Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

gelo410

Co daje pamięć RAM?

Rekomendowane odpowiedzi

Yo Yo ziomy, chciałem zapytać czy przy zmianie pamięci z 1GB DDr2 na 2GB DDr2 odczuja jakąś rużnice, i w jakich momentach. W tym momencie mam 2 GB DDr2 667 Kingstona i narazie nie zauważyłem zbytniej różnicy :( Powiecie mi w jakich momentach komp będzie działał lepiej?

 

Pozdro!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo da ci to w aplikacjach typu Sony Vegas, Photoshop, grach takich jak: Gothic, Oblivion. Ja wyciągałem jedną kostkę i nie zauważyłem różnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Yo Yo :lol2: ziomy :lol2: rużnice :E różnicy :thumbup: Powiecie mi w jakich momentach komp będzie działał lepiej?

W nowych grach - już fear na max detalach łykał ponad Gb ramu.

Otworzenie skanu playboya w pdf'ie o wielkości 100Mb bez 2 Gb ramu to męka dla użytkownika i dysku.

Pewnie jest też kupa zastosowań bardziej profesjonalnych [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpięcie pamięci ram zwiększa sztywność poprzeczną płyty.

Nie zauważyłeś różnicy bo druga kość wpięta tuż obok pierwszej nie podwaja efektu a jedynie podnosi go o kilka procent w zależności od modelu płyty.

 

Istnieje również teoria według której nie zauważysz różnicy wynikającej ze zwiększenia pamięci jeśli aplikacje z których korzystasz nie potrzebują do pracy takiej ilości RAMu. Ale to tak banalne że chyba nie o to pytałeś.

koledzy wyżej wskazywali przykłady w których widać różnice więc nie będę po nich powtarzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno odczujesz w nadchodzących gierkach. A z obecnych to Call of Juarez, G3, Oblivion, najnowszy battlefield to naprawde ramożerne gry :Up_to_s: Głównie doczytywanie terenu i wczytywanie poziomów. Coraz wyższa jakość tekstur też wymusza wieksza ilośc pamieci na karcie i ramcu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daje .... :E

 

możesz np. wyłączyć plik wymiany i dysk tyle nie mieli

 

 

edit:sam zmieniłem na 2gb :P za 350$$$

 

wpięcie pamięci ram zwiększa sztywność poprzeczną płyty.

 

to też argument za dualem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie pliku wymiany (nigdy) nie jest IMO dobrym pomysłem.

 

----

 

Nie ważne czy będziesz grał czy używał programu im więcej trafi do pamięci ram o ile masz jej pod dostatkiem tym lepiej zaowocuje to szybszą pracą aplikacji.

 

Za przykład uznajmy grę Quake 4 w której to możesz wygospodarować 512 MB RAM'u które posłużą do zapisu tekstur i gra działa o wiele płynniej (mnie doczytywania)

 

W momencie podkręcania możesz dostrzec różnicę również. DDR2 są wydajniejsze/szybsze.

Różnica nie zawsze musi być dostrzegalna są tacy którzy dostrzegą różnicę pomiędzy szybkością pamięci 200 i 333 inny nie dostrzeże różnicy nawet pomiędzy 400 a 1000 Mhz ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wyłączenie pliku wymiany (nigdy) nie jest IMO dobrym pomysłem.

OCB :hmm: przecież to co pod tym napisałeś wyraźnie temu przeczy?

Chyba że czegoś nie zrozumiałem (późno jest i wogle :E )

 

EDYT

Może chciałeś napisac nigdy nie jest złym pomysłem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OCB :hmm: przecież to co pod tym napisałeś wyraźnie temu przeczy?

Chyba że czegoś nie zrozumiałem (późno jest i wogle :E )

 

EDYT

Może chciałeś napisac nigdy nie jest złym pomysłem :E

 

 

Faktycznie jest późno ;-) a ja jestem tylko człowiekiem :-|.

Jednak podtrzymuję to co napisałem plik wymiany jest potrzebny a całkowite jego usunięcie może doprowadzić do spadku wydajności.

Zainteresowanych zachęcam do poczytania na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys byl juz podobny temat o pliku wymiany (w kontekscie XP) i nawet wylaczony... nadal istnieje. Ktos kiedys pobawil sie w calkowite wylaczenie GO, ale skukowalo to bsodami :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedys byl juz podobny temat o pliku wymiany (w kontekscie XP) i nawet wylaczony... nadal istnieje. Ktos kiedys pobawil sie w calkowite wylaczenie GO, ale skukowalo to bsodami :E

 

To zalezy jaki sie ma komp i jak skonfigurowany ;) a przedewszystkim do czego sie go używa.

Dzis wylaczanie pliku wymiany nie ma racji bytu dlatego ze troche inna konfiguracja i wydajnosc ale kilka lat temu owszem, działało to prawidłowo tylko że tak jak mowie, zalezy do czego ma sie kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to jest FEAR ? i czy ppujdzie na integrze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co to jest FEAR ? i czy ppujdzie na integrze ?

Powaga :question::E

 

:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co to jest FEAR ? i czy ppujdzie na integrze ?

jasne, że ppujdzie na integrze... - w cholerę!! :lol2::lol2::lol2:

 

Co do tematu - komp będzie się lepiej sprawdzał na zawodach w stylu - kto ma najcięższy sprzęt itp. :)A gdybyś miał grafikę pozwalającą odpalić Gothic-a3 zauwałyłbyś różnicę po 10 sekundach grania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To zalezy jaki sie ma komp i jak skonfigurowany ;) a przedewszystkim do czego sie go używa.

Dzis wylaczanie pliku wymiany nie ma racji bytu dlatego ze troche inna konfiguracja i wydajnosc ale kilka lat temu owszem, działało to prawidłowo tylko że tak jak mowie, zalezy do czego ma sie kompa.

 

Sprawdziłeś to czy tylko słyszałeś? Mam wyłączony plik wymiany od ponad roku i żadnych bsodów nie zauważyłem. Komputer niekiedy pracuje dwa miesiące bez wyłączania - to o czymś swiadczy.

Teraz o wydajności bez pliku wymiany - powiedzieć, że jest tak jakby był dwa razy szybszy procesor to chyba jescze mało.

 

Proponuję taki test:

Uruchamiasz jakiś program, który coś intensywnie liczy (winrar, lub jakiś kompresor divx. Następnie klikasz ikonkę choćby explorera, co się dzieje? Ano dysk zaczyna mielić i po 30 sekundach wskakuje przeglądarka :E

A teraz robisz to samo na wyłączonym pliku wymiany, jaki jest efekt? Przeglądarka wskoczy po dwóch-trzech sekundach i to bez zbytniego mielenia dyskiem. Jaka jest różnica wydajności? - przepaść :o

 

Mam wyłączony plik wymiany. Często jakiś program wykonuje obliczenia lub duże zrzuty na dysk. W typowej sytuacji (jest plik wymiany) uruchamianie czegokolwiek innego powoduje okropne zamulania systemu, a jakakolwiek inna praca jest bardzo uciążliwa. Z wyłączonym plikiem wymiany spokojnie można pracować z innym programem podczas kiedy jeszcze inny wykonuje sporo pracy w tle - i nie mówię tu o jakichś bzdetnych programach. Liquid7 zrzuca czterogodzinny film na dysk a na Photoshopie obrabiam duże grafiki (jednocześnie) i jak kliknę ikonkę przeglądarki to nie czekam 30 sekund aż się wszystko domuli - okienko wyskakuje prawie natychmiast.

 

Jest kolosalna różnica :exclam:

 

A teraz wrócę do pytania z topicu. Przy dwóch GB ram możesz się pokusić o wyłączenie pliku wymiany i potestować czy starcza ramu dla typowych prac - na ogół powinno. Przy dwóch uruchomionych kombajnach (np: jak wyżej napisałem - Liquid i Photoshop) może się zdarzyć, że Photoshop będzie wyskakiwał (znikał). Dlatego ja dołożyłem trzeci GB i od tej pory nie miałem problemów a jak pisałem mam komputer uruchomiony całymi tygodniami bez wyłączania - w tym czasie nazbiera mi się ok.12 ciągle otwartych stron (ślędzę wątki i nie muszę codziennie wchodzić na dane strony - po prostu je mam i odświeżam), jednocześnie mogę coś renderować w Liquidzie i obrabiać grafiki w Photoshopie, mieć otwartą pocztę, otwarty odtwarzacz ze spauzowanym filmem który oglądam (ale nigdy nie starczy mi czasu, żeby obejrzeć całość za jednym zamachem), ponadto mam na stałe otwarte środowisko programistyczne (bo uruchomianie i przygotowanie wszystkiego do pracy zajmuje za każdym razem zbyt dużo czasu) i jeszcze jak coś trzeba w czymś zrobić to też sobie otworzę bez potrzeby zamykania innych programów. I co najważniejsze, nie mam efektu mulenia dyskiem przy otwieraniu następnego programu.

Apetyt wzrasta w miarę jedzenia, aby czuć jeszcze większy komfort i niezależność postanowiłem dołożyć czwarty GB pamięci (już jest zamówiony, będzie we wtorek).

 

Pozdrawiam tych, którym niewskazane jest wyłączanie wirtuala :E

 

ABY ZAOSZCZĘDZIĆ ROZCZAROWAŃ OD RAZU ZAZNACZĘ, ŻE BEZ 2GB RAM NIE PODCHODŹCIE DO WYŁĄCZANIA PLIKU WYMIANY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... ja mam 512Mb RAMU, uruchomione KDE 3.4, Firefox, XMMS i kadu.

ukasz@ukasz-desktop:~$ swapon -s
Filename								Type			Size	Used	Priority
/dev/hda5							   partition	   248968  33876   -1

 

Nie mam pytań. Ram jest zajęty w połowie. A swap w 32Mb ! Zostaje jeszcze 256Mb ramu, a przecież mowa o posiadaczach 1 lub 2 Gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdziłeś to czy tylko słyszałeś? Mam wyłączony plik wymiany od ponad roku i żadnych bsodów nie zauważyłem.

 

ABY ZAOSZCZĘDZIĆ ROZCZAROWAŃ OD RAZU ZAZNACZĘ, ŻE BEZ 2GB RAM NIE PODCHODŹCIE DO WYŁĄCZANIA PLIKU WYMIANY.

 

a grales w gothica 3? :P jesli nie, to do niego bez pliku wymiany nie podchodz, bo sie nie uruchomi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to wyłączanie pliku wymiany to fikcja wystarczy spojrzeć na menadżer zadań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a grales w gothica 3? :P jesli nie, to do niego bez pliku wymiany nie podchodz, bo sie nie uruchomi.

 

To tylko świadczy o twórcach tej gry. Nie pamiętam dokładnie która wersja Photoshopa przy każdym uruchomieniu częstowała mnie komunikatem, że jest wyłączony plik wymiany i program może źle działać :E

Nie zauważyłem, żeby coś źle działało, obecnie używana wersja nic nie krzyczy.

 

 

Przecież to wyłączanie pliku wymiany to fikcja wystarczy spojrzeć na menadżer zadań

I cóż takiego tam widać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież to wyłączanie pliku wymiany to fikcja wystarczy spojrzeć na menadżer zadań

Dokładnie. Jedynym rozwiązaniem jest ustawienie pliku wymiany na 2 MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak sie wyłącza plik wymiany? :E

Klikasz prawym przyciskiem myszy Mój komputer>Właściwości>zakładka Zaawansowane>pole Wydajność - Ustawienia>zakładka Zaawansowane>pole Pamięć wirtualna - Zmień>klikasz na numer partycji i przydzielasz Rozmiar niestandardowy (w rozmiar początkowy i maksymalny wpisujesz taką samą wartość, np 2MB) lub bez pliku stronnicowania, a następnie klikasz Ustaw (zmiany nastąpią po ponownym uruchomieniu komputera).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Klikasz prawym przyciskiem myszy Mój komputer>Właściwości>zakładka Zaawansowane>pole Wydajność - Ustawienia>zakładka Zaawansowane>pole Pamięć wirtualna - Zmień>klikasz na numer partycji i przydzielasz Rozmiar niestandardowy (w rozmiar początkowy i maksymalny wpisujesz taką samą wartość, np 2MB) lub bez pliku stronnicowania, a następnie klikasz Ustaw (zmiany nastąpią po ponownym uruchomieniu komputera).

 

To i tak nic nie da :E:cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To i tak nic nie da :E:cool:

Nie odpowiedziałeś na moje wcześniejsze pytanie a nadal zgrywasz cwaniaka.

Jeżeli nie masz doś RAMU, żeby przetestować wyłączenie pliku wymiany to siedź cicho i nie powtarzaj zasłyszanego za rogiem bełkotu. Natomiast jeśli masz 2GB to wykonaj następujący prosty test: wrzuć kopiowanie większego pliku (ze 2-3GB, im większy plik tym lepszy uzyskasz efekt - w ostateczności film divx) z jednej partycji na drugą lub z jednego dysku na drugi. W połowie kopiowaniu uruchom jakiś większy program, w ostateczności Microsoftowego Worda. Obserwuj reakcję i czas uruchamiania programu. Testy wykonaj przy włączonym pliku wymiany i przy wyłączonym. Uważaj na szczękę :E

Podałem tu najprostsze przykłady w których widać dużą różnicę. Wyobraźcie sobie teraz co się dzieje kiedy używamy dużych programów - kombajnów chłonących setki MB ramu i większość czasu procesora. Uruchomienie jakiegokolwiek innego większego programu trwa masakrcznie długo. Przy dużej ilości RAM plik wymiany przeszkadza i należy go wyłączyć.

Uprzedzając pytania: HotLine Microsoftu nigdy tego nie zaleci bo nigdy nie wiadomo jakie programy uruchamiają userzy - może takiemu przyjśc do głowy uruchomienie jakiegoś starocia, który będzie się notorycznie sypał bez pliku wymiany (ba, niektóre starocie wogóle się nie uruchomią lub wpadną w pętlę szukania pliku wymiany). Zamiast więc tłumaczyć o co chodzi najlepiej powiedzieć: "nie zalecamy" i po temacie.

 

Yo Yo ziomy, chciałem zapytać czy przy zmianie pamięci z 1GB DDr2 na 2GB DDr2 odczuja jakąś rużnice, i w jakich momentach. W tym momencie mam 2 GB DDr2 667 Kingstona i narazie nie zauważyłem zbytniej różnicy :( Powiecie mi w jakich momentach komp będzie działał lepiej?

 

Pozdro!!!

Przez to wszystko zapomniałem odpowiedzieć autorowi posta :E

Więc tak: Odczujesz dużą różnicę pod warunkiem, że wyłączysz plik wymiany. Aplikacje będą uruchamiać się szybciej, a dysk będzie znacznie mniej mielił.

Ważne jest, żeby nie przekraczać dostępnej ilości RAM, nie ma ochrony i czasem praca może pójść na marne :kwasny: Ja akurat używam dość rozbudowanych kombajnów i wiele innych aplikacji uruchomionych jednocześnie i przy 2GB czasem ramu brakowało :mad2: , od kiedy mam 3GB nie zdarzyło się żeby brakło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...