Skocz do zawartości
patryg4

ASUS P5KR - spalony jakiś układ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem właśnie po zmianie procesora na moim Asus P5KR. Problemem jest to że po włożeniu nowego procesora (X5450), złożeniu wszystkiego i uruchomieniu komputera poczółem gryzący zapach spalenizny, odrazu wyłączyłem komputer i po krótkich oględzinach znalazłem spalony układ, zdjęcie : https://ibb.co/xJTsZxy

 

Może mi ktoś powiedzieć co się spaliło i czy mogę korzystać nadal z tej płyty (w co szczerze wątpie bo już nie jedna płyta mi poszła, i uzywanie z przypalonymi układami jest ryzykowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalony układ to tranzystor Mosfet,lecz on chyba nie odpowiada za zasilanie procesora(gdybym miał schemat płyty,to było wiadomo za co odpowiada),możliwe że ten tranzystor odpowiadał za zasilanie NB.

W każdym bądź razie radziłbym nie korzystać z tej płyty.

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalony układ to tranzystor Mosfet,lecz on chyba nie odpowiada za zasilanie procesora(gdybym miał schemat płyty,to było wiadomo za co odpowiada),możliwe że ten tranzystor odpowiadał za zasilanie NB.

W każdym bądź razie radziłbym nie korzystać z tej płyty.

 

nie, nie

To jest zasilanie jeśli dobrze widzę stabilizator pomocniczy 5v dla złacza PCIeX.

Jeśli płyta działa nadal to OK jeśli nie to należy go wylutować i zapewne ruszy ale czy jest on potrzebny ... na tych ruskich stronach słabo jest to opisane ale powinna działać bez niego.

Jeśli ruskie się nie mylą ;) .

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tych ruskich stronach słabo jest to opisane ale powinna działać bez niego.

Właśnie bez dokładnego schematu płyty ciężko powiedzieć co to jest za układ(nie mogę go znaleźć),jak widziałem na zdjęciu to jest coś podobnego do Mosfetu,dlatego strzelałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tą płytę za groszę, więc mała strata, z resztą już nie rusza, tylko wentylatory się kręcą, a w lutowanue/odlutowywanie nie będę się bawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chociaż to dobre że tanio ale zawsze szkoda nawet tych paru złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chociaż to dobre że tanio ale zawsze szkoda nawet tych paru złotych.

 

Też prawda, no szkoda. Ale tak to bywa, małe spięcie i juz po całym kompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie bez dokładnego schematu płyty ciężko powiedzieć co to jest za układ(nie mogę go znaleźć),jak widziałem na zdjęciu to jest coś podobnego do Mosfetu,dlatego strzelałem.

 

Tak, jednak poszedł Mosfet, sprawdziłem i tranzystor jest oznaczony: P3055LDG, wie ktoś jaka mogła być przyczyna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

N- Mosfety palą się wtedy gdy obciążenie na nich jest za duże lub osiągną temperaturę wyższą niż założenia stabilnej pracy.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Planujesz teraz nabyć płytę do tego X5450 czy tam X5460 bo o nim pisałeś w temacie oc?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujesz teraz nabyć płytę do tego X5450 czy tam X5460 bo o nim pisałeś w temacie oc?

 

Mam tego i tego, E5440 sprzedałem.

Planuję ogarnąć sobie jakąś płytę, ale tu u mnie w okolicy, żeby też za dużo nie inwestować w archaiczną podstawkę, choć to co już poszło to juz wiele za dużo. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...