Skocz do zawartości
shenlong

Komornik po 8 latach - czy to fejk ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sprawa wygląda w przybliżeniu tak, od 2012r ja i żona nie mieszkamy w Polsce, jesteśmy raz do roku. Żona dostała 4 mandaty za brak biletu przed wyjazdem z PL (ta wiem, nie odpowiedzialne). Przed wyjazdem z PL zgłosiliśmy się do ZTM Warszawa i uregulowaliśmy wszystkie mandaty. Teraz po 8 latach przyszedł list na adres w PL (na adres rodziców, tam ma meldunek). I z tego listu nie można nic zrozumieć, po pierwsze jakiego mandatu dotyczy (brak numeru etc.) oraz jaka kwota niby jest do zapłaty. Mam w domu wszystkie potwierdzenia opłat z ZTM, żona jest teraz w PL i się denerwuje tym listem. Teraz nie wiem, czy to nie jakiś wałek, gość nie odbiera telefonu, nie oddzwania. List napisany tak, że normalny człowiek nie zrozumie nic. Ktoś pomoże to ogarnąć ?

 

004b0a02342cb12049ea1fa5b3992f46.th.jpg 7f2e928a7de3d4b66ed5b44c85dcfe73.th.jpg 9ee524b66af79eb6cb6f40b2693cf66d.th.jpg

Edytowane przez shenlong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, mi przyszło ze mam zapłacić mandat za jazdę bez biletu w (Miasto) problem w tym ze nigdy w tym mieście nie byłem, olałem sprawę i cisza od 4 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre jest kilka rzeczy szczerbaty.gif

 

Od początku. Postaram się wyjaśnić w miarę możliwości co mogło się odjaniepawlić. Ale Hitem jest w tym wypadku ZTM lol2.gif

 

 

Wymieniony w postanowieniu Komornik istnieje w BIK Sądu rejonowego w Wyszkowie. Mój link. Nie ma żadnych adnotacji w trybie art 8,18,20 i dalej ustawy komornicy sądowi. Można więc uznać, że jest to czynny i aktywny Komornik.

 

Postanowienie dotyczy umorzenia egzekucji, której podstawę stanowił wyrok nakazowy z 2011 roku. W tym samym roku wyrok zaopatrzono w klauzulę wykonalności i powinien być poddany pod egzekucję. Na sygnaturze od komornika widać jednak, że doszło do tego dopiero w roku 2019 :) Dług jest oczywiście przedawniony Na podstawie tego faktu, oraz wysokości samej wierzytelności komornik zdecydował się na umorzenie. Z kolei ZTM egzekucję tego "biletu" na którą to zdecydowało się po 1 stycznia 2019 roku wydało więcej, niż zapewne dług wynosił. Tak, że 1 punkt dla ZTM. Brawo.

 

Co do kosztów egzekucyjnych. Muszę przytoczyć:

 

art 29 koszty komornicze

 

 

Art.  29.

1.     W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela albo na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, wierzyciela obciąża opłata stosunkowa w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. (...)

 

Do tego umorzenia na pewno nie doszło na wniosek ZTM, a na podstawie punktu 3 cytowanego artykułu. A więc zastosowanie ma art. 29 punkt 4.:

 

4.     W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego z innych przyczyn niż wskazane w ust. 1 komornik pobiera od wierzyciela opłatę w wysokości 150 złotych ( ZTM to jednostka samorządu terytorialnego, więc tego nie płaci ), z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 30. Opłata podlega zmniejszeniu o sumę opłat egzekucyjnych ściągniętych i obciążających dłużnika.

Obciążony więc zostałeś kosztem zastępstwa procesowego w wysokości 22.50

 

Wysokość tego zastępstwa dla radców prawnych liczy się na podstawie obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości(...)  Dz.U. 2018 poz. 265

 

wynosi ona 90 zł  przy czym stawka minimalna dla spraw egzekucyjnych, przy egzekucji innego rodzaju ‒ wynosi 25% tej stawki;

 

25 % z 90 = 22.50 zł. Zgadza się.

Koszty korespondencji - Nie wiem z jakiego okresu, ale 11.50 sugeruje dwie zwrotki w tym obecną.

 

Reszta kosztów nie dotyczy Ciebie.

 

Ciekawostka jest jeszcze taka, że zaliczka wpłacona przez ZTM wynosiła 80 zł ( powinna przepisowo -74,62 ) . Po 1 stycznia 2019 minimalna wysokość zaliczki wynosi natomiast 100 zł. Dziwne, że ta Pani Radca Prawny tego nie wychwyciła, bo niejeden komornik w tej sytuacji w ogóle nie podjąłby czynności, a zawezwał do dopłaty.

 

Moja rada - uregulować to 34 zł bo nie jest to egzekucja długu, a jedynie kosztów komorniczych z tego roku. Kosztami tymi w pysk dostał przede wszystkim ZTM w 2011 roku. Tobie, jako dłużnikowi przydzielono tylko korespondencję i 22.50 kosztów zastępstwa.

 

Ważne:

KPC

Art.  1025.  [Kolejność zaspokojenia]

§  1.     Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:

1)    koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym;

2)    należności alimentacyjne;

 

Inny słowy - koszty egzekucyjne są zwykle ściągane szybko i "poza kolejnością"

 

Aha - jak będziesz to wpłacał, to na poczcie. Nie przez przelew. "just in case" wink.gif

 

No i spokojnie. Te niezapowiedziane fajerwerki, to nie wymysł komornika, który sobie przypominał o Tobie po 8 latach, a ZTM.  Po samych "brakach formalnych" chociażby w postaci źle wyliczonej kwoty zaliczki widać, że nie do końca ogarniają temat.

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, powinna wejść jakaś ustawa z nakazem, aby takie pisma były pisane przystępniejszym językiem. Dwa to ZTM dał tyłka dwa razy, bo opłacając mandaty wyraźnie prosiliśmy, aby sprawdzili dwa razy czy nie ma innych zaległości. Więc przywalili się do opłaconego mandatu, że niby nie opłacony. Oczywiście infolinia ZTM to kpina i nie da się dodzwonić. Pies ganiał, 30PLN zapłacimy, lepiej mieć sytuacje na zero bo nie ma czasu na przepychanie się z nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku nie z nimi a z komornikiem. Oni dali ciała w 2011 roku, bo chyba zapomnieli o sprawie.

Niemniej - uzyskano jednak ważny tytuł egzekucyjny i klauzulę wykonalności.

Komornik dostał sprawę w 2019 roku, ale w mojej ocenie zachował się właściwie. Umorzył postępowanie i orzekł w sentencji o kosztach.

 

Mogłeś mieć z tego tytułu znacznie większe problemy. Przykładowo jako ZTM "sprzedał" ten dług takiemu Boglowi czy KRUKOWI.

 

Byś miał wtedy pod domem GROM i Komando-Foki :E

 

 

W linku do BIK sądu który podałem wyżej znajduje się adres jego kancelarii i jej strona internetowa wraz z potrzebnymi numerami i wymaganymi danymi w tytule przelewu. Dla pewności - spróbować warto jeszcze się z nim skontaktować i potwierdzić uiszczenie należności. Może przez fax będzie łatwiej?

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...