Skocz do zawartości
GaryWawrzon

Opaski ślimakowe CYBANTY

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie odnośnie takich popularnych w motoryzacji tuningowej opasek zaciskowych, pewnie nie jednemu taka licha opaseczka z kastoramy za 10ZŁ przekręciła się, zerwała, zatarła itd w najmniej odpowiednim momencie.

U mnie dzieje się tak co chwile jako że mój samochód to ciężki drut-mod-ulep bez takich opasek nie mogę się obejść.

 

Szukałem opinii w internecie, ale w sumie znalazłem cały jeden temat gdzie ktoś polecił takie z niebieską zakuwką jako naprawdę wytrzymałe - ok.

Ja znalazłem jeszcze takie niby produkcji wurth których zaletą dla mnie jest szerokość jak np ta tutaj.

Jest tam napisane, że sama opaska wykonana jest ze 'stali ulepszonej' a moment dokręcania jej to 5nm, wydaje mi się to dość mało - co o tym sądzicie?

Te najpopularniejsze często są oznaczone normami jak w2, w4 gdzie o ile się nie mylę ta druga jest cała ze stali nierdzewnej może to wystarczy?

 

Zależy mi aby taką opaskę można było 'dość mocno' dokręcić małą grzechotką i żeby nie była to marna jednorazówka.

Macie jeszcze jakieś doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 Nm - 5 kilo na ramieniu metra to mało? I tak nie dokręcisz bardziej niż rura na to pozwala. A czy trzaśnie to zależy od wartości modułu Younga i stałej Poissona. Nie sądzę, żeby ktoś to podawał przy takich produktach. Możesz jedynie sobie pogooglować wartości dla stali zwykłej i ulepszanej (chociaż to też baardzo szerokie pojęcie). Po prostu próbuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dojechałeś z tym modułem... Te opaski mają to do siebie, że jak się je mocno dokręci to przeskoczą na tym "ślimaczku". Najlepiej po prostu mieć zapas takich opasek albo kupić sobie takie jak używa się w oryginale (ale wtedy musisz jeszcze takie fajne szczypce dokupić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 Nm - 5 kilo na ramieniu metra to mało?

 

Jak Ty to policzyłeś :E

 

50 Nm to około 5kg

100 Nm ~ 10 kg

200 Nm ~ 20 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie potwierdzam to co Pentium D napisał ale przyznam, że czytając posta nawet nie zwróciłem na to uwagi. Ja tak dokręcam nakrętki w piastach - mam klucz dynamometryczny tylko do 80Nm a tak są dużo większe momenty więc kalkuluję zawsze gdzie mam stanąć na kluczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, fakt, tutaj się pomyliłem :D

 

A z tym modułem to może nieprawdę napisałem? :hmm:

Edytowane przez lesiu155

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzelasz z armaty do muchy.

Ot wyjaśniłem pod względem materiałowym choć trochę. Z armaty do muchy to bym strzelał jakbym polecał opaski z tytanu - nie wiem do czego się przyczepiłeś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wyjaśniłeś, podałeś tylko dwa hasła oderwane w tym momencie od rzeczywistości i raczej wygląda jakbyś chciał się pochwalić tymi słowami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

¯\\\_(ツ)\_/¯

 

Jak ktoś zechce sobie wyjaśnić to polska wiki wystarczająco dobrze to wyjaśnia, jak ktoś nie chce to co mam się produkować - rzuciłem hasło i dalej to niech ktoś sobie drąży. Czasem tyle wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tych też pomyślałem na początku, ale wyczytałem, że mają znikomy zakres regulacji i tak też wynika z różnych katalogów. W każdym razie podobno są bardzo dobre ale tylko jeśli znasz dokładną średnice gdzie będzie zastosowana.

Z jednej strony to nie powinien być problem, ale z drugie w garażu mam zawsze zapas takich opasek z dużym zakresem a i tak potrafi braknąć akurat takiej potrzebnej dlatego też nie brałem takiej po uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

¯\\\_(ツ)\_/¯

 

Jak ktoś zechce sobie wyjaśnić to polska wiki wystarczająco dobrze to wyjaśnia, jak ktoś nie chce to co mam się produkować - rzuciłem hasło i dalej to niech ktoś sobie drąży. Czasem tyle wystarczy.

No to teraz zadam Ci zadanie do policzenia:

 

Jakie obciążenie mogę powiesić na pręcie w przypadku stali o parametrach:

Moduł Younga: 209 GPa

Współczynnik Poissona: 0,3

 

Jak odpowiesz sobie na pytanie dlaczego tego nie da się policzyć to zrozumiesz o co mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja odpowiem tak - która opaska o wymiarach XYZ będzie wytrzymalsza, ta z większym E, czy z mniejszym? Tu nie trzeba nic liczyć tylko ruszyć mózgownicą. Jak wiertarka XYZ kosztuje w jednym sklepie 100, a w drugim 50 to bierzesz droższą? Zasada podobna, inne parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie trzeba nic liczyć tylko ruszyć mózgownicą.

Dobra rada a teraz się możesz do niej zastosować. Odpowiedź łaskawie na moje pytanie to może w końcu zrozumiesz jakie głupoty zaczynasz opowiadać. Jakim niby cudem jesteś w stanie coś powiedzieć o cybancie którego jedynym parametrem jest średnica jaką może zacisnąć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojny cybantowe :poke:

 

Serio dajcie sobie już spokój z tym bo szkoda czasu na spory o takie pierdoły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiedziałem - na zasadzie porównania? Jakoś jak teraz poszukałem to znalazłem o zgrozo szerokość cybanta. No popatrz. A jak znam średnicę, którą może zacisnąć to nawet - i tu uważaj - mogę w przybliżeniu policzyć długość po rozwinięciu! :o

 

A tak na serio - kurde - naprawdę nie skumałeś porównania? Widać to Ty nie ruszyłeś mózgownicą. Skoro szukam cybanta do średnicy X i mam do wyboru (takie same wymiarowo - podają szerokość, a jak średnica się zgadza to i długość) dwa i mam podane dane materiałowe to naprawdę szkół nie trzeba kończyć, żeby wybrać... Jedyne czego nie masz to grubości blachy, ale to można przyjąć, że jest taka sama. Wciąż nie wiem do czego się przysrałeś ale już koniec z mojej strony bo nie chce mi się tutaj tłumaczyć takich oczywistości.

 

Równie dobrze można wziąć po prostu szerszy jeśli się zmieści - większą siłę przeniesie jeśli to wszystko jeden chińczyk klepie. To już chyba oczywiste jest...

Edytowane przez lesiu155

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja akurat zauważyłem i z czym się ciągle zmagam to zrywający się gwint, więc ani średnica ani szerokość opaski raczej nie mają na to widocznego wpływu bo wielkość śruby i gwint w którym pracuje jest i tak raczej podobny.

Tu wiele zależy od użytego materiału i już mogę podpowiedzieć, że sprawdziłem i opaska o oznaczeniu W4 ze względu na taśmę z lepszego(?) materiału od W2 "wydaje się" być znacznie solidniejsza w tym pojedynku.

 

Wurtha jeszcze nie testowałem, ale może akurat zamówię kilka sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciąż nie wiem do czego się przysrałeś ale już koniec z mojej strony bo nie chce mi się tutaj tłumaczyć takich oczywistości.

Cały czas brzmisz jak student po wykładzie z wydymy. Jakieś stwarzasz tam założenia a później to co Ci nie pasuje odrzucasz. Mnie mnie coś takiego "prozaicznego" jak grubość blachy ma znaczenie bo jest ogromna różnica między 0.8mm a 1mm. Do tego cały czas chciałbyś liczyć to jako belka albo pręt pełny a tutaj już mamy konstrukcje cienkościenne gdzie to już się inaczej zachowuje i tego na studiach nie uczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...