Skocz do zawartości
karnas

Palit Gamerock GTX 1070, problem z wentylatorami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z wentylatorami w moim GTXie 1070. Z początku myślałem, że problem jest z aplikacją ThunderMaster, ale bez niej i np. z Afterburnerem jest to samo. Nawet jak ustawię wentylator na stałą prędkość to i tak on wyłącza się na chwilę, by zaraz wrócić do wyznaczonej prędkości. Temperatura karty jest niska bo około 45 stopni (podczas gry w Arkham City). Próbowałem jeszcze własnych ustawień krzywych, nic nie pomogło. Jest to irytujące. W czym może być problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od czegoś... karta kupiona w sklepie czy kupiłeś używaną?

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta jest używana i po koparce używam ją od prawie roku. Wymieniałem w niej pastę, jest chłodna. Poczytałem w internecie, że Palit ma jakiś głupi system wychładzania kiedy prędkość wentylatorów jest poniżej 25% to włącza i wyłącza się pulsacyjnie, nie tak płynnie jak w większości kart. Kiedy ustawię minimalną wartość obrotów na 25% i krzywą ustawię według swojego uznania to nie ma problemu. Karta jest na tyle cicha, przy 25%, że mi to jakoś nie przeszkadza. W ciągu dnia mi to w ogóle nie przeszkadza, ale w nocy w ciszy już tak. 

 

Fajnie byłoby jednak, żeby dało się ustawić płynne przejście jeżeli wentylator jest poniżej 25%.

Edytowane przez KaRnaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To stary i znany problem z gtx10xx od Palita i Gainwarda.

Na to pulsacyjne włączanie/wyłączanie wentylatorów przy ok 45*C pomaga ustawienie własnej krzywej w MSI Afterburner albo wgranie innej wersji biosu.

Ja do swojego GTX 1080 Gainward Phoenix GS załadowałem bios od wersji GLH, bo tam wentylatory startują już prawidłowo, a wersji GS nie naprawiono chyba do dzisiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biosy mogę z jakiejkolwiek karty 1070 wgrywać? Aktualnie mam wgrany od GameRock Premium, jednak widzę, że Palit nawet nie aktualizuje swoich biosów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od Palita albo Gainwarda możesz spokojnie wgrywać, bo to bliźniacze konstrukcje.

Ja bym zaczął właśnie od GameRocka Premium.

Niestety, producenci mają na to wywalone i biosów nie poprawiają. Trzeba kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na wstępie mam ucięte możliwości. Trudno, zostawię póki co krzywą od 25%. Chyba, że spróbuję wersję 1070 GLH od Gainward. Jak wygląda sprawa obsługi LED i nazwy karty po wgraniu BIOS innej firmy?

Edytowane przez KaRnaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie musi być krzywa od 25%. Ustaw, żeby wentyle startowały od wyższej temperatury, np. 58-60*C, jak jest w MSI.

45*C jest bez sensu, bo nawet oglądając filmy lubią startować i słychać to pikanie. Jak będzie od 60*C to wystartują dopiero, jak się porządnie karta wygrzeje w grach, a w mniej wymagających wcale.

 

edit

Co do ledów, to nie wiem, bo mnie świecidełka nie interesują. U mnie przy zmianie biosu z GS-> GLH nic się w świeceniu nie zmieniło.

U Ciebie jak wgrasz bios od GameRocka Premium też nic się nie zmieni, bo karty różnią się tylko taktowaniem, a może też poprawione są obroty wentylatorów.

Edytowane przez stanko11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem sobie wstawanie wentylatorów na 25% przy temperaturze 60 stopni. Nic to nie dało, bo po 2 sekundach karta schładzała rdzeń do 59 i wyłączała wiatraki, po jakimś czasie znowu 60 i włączała. Zdecydowanie lepiej to wygląda, akustycznie kiedy wentylator chodzi cały czas na 25%. Chyba, że jakieś inne rozwiązanie macie?

 

Tak się dzieje w większości gier. Mam ustawioną synchronizacją pionową więc przy 60 klatkach, karta nawet się nie wysila np. w Batman Arkham City, podobnie z Dying Light.

Edytowane przez KaRnaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam się chyba da ustawić nawet 21% (czyli ok 600 rpm). Ja z palita (miałem i 1070 i 1080) wywaliłem półpasyw i trzymałem wentylatory uruchomione cały czas. Oczywiście, najpierw owe 21% a po przekroczeniu 50 czy 60 stopni obroty wzrastały. Musiałbym tu na forum poszukać swoich wpisów, tam dokładnie było co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z wentylatorami w moim GTXie 1070. Z początku myślałem, że problem jest z aplikacją ThunderMaster, ale bez niej i np. z Afterburnerem jest to samo. Nawet jak ustawię wentylator na stałą prędkość to i tak on wyłącza się na chwilę, by zaraz wrócić do wyznaczonej prędkości. Temperatura karty jest niska bo około 45 stopni (podczas gry w Arkham City). Próbowałem jeszcze własnych ustawień krzywych, nic nie pomogło. Jest to irytujące. W czym może być problem?

Czym Ty chłodzisz kartę że masz 45 podczas gry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym Ty chłodzisz kartę że masz 45 podczas gry?

 

Normalne chłodzenie Palita Gamerock, przy ograniczeniu klatek do 60 karta się nie poci. Pewnie przy bardziej wymagającej grze bardziej się pomęczy, ale w większości nie ma problemu.

 

ustawiasz histerezę w afterburner na 4-5C i masz spokój z falującymi obrotami

 

 

Zaraz przetestuję.

Edytowane przez KaRnaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem sobie wstawanie wentylatorów na 25% przy temperaturze 60 stopni. Nic to nie dało, bo po 2 sekundach karta schładzała rdzeń do 59 i wyłączała wiatraki, po jakimś czasie znowu 60 i włączała. Zdecydowanie lepiej to wygląda, akustycznie kiedy wentylator chodzi cały czas na 25%. Chyba, że jakieś inne rozwiązanie macie?

 

Tak się dzieje w większości gier. Mam ustawioną synchronizacją pionową więc przy 60 klatkach, karta nawet się nie wysila np. w Batman Arkham City, podobnie z Dying Light.

To startowanie i zwalnianie wentylatorów to nic innego jak zbyt niskie napięcie ich zasilania. Nazywamy to przedmuchem. Mając kartę półpasywną można go łatwo wyeliminować. Robisz w ten sposób:

 

1. Ustalenie najmniejszej prędkości wentylatorów, przy której działają one już płynnie: W MSI AB na środku masz suwak "Fan speed". Przycisk "auto" przy nim ma być wyłączony (na czarno) a każda jego zmiana ma być zatwierdzona ptaszkiem poniżej. W tym momencie masz ręczną, procentową regulację wentylatorów. Regulujesz ją suwakiem "Fan Speed". Zaczynasz od najniższego ustawienia czyli pewnie 25 i nasłuchujesz działanie wentylatorów. Jeśli rozpędzają się i zwalniają, to idziesz 1% wyżej i znowu nasłuchujesz. I tak do momentu jak znajdziesz prędkość, przy której wentylatory działają ze stałą prędkością. To jest nasza prędkość "X" (np 28%).

 

2. Wchodzisz MSI AB w ustawienia-wentylator i ustawiasz krzywą w ten sposób:

- prędkość % 0 aż do np 52 stopni

- od 52 stopni prędkość X (będzie pionowa linia na wykresie i w prawo już leziesz powoli w górę, pod kątem jaki uznasz za stosowny.

 

3. Na koniec załączasz z powrotem tryb auto przy suwaku "Fan Speed" w panelu głównym i potwierdzasz "ptaszkiem" poniżej.

Tu akurat mój wykres: https://zapodaj.net/57ea3e73aa7da.jpg.html

 

Jak widzisz, powyższy wykres omija prędkość obrotowe wentylatorów, przy których następuje przedmuch. Do tych przykładowych 52 stopni wentylatory całkiem stoją a po wejściu karty na 52 stopnie od razu załączają się do prędkości "X" czyli do tej w której działają płynnie.

Na pulpicie, YT lub grach 2D, karta będzie miała zatrzymane wentylatory a odpalisz grę 3D, to po osiągnięciu temperatury roboczej (tu ww. przykładowe 52 st.) to dopiero je załączy.

 

Oczywiście powyższy wykres działa tylko na kartach półpasywnych. Na wyłącznie aktywnych nie da się całkiem zatrzymać wentylatorów (mają w swoim biosie przyjętą minimalną prędkość wentylatorów, poniżej której nie da się zejść).

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli na każdym ustawieniu w zakresie 20-50% występuje "zgrzyt" a wraz z wzrostem RPM coraz większy?

 

Sugeruje to nie problem ze zbyt niskim napięciem tylko samymi wentylatorami bądź wentylatorem?

 

Takie cuda są na

GeForce® GTX 1660 Ti OC 6G GV-N166TOC-6GD

 

Problem słychać na tym filmiku

 

 

ustawiasz histerezę w afterburner na 4-5C i masz spokój z falującymi obrotami

 

 

Próbowałem też i tego ale bez efektu...

 

Xkom twierdzi ze to normalne

 

x-kom

 

19:27 (5 minut temu)

 

do mnie

 

Dzień dobry,

 

 

 

dziękujemy za przesłaną wiadomość.

 

 

 

Uprzejmie informujemy, iż po obejrzeniu nagrania, nic nie wskazuje na usterkę urządzenia. Jest to jak najbardziej naturalne zachowanie karty, która ma chłodzenie półpasywne. Docelowo przy takim chłodzeniu karta ma jak najpóźniej rozbudzić wentylatory i jednocześnie jak naszybciej się schłodzić.

 

W związku z powyższym naturalna jest skokowa praca od zera do maksymalnych obrotów, które zaczynają za chwilę spadać.

 

Sam dźwięk natomiast wynika z faktu, iż wentylatory wpadają w rezonans przy tak nagłym rozruchu. Gdyby zgrzytanie utrzymywało się dłużej możnaby podejrzewać wadliwe łożyska.

 

 

 

Niemniej jednak, jeżeli ma Pan nadal wątpliwości zawsze można sprzęt zareklamować przez formularz na naszej stronie:

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli na każdym ustawieniu w zakresie 20-50% występuje "zgrzyt" a wraz z wzrostem RPM coraz większy?

 

Sugeruje to nie problem ze zbyt niskim napięciem tylko samymi wentylatorami bądź wentylatorem?

 

Takie cuda są na

GeForce® GTX 1660 Ti OC 6G GV-N166TOC-6GD

 

Problem słychać na tym filmiku

 

 

 

 

 

Próbowałem też i tego ale bez efektu...

 

Xkom twierdzi ze to normalne

Moim zdaniem "ten typ tak ma". Przedmuch o którym pisałem wyżej objawia się nieco inaczej -wentylatory startują od razu na wysokie obroty (tak jak na początku u Ciebie) ale zatrzymują się od razu (u Ciebie zwalniają do stałej prędkości i już pracują na niej). Przy przedmuchu wentylatory się załączają i od razu hamują, załączają i hamują... a jeden przedmuch trwa ok 4-5 sekund ale cały cykl trwa dłuższy czas.

 

U Ciebie "problem" powstaje przez to, że masz dość niskie temperatury na karcie w testowanej grze i pracuje ona cały czas na granicy załączenia wentylatorów. Obniż albo podnieś sobie tę granicę (zamiast przykładowych 52 stopni o których pisałem wyżej). Te wentylatory tak się załączają i chodzi o to, żeby jak się załączą, to żeby już pracowały (najlepiej na jak najniższych obrotach) albo się nie załączały w ogóle przy niskich i średnich temperaturach.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na auto tak zgrzyta jak na filmiku bez ręcznego ustawienia wentylatorów w AB

 

Miałem już kilka kart o GB w tym z 5 1060 6GB i tam takie coś nie występowało poza 1 sztuką z uwalonym wentylatorem

 

Pytałem o to na innym forum i w wersji bez Ti 1 osobie było jak u mnie a u drugiej nie...

ja mam wersję bez Ti, nową ze sklepu i również u mnie to występuje.

 

Widocznie ten typ tak ma, ale fakt- jest to irytujące, bo parę groszy jednak ta karta kosztuje.

 

Miałem wersję bez Ti, nie było czegoś takiego. Karta pracowała jak trzeba, bez żadnych zgrzytów.

 

 

 

 

Taki brak płynności w rozkręcaniu wentylatorów jest "chory" i dla przykładu w EVGA 1070 SC wentylatory rozkręcają się od naprawdę niskich wartości ale to nie te same klasy kart i u EVGA jest porządne z backplate

 

Jeśli tak ma być i nie jest to wada to ten model jest dla mnie skreślony i to jest katastrofa że wentylatory płynnie nie startują,strzał w kolano GB :kwasny:

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co Ci chodzi. Sam miałem kiedyć GTX'a 960 MSI Gaming i tam wentylatory startowały delikatnie. Nie dało się wyłapać tego momentu uchem.

Ale dzisiaj, nie wiem czy znajdziesz kartę serii GTX/RTX, która bezgłośnie załącza wentylatory. Do tego najgorsze są przedmuchy.

 

Ta druga cytowana przez Ciebie osoba, najprawdopodobniej ma głośnego kompa, który zagłusza pracę chłodzenia karty. Pracując w serwisie nie raz widziałem osobę, która siedzi przy wyjącym kompie a zapytana czy hałas jej nie przeszkadza, pytała zdziwiona: ale, że jaki hałas? Niektórzy po prostu tego nie słyszą albo kompletnie im to nie przeszkadza. A zapytani mówią, że mają cichego kompa. Swoją drogą, zazdroszczę im :)

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć spore problemy ze słuchem lub jak piszesz "głośnego kompa" aby czegoś takiego nie słyszeć...

 

U mnie to nie przejdzie bo słuch mam dobry a komputer stoi na wysokości głowy pół metra odemnie a do tego wentylatory ustawione na minimum RPM

 

Ale dzisiaj, nie wiem czy znajdziesz kartę serii GTX/RTX, która bezgłośnie załącza wentylatory. Do tego najgorsze są przedmuchy.

 

Strasznie kiepska informacja :kwasny:

 

Cóż karta poleci na zwrot i zostanę przy swojej mega cichej GTX EVGA 1070 SC ;)

 

ps.

 

Na h... są te przedmuchy :hmm:

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na h... są te przedmuchy :hmm:

 

Nie jestem do końca pewien ale obstawiam, że tu chodzi o opór, jaki stawia stojący wentylator. Karta, żeby go "ruszyć", musi podać impuls (wyższe napięcie) na moment, który pozwoli na rozkręcenie wentylatora. Nim karta zauważy jego obroty, to potrafi on już osiągnąć niezłą prędkość. Widząc za wysokie obroty wentylatora karta obniża napięcie ale często za nisko i wentylator się zatrzymuje i koło się zamyka.

Kiedyś chyba budowano wiatraczki, którym do rozruchu wystarczyło już niskie napięcie a teraz jest inaczej.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa generacja kart i taka wtopa...wystarczyłby jakiś układ regulujący płynny rozruch wentylatorów a tak lipa

 

Najdziwniejsze jest to że nikt o opisywanym problemie nie pisze albo ja coś przeoczyłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Palita 1070 Super Jet Stream i mam identycznie. Karta włącza wentylatory dopiero przy 62 stopniach, a gdy zbije do 50 stopni, to się wyłączają. I tak w kółko (jeżeli gra nie jest wymagająca). Przy większym obciążeniu karty (nowsze gry) utrzymuje stałe 60-62 stopnie. Ręczna korekta ustawienia obrotów tylko pogarszała sytuację. Np. przy ustawieniu minimalnej temperatury na załączenie obrotów, powiedzmy na 50 stopni, wentylatory włączały się powyżej tej temperatury, by po chwili się wyłączyć, po zbiciu temperatury poniżej 50 stopni. I tak w kółko. Problem występuje tylko w starszych grach, gdzie obciążenie jest zbyt małe.

Można ustawić stałe obroty, no ale wtedy wentylatory musiałyby się kręcić na minimum już od chyba 30 stopni. No ale nie po to jest chłodzenie pasywne, żeby się kręciły.

U mnie pomogło... wyłączenie wentylatorów w obudowie na nawiewie karty (za bardzo schładzały kartę):D Teraz karta po osiągnięciu 62 stopni i załączeniu wentylatorów nie schodzi poniżej 50 stopni w starszych grach. W idlu schodzi normalnie poniżej 40 stopni.

Ta karta ma po prostu zbyt wydajne chłodzenie:D (i beznadziejnie startujące wentylatory). Czasami też "dociążam" kartę w starszych grach najwyższymi możliwymi ustawieniami graficznymi (AAx8, AF16), ale nie w każdej grze występują i nie zawsze to wystarcza, dla utrzymania tych, powiedzmy 55 stopni.

Więc nie jesteś sam, z tym "problemem";-)

Edytowane przez tomn2o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A nie można wentylatorów ustawić np na 5%? I tak nie będzie słychać tych powolnych ruchów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...