Skocz do zawartości
Tonny5

16 GB Ram DDR3 - lepiej 4x4 czy 2x8?

Rekomendowane odpowiedzi

Moja płyta główna to MSI H97 PC MATE. Obecnie mam 8GB RAM DDR3 - mam zamiar kupić 16 GB. Prawdopodobnie odsprzedam 8GB i kupię 16GB. Nie wiem tylko czy lepiej kupić 4x4GB czy 2x8GB. Obecnie mam kości CL9 czy różnica pomiędzy CL9 a CL10 jest duża, czy niewyczuwalna? Jeśli lepiej mieć 4x4 to czy mogę dokupić dwie kości innego modelu? Czy wszystkie kości muszą być identyczne czy identyczne muszą być tylko pary które pracują w Dual Channel?

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw podaj konkretnie jakie moduły DDR3 masz.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Corsair Vengeance LP 8GB DDR3 1600MHz 8GB DDR3 CML8GX3M2A1600C9B

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko czy lepiej kupić 4x4GB czy 2x8GB.

Lepiej 2x8GB niż 4x4GB - niezależnie czy masz obsadzone 2 czy 4 kości masz i tak dual channel.

4 kośćmi również bardziej obciążasz kontroler pamięci(IMC) w procesorze,ale znaczenie to ma przy wyższych taktowaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Kupię więc 2x8. A jaka jest różnica pomiędzy CL9 a CL10? Ma to jakieś znaczenie w ogóle?

 

Ten Dual Channel to jak działa? Są kości 1,2,3,4 . To Dual Channel jest np. pomiędzy 1 i 3 oraz 2 i 4? Sloty są podobnych kolorów naprzemiennie. To jak mam dwie kości i włożone w te same kolory to mam Dual Channel między nimi? To jak mam cztery kości to mam dwie pary pracujące w dwóch Dual Channel? Tak dla samej informacji pytam.

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Dual Channel to jak działa? Są kości 1,2,3,4 . To Dual Channel jest np. pomiędzy 1 i 3 oraz 2 i 4?

Tak,Dual Channel zadziała,gdy włożysz kości do slotu 1 i 3 lub 2 i 4,lecz w instrukcji zalecają wkładać do slotu 2 i 4(inaczej A2 i B2).

 

To jak mam cztery kości to mam dwie pary pracujące w dwóch Dual Channel? Tak dla samej informacji pytam.

To tak nie działa,cztery kości będą pracować i tak w jednym Dual Channel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy jakimkolwiek używaniu komputera ma znaczenie czy jest CL9 czy CL10?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy jakimkolwiek używaniu komputera ma znaczenie czy jest CL9 czy CL10?

Pamięci CL10 będą trochę mniej wydajne niż CL9,ale można na CL10 ustawić ciaśniejsze timingi przy nieco wyższym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę dokupić jeszcze dwie kości po 4 GB. Rozumiem że przy tak niskim taktowaniu zajęcie wszystkich czterech slotów nie obciąży za bardzo kontrolera?

 

Bo tak napisałeś aby lepiej brać 2x8 ale z drugiej strony napisałeś że różnicę to robi przy wyższym taktowaniu więc chyba niczego tym nie ryzykuję?

 

Przepraszam, że tak może niemądrze dopytuję ...

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci CL10 będą trochę mniej wydajne niż CL9,ale można na CL10 ustawić ciaśniejsze timingi przy nieco wyższym napięciu.

Przy takim samym taktowaniu.

Gdzie i tak cl 9/10 i tak nie będzie robić różnicy.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim samym taktowaniu.

Gdzie i tak cl 9/10 i tak nie będzie robić różnicy.

 

Czyli uważasz że różnica pomiędzy CL9 a CL10 nie jest niczym istotnym? Sory chłopaki ale już taki jestem że muszę się upewnić.

 

Jakby ktoś był na tyle uprzejmy i rozwiał moje ostatnie wątpliwości to byłbym wdzięczny. :-|

Edytowane przez Tonny5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są to różnice nieodczuwalne w normalnym użytkowaniu. Nie zawracaj sobie tym głowy.

Mniej CL = lepiej

Więcej MHz = lepiej

 

Ale nie jest tak, że odczujesz CL 9 vs 10

Edytowane przez MAR89TUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej 2x8GB niż 4x4GB - niezależnie czy masz obsadzone 2 czy 4 kości masz i tak dual channel.

4 kośćmi również bardziej obciążasz kontroler pamięci(IMC) w procesorze,ale znaczenie to ma przy wyższych taktowaniach.

Do niedawna też byłem przekonany, że lepiej mieć 2 moduły niż 4, aż w necie znalazłem testy pokazujące, że jednak 4 moduły mają jeszcze ciut większa wydajność niż 2 (obie konfiguracje w dual channel). Sprawdziłem to też w pracy na testowym PC (i5-8400 + płyta na B360) i faktycznie -wszystkie testy pokazały wyraźny - kilku procentowy wzrost szybkości przy 4 takich samych modułach.

Możliwe jednak, że przy starszych płytach było na odwrót.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...