Skocz do zawartości
Oktopikus

Laptop do pracy z obrazowaniem medycznym [6-10 tyś.]

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Ze względu na to że dużo czasu spędzam na konferencjach/wyjazdach potrzebuje mobilnej stacji do planowania leczenia, a laptop którego obecnie używam to niewiele więcej niż maszyna do pisania. Czynność ta polega na pracy ze zdjęciami radiologicznymi (TK, MR, PET) w formacie DICOM. Uprzedzając pytania, jeżeli zachodzi taka potrzeba - serie analizowane są z udziałem radiologa na profesjonalnych, kalibrowanych monitorach, ipso facto nie szukam monitora diagnostycznego za 30-50k z przypiętym komputerem :)

 

Drugim i ostatnim zastosowaniem ma być szeroko pojęta praca naukowa, czyli w moim wypadku analiza danych klinicznych (stosunkowo małe bazy danych i niewyszukane testy) i pakiet Office.

 

Co potrzebuje:

- duży ekran

- dobra jakość obrazu, odwzorowanie skali szarości możliwie zbliżone do standardu DICOM

- platforma Windows

 

Czego NIE potrzebuje:

- mobilność (może być duży i ciężki)

- długa praca na baterii

 

Jeżeli chodzi o kwotę - dobrze by było zmieścić się w 6-7 tyś, ale jeżeli dopłata kilku tysięcy będzie uzasadniona - to pewnie dam się przekonać :)

 

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez Oktopikus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na to że dużo czasu spędzam na konferencjach/wyjazdach potrzebuje mobilnej stacji do planowania leczenia, a laptop którego obecnie używam to niewiele więcej niż maszyna do pisania. Czynność ta polega na pracy ze zdjęciami radiologicznymi (TK, MR, PET) w formacie DICOM. Uprzedzając pytania, jeżeli zachodzi taka potrzeba - serie analizowane są z udziałem radiologa na profesjonalnych, kalibrowanych monitorach, ipso facto nie szukam monitora diagnostycznego za 30-50k z przypiętym komputerem :)

siedzisz i patrzysz (niczym Jaś Fasola :D) na obrazy bez jakiejkolwiek ich obróbki?

Drugim i ostatnim zastosowaniem ma być szeroko pojęta praca naukowa, czyli w moim wypadku analiza danych klinicznych (stosunkowo małe bazy danych i niewyszukane testy) i pakiet Office.

czyli praca biurowa a baza to Microsoft Access, chyba nie PostgreSQL lub MySQL bo to overkill (ewentualnie SQLite)

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co potrzebuje:

- duży ekran

- dobra jakość obrazu, odwzorowanie skali szarości możliwie zbliżone do standardu DICOM

- platforma Windows

 

Czego NIE potrzebuje:

- mobilność (może być duży i ciężki)

- długa praca na baterii

 

 

Nie wiem do końca co to znaczy duży ekran, ale mnie się kojarzy akurat z 17"- chociaż czy 15 też może być?W każdym bądź razie z lepszych (wydajniejszych) laptopów z dobrym ekranem widziałbym tu:

Lenovo Legion Y740-17 i7/16GB/256/Win10X RTX2060 144Hz za 7399zł

Dlaczego akurat taki laptoop (a nie z GTX'em 1660Ti, czy nawet niżej)?:

1. Ma stonowany design i jak powyłączasz świecidełka, a podświetlenie klawiatury zmienisz na białe, to nikt specjalnie nie powinien się kapnąć, że to seria gaimingowa (bardziej przypomina biznesówki).

2. Ma aluminiową obudowę.

3. Ma dobrą i dużą matrycę IPS.

4. Ma dobry i cichy układ chłodzenia

5. W razie konieczności można dołożyć jeszcze jeden dysk, np. 1TB SATA.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie. Certyfikat DICOM miały laptopy od HP z serii Zbook.

Dell XPS 15 7590 i7-9750H/16GB/1TB/Win10 GTX1650 OLED 10999

Jeden z moich znajomych używa takiego Della. Ogląda sporo zdjęć z radiologii i się nie skarży, chociaż nie jestem pewien czy błyszcząca matryca się sprawdzi. Inna opcja to Macbook Pro, ale on też ma lusterko. XPS to świetny, bardzo solidny laptop z wysoką wydajnością i ciekawym designem.

https://allegro.pl/oferta/hp-zbook-17-i7-6700hq-8gb-quadro-2000-4gb-10pro-3y-7841399313?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Ten jest ciekawy, ale dopytaj się o gwarancję i dokładny model matrycy.

Edytowane przez Stefan999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siedzisz i patrzysz (niczym Jaś Fasola :D) na obrazy bez jakiejkolwiek ich obróbki?

Jestem onkologiem-radioterapeutą a zajmuje się przede wszystkim radiochirurgią. Planowanie takiego leczenia to praca z badaniami obrazowymi, ale nie opisywanie ich – od tego mamy radiologów.

czyli praca biurowa a baza to Microsoft Access, chyba nie PostgreSQL lub MySQL bo to overkill (ewentualnie SQLite)

Nie za bardzo rozumiem sens tej wypowiedzi, ale jeżeli pytałeś mnie o oprogramowanie którego używam – to jest nim Statistica 13 firmy StatSoft inc.

Nie wiem do końca co to znaczy duży ekran, ale mnie się kojarzy akurat z 17"- chociaż czy 15 też może być?W każdym bądź razie z lepszych (wydajniejszych) laptopów z dobrym ekranem widziałbym tu:

Lenovo Legion Y740-17 i7/16GB/256/Win10X RTX2060 144Hz za 7399zł

[…]

Może być 15’ ale nie mniej. Przepraszam za laickie określenia, zupełnie nie jestem w temacie sprzętu lub ogólnie pojętej informatyki.

Propsy za Douglasa Adamsa pod awatarem!

Dopytam się co do modelu matrycy.

 

Dzięki za pomoc. Propozycje są całkiem ciekawe, przejrzę je na spokojnie i jak będę miał jeszcze wątpliwości - to zapytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że do takich zadań nie potrzeba laptopa gamingowego z mocarną grafiką i 6 rdzeniowym procesorem tylko po prostu czegoś z dobrym ekranem. Taki sam ekran jak we wspomnianym Lenovo a może i lepszy (sam to oceń, podsyłam link do szczegółowych testów matrycy- Tutaj) znajdziesz w o połowę tańszym:

 

HP Pavilion Gaming i5-9300H/16GB/480/Win10x GTX1650 - 4399 zł

 

Rl8c5xC.jpg

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że do takich zadań nie potrzeba laptopa gamingowego z mocarną grafiką i 6 rdzeniowym procesorem tylko po prostu czegoś z dobrym ekranem. Taki sam ekran jak we wspomnianym Lenovo a może i lepszy (sam to oceń, podsyłam link do szczegółowych testów matrycy- Tutaj) znajdziesz w o połowę tańszym:

 

 

 

Ta matryca w tym HP nie jest tą z testów-bo w testowanym laptopie jest 144Hz, a w tym co podałeś zwykła 60Hz. Na pewno parametry nie są takie jakie przytaczas-zapewne będzie tam IPS charakterystyczny dla laptopów gaimingowych czyli ~60%sRGB.

Dobra, w tescie też jest 60Hz.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta matryca w tym HP nie jest tą z testów-bo w testowanym laptopie jest 144Hz, a w tym co podałeś zwykła 60Hz. Na pewno parametry nie są takie jakie przytaczas-zapewne będzie tam IPS charakterystyczny dla laptopów gaimingowych czyli ~60%sRGB.

 

Polecam podszkolić angielski albo czytanie ze zrozumieniem.

 

Our test unit today is the upper mid-range SKU with 9th gen Core i7, GTX 1660 Ti Max-Q graphics, and a 60 Hz display for a retail price of about $1300 USD.

 

Color coverage, contrast ratio, and color accuracy are as good as many of the aforementioned 3 ms or 144/240 Hz panels for a high quality appearance

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptopy od Apple, zwłaszcza MBP 15. Nie ze względu na Hardware, a Software. OsiriX jest świetny, na Windowsie masz całkiem fajny, chociaż trochę trudny do ogarnięcia, 3D slicer. Pracujesz na 2D czy na 3D?

Edytowane przez Stefan999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@manuelos, masz racje rzeczywiscie w tescie tez jest 60Hz-troche sie zdziwilem, bo np. w X-kom HP z GTX'em 1660Ti jest ze 144Hz matryca dlatego myslalem, ze tam tez taka jest - nie sprawdzilem dokladnie parametrow matrycy.

Jedyne pytanie jakie sie nasuwa, to czy w wersji z 1650-siątką bedzie taka sama matryca jak w wersji z mocniejsza kartą.Można jednak założyć, że nie powinno być tu większych różnic.

 

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptopy od Apple, zwłaszcza MBP 15. Nie ze względu na Hardware, a Software. OsiriX jest świetny, na Windowsie masz całkiem fajny, chociaż trochę trudny do ogarnięcia, 3D slicer. Pracujesz na 2D czy na 3D?

Pracuję w 3D na Varian ECLIPSE i narzuconym na nas z góry przez instytucję sofcie diagnostycznym, więc tutaj nie mam większego wyboru :)

Wysłałem zapytanie do sklepu o dokładny model matrycy zbook-a.

EDIT: otrzymałem informację, brzmi ona:

798476-JG1 PNL,17.3FHD AG UWVA 72% 300n 4.0mm FL,INX

 

Myślę że do takich zadań nie potrzeba laptopa gamingowego z mocarną grafiką i 6 rdzeniowym procesorem tylko po prostu czegoś z dobrym ekranem. […]

HP Pavilion Gaming i5-9300H/16GB/480/Win10x GTX1650 - 4399 zł

To jest bardzo dobra uwaga, w sumie potrzebuje po prostu czegoś z dobrym ekranem.

 

Jak na razie najbardziej interesujące wydają mi się te dwa HP i skłonny jestem po prostu jeden z nich kupić, szczególnie że w temacie tego zbooka dostałem informację że można zamontować SSD i przed sprzedażą, w samym sklepie przerzucą mi na niego system.

Czym w praktyce różnią się z punktu widzenia użytkownika te laptopy (zbook 17 i pavilion)? Czy podzespoły na zbook, z racji że to ‘workstation’, będą lepsze w precyzyjnym odwzorowywaniu grafiki, a te z drugiego laptopa – wydajniejsze pod względem szybkości obliczeń? A może to w ogóle tak nie działa?

Edytowane przez Oktopikus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy podzespoły na zbook, z racji że to ‘workstation’, będą lepsze w precyzyjnym odwzorowywaniu grafiki, a te z drugiego laptopa – wydajniejsze pod względem szybkości obliczeń? A może to w ogóle tak nie działa?

 

Workstation oznacza że laptop przystosowany jest do pracy pod dużym obciążeniem przez 24/7 bez obniżania wydajności. Tak w dużym uproszczeniu. Nie jest istotna waga laptopa ani jego wygląd a właśnie wydajność i bezawaryjność. Jakość matrycy to już cecha konkretnego modelu czy też nawet egzemplarza, może być tak że laptop gamingowy będzie lepszy niż stacja robocza - jak sam widzisz podałem przykład takiej "perełki" gdzie nikt się nie spodziewał tak dobrej matrycy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak sam widzisz podałem przykład takiej "perełki" gdzie nikt się nie spodziewał tak dobrej matrycy
To prawda, jeżeli chodzi o jakość matrycy to ta 60-sięcio Hz matryca prezentuje się b. dobrze. Zastanawia mnie tylko, czy w wersji z GTX 1650 jest taka sama jak z 1660Ti Max-Q. Możliwe jest że na różne rynki trafiaja laptopy z roznymi matrycami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pavilion ma w zasadzie standardową 17 IPS. Jeśli taka matryca ci wystarczy to nawet lepiej. Najlepsze wyjście to kupić i porównać z monitorem w pracy. Oddać jeśli nie jeśli jakość wyświetlanego obrazu nie będzie odpowiadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pavilion ma w zasadzie standardową 17 IPS.

 

No jak widać nie taką standardową bo niestety smutnym standardem jest 60% sRGB zamiast tych 90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak widać nie taką standardową bo niestety smutnym standardem jest 60% sRGB zamiast tych 90

 

Ok, a jak to się ma do tej matrycy z zbook-a?

Czy w ogóle z tych poniżej podanych hieroglifów da się to określić:

798476-JG1 PNL,17.3FHD AG UWVA 72% 300n 4.0mm FL,INX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak widać nie taką standardową bo niestety smutnym standardem jest 60% sRGB zamiast tych 90

To jest prawda, ale tylko w przypadku 15. Nawet w twoim linku wszystkie matryce prezentują podobny poziom. Ta w Lenovo jest nawet lepsza.

@Oktopikus

To są chyba dane magazynowe. Pod tą nazwą może być kilka różnych matryc, nawet zamienniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest prawda, ale tylko w przypadku 15. Nawet w twoim linku wszystkie matryce prezentują podobny poziom. Ta w Lenovo jest nawet lepsza.

@Oktopikus

To są chyba dane magazynowe. Pod tą nazwą może być kilka różnych matryc, nawet zamienniki.

W internecie pokazuje się coś takiego:

https://www.convena.com/en-gb/798476-jg1_hp-798476-jg1-notebook-spare-part-display

 

A o co dokładniej powinienem zapytać? Może wtedy uda się dostać rozsądne informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest prawda, ale tylko w przypadku 15. Nawet w twoim linku wszystkie matryce prezentują podobny poziom. Ta w Lenovo jest nawet lepsza.

Słuszna uwaga, w sumie jak sięgnąć pamięcią to i Dell G3 oraz Aspire 7 17" miały dobrą matrycę. Więc rzeczywiście w 17-stkach matryca z dobrym pokryciem kolorów to nic nadzwyczajnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O producenta i model. HWiNFO to dobry program.

 

Cytując - nie ma możliwości uzyskania więcej informacji na temat tego zbook-a, jest na magazynie i technicy nie mają do niego dostępu. Podobno w następnym tygodniu pozbywają się końcówek serii i dostałem ofertę SSD w cenie laptopa.

 

Pytanie - kupować? Jest to nowy, oryginalny produkt, więc chyba matryca powinna być równie dobra jak w innych zbook 17 G3 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - kupować? Jest to nowy, oryginalny produkt, więc chyba matryca powinna być równie dobra jak w innych zbook 17 G3 :)

 

No ale podaj jaka cena i jaka konfiguracja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gwarancja naprawdę jest producenta i trwa trzy lata, to spokojnie można brać. Te laptopy są nie do zdarcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...