Skocz do zawartości
mati8686

Zestaw 5.1 podlaczac analogowo czy optykiem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki dylemat gdyz srednio sie znam w audio.

Jesli zestaw glosnikow orsz karta dzwiekowa posiadaja wyjscia, wejscia zarowno analogowe i optyczne to ktorymi lepiej podlaczac?

Czytalem ze analogiem karta zajmuje sie obróbka, a po optyku leci czysty strumien audio.

Zamierzam kupic sound blaster ae5.

Znalazlem taki komentarz:

"Karta na wyjściu optycznym NIE obsługuje obiecywanego 5.1 tylko stereo.

Z karty byłem bardzo zadowolony do momentu wymiany wzmacniacza. Stary wzmacniacz miał wielokanałowe wejścia analogowe i do momentu wymiany na nowy z wejściami cyfrowymi nie było problemu. "

 

Planuje pozniej glosniki edifier s760.

Maja wejscia analogowe i optyk.

1. Kierujac sie powyzszym komentarzem znaczy ze po analogu beda graly 5.1 a optykiem tylko stereo?

2.majac kiepska karte dzwiekowa zrozumialem poradniki ze lepiej optykiem i miec nieprzetworzony, niepogorsziny dzwiek.

A majac dobra karte klasy ae5, lepiej analog czy optyk dla czystosci dzwieku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powitać.

 

 

Co chcesz uzyskać?

Dźwięk przestrzenny 5.1 (7.1)w grach/filmach czy tylko w filmach?

 

Jeśli tylko w filmach to potrzebujesz płyty głównej z WYJŚCIEM CYFROWYM (optyczne czy też coaxial)

Resztę załatwiają kodeki/odtwarzacz.

 

Oczywiście musisz mieć "odpowiedni" materiał do odtwarzania .

Ścieżka dźwiękowa w AC3(Dolby Digital), DTS, E_AC3(Dolby Digital Plus), TrueHD.7.1.Atmos ...

 

Gry...

Potrzebujesz karty dźwiękowej z ENCODEREM DTS/DDL

 

...sound blaster ae-5 tego nie ma...

 

dopiero wyższe modele ae-7/ae-9

 

"Dolby Digital Live i kodowanie DTS Connect dodatkowo wzbogacają ofertę przekazywania dźwięku do zewnętrznych urządzeń audio"

 

niektóre płyty głowne:

- asrock taichi (chyba wszystkie modele?)

- moja ASRock Z97 Extreme6 ;) ale tylko 5.1

- niektóre karty xonar ( np DX2 tylko DDL )

innych nie wypatrzyłem ?

 

słowo klucz "DTS Connect"

 

 

Planuje pozniej glosniki edifier s760

 

Z tego co google podpowiedziało te głośniki mają tylko dekoder AC3/DTS...

 

Czyli na dzień dzisiejsze są przestarzałe.

Sam mam taki sam problem z moim Onkyo ;(

(po co aktualizować oprogramowanie jak można wymusić kupno nowej skrzynki :kwasny: )

 

Coraz więcej filmów masz w E_AC3 (np.Netflix) i TrueHD Atmos (BluRay) te "głośniki" tego nie "potrafią" zdekodować...

 

Jedynie słuszne rozwiązanie to Amplituner w ww dekoderami i oddzielny zestaw głośników 5.1 / 7.1 / 9.2

( w cenie tych głośników ok 2200 PLN ?!!? można już kupić coś zacnego)

 

 

Mam nadzieję że pomogłem.

 

Pozdrawaim.

 

 

PS. Plus minus podobny temat Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy potrzebujesz 5.1, jeśli szukasz sprzętu głównie do muzyki to stracisz tutaj mnóstwo pieniędzy na sam fakt że masz 6 głośników i bardziej rozbudowaną elektronikę zamiast 2 czy 3 przy 2.1. W cenie tych Edifierów da się złożyć sensowny zestaw stereo kolumny podłogowe (jeśli masz warunki) + wzmacniacz. Moim zdaniem filmy w stereo da się przyjemnie oglądać, gorzej z słuchaniem muzyki na niskiej klasy 5.1

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako zestaw stereo na pozniejszy plan sa kolumny Focal Aria 926 ?

 

W pc ma byc uniwersalnosc.

Nawet muzyki slucham w 5.1 gdyz nie chce mi sie przelaczac.

Obecnie mam podstawowa Ztke i czytem opinie tych co przeszli na ae5 ze wysokie tony sa przyjemniejsze mniej klujace i to moj cel.

Tylko obawiam o ten brak wsparcia 5.1 cyfrowo. Dlaczego analogowo przesyla 5.1 a cyfrowo nie?

 

Obecnie mam 5.1 creative gigaworks g500.

No fakt sa to plastikowe satelitki, ale jako zestaw do wszystkiego (filmy, gry i czasem elektroniczna muzyka i radiowki) to jedynie mam zastrzezenia do dynamiki suba.

Edifier duzo bardziej dynamicznie bije basem.

Tylko jak je lepiej podlaczyc?

Głośniki maja swoj dekoder wiec ktorym polaczeniem powinien byc lepszy dzwiek?

Optykiem i bedzie dzialal dekoder z glosnikow, czy analogowo i wtedy wejdzie do akcji pewnie duzo lepsza elektronika z karty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ karta dżwiękowa nie musi mieć żadnego encodera DTS, czy innego. Gry z DTS nie korzystają. DTS to jest nic innego jak kompresja.

 

Do odtwarzania filmów w plikach mkv/mp4 w 5.1 program VLC wystarczy i też karta DTS mieć nie musi. Program zamienia to na PCM - bez kompresji.

 

Jeżeli chcemy sobie odtwarzać filmy w formacie BLU-RAY to trzeba sobie zakupić program CyberLink PowerDVD najnowszy i ten też swoją robotę zrobi. Więc pisanie że karta musi mieć DTS, to znaczy że nie mamy pojęcia o tym, o czym piszemy.

 

Także karta Creative Sound Blaster X AE-5 będzie jak najbardziej tutaj dobra.

 

I do odsłuchu standard dźwięku PCM jest najlepszym z możliwych, gdyż tu dźwięk nie jest poddawany kompresji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Głośniki maja swoj dekoder wiec ktorym polaczeniem powinien byc lepszy dzwiek?

Moim zdaniem Ae5/7 może zrobić lepszą robotę niż układ w Edifierach, więc spróbowałbym po analogu

Dlaczego analogowo przesyla 5.1 a cyfrowo nie?

Bo ma DAC stereo, domyślam się, że programowo osiągnęli efekt, że przetwarza po 2 kanały po sobie (przód l+p, tył l+p, środek+sub i tak w kółko). Na cyfrze nie pójdzie bo tam przesyła tylko nieprzetworzony dźwięk dalej. Przynajmniej ja tak to rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...