Skocz do zawartości
karij

program do partycjonowania dysku ata do fat32

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Poszukuje jakiegos bootowalnego programu do partycjonowania dysku ktorym moglbym zrobic partycje fat32. Niestety nie mam na ten moment dostepu do nagrywarki cd/dvd, wiec chcialbym aby dzialal on z pozycji pendriva.

 

Mam na plycie cd starego seagate wizarda, ale on dziala jedynie z seagate, a dysk to 80gigowy wd.

Poza tym niestety instalator windowsa 98 jest chyba dosc glupi, bo z tego co widze, od razu tworzy na czystym dysku jedna obejmujaca caly dysk partycje, a chcialbym jeszcze pozniej doinstalowac windowsa xp. Ewentualnie czy windows 98 po zainstalowaniu pozwoli na zmiejszenie swojej glownej partycji.

 

I jeszcze takie pytanko, jaki klaster powinien byc najlepszy przy partycji fat 32?

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam i jednoczesnie dodaje, ze nie widze aby zainstalowany windows 98 mial mozliwosc edytowania partycji, nie ma w ogole zarzadzania dyskami.

W zwiazku z tym probuje jeszcze innej metody, mianowicie robie dyskietke startowa windows 98,

Ale prosilbym kogos z forum o podanie komend do tworzenia partycji na czystym dysku twardym. Inna sprawa ze kazda dyskietka jaka posiadam ma jakies walniete sektory, no ale mam nadzieje ze jakos to zadziala.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Windows 9x do partycjonowania dyskow sluzyl 16 bitowy program FDISK. Bardzo prosty w uzyciu. Zarzadzanie dyskami jako prawdziwa, 32 bitowa aplikacja korzystajaca z nowego API Windowsa a nie z DOS-API weszlo dopiero w Windows NT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci dyskietki z walniętymi sektorami do partycjonowania? Skorzystaj z darmowego linuxowego GParted albo od biedy Hirens Boot CD też ma jakieś narzędzia do partycjonowania. Obydwa uruchamiane w locie z CD lub USB po zmianie w BIOS'ie w sekcji odpowiadającej za boot z HDD na odpowiednio CD lub Removable.

 

Gparted jest przyjemny i pomimo, że to narzędzie linuxowe można nadać partycjom system plików Fat32

https://gparted.org/livecd.php

 

 

Ogólnie partycjonowanie powinno wyglądać tak:

Partycja na system ma być Primary. Następnie tworzysz Extended na pozostałej części dysku. W ramach extended tworzysz dyski logiczne tyle ile ich potrzebujesz o pożądanej pojemności. Nie pamiętam już komend wykorzystywanych przy instalacji WIN98 dla fdiska. Ostatni raz coś takiego robiłem w fdisku w okolicach 2000 roku instalując WinME. Linuxowy GParted jest "klikalny". Nie trzeba znać komend pod konsolę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem wyraznie zaznaczyc, ale potrzebuje oprogramowania ktore jest kompatybilne ze starutkimi komputerami (ten akurat jest z 2002). Patrzylem na gparted, ale mam watpliwosci czy pojdzie. Inna sprawa, tam sa trzy wersje gparted z tego co widze. Tutaj prosilbym o pomoc.

 

Natomiast udalo mi sie skombinowac nagrywarke cd/dvd wiec juz nie ma koniecznosci uzywania pendriva.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem wyraznie zaznaczyc, ale potrzebuje oprogramowania ktore jest kompatybilne ze starutkimi komputerami (ten akurat jest z 2002).

Nie prościej napisać co to jest za sprzęt? W 2002/2003r miałem AXP1800+/KT333/256MB DDR PC2100/R8500. W 2002 u intela królowały Tualatin i wchodził chyba Northwood. Nie pamiętam tych intelowskich platform i na pewno nic na nich nie uruchamiałem. Najstarszy komp, na którym korzystałem z GParted to było chyba AXP2500+/nF2 400/512MBPC3200/R9700. Nie pamiętam problemów.

 

Patrzyłem na gparted, ale mam watpliwosci czy pojdzie.

Nagraj na CDRW i najwyżej skasujesz. Hirens ma fdiska. Nie pamiętam tego programu. Zasada jest taka Primary na system z flagą bootable oraz Extended a w niej jeden dysk logiczny(o pojemności extended) lub kilka dysków logicznych w zależności od tego ile chcesz partycji.

 

Inna sprawa, tam sa trzy wersje gparted z tego co widze. Tutaj prosilbym o pomoc.

Jakie trzy?

Download gparted-live-1.0.0-5-i686.iso

 

Tak w ogóle to dla fdiska nie ma komend. "Set active partition" to będzie flaga bootable dla partycji podstawowej(primary) w fdisku.

https://pl.wikibooks.org/wiki/Fdisk/Tworzenie_partycji_podstawowej

 

Przeklejone skądś.

Utwórz partycję DOS lub logiczny dysk DOS. -> 1. Utwórz podstawową partycję DOS.

Następnie należy podać rozmiar nowej partycji.

Utworzenie dysku logicznego w partycji rozszerzonej. 1. Utwórz partycję DOS lub logiczny dysk DOS. -> 3. Utwórz logiczny dysk DOS w rozszerzonej partycji DOS.

Następnie należy podać rozmiar dysku logicznego.

Uwaga! Utworzenie dysku logicznego nie będzie możliwe, jeżeli partycja rozszerzona nie istnieje.

Utworzenie partycji rozszerzonej i dysków logicznych. 1. Utwórz partycję DOS lub logiczny dysk DOS. -> 2. Utwórz rozszerzoną partycję DOS.

Następnie należy podać rozmiar partycji rozszerzonej. Po jej utworzeniu zostaniemy zapytani, czy chcemy zdefiniować dyski logiczne w rozszerzonej partycji. Należy odpowiedzieć twierdząco i kolejno podać wielkości dysków logicznych.

 

edit.

Teraz czytam chcesz mieć dual boot. Zainstaluj XP po WIN98. Przy uruchamianiu będzie pytał, który system chcesz uruchomić. Pod XP ma być NTFS. Nie wiem co to jest później zainstalować XP. Jeżeli stworzysz przy pomocy GParted primary na fat32 z flagą pod WIN98 i tak zostawisz to przy instalacji XP w instalatorze wybierzesz obszar niezagospodarowany pod XP. Powinien po takim sposobie instalacji pytać przy uruchamianiu kompa jaki system chcesz wybrać z listą do wyboru. Ile chcesz tych partycji tak btw?

Edytowane przez dejfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

 

Nagralem pierwsza wersje gparted, nawet sie uruchamia i stworzylem za jej pomoca partycje, ale niestety nie widze opcji wyboru rozmiaru klastra. Nie ma to co prawda jakiegos wybitnego znaczenia, ale szkoda. Inna sprawa ze formatowanie to jedynie szybki format.

Natomiast partycja ma 10gb i klaster 8kbajtowy. Jutro zobaczymy czy windows 98 se bedzie mial opcje sformatowania wybranej partycji i jaki klaster dobierze.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...