Skocz do zawartości
GS01

Ocena zestawu, optymalizacja kosztów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam się do zakupu PC. Robię to raz, bagatela - na ok. 6-8 lat z racji, że raczej nie "kupczę" kasą :D. Zmieniam kompa, bo obecny procek najzwyczajniej już nie daje rady. Zresztą nie tylko on w tym PC.

Otóż, zestaw przedstawia się następująco:

https://www.x-kom.pl/lista/apu0uzk6a

 

Sumka zrobiła się całkiem spora. Nie zależy mi żeby ją jakoś specjalnie ciąć, dawać starszą płytę główną, ale potrzebuję oceny i porady, co byście tutaj zmienili. Ma być wydajnie i przyszłościowo. Z płytą mam dylemat, czy siedzieć na X570 czy raczej coś wstecznego. Must have to dwa sloty M2, bo planuję dołożyć drugi dysk za jakiś czas (dobrze by było żeby był chociaż jeden radiator na M2, ale nie wiem czy to ma większe znaczenie. Mam jednak świadomość, że za moment podstawka AM4 przestanie być wspierana no i pupa z upgradu w przyszłości. Proszę o weryfikację skompletowanego zestawu i o porady. Dzięki!

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://proline.pl/koszyk/726d5baf

 

6600,-

 

B450 Aorus PRO ( 2 radiatory M.2 ALC 1220 wzmocniony PCI-E Optic Audio 5 x Fan ) / 2x8 Balistix 3000 CL15 ( kręcą się zwykle spokojnie na 3600 ) / 512 GB Sx8200 Pro / 2 TB HDD / Seasonic 650 / Noctua 15 / RTX 2070 Super MSI Gaming X / Fractal Meshify

 

Do płyty bios koniecznie w wersji F42a , jak wrzucą nowszy- da się wgrać starszy. Na nowszych bios- pamięci idą max 3200 ( przynajmniej moje, takie same Balistix ) !

 

P.S. Na tej płycie przy biosie F42a CPU boostuje troszkę niżej , co jest w sumie zaleta w/g mnie- gdyż są niższe udary prądowe i CPU aż tak nie "szaleje" temperaturowo ... a na sztywno da się w bios puścić CPU również w/g uznania i możliwości sztuki .

 

e65e5f775b334a2cmed.png

 

U mnie na sztywno przy 4.2 @ 1,35 [V] max w OCCT do ok. 70 [°C] przy 1 wentylu na Noctua ! pasta Noctua nt-h1 ~ 5 letnia :P

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby dopłacania do X570. Ten chipset w zasadzie wiele nie wnosi poza PCIe 4.0 którego i tak śmiertelnik w zestawie do gier nie wykorzysta. Sekcje zasilania na budżetówkach grzeją się tak samo jak na B450.

 

Chłodzenie to i Fortis wystarczy. Szukając oszczędności to i tańszy P400A z siatką mesh na przodzie. W takim przypadku wyjdzie za całość około 6300 zł. I nie ma tutaj jakiś cięć, które odbiją się na zestawie. Chłodzenie CPU spokojnie ogarnie, B450 Aorus spokojnie ogarnie 3700X, P400A dobrze wentylowana obudowa, na dobrą sprawę to i Focus 550W będzie ze sporym zapasem. Zestaw podczas grania nawet po OC GPU będzie ciągnąć mniej niż 350W z gniazdka. Obciążenie +12V będzie jeszcze niższe. Co prawda wyjdzie się tutaj poza zakres chłodzenia pół pasywnego, ale wentyl i tak będzie kręcić praktycznie niesłyszalnie bo mowa tutaj o 600-700RPM. Pamięci Crucial Sport w niższej cenie z ładnym potencjałem OC w zdecydowanej większości przypadków. Najczęściej ruszają z strzała 3600 MHz. Bios powinni zaktualizować też za darmo jak się człowiek upomni przy zakupie.

 

https://proline.pl/koszyk/73af8888

 

Prawie 900 zł względem pierwszej opcji.

 

Jak chcesz dobijać budżet, to w zasadzie wydajnościowo możesz uciec pod RTX 2080 Super. Wtedy za zestaw taki wyjdzie 7100 zł. Kwestia opłacalności dopłaty do 2080S prawie 1000 zł względem 2070S.

 

Kwestia też monitora, kwestia gier w jakie grasz. Monitor z tego co widzę, FullHD 75 Hz więc mimo wszystko dalej niż 2070S bym nie sięgał w kwestii GPU.

 

Na dobrą sprawę możesz sprzedać swój ekran, dołożyć i kupić coś 27 cali 1440p. W cenie 800 zł masz też FullHD 27 cali IPS 144 Hz do grania jak znalazł.

 

Jak masz jakieś parcie na RGB itp, to też można to zrobić.

Zestaw wyżej znacznie tańszy ale bez drastycznych cięć na wydajności, jakości czy kulturze pracy.

 

Jeżeli chodzi o optymalizację w budżet 7000 zł, to na spokojnie łapiesz się też z SSD NVME 2TB zamiast 512 GB https://proline.pl/koszyk/7709eb01 gdzie taniej 0 500 zł masz gdyby co wersję 1TB.

 

Opcji jest tutaj sporo. Kwestia tego, żebyś sam zdecydował co dla Ciebie ważniejsze. Można myśleć o wydajności w postaci 2080S, można myśleć o szkle 1440p, można myśleć o dysku 1-2 TB (można całkowicie pozbyć się HDD i też 260 zł się zwróci) itp gdzie i tak trzymamy się bardzo dobrych jakościowo podzespołów.

 

BTW: jak nie ma parcia na okno w budzie, to można też rozważać znacznie większą https://proline.pl/obudowa-phanteks-enthoo-pro-black-ph-es614pc-bk-p936189 tylko tutaj trzeba opanować RPM przedniego wentylatora 200mm bo potrafi dać o sobie znać. Albo ustawić na sztywno albo po prostu za jakiś czas zmienić.

Sam tę budę miałem i złego słowa powiedzieć nie można.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi ;)!

 

Może nadmienię moje uwagi:

 

1. Co do płyty: chyba jednak zostaję na X570. Nie chcę iść na kompromis. Ma być przyszłościowo, z dwoma dyskami na M2 x4, 110 mm. Komputera nie używam wyłącznie do gier, owszem, gry to priorytet, ale szybki zapis/odczyt dużych plików przyda się w przyszłości jak najbardziej (Photoshop, InDesign). Na stronie produktu, w specyfikacji B450 PRO czytamy:

" The PCIEX4 slot shares bandwidth with the PCIEX1_1 and PCIEX1_2 slots. The PCIEX4 slot operates at up to x2 mode when the PCIEX1_1/PCIEX1_2 slot is populated. The PCIEX4 slot operates at up to x4 mode when both of the PCIEX1_1 and PCIEX1_2 slots are empty." - raczej podziękuję. Wolę dopłacić do nowocześniejszej płyty, a kartę zmienić przy następnej generacji (wg mnie rozsądniejsze rozwiązanie).

 

2. Buda zostaje, nie interesują mnie świecidełka i szkło (i tak go nie będzie widać), więc blacha ok. Ma być pełny przewiew przód-tył, z filtrem przeciwkurzowym z przodu, żadnych zabudowanych frontów czy też braków filtra z przodu - P400A Tempered. Szkoda tylko, że w Fractalu nie ma kontrolera obrotów - chciałbym też w końcu coś innego niż SPC.

 

3. Przyznam, że nie potrafię kręcić pamięci - oczekuję od nich wysokiej wydajności, ale na zasadzie, montuję i mam - kiedyś spaliłem DDR3 CL8, bo połączyłem je z gorszymi pamięci :D. Ogarnąłbym, ale nie mam na to czasu, ani też na grzebanie i ustawianie w Biosie czy OC. Pytanie czy te Patrioty Viper są ok? Polecono mi je, ale widzę CL17 i się zastanawiam czy aby na pewno są warte ceny.

 

4. Chciałbym w końcu wypróbować chłodzenia Macho rev B. Jeden wiatrak do ogarnięcia z kurzu jest ok. Ogólnie chyba to dobry cooler, no nie?

 

5. Monitora prędko nie zmienię, dla mnie istnieje tylko Eizo. Może kupię lepszy, ale bardziej do obróbki grafiki.

 

6. Zasilacz - również ważna kwestia. "Sprawność energetyczna zasilacza na poziomie 90% przy obciążeniu wynoszącym 50%" - dlatego biorę właśnie 650W - niech sobie dycha spokojnie przez długie lata. Pytanie tylko czy Seasonic Core GM jest jakoś wyraźnie gorszy od Focusa..?

 

7. Nie mam pojęcia jaki dysk M2 brać żeby miał stabilne transfery i nie grzał się. Może faktycznie całkiem wywalę HDD i dam 2x M2, ale nie teraz bo 2 TB drogie.

 

8. Nie jestem też pewien co do wyboru niereferenta RTX 2070 SUPER - PRIORYTET: kultura pracy/temperatury, zero piszczenia cewek.

 

9. X-kom czy Proline :E ? Bo już nie wiem. Zamawiam razem z montażem.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...