Skocz do zawartości
OvertKunsX

Problem z godzina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie dawno zauważyłem, że na komputerze mam inna godzinę niż na telefonie. Jak sie okazało fałszywa godzinę podaje PC. Próbowałem zmienić godzinę w systemie, biosie. Niestety, nic to nie dało. Problem rozwiązany na max miesiąc. Godzina z tygodnia na tydzień się cofała o kilka sekund. System również zainstalowałem od nowa. Bład cały czas ten sam. Nie wiem gdzie szukać problemu. Co mogło sie stać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zjawisko nazywa sie RTC drift i jest calkowicie normalne. Pytanie ile wynosi taka roznica i po jakim czasie?

Czas zawsze sie rozjezdzal, rozjezdza i bedzie rozjezdzal. Dlatego wymyslono NTP. Jezeli jednak roznica w czasie jest spora po dosc krotkim czasie, to mozliwe takze ze uklad RTC jest zwalony.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zjawisko nazywa sie RTC drift i jest calkowicie normalne. Pytanie ile wynosi taka roznica i po jakim czasie?

Czas zawsze sie rozjezdzal, rozjezdza i bedzie rozjezdzal. Dlatego wymyslono NTP. Jezeli jednak roznica w czasie jest spora po dosc krotkim czasie, to mozliwe takze ze uklad RTC jest zwalony.

Wydaje mi się, że to dużo. W ciagu miesiąca 2 minuty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie 20 ppm daje ok 12 sekund tygodniowego rozjazdu, co daje 48s w skali miesiaca i jest calkowicie typowe i normalnie. U Ciebie wychodzi ~2x wiecej. Moze wydawac sie ze duzo, ale niekoniecznie musi oznaczac problem sprzetowy.

Zdarza sie ze synchronizujesz zegar z serwerem NTP, rebootujesz kompa i okazuje sie ze po ponownym uruchomieniu masz juz roznice rzedu kilkunastu sekund. Wlacz sobie w Windowsie synchronizacje czasu przez Internet i zapomnij, albo otworz jakis ticket u producenta plyty i zapytaj jaka przewisuje norme - jesli bedzie mniejsza zapytaj o mozliwosc wyslania plyty do serwisu. Jednak nie liczylbym na cokolwiek. Najszybciej i najprosciej bedzie uzyc NTP i pogodzic sie z cienkim kawalkiem kwarcu na plycie.

 

A baterie zmienia sie jak CMOS nie trzyma ustawien ;)

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...