Skocz do zawartości
konti3498

Tłusty monitor? Anti glare?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam piszę w nietypowej sprawie. Mój monitor ASUS ROG PG258Q wydaje się być ''tłusty'' gdy patrzę na jasne obiekty lub tła, szczególnie widać ten efekt na białym tle. Tłusty(nie mylić z rozmytym) pod kątem ,że gdybym lekko bardzo natarł monitor kroplą oleju to by mogło dać taki efekt chociaż może to złudzenie. Widzę tak jakbym miał siatkę ochronną nałożoną na monitor tylko tak trochę, nie tak na pierwszy rzut oka, lekko się muszę temu przyjrzeć. To jest widoczne tak jakby przed ekranem nie w środku. Te symptomy które widzę to podchodzi pod efekt ANTI GLARE. Chociaż nie jestem pewien. Na innych monitorach widzę to samo lecz na tym co mam obecnie troszkę mocniej. I teraz nie wiem jaki typ monitora kupić w przyszłości aby ten efekt był jak najmniejszy lub czy w ogóle dobrze wnioskuję o co z tym chodzi. Zdaję sobie sprawę że możecie mieć problem ze zrozumieniem o co dokładnie mi chodzi. Proszę pisać to będę na bieżąco dawał info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję abyś dodał możliwie dokładne zdjęcia z opisanym efektem

Zdjęcia nie da się zrobić ponieważ telefon zmienia w zdjęciu to co widzę. Najłatwiej można to zrozumieć po kątem że patrząc na białe tło nie widzę tylko białego tła. To nie wada techniczna tylko pewnie efekt np. AG lub monitorów typu matowych. Tylko mi się rozchodzi o kwestię dlaczego w tym widzę to mocniej i jakie ewentualnie modele by to zmniejszały. Może inny rodzaj np ips itp itd. Również dodam że podobny efekt o który mi chodzi możecie zrobić śliniąc lekko palec i przejechać po monitorze. Nie będziecie widzieć tylko białego lecz coś na nim. Nie chodzi o rozmycie tylko właśnie coś ze światłem itp. Lub czymś nałożonym na monitor aby światło się nie odbijało.

Edytowane przez konti3498

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam piszę w nietypowej sprawie. Mój monitor ASUS ROG PG258Q wydaje się być ''tłusty'' gdy patrzę na jasne obiekty lub tła, szczególnie widać ten efekt na białym tle. Tłusty(nie mylić z rozmytym) pod kątem ,że gdybym lekko bardzo natarł monitor kroplą oleju to by mogło dać taki efekt chociaż może to złudzenie. Widzę tak jakbym miał siatkę ochronną nałożoną na monitor tylko tak trochę, nie tak na pierwszy rzut oka, lekko się muszę temu przyjrzeć. To jest widoczne tak jakby przed ekranem nie w środku. Te symptomy które widzę to podchodzi pod efekt ANTI GLARE. Chociaż nie jestem pewien. Na innych monitorach widzę to samo lecz na tym co mam obecnie troszkę mocniej. I teraz nie wiem jaki typ monitora kupić w przyszłości aby ten efekt był jak najmniejszy lub czy w ogóle dobrze wnioskuję o co z tym chodzi. Zdaję sobie sprawę że możecie mieć problem ze zrozumieniem o co dokładnie mi chodzi. Proszę pisać to będę na bieżąco dawał info.

 

Taki efekt daje powłoka antyodblaskowa, o której piszesz. W jednym modelu jest on bardziej zauważalny, w innym nie. Na przykład w modelu AOC 24G2U powłoka jest klarowna, nie daje tego efektu ziarnistości, przez co kolory i kontrast są lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki efekt daje powłoka antyodblaskowa, o której piszesz. W jednym modelu jest on bardziej zauważalny, w innym nie. Na przykład w modelu AOC 24G2U powłoka jest klarowna, nie daje tego efektu ziarnistości, przez co kolory i kontrast są lepsze.

 

W końcu ktoś wie o co chodzi z tym ;D Modele IPS,TN,VA różnią się nią? Czy to kwestia po prostu modelu danego monitora. Również jakie polecasz oprócz tego co masz, firmy lub modele monitorów. Jeżeli to jedyny to i tak dziękuje za odpowiedź

Edytowane przez konti3498

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu ktoś wie o co chodzi z tym ;D Modele IPS,TN,VA różnią się nią? Czy to kwestia po prostu modelu danego monitora. Również jakie polecasz oprócz tego co masz, firmy lub modele monitorów. Jeżeli to jedyny to i tak dziękuje za odpowiedź

 

Nie mam doświadczenia. 24G2U jest pierwszym monitorem, za sprawą którego zauważyłem różnicę (ekrany retina od Apple maja podobny efekt klarowności).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia. 24G2U jest pierwszym monitorem, za sprawą którego zauważyłem różnicę (ekrany retina od Apple maja podobny efekt klarowności).

 

Ok dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby całkowicie nie mieć tego efektu musiał byś kupić monitor bez takiej powłoki, tylko że szkłem (znaczy niby jakąś tam jest ale nie widoczna)

Duuzo lepsze kolory itp.., ale refleksy świetlne odbicia na matrycy dużo gorsze.

Super jak pracujesz w zaciemnionym pomieszczeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam problem jak autor postu. Kupiłem dzisiaj nowego laptopa ACER ASPIRE 5 NX.HN0EP.001 15,6" / I5-10210U / 8GB / 1TB SSD / MX250 2 GB/ i mam wrażenie "tłustego ekranu" właśnie na jasnym tle - szczególnie białym. Z ciekawości przeszedłem się dzisiaj po elektro-marketach i zauważyłem tę przypadłość jeszcze w kilku komputerach, głównie właśnie acer, ale też często dell. Co ciekawe znalazłem na półce dokładnie ten sam model, ale z nierozmazanym ekranem! Czy może to być związane z jakimiś ustawieniami? Z różnic, które zauważyłem była inna częstotliwość (mój ma 60 Hz, ten na półce 59). Ekran na pewno nie jest brudny. Nie wiem czy mam jakiś nadwrażliwy wzrok czy co, ale nie wiem co zrobić w tej sytuacji, ciągle zwracam na to uwagę i pewnie ciężko będzie mi się na nim pracować dłużej, choć może się przyzwyczaję, a muszę szybko podjąć decyzję czy go odsyłać, czy nie (był zamówiony przez internet). Ma ktoś jakiś pomysł co to może być? Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest fizyczna powłoka więc nie będzie zależeć od ustawień. Nawet takie same matryce mogą różnić się bardziej lub mniej zauważalnie, a jeden model laptopa może korzystać z kilku różnych matryc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat matryce TN w laptopach są kiepskie, więc pewnie wszystkie tanie(te 60 Hz) tak mają. IPS wygląda już dobrze, niebo a ziemia w porównaniu do TN.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu ktoś wie o co chodzi z tym ;D Modele IPS,TN,VA różnią się nią?

Powłoki anty-odblaskowe różnią się nawet w obrębie jednego typu matryc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...