Skocz do zawartości
GS01

Realtek ALC 892 - 2011 vs 2019 rok

Rekomendowane odpowiedzi

Nurtuje mnie jedna kwestia. Otóż na mojej starej płycie z 2011 roku (ASUS P8P67 LE) dźwiękówka to Realtek ALC 892. Integra na wielu płytach wydanych ostatnimi czasy posiada układ o takiej samej nazwie. Pytanie więc: czy to jest ta sama zintegrowana karta dźwiękowa? Czy po prostu nazwa ta sama, ale jakoś ulepszyli przez ok 8 lat?

 

Moja płyta z 2011 roku (pod Intela 2 generacji):

https://www.asus.com/pl/Motherboards/P8P67_LE/specifications/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie więc: czy to jest ta sama zintegrowana karta dźwiękowa?

 

Tak. Coś lepszego to alc 1150 lub 1220 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To to samo.

 

Abstrachując od tematu, jeśli chodzi o modyfikacje to masz całkiem sensowny zestaw, moim zdaniem powinieneś dokupić 2600k/2700k które są obecnie za grosze, do tego szybszy RAM, mocniejszą grafikę i nadal będziesz mógł grać w topowe tytuły na high/ultra. Jeśli szukasz lepszego dźwięku polecałbym od razu wyposażyć się w lepszą kartę dźwiękową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinieneś dokupić 2600k/2700k które są obecnie za grosze, do tego szybszy RAM, mocniejszą grafikę i nadal będziesz mógł grać w topowe tytuły na high/ultra.

 

Jesli autor wątku jest ciekawy jak sprawuje sie taki konfig to mozna zapoznać się z tym wątkiem (którego jestem autorem)

 

http://forum.pclab.pl/topic/1271118-i7-2600K-OC-mocne-GPU-do-4K-czy-to-ma-sens/page__p__15371443entry15371443

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ALC to tylko kodek, podobno na nowszych sterownikach gra to lepiej niż na starszych, no ale może to placebo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hhahaha ;) No to mnie zaskoczyliście tym, żebym zostawał na tym configu. Powiem, że myślałem o tym, ale musiałbym wymieniać płytę (wersja LE nie umożliwia zmianę napięca CPU na sztywno, tylko jakiś automat, offset, który daje i tak za dużo niż powinien). Za wymianą płyty idzie wymiana Windowsa (+500 zł). Buda też do wymiany, karta już ledwo zipie w 1080p, a nie wiem nawet czym mógłbym ją zastąpić przy procku intela z 2011 roku. Może i by to miało sens, ale na krótką metę. Założyłem już temat na tym forum, w dziale "zestawy komputerowe". Zamierzam iść w Ryśka 7 3700X + RTX 2070 SUPER.

 

Jaką kartę dźwiękową do 300 zł na PCI-e i win 10 byście polecili?

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poleciłbym raczej coś zewnętrznego np. FX Audio DAC X6, na aliexpress do kupienia za połowę kwoty którą dasz w Polsce. Z wewnętrznych ostatnio popularny i dobryu jest SoundBlaster AE5

 

Przemyśl ten upgrade pieca, jeśli masz na to luźne pieniądze to nie ma problemu, zależy też w jakie grasz tytuły i na czym Ci zależy. Osobiście zostałbym jeszcze jakiś czas na Sandy Bridge, te procesory są cudowne pod względem temperatur. Sam planuję wymianę i5 2400 na i7 2600 + overclocking turbo, do tej pory poczciwa i5'tka (z GTXem 970) całkowicie mi wystarczała i właściwie nadal wystarcza (dobrze zoptymalizowane gry które akurat lubię tj. Wiedźmin 3, nowe Tomb Raidery czy Forza Horizon 4 chodzą elegancko). Za upgrade dam 100zł, wydajność szczególnie w nowych tytułach wzrośnie o przynajmniej kilkanaście procent :lol2:

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej wewnętrzna, pod nią podpinam wzmacniacz, który jest do bólu neutralny, kolumny tak samo. A nie chcę kolejnego urządzenia nad/pod biurkiem, bo już się tego uzbierało za dużo ;). Między tym co oferuje moja płyta a Xonarem D1, który gra jasno, słyszę dużą różnicę, na korzyść Xonara. Może spróbuję z AE5, obczajałem ją wczoraj właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zdecydujesz się na kombajn pokroju Topping MX3? Sam przechodzę z setupu Audiotrak Prodigy Cube + Advance Acoustic MAP-105 (wielka krowa w klasie A) na takie urządzonko, jeszcze się zastanawiam czy konkretnie Topping czy może coś innego(z alternatyw jest np. Sabaj A4, Alientek D8 czy I.AM.D). Oszczędność miejsca i prądu ogromna, DAC i tor słuchawkowy w Toppingu są świetne, wzmacniacz głośnikowy podobno daje radę. No i taki sprzęt jest właśnie zdecydowanie neutralny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zdecydujesz się na kombajn pokroju Topping MX3? Sam przechodzę z setupu Audiotrak Prodigy Cube + Advance Acoustic MAP-105 (wielka krowa w klasie A) na takie urządzonko, jeszcze się zastanawiam czy konkretnie Topping czy może coś innego(z alternatyw jest np. Sabaj A4, Alientek D8 czy I.AM.D). Oszczędność miejsca i prądu ogromna, DAC i tor słuchawkowy w Toppingu są świetne, wzmacniacz głośnikowy podobno daje radę. No i taki sprzęt jest właśnie zdecydowanie neutralny

 

Fajny, ale nie wiem czy odpowiednio napędzi moje kolumny. On daje 2x 38W @8 ohm. Moje kolumny to 2x 120W RMS @8ohm (w pierwszym poście źle napisałem). Rekomendowana moc wzmacniacza: 25-150W niby. Chętnie bym zmienił wzmacniacz na coś lekkiego, bo ta japońska skrzynka z lat 90-tych, co waży 15 kg trochę dziwnie wygląda :lol2:

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na ile rozkręcasz tą Yamahe? Masz tam 2x80W@8Ohm, potencjometr ma skalę logarytmiczną, jeśli rozkręcasz ją na 50% to wykorzystujesz ledwo ~15% mocy czyli w twoim przypadku niecałe 15W. Z tymi zaleceniami producenta to ze względu na zapas dla wzmacniacza, moje Jamo mają zalecane 2x130W a realnie i maksymalnie przyjmują może połowę z tego. Jako alternatywę masz SMSL AD18 czy Sabaj A4, ale Topping ma lepsze parametry jeśli chodzi o SNR czy THD+N. W puszce wielkości dłoni miałbyś DAC, amp słuchawkowy i głośnikowy, do tego masz Wi-Fi, bluetooth i pilota, automatyczne usypianie itp. itd. Jeśli uda mi się sprawnie znaleźć kupca na mój wzmacniacz to chętnie podzielę się opinią jak taki Topping radzi sobie ze średniej wielkości podłogówkami, ale myślę że będzie wystarczający pod względem mocy.

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ TrueFaith

Ja się tylko trochę obawiam, że te wszystkie małe urządzonka jak są do wszystkiego to będą cięte koszta na jakości grania.

Tak myślę, poczekam i zobaczę jak u Ciebie się taki wzmacniacz sprawdzi.

 

@GS01 Bez podania konkretnych danych jakie to kolumny ciężko wyrokować jak one mogą grać, z tego co wiem to dane o mocy wzmacniacza podawane na papierze to jedno a co innego realna wydajność zasilania.

Z tego co słyszałem to wystarczy 20-40 watt przy niedużym pomieszczeniu, byle to był niezłej jakości wydajny wzmacniacz a nie żadne Unitry itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aro wydajność wzmacniacza to jedno ale trzeba też wspomnieć o efektywności kolumn. Gdy szukałem swojego zestawu to przy wzmacniaczu 2x30W różnica 5 dB w efektywności kolumn wyraźnie odbijała się na dynamice dźwięku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acoustic Energy Aegis Neo 1

 

• Magnesy: Neodymowe

• Moc: 120W RMS

• Pasmo przenoszenia: 60Hz-40kHz +/- 3dB

• Zasięg częstotliwości: 45Hz-45kHz -6dB

• Skuteczność: 89dB

• Nominalna impedancja: 8 Ohm

• Zwrotnica: 3-go rzędu przy 3,5kHz

• Rekomendowana moc wzmacniacza: 25-150W

 

Specyfikacja pupy nie urywa. Ze starą Yamahą AX540 grają jak dla mnie elegancko, jest moc, jest przestrzeń, nawet pozycjonowanie w grach. A przy video jak w kinie. Może przesadzam, ale ja uwielbiam ich brzmienie. Nie jestem jakimś audiofilem znowu. Tyle, że ten wzmak swoje lata ma i dzieją się takie cuda jak zanikanie prawego kanału (muszę pokręcić z tyłu na chinchu i wraca).

 

@TrueFaith - ja mam potencjometr na ok -22 dB (mogę go rozkręcić jeszcze dalej o połowę) i jest zdecydowanie za głośno :D Szkoda mi domowników za ścianami.

JNCYPJs.jpg

 

Topping mnie zaciekawił ze względu na gabaryty. Tylko nie wiem czy się opłaca kupować. No i kwestia że na 100% spadłby z biurka, bo pociągłyby go kable, które trochę ważą. Jeśli byłby jakiś dobry, sprawdzony wzmacniacz do 1500 zł to bym kupił

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup lżejsze kable ;) Mocowo wystarczy, w swojej cenie jest to świetny sprzęt, natomiast czy akurat tego potrzebujesz? Tutaj musisz sobie zadać pytanie. Ja wiem że na pewno potrzebuję czegoś takiego, szkoda że nie ma takiego AIO nieco wyższej klasy natomiast do moich warunków i zastosowań (muzyka yt/spotify, przeciętna akustyka, normalne kolumny za tysiaka a nie za 10) nie potrzebuję nic lepszego. Moim zdaniem zagra Ci to lepiej niż ta Yamaha czy to z Xonarem czy z Mayą U5. Jeśli jednak szukasz standardowego wzmacniacza to mój MAP-105 jest na sprzedaż jak mówiłem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, z doświadczenia wiem, ze stary wzmacniacz potrafi zagrać dużo lepiej niż nowy za ponad 1000 zł. Tak jest w przypadku mojej Yamahy. Wymiana kabli na Melodikę też sporo dały (wcześniej były Cordiale).

Daj znać koniecznie jak sprawdza się ten Topping, jeśli go kupisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...