Skocz do zawartości
wilq91

Sieć internet/tv w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem na etapie gruntownego remontu mieszkania i chciałbym się Was - znających się na rzeczy forumowiczów - poradzić w paru kwestiach.

 

1) Rodzaj skrętki:

- Czy skrętka U/UTP kat.6a nie sprawia większych problemów (np. jeśli chodzi o zarabianie wtyczek) względem kat.6 lub kat.5e? Skrętka będzie pod tynkiem/wylewką dlatego chciałbym przewody, które się nie zestarzeją szybko - mimo, że jak wyczytałem kat.5e jest obecnie wystarczająca.

- Czy taka skrętka kat.6a: SKRĘTKA KAT.6a będzie dobrym wyborem? Mało miejsc, gdzie kupię skrętkę na metry (305mb to za dużo jak na moje mieszkanie). Jeżeli nie, to proszę o ewentualny namiar na porządną markę, którą kupię na metry.

 

2) Rozplanowanie instalacji internetowej i tv - załączam plan mieszkania: plan.jpg

- dostawcą będzie UPC lub Orange; obie firmy dostarczają usługi światłowodem

- chciałbym aby internet i sygnał tv został dostarczany z jednego miejsca - ze skrzyneczki która będzie zlokalizowana najlepiej w przedpokoju koło rozdzielni elektrycznej (przewody elektryczne oddzielone będą warstwą cegły i z niewielkim odstępem, a ponadto przewody elektryczne chcę rozprowadzać sufitem podwieszonym, natomiast skrętkę dołem np wylewką - wszystko aby zminimalizować ew. zakłócenia)

- do w/w skrzyneczki robię peszel z klatki schodowej, którym dostawca doprowadzi usługi

- do w/w skrzyneczki doprowadzam przewód koncentryczny z balkonu na wypadek podłączenia tv naziemniej

- ze skrzyneczki doprowadzam do PC 2x skrętka, do TV 1x skrętka + 1x koncentryk (do tv w salonie 2x skrętka). Schematyczne rozprowadzenie przewodów w linku: kable.jpg

Pytanie, czy powyższa konfiguracja będzie poprawna w kontekście różnych modemów, routerów, które dostanę od dostawcy (trochę się w tym gubię, bo teraz są urządzenia które łączą w sobie różne funkcje i nie wiem, czy takie centrum dowodzenia nie powinno się znaleźć przy tv w salonie, gdzie będzie stał jakiś funbox czy inny horizon).

Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)

- zastosuj peszel to zniknie problem starych przewodów tylko nie karbowany (zalecany gładki)

- po co Ci kat 6?

 

2)

- nie polecam orange

- dobra metoda ale zabezpiecz kable bo robotnicy na nic nie uważają

- przeważnie tak się robi

- ok.

- po co Ci po 2xskrętka?

 

zależy co wybierzesz i co zaoferuje ISP, ale nie widzę przeciwwskazań postaw sobie urządzenie od ISP w skrzynce jak masz miejsce (fajnie jakby tam wszedł też Ci twój ruter). ewentualnie tak gdzie zostawisz router musisz mieć zarezerwowany 1 kabel na wejście (od modemu ISP) i wyjście (przynajmniej jeden który wróci np do switcha gdzie masz te wszystkie kable).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ad1.

Zasadniczo 5e wystarczy, poleci tym gigabit, do 100m. Można też dać kategorię 6, poleci na niej 10 gigabit do 50m. Kat 6a też można, poleci na niej 10 gigabit do 100m. Kable w kategorii 6 lub wyższej są bardziej sztywne, gniazda kosztują więcej, itd. Myślę że w mieszkaniu kat 6 w zupełności wystarczy (choć 5e też będzie OK jeszcze długo). Co do samych kabli to szukaj takich zrobionych z pełnej miedzi (np. Madex) a unikaj aluminiowych pokrytych miedzią.

 

Ad2.

Ogólnie planowanie OK, ale zastanowiłbym się nad jednym. Bierzesz pod uwagę operatorów, którzy oferują poza dostępem do internetu inne usługi telefon czy TV. Jeśli byś to wykorzystywał, czy pytanie czy ichniejszy "modemu-router" nie musi być w okolicy TV. Szafka ze switchem na korytarzu jak najbardziej pasuje, ale tam gdzie by docelowo stał sprzęt od operatora dołożyłbym dodatkową jedną czy dwie skrętki. Do tego mikrorurkę do światłowodu, tak na wszelki wypadek. Do tego wszystkiego proponowałbym jeden dodatkowy kabel na sufit w korytarzu do Access pointa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam robić wszystkiego w peszlach, bo mam ściany żelbetowe - także działówki - bez tynków (jedynie cienka szlichta gipsowa) i na to chcę dać suchy tynk z płyt gk na cienkiej warstwie kleju. Po prostu nie chcę bruzować w tym żelbecie a dużo miejsca nie chce stracić. Dlatego chcę kabel, który będzie na długie lata (za 10 lat 1Gb/s może być przeżytkiem). Gniazda na razie zrobię 5e (jak będzie w przyszłości potrzeba, to zmienię na lepsze, a kable już będą)

2x skrętka na wypadek gdyby jeszcze jakiś sprzęt był do obsłużenia, a będzie też jako awaryjny (nie ma tego dużo więc nie kosztuje to wiele).

Jeśli chodzi o ekipę remontową, to będę ją reprezentował osobiście, więc zagrożenia nie będzie:).

Dzięki za podpowiedzi, ale jeżeli będą jeszcze jakieś spostrzeżenia, to chętnie poczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej do TV 2x skrętka to takie minimum, przykładowo:

1- Smart TV

2- dekoder

3- konsola

 

Położyłbym cat. 6- szczególnie że tego kabla nie będzie za dużo.

Zrób sobie zdjęcia gdzie położyłeś kable (nie tylko sieciowe), zawsze przed wierceniem możesz sobie zerknąć, czy nie będzie niespodzianki.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...