Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

lopcio

Jak fotografować fajerwerki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W związku z tym, że powoli zbliża się festiwal fajerwerków w Ustce (początek lipca), chciałbym poprosić o rady podczas fotografowania sztucznych ogni. Podstawę znam: długi czas naświetlania, ale jak długi? Kilka sekund, kilkanaście (mam możliwość ustawienia do 15s). Podobno przysłonę trzeba jak najbardziej otworzyć (u mnie zakres od f2.6 do f8). A jak ustawić ISO? Chciałbym zauważyć, że A520 szybko zaczyna szumieć przy wyższym ISO (bardziej niż A510 - chyba wiadomo dlaczego - ale niestety jak kupowałem aparat nie mogłem już dostać A510). A jak ustawić pozostałe parametry?

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam w moim 710IS biore na sceny wybieram tryb fajerwerek i po ptakach :)

ale jak to recznie zrobic to nie wiem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://forum.pclab.pl/index.php?s=&sho...t&p=3121521 - kilka moich zdjęć fajerwerków z sylwestra.

Wszystkie na ISO100 i na szerokim kącie. Reszta (przysłona i czas) dopisane pod zdjęciami.

 

Oczywiście statyw obowiązkowy.

Jeżeli masz możliwość ustawienia ISO50 w aparacie (coś mi się kojarzy, że tak) to polecam skorzystać, przysłona na 8 i jazda. Po kilku pierwszych fotkach zobaczysz czy jest ok, czy za ciemno i najwyżej otworzysz trochę bardziej przysłonę.

 

Edit: Ah, no i ostrość na MF i na nieskończoność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Edit: Ah, no i ostrość na MF i na nieskończoność.

Z tym może być różnie (chociaż w kompaktach problem będzie miał mniejszą skalę z racji większej głębi ostrości), bo jak ostatnio próbowałem fotografować pioruny podczas burzy, to musiałem ustawić ostrość trochę bliżej niż na nieskończoność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://forum.pclab.pl/index.php?s=&sho...t&p=3121521 - kilka moich zdjęć fajerwerków z sylwestra.

Wszystkie na ISO100 i na szerokim kącie. Reszta (przysłona i czas) dopisane pod zdjęciami.

Już kiedyś oglądałem te zdjęcia - piękne.

 

Oczywiście statyw obowiązkowy.

Powiem szczerze, że w zeszłym roku moja kuzynka robiła zdjęcia na tej imprezie jakimś kompaktem Sony. Fotografowała z ręki - nie miała statywu - i niektóre zdjęcia wyszły ładne. Zresztą - nie mam dużego statywu, a nawet jeżeli bym go miał, to nie chciałbym później z nim wychodzić z plaży tłocząc się wśród kilkunastu tysięcy osób.

 

Jeżeli masz możliwość ustawienia ISO50 w aparacie (coś mi się kojarzy, że tak) to polecam skorzystać, przysłona na 8 i jazda. Po kilku pierwszych fotkach zobaczysz czy jest ok, czy za ciemno i najwyżej otworzysz trochę bardziej przysłonę.

 

Edit: Ah, no i ostrość na MF i na nieskończoność.

Tak, mogę ustawić ISO na 50. A co do ostrości... nie doszedłem do tego, jak się to robi w moim aparacie :/

 

 

Dzięki bardzo za pomoc :):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

to ja dodam coś od siebie :D

ja mam canona S3 i tam też jest takie cosik tzn SCN i opcja fajerwerki.

aparat ustawia chyba niskie ISO, naświetlanie 2s przysłona 8.

i kiedys siedziałem sobie i słysze bum bum, bo było wesele gdzies w moim miescie patrze przez okno i fajerwerki to szybko po aparat.., no i zrobił takie cos:

http://picasaweb.google.com/TomaszMoj/05052007

zdjecia robiłem prawie z ręki bo sie oparłem o okno

Ta czarna krecha to "Power" do mojego domu ;P

generalnie fajnie wyszło ;D

 

myśle ze ten pokaz nie bedzie trwał 30sekund a dłużej więc coś na mniejscu pokombinujesz ;)

 

pozdrawiam! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
myśle ze ten pokaz nie bedzie trwał 30sekund a dłużej więc coś na mniejscu pokombinujesz

To są mistrzostwa Polski o ile dobrze pamiętam, i pokazy trwają chyba po 15 min i są one 2 na dzień (kilkudniowa impreza), więc trochę zdjęć powinienem napstrykać. Oby chociaż kilka ładnie wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotografowanie fajerwerków nie jest takie proste, recepty też nie ma. Bo równie dobrze mogę się nie zgodzić z wcześniejszymi radami typu ISO 100, statyw, czy czasu rzędu 1 sekunda.

 

Równie dobrze możesz zrobić dobre zdjęcie z ISO 400 (ale tutaj to raczej tylko lustrem ;) ), bez statywu, oraz z czasami rzędu 1/10 sekundy. Należy pamiętać, że fajerwerki nie stoją w miejscu i zbyt długi czas je rozmyje. Jedną z najważniejszych kwestii jest także BALANS BIELI. Nie sądzę, abyś tym aparacikiem mógł robić RAWy, więc będziesz musiał poświęcić chwilę na początku, aby ten balans odpowiednio ustawić.

 

Przy pokazie 15 minutowym na pewno uda Ci się zrobić sporo zdjęć dobrych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie ?

czy mozna uzywac takich samych ustawien do robienia burzy jak do robienia fajerwerkow? tzn ustawienie w 710IS na SCN i tryb fajerwerki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra - co do ostrości to już umiem ją ustawić. Gdy przyciskam 2x przycisk od makro to wtedy pokazuje mi się pasek. Wtedy mam ustawić ostrość na prawy skraj (nieskończoność), czy trochę wcześniej?

 

A co do balansu bieli... Jak ją ustawić? Tzn. do samych opcji umiem dość, ale nie wiem, na jaki balans ustawić. Słyszałem o regulacji balansu na kartce - jak to się robi? I czy ten sposób można zastosować do fotografowania fajerwerków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie balansu na kartkę nic nie da, ponieważ fajerwerki mają bardzo zimną temperaturę barwową. Nie pamiętam już jak ja robiłem zdjęcia i jak ustawiałem balans :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W aparacie oprócz różnych standardowych balansów bieli mam też opcję "według wzorca", gdzie mogę "pobrać dane bieli". Czy z tego mam skorzystać? Jeżeli tak, to jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba jest właśnie ustawianie na kartkę. Ale jak wspomniałem, kompletnie nie powinno to działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, spoko. Więc jaki jest inny sposób na ustawienie balansu bieli dla fajerwerków? Słyszałem o ustawieniu na oświetlenie żarowe. Czy to jest to samo, co "świetlówki H", bo taką opcję mam w aparacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak już pisałem, najlepiej zrobić to na miejscu, zajmie Ci chwilkę. Chyba, że ktoś inny pamięta na jakich ustawieniach najlepsze efekty się uzyskuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam to zrobić na miejscu? Tak samo, jakbym to robił na kartkę, tylko celować w ciemne niebo/niebo z fajerwerkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, kierujesz aparat na fajerwerki i zmieniasz BW - patrzysz na sztuczne ognie w jakim ustawieniu wyglądają najbliżej rzeczywistości i tak zostawiasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli mam wybrać którąś z gotowych propozycji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje fotki frajerwerków robiłem na automagicznym balansie bieli. W RAWy się nie bawiłem, bo mój aparat zbyt wolno je zapisuje. Skoro też masz Canona, to swobodnie działaj na AWB i będzie dobrze - jak widać na moich zdjęciach aparat dobrze sobie poradził z WB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja fotografowałem w ten sposob.

Aparat stawialem na statywie, kadrujesz w miejsce gdzie maja byc fajerwerki. Dajesz czas na 30 sekund lub na B na wezyku.

Bierzesz w lapę czarna kartke sztywnej tektury. W momencie wybuchow fajerwerków odsłaniasz na chwile obiektyw poprzez odsuniecie tektrury.

W ten sposob uzyskasz efekt, w ktorym masz na jednej klatce kilka fajerwerków, ktore wybuchly w innym czasie. Trzeba niestety wyczuc (proby i bledy) na jak dlugo odslaniac obiektyw i trza uwazac coby nie "przecpac" zdjecia fajerwerkami.

 

Co do fotografowania z reki, dobrych efektow raczej nie bedzie.

 

Zeby zlapac dobrze pojedynczy wybuch musisz miec statyw lub monopod. Niedoswietlasz o okolo 5EV i pstrykasz. To 5EV to podalem mniej wiecej (trzeba sprawdzic samemu) gdzyz zlecy to od ilosci wybuchow, oswietlenia okolicy, i nocy.

Raczej nie probuj na wyzszych czulosciach ISO, gdyz na ciemnym tle bedzie bardzij ziarno/szumy widoczne.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Już co raz bliżej do pokazów (troszkę ponad miesiąc :E ).

 

Skoro też masz Canona, to swobodnie działaj na AWB i będzie dobrze - jak widać na moich zdjęciach aparat dobrze sobie poradził z WB.

Chodzi o automatyczny balans bieli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za informacje. Już co raz bliżej do pokazów (troszkę ponad miesiąc :E ).

Chodzi o automatyczny balans bieli?

AutoWhiteBalance - automagiczny balans bieli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektóre ładne, ale za dużo tego. jakaś selekcja by się przydała ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...