Skocz do zawartości
Tonny5

Duże zużycie pamięci Ram przez Firefox

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że mając włączonego Firefoxa, zużycie Ramu ciągle wzrasta, nawet do 75%. Gdy go wyłączam zużycie spada do jakieś 30% a po włączeniu na nowo znów zaczyna powoli wzrastać. Czy to normalne? Czy ma na to wpływ za duża ilość włączonych kart w przeglądarce? Mam 8 GB pamięci Ram DDR3.

 

Czy do używania przeglądarki w dzisiejszych czasach trzeba tej pamięci więcej?

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie fiirefox przy 15 kartach pożera około 2GB Ram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by się mniej więcej zgadzało, tyle ze przy 16GB ram mi to kompletnie nie przeszkadza :E no i nigdy nie otwieram aż tylu kart. :)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, sens licytowania się na to, ile komu zżera, jest żaden. System przydziela pamięć w zależności od potrzeb i możliwości. Te same zadania przeglądarki na dwóch systemach zjedzą zupełnie inną ilość pamięci. Przy 32GB 80% danych przegladarki bedzie siedziało w RAMie. Przy 8GB system będzie niemal wszystko od razu zrzucał do pliku wymiany na HDD.

 

Tonny, twoim problemem jest wyciek pamięci. Któraś z kart ma uruchomione coś, co źle działa. W wyniku tego cały czas delikatnie rośnie zużycie pamięci, co po pół godzinie powoduje, że nagle 2-3GB gdzieś wyparowały. Czasami znacznie szybciej, czasami dużo wolniej.

Winna tego jest przeglądarka, sama źle napisana strona internetowa lub połączenie strona-przeglądarka.

 

Możliwe jest też, że po prostu korzystasz z czegoś, co wymaga dużej ilości ram. Kiedyś całe gry mieściły się na jednej dyskietce. Dzisiaj do animowania przycisków na stronach czasami potrzeba czterech mocnych rdzeni. Twórcy się rozleniwili i jeśli masz jakieś fejsbuczki w połączeniu z playerami muzyki i innymi podobnymi rzeczami, takie zużycie pamięci nie musi być czymś nadzwyczajnym.

 

Jeśli masz dysk ssd, system powinien sobie radzić z tym sprawnie. Bez SSD pewnie masz ostre zwiechy i co jakiś czas trzeba przeglądarkę przynajmniej zrestartować. Rozwiązanie na już to zmiana popularnego ze względu na swoją popularność Firefoxa na coś szybszego i znacznie lżejszego, na przykład Vivaldi. Przydałoby się też więcej pamięci. Z 8GB da się żyć, ale jest to po prostu już trochę mało.

 

PS.

Posiadanie 300 kart uruchomionych w tle może w mniejszym stopniu wpłynąć na zużycie pamięci niż aktywne używanie jednej karty. Solidne przeglądarki potrafią minimalizować zużycie pamięci dla rzeczy, które w danym czasie nie są na pierwszym tle. Z moich doświadczeń z FF wyniki, że ten akurat radzi sobie z takim czymś bardzo słabo, więc zacząłbym od zmiany przeglądarki.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecie tu się nikt nie licytuje, z mojej trony to było bardziej jako informacja poglądowa, nic poza tym, bo oczywistym jest ze każda strona będzie obciążać inaczej. ale jakis pogląd to daje

 

A co do przeglądarki, korzystam z firefoxa chyba tylko z przyzwyczajenia :E

 

Rozumiem, a co do ilości Ramu - to ile ma sens dokupić - do 16 GB?

 

16GB staje się obecnie standardem, ale tez (moim zdaniem) wystarczy na dłuuugo.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam uruchomionych 36 kart. Obecnie zużywa mi 5,83 GB
I co za problem? Problem jest wtedy gdy masz 1 GB i możesz otworzyć 1 kartę, a przy 4 komp muli jak szalony, a zapomniałeś że siadłeś przy Core 2 Duo.

 

16GB staje się obecnie standardem, ale tez (moim zdaniem) wystarczy na dłuuugo.
8 GB też, spokojnie do roku 2030 (do przeglądania www, bo nie do nowych gier).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem RAM z 8 GB na 16 GB i teraz jest ok. Zauważyłem, że przy zamykaniu Firefoxa reakcja jest ledziutko spowolniona tylko, co do reszty wszystko działa dobrze, nic się nie spowalnia. Zużycie RAM przy dłuższym używaniu sięga jakiś 6GB. Właśnie, czemu aż tak wiele? Czy to normalne, żeby przeglądarka tyle RAMu zużywała? (wychodzi chyba z 4GB) Jak patrze na specyfikację np. Laptopów to one w większości mają zainstalowane po 8GB. To chyba znaczy że 8 powinno starczać i to z jakimś marginesem.

 

Strony jakie mam otwarte to głównie portale jak wp, interia, onet, filmweb, youtube... Do niedawna w ogóle nie zauważałem żadnego spowolnienia mając otwarte jeszcze więcej stron. Jak przetestować, które strony powodują aż taki wyciek pamięci? Od kiedy mam nowy komputer to dużo siedziałem na Linuxie i tam żadnego spowolnienia chyba nie odnotowałem. Od roku pożegnalnie używam Windows 7 i dopiero na nim doświadczam chyba tego problemu. Niestety nie pamiętam dobrze.

 

Czy twórcy witryn jak napisał Makavcio2 na prawdę aż tak dają ciała?

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Strony jakie mam otwarte to głównie portale jak wp, interia, onet, filmweb, youtube...
1. Daj to do zakładek, do 1 folderu i wklej plik zakładek to może kiedyś sprawdzę.

2. CTRL + ALT + DEL i patrz co się dzieje.

 

Dla testu włączyłem 6 kart firefoxa i użył 1 GB. Potem otworzyłem z wp.pl sport i poszło kolejne 350 MB (spadło do 260). Najbardziej podejrzana strona to wp.pl, to ekstremalnie bezczelni spammerzy, chamsko zmieniający spam RODO, ale także ostro walczący z Adblockiem. Gdy na innych stronach jest zablokowane 5-10, to tu 50-150, szczególni bandyci to strona sportowefakty.wp.pl - często mulące kompa na 100%, uruchamiający złośliwe filmiki itp. Generalnie u tych bandytów lepiej nie otwierać więcej niż 4 kart. U innych dasz 40 kart i masz 5-20% użycia procka, a tu 4 i 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...