trzy klawiatury :hmm:

Edytowane przez mattek97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, no to będę musiał znaleźć chwilę na zabawę z wykresem oraz zaproponowanymi przez Ciebie opcjami. Masz może jakieś sugerowane ustawienia? Czy może raczej metoda prób i błędów?

 

Co ciekawe, POST zgłasza podłączoną jedną myszkę oraz trzy klawiatury :hmm:

Akurat wykresu nie musisz ruszać, najważniejsze są opóźnienia. Ktoś pisał w innym temacie, że ustawienie 1 sekundy wystarczy, ja się w to nie bawię bo mnie to nie przeszkadza.

 

Z tym POSTEM to też norma dla MSI, to samo miałem w MSI Z77A G43. Podobne akcje mają miejsce np. na płytach ASUS'a - to jest chyba kwestia związana z producentem myszy/klawiatury, np. Razer.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, to chyba wszystko jasne na ten moment. Pozostaje tylko obserwować nowe wydania BIOSu i patrzeć, czy coś się zmieniło. Dzięki wielkie za pomoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

> zaktualizuj sterowniki chipsetu

> ustaw taktowanie na sztywno na 4,2Ghz w bios

> napięcie CPU na offset 1,35-1,375V

 

Ciesz się stabilnym taktowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wszystkim :D

 

W miniony piątek dokonałem apgrejdu mojej stacjonarki, który polegał na wymianie starej płyty oraz procesora na znane i lubiane kombo - AMD Ryzen 3600 oraz MSI TOMAHAWK MAX.

 

Całość ogólnie działa spoko, ale względem starej konfiguracji, komputer zachowuje się w kilku sytuacjach dziwnie:

 

1. Podczas wczytywania Windowsa, jego logo ma złe proporcje - jest rozciągnięte. Dzieje się tak w momencie wyłączenia opcji "Full Screen Logo Display".

 

2. Co kilka włączeń komputera, system wczytuje się dłużej - coś jakby wgrywał aktualizację. Ponadto, gdy już ujrzę ekran logowania, przez kilka sekund zarówno klawiatura jak i myszka nie działają - następuje ich wyłączenie, a po chwili włączenie (gaśnie podświetlenie). Podczas dalszej pracy jest już spokój. Po kilku restartach, sytuacja się powtarza.

 

3. Założone mam na razie chłodzenie dołączane przez AMD i nawet, gdy komputer wyświetla pulpit, wentylator sobie zwalnia i przyspiesza co chwilę. Da się coś z tym zrobić czy ten typ tak ma?

 

Nie wymieniam ogólnie długiego POST, bo wiem, że to znany przypadek na tej płycie.

 

Czy ktoś odnotował podobne zachowanie? Wiem, iż powyższe problemy to pierdoły, ale lubię mieć wszystko ogarnięte, stąd wolę Was zapytać co jest grane.

 

Wersja zainstalowanego BIOSu jest najnowsza.

 

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam płytę MSI B450 BAZOOKA z ryzenem 3600. Nie mam problemów z myszką czy botowaniem. Jedynie gdy się pobawię w podkręcanie ram powyżej 3733MHz to wtedy potrafi się nie uruchomić. Procesor ustawiony przy domyślnym napięciu na 4.0 GHz, a ram 3666MHz i jak na razie wszystko śmiga. Mimo wszystko producenci oraz AMD są winni takiej sytuacji. Dobrze, że próbują poprawiać biosy, ale to powinno mieć miejsce przed oficjalną premierą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...