Skocz do zawartości
Gość 321d3n89wmwwy8

Modernizować czy kupić konsolę

Rekomendowane odpowiedzi

Gość 321d3n89wmwwy8

Witam,

mam taki komputer:

- obudowa mATX + zasilacz Bequiet 430W

- Gigabyte RX560 2GB (wersja 16CU)

- Gigabyte H81M-HD3

- Intel Core i5-4570 3,4GHz (można ustawić chyba do 3,6GHz - wymusić boost dla 4 rdzeni) + Fera 2

- 4 + 8 GB DDR3 1600 MHz CL11

- SSD SATA3 MLC 120 GB (system) + SSD SATA3 TLC 960GB (dane)

- monitor 1920x1200, tv 4k

- karta WiFi/BT PCI-E Intel 9260ac

- pad Xbox One (wersja z BT)

I teraz pytanie czy jest sens modernizować ten komputer pod nowsze gierki (np.: RDR2, Wiedźmin 3, The Outer Worlds) czy może lepiej w takim przypadku postawić na konsolę? Bo z tego co widzę, to teraz jest DDR4, więc musiałbym wymienić: procesor, płytę główną, ram, grafikę - czyli prawie wszystko.

Edytowane przez 321d3n89wmwwy8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie wpierw na podstawowe pytanie. Czy wolisz grać na konsoli czy na PC? Jeśli zdecydowałbym się na konsolę to wiem tylko jedno nie kupuj najtańszej konsoli do 4K tylko tą droższą wersję. Różnica jest spora. W przypadku PC tak jak mówisz wymiana wszystkiego lub ewentualnie po kosztach zmień tylko kartę graficzną. Z używanych na gtx 970 lub ewentualnie gtx 1060 3gb w okolicach 400-450 zł bez gwarancji raczej. Z nowych rx 570 lub rx 580 okolice 600 zł - zależy wiele od promocji. W przypadku RX nie jestem pewien jak będzie z zasilaczem w przypadku gtx nie będzie raczej problemu.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na oko musiałbyś wydać na części używane / nowe:

-ryzen 2600 450 / 500 zł

-płyta główna podstawowa ~300-350 zł, bardzo dobra ~450 zł

-karta graficzna tania rx570 w promocji do 550 zł,

średnia gtx 1070 używany do ~700-900 zł,

lepsza RX 5700 ~1600 zł referent

(RX570 zapewni ustawienia mniej więcej na poziomie PS4 Pro w FullHD, a w niektórych przypadkach będzie zdecydowanie lepszy.)

-ram 2x8GB ~300-350 zł

-zasilacz wedle uznania ~150-350 zł

Nie liczę obudowy i innych subiektywnych wyborów.

 

Jeśli nie miałeś konsoli to kupiłby Ps4 Pro w przyszłych promocjach za około 1200 zł lub ~1300-1400 z grą.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U ciebie będzie konieczna wymiana całej platformy,ale lepszą opcją będzie wymiana procesora na i7 4770/4790,karty graficznej,zasilacza.Jak znajdziesz ramy 1600 CL8/9,to też wymień,bo CL11 są strasznie słabe.

Więc może się zdarzyć,że konsola będzie jednak lepszym wyborem.

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze są rady, że koniecznie trzeba zmienić procesor

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 321d3n89wmwwy8

Zasilacz jest jeszcze dobry, czyściłem go z pół roku temu - przynajmniej optycznie nie dało się stwierdzić żadnych oznak zużycia. Jest to "be quiet! Pure Power BQT L8-CM-430W". Obudowa też ok.

Taka różnica CL8-CL11? u mnie jest tez ten minus, że mam 4+8 GB więc nie jest to pełny dualchannel.

Myślę, że jeśli modernizacja, to już jednak pójść w DDR4 i Ryzen.

 

Co myślicie o:

- Ryzen 3600 (lub 2700X - ta sama cena, 2700 - trochę taniej)

- płyta gł. - nie wiem, jakaś mATX i z co najmniej 2x PCI-E

- Zotac GeForce RTX 2060 SUPER mini 8GB GDDR6

- 2*8GB DDR4

 

Najlepsze są rady, że koniecznie trzeba zmienić procesor i pamięci, jak nawet nie wiadomo w jakiej rozdzielczości, i na jakich ustawieniach gość chce grać itd...

Na monitorze 1920x1200 60Hz (gry wymagające myszki - strategie - tutaj czekam aktualnie tylko na remaster Warcraft 3 i nowe Civilization; w FPSy nie gram). Telewizor obsluguje 4k 60Hz, ale może być 1920x1080 - reszta gier, planuję zagrac w RDR2, Wiedzmin 3 (przechodzę go już od premiery, chcę w końcu ukończyć), dokończyć GTA5, Black Mesa, Nier Automata (alternatywne zakończenia), poza tym: The Outer Worlds, Spyro Reignited Trilogy, Devil May Cry 5, Dragon Quest XI, Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 i inne.

Edytowane przez 321d3n89wmwwy8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze są rady, że koniecznie trzeba zmienić procesor i pamięci

W nowszych grach i5 4/4 "dławią" się,a DDR3 1600 szału nie robią,tym bardziej ramy z CL11

 

Co myślicie o:

- Ryzen 3600 (lub 2700X - ta sama cena, 2700 - trochę taniej)

- płyta gł. - nie wiem, jakaś mATX i z co najmniej 2x PCI-E

- Zotac GeForce RTX 2060 SUPER mini 8GB GDDR6

- 2*8GB DDR4

Będzie OK,jak twój budżet wynosi ok.3,5 tys.zł

Co do płyty mATX - to np.MSI Mortar B450 MAX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 321d3n89wmwwy8

Budżet mam nieograniczony, ale nie chcę się przestrzelić z zakupami, bo wydaje mi się że nie gram w jakieś bardzo wymagające gry (i nie lubię niepotrzebnie wydawać kasy :) ). Wystarczy mi rozdzielczość 1080p 60FPS i niekoniecznie najwyższe ustawienia.

Edytowane przez 321d3n89wmwwy8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U ciebie będzie konieczna wymiana całej platformy,ale lepszą opcją będzie wymiana procesora na i7 4770/4790,karty graficznej,zasilacza.Jak znajdziesz ramy 1600 CL8/9,to też wymień,bo CL11 są strasznie słabe.

Więc może się zdarzyć,że konsola będzie jednak lepszym wyborem.

 

Taa kupować 6 letni 4 rdzeniowy procesor jak w tej samej cenie można ryzena kupić.

 

To co podałeś czyli ryzen 3600 + 2060 super to dobra droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet mam nieograniczony, ale nie chcę się przestrzelić z zakupami

Ja bym kupił na razie gtx 1660 i zobaczył jak mi się ta zmiana podoba, a powinna być b.duża. Jeśli czułbym, że potrzebuję lepszego procka to wtedy bym się dalej zastanawiał. Co do konsoli to z racji tego że nie gra się myszką i też często w inne gry, to moim zdaniem produkt niezależny co do posiadania pc. W strategie na konsoli to raczej słabo. Poza tym za niecałe półtora roku ps5 wychodzi.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 321d3n89wmwwy8

Ja bym kupił na razie gtx 1660 i zobaczył jak mi się ta zmiana podoba, a powinna być b.duża. Jeśli czułbym, że potrzebuję lepszego procka to wtedy bym się dalej zastanawiał. Co do konsoli to z racji tego że nie gra się myszką i też często w inne gry, to moim zdaniem produkt niezależny co do posiadania pc. W strategie na konsoli to raczej słabo. Poza tym za niecałe półtora roku ps5 wychodzi.

MSI Mortar B450 Titanium 450 zł

Ryzen 2700X 900 zł czy 3600 900 zł?

ZOTAC GeForce GTX 1660 AMP 1000 zł (ze względu na 5 lat gwarancji)

Crucial Ballistix Sport LT 16GB 3000MHz CL15 (2 x 8GB) 300 zł

 

Dodam, że wcześniej grafikę miałem RX480, ale się zepsuła.

Edytowane przez 321d3n89wmwwy8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Mortar B450 Titanium 450 zł

Ryzen 2700X 900 zł czy 3600 900 zł?

ZOTAC GeForce GTX 1660 AMP 1000 zł (ze względu na 5 lat gwarancji)

Crucial Ballistix Sport LT 16GB 3000MHz CL15 (2 x 8GB) 300 zł

 

Dodam, że wcześniej grafikę miałem RX480, ale się zepsuła.

 

Lepiej ryzena 3600, co do płyty to ktoś inny Ci doradzi, od siebie dodam że nie polecam MSI b450 a pro, ma problemu, updejty biosu na szarym końcu dostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 321d3n89wmwwy8

A jakbym zostawił to co mam, tylko wymienił grafikę i ustawił procesor na 3,6GHz, to jaka karta jest sensownym maksem dla tej konfiguracji? Nie musiałbym wymieniać wszystkiego w środku, odkręcać płyty, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym zostawił to co mam, tylko wymienił grafikę i ustawił procesor na 3,6GHz, to jaka karta jest sensownym maksem dla tej konfiguracji? Nie musiałbym wymieniać wszystkiego w środku, odkręcać płyty, itp.

 

Według mnie 1660/1660ti do 1920x1200. Do grania w 4K im szybsza tym lepsza, bo tu raczej zawsze GPU będzie ograniczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana procesora na i7 4770/4790

 

Że też ludzie dalej powielają tutaj ten bzdurny mit ;) Wymiana prawie tak samo opłacalna i tak samo przyszłościowa jak GTX 970 4GB na GTX 1060 3GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że też ludzie dalej powielają tutaj ten bzdurny mit ;)

Taa kupować 6 letni 4 rdzeniowy procesor jak w tej samej cenie można ryzena kupić.

Tylko przedstawiłem najtańszą i najprostszą drogę

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory jechał na takim PC to serio sądzicie że potrzebuje Ryzena 3600 + RX5700? :E

 

CPU zostaw

RAM Sprzedaj kość 4GB i dokup 8GB - żeby było 2x8 w dualu

 

Kartę graficzną - nawet używany GTX1060 6GB da ci dużego kopa.

 

Wiedźmin 3 spokojnie śmiga na 4 rdzeniowym i5, większość gier wciąż działa na tym i5 wystarczająco dobrze.

 

Jak nie musisz mieć wszystkoego na ULTRA w najnowszych grach i 120FPS, tylko zadowoli cię rozgrywka na wysokich ustawieniach w ok. 60fps, to wystarczy, że dokonasz wymiany jak wyżej opisałem i będzie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przedstawiłem najtańszą i najprostszą drogę

 

Chodziło mi bardziej o to, że płacenie 500-550zł za coś, co ma tylko 4 wątki więcej jest bez sensu. To samo z wymianą ramów na szybsze. Zwykłe rzeźbienie w g*wnie i topienie kasy. U niego wystarczy wymienić tego słabego RX 560 na coś pokroju GTX 1660 / GTX 1660Ti i będzie miał ogromny skok wydajności.

 

A to, że za cenę nowej karty może sobie kupić PS4 i grać w nowe gry bez problemów to już druga sprawa.

Edytowane przez Hubiq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to, że za cenę nowej karty może sobie kupić PS4 i grać w nowe gry bez problemów to już druga sprawa.

Wymieni kartę graficzną i też będzie mógł grać w nowe gry bez problemów.

Zwykłe PS4, nie pro wcale tak cudownie nie działa.

Pomijam już choćby coś takiego jak brak dysku SSD, podczas gdy autor ma SSD 1TB...

 

W zasadzie PS4 Pro to mniej więcej rx570. Tam nawet jest polaris od AMD.

Jedyną wadą jeśli chodzi o granie na PC w kwestii wygody jest umiejętność ustawienia ustawień graficznych tak by wszystko śmigało.

 

Edit.

To, że i7 4gen są nie opłacalne to się z Tobą zgadzam. Ale te 4 wątki w kilku tytułach potrafią zrobić niestety ogromną różnicę...

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieni kartę graficzną i też będzie mógł grać w nowe gry bez problemów.

Jedyną wadą jeśli chodzi o granie na PC w kwestii wygody jest umiejętność ustawienia ustawień graficznych tak by wszystko śmigało.

Powiedz to tysiącom osób, które dziennie umieszczają masę postów na różnych forach komputerowych związanych ze swoimi problemami PC :lol2: Akurat porównywanie konsoli, która jest stworzona tylko do gier (przez co dosłownie bezproblemowa) do komputera (z którym można mieć nieskończoną ilość rozmaitych problemów) to jak porówywanie deskorolki do samochodu i mówienie, że w sumie to oba te środki transportu są w takim samym stopniu problematyczne.

 

Zwykłe PS4, nie pro wcale tak cudownie nie działa.

Pzecież zwykłe PS4 nie różni się od PRO praktycznie niczym pod względem płynności rozgrywki. I jedno i drugie odtwarza każdy większy tytuł w śmiesznych 30fpsach.

 

To, że i7 4gen są nie opłacalne to się z Tobą zgadzam. Ale te 4 wątki w kilku tytułach potrafią zrobić niestety ogromną różnicę...

No właśnie, słowo klucz - w kilku grach. Nie wiem, czy dla kilku gier warto wymieniać i5 4570 na stary i7 za 550zł żeby mieć 4 wątki więcej. Tym bardziej że gry będą potrzebowały coraz więcej realnych rdzeni.

Edytowane przez Hubiq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim trzeba sobie powiedzieć w jakie gry chcesz grać... Z jakimi seriami jesteś związany lub chcesz do nich wrócić(zobaczyć coś nowego) i ogarnąć się kto ze znajomych co ma... Z innej strony mocniejszy pc to nie tylko gry... Tv masz u siebie czy do salonu się rodzicom musisz wpychać... Online lubisz grać? Co do upgrade to pierwsze to napewno grafika potem można rozglądać się za max procesorem co na to wejdzie potem pojemniejszy ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nie zaczynajmy tu wojny konsola vs PC :P

Każda strona ma swoje rację. Może trochę przesadziłem ale Twoje porównanie to też jest gruba przesada :o

Ja osobiście konsolę bym kupił wyłącznie dla exclusive'ów :)

 

Nie miałem na myśli płynności, no bo oczywiście każdy tytuł na konsolę musi na niej działać. Trochę źle się wyraziłem. Chodziło mi raczej o jakość grafiki i techniczne różnice między zwykłą wersją a pro, które są spore. Pro ma ponad 2 razy wydajniejsze GPU, troszkę słabsze od rx570 (jest to polaris dlatego porównuję właśnie do tej karty) co odbija się na jakości grafiki, bo producenci muszą coś zrobić by na slim też było płynnie. Choćby zmniejszyć rozdzielczość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził zrobić delikatną modernizację PCta (czyli samą wymianę karty graficznej i zmianę RAMu na 2x8) i przeczekać ze 2 lata. Wtedy będą już nowe konsole i pierwsze gry robione pod nie. Wtedy mógłbyś podjąć decyzję czy stawiasz na składanie nowego PCta (za 2 lata myślę, że będzie to bardziej opłacalna opcja niż gruntowna modernizacja obecnego) czy kupno nowej konsoli (zależnie od upodoba, gier jakie lubisz i budżetu jaki chciałbyś przeznaczyć na nowy sprzęt). Uważam, że przesiadanie się teraz na schyłkową generację konsol nie ma sensu.

Edytowane przez AUTO6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • DPF? A coś takiego w Polsce w ogóle istnieje? To się wycina i dalej jeździ
    • Z tym procesorem, to jakieś dziwne rzeczy piszesz Co to za wynalazek jeśli można wiedzieć ? Co do opóźnienia rpm od wentylatora CPU, to musisz to sobie właśnie tak ustawić, żeby reagował z opóźnieniem i obserwować temperaturę. Wiedząc, że pojemność chłodzenia jest dość duża - tak zakładam, bo nie wiem jakie jest  - to temperatura procesora nie ma prawa od razu podskoczyć o ileś tam stC, więc opóźnienie rpm będzie działać jak należy. Poza tym nie trzeba od razu ładować max rpm, bo po co, ustaw np. 50% rpm do 65stC a powyżej ułóż krzywą rpm liniowo do góry do np. 70stC i wypłaszcz, żeby wentylator nie wchodził na rakietowe obroty powyżej 70stC.   FC po uruchomieniu wykrywa wszystkie czujniki w komputerze i pokazuje je jako tabelki. Do tych tabelek trzeba przypisać odpowiedni czujnik/gniazdo FAN na płycie i podpiąć do niego wentylator (obojętnie, czy 3 pin czy 4 pin) Jeżeli masz na froncie np. dwa wentylatory, to fajnie ustawić rpm górnego wentylatora na froncie do czujnika od CPU (wentylator jest na wysokości chłodzenia CPU) a ten poniżej na froncie ustawić pod czujnik karty graficznej (wentylator jest na wysokości karty graficznej) Oba wentylatory będą się dynamicznie kręcić w zależności od czujników przydzielonych w FC. Gdy procesor będzie obciążony, a karta nie, to tylko górny się rozkręci, żeby podmuchać na mobo i procesor, odwrotnie będzie przy obciążeniu tylko karty. A w grach, gdzie wszystko zapierdziela na maxa, oba wentylatory będą kręcić z np. 1000rpm, gdy temperatury będą oscylować w okolicach np. 70stC dla CPU i 60stC dla karty. Możliwości jest od groma, tylko trzeba sobie to fajnie poustawiać W idle nic się nie kręci, bo nie musi, jedynie tylny wywiew ustawiony od 40stC czasem zakręci, jak się w budzie za ciepło zrobi, bo się w końcu zrobi, jak wywiew nie działa. Mam tak u siebie i jest elegancko. Co do SickleFlow 140 ARGB to krzywa rpm załatwia wszystko, wystarczy ustawić max na 1000rpm i gitara. Teraz sobie gram w FP (fishingplanet) i zobacz, jak się zachowują wentylatory: Wentylator na CPU kręci się dopiero od 50stC, tylny od 40stC, a przednie się nie kręcą, bo ich nie ma Aha, no i pompka w grze idzie na 100%, gdy w idle na 50% Sterowane ofkors w FC    
    • To teraz tylko czekać na premierę i ceny. 
    • @TheMr. Nie dostaną parasola z powietrza, nie w pobliżu samej linii frontu. Rosja ma obronę plot jak i swoje lotnictwo. Potrzebują wojsk zmechanizowanych i artylerii klasycznej jak rakietowej. Tyle że nigdy nie będzie ich stać nawet na 10% tego co potrzeba. Stąd już mają sił NATO, będą większe, w tym niemieckie. A w razie wojny będzie też wsparcie od nas, między innymi po to przenieśliśmy część jednostek na wschód i północnych wschód. Przy czym kojarzę że już tu niedawno o tym pisaliśmy. Szkoda się powtarzać.  
    • Trochę zleciało, ale ostatecznie monitor kupiłem, a konkretnie dzisiaj odebrałem . Jak pisałem, nie był to jakiś priorytet, trochę zachciewajka, ale cały czas mi chodził po głowie. Klamka ostatecznie zapadła w niedzielę gdy podpiąłem konsolę pod starego Samsunga i po prostu mówię "no nie, tak być nie może". Obraz już taki bardzo nie współczesny . Z monitorem poobcowałem może z 1,5h, co mogłem to jako tako sprawdziłem. Jestem nim oczarowany i zakochany . Chyba trafiła mi się dobra sztuka, bo żadnych złych pikseli nie zaobserwowałem, podświetlenie równomierne. Kontrast i jasność super. Smużenie i cała reszta jak na razie też bardzo spoko. Rozumiem jeśli ktoś przechodził z dobrego ipsa to "coś" tam widział, ale jak ktoś używał TV VA to jakiekolwiek smugi czy coś to chleb powszedni. Filmy również spoko, taki mały telewizorek za "niedużą" kasę czyli coś o co mi chodziło.   W sklepie dopytywałem się o ew. zwrot, ale już wiem że monitorek zostaje u mnie.   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...