Skocz do zawartości
Piotr562

Uciążliwe zmienne IP na Ubuntu serwer. Co zrobić by był stały?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem, lecz najpierw trochę info, na swoim laptopie który przerobiłem na serwer jest zainstalowany systemu Ubuntu serwer 18.04 LTS. Problem polega na tym że gdy chce się dostać do serwera często nie mogę ponieważ posiadam zmienne IP. Jest to bardzo uciążliwe, ciągle muszę wchodzić i wszędzie ten adres aktualizować.

Jeszcze ten laptop ma dziwną przypadłość która nie występowała na Ubuntu serwer 16. Gdy laptop włączę po raz pierwszy jest internet, ale po zalogowaniu gdy chce sprawdzić nowy adres IP wyświetla się komunikat

system information disabled due to load higher than 2.0

Żeby się go pozbyć muszę ponownie uruchomić komputer, wtedy jest dobrze ale laptop nie ma internetu, żeby był internet trzeba go ponownie odpalić, a wtedy to loteria czy laptop pokaże IP czy nie (Wiem można sprawdzić IP poprzez komendę). Więc pytanie do was, czy jest jakiś sposób by mieć stałe IP ale bez kupowania drogich usług (Mam internet z vectry) bym nie musiał ciągle wszędzie aktualizować tego adresu. Będę wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli IP zmienia się po restarcie laptopa, to nie masz zmiennego IP od dostawcy (a przynajmniej nie to jest problemem), tylko nie masz stałego IP przypisanego w swojej sieci wewnętrznej (LAN).

Masz opcje:

1. Skonfigurować w systemie stały adres IP dla danego interfejsu, który masz podłączony do sieci (polecam zadać pytanie jak w dziale Linux)

2. Skonfigurować DHCP w routerze i przypisać stałą dzierżawę dla laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, IP nie zmienia się po restarcie laptopa, rożnie raz po tygodniu raz po 2 dniach. W Vectra nie ma dostępu do routera niestety.

Edytowane przez Piotr562

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o stałe IP zewnętrzne, to musisz się kontaktować z Vectrą w celu sprawdzenia, czy oferują taką usługę dla użytkowników domowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oferowali, za 10 czy 15 złotych miesięcznie. Możliwe, że nadal jest ta opcja dostępna.

Co do komunikatu, to wyraźnie pokazuje, że nic nie zrobi, dopóki obciążenie jest wysokie. Zlikwiduj źródło obciążenia, to powinno działać poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oferowali, za 10 czy 15 złotych miesięcznie. Możliwe, że nadal jest ta opcja dostępna.

Co do komunikatu, to wyraźnie pokazuje, że nic nie zrobi, dopóki obciążenie jest wysokie. Zlikwiduj źródło obciążenia, to powinno działać poprawnie.

Akurat wiem, że chodzi o obciążenie ale właśnie muszę ustalić jego źródło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

top, htop, atop

jak masz pid, to:

lsof -p pid

lista plików, gniazd sieciowych

 

strace -p pid

podgląd na żywo co robi proces, na początek patrzysz czy są jakieś error, failed, i inne sugerujące, że jest błąd

 

obciążenie na 2 raczej nie jest czymś złym, więc pewnie można ten komunikat całkiem wyłączyć; diabli wiedzą jak, jakiś wymysł ubuntu i za cholerę nie mogę znaleźć info gdzie to jest ustawione

 

 

https://answers.launchpad.net/ubuntu/+source/update-notifier/+question/142313

 

chyba nie ma się co przejmować tym komunikatem

 

 

co do zmiennego ip, to jest dyndns albo coś podobnego, więc po domenie możesz sobie wchodzić na swój serwer (tylko musisz dać skrypt, który będzie automatycznie aktualizować wpis w dnsie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłem to dyndns, ale niestety jest płatna ta domena.

Edytowane przez Piotr562

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...