Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kubanet6

Mercedes W123

Rekomendowane odpowiedzi

No wiec po kolei:

Co do ABS'u to latwo na piasku chociazby sprawdzic jak hamuja kola, zreszta przy sprawnym ABS nie maja prawa zablokowac sie na dluzej niz jakies milisekundy...

 

Co do centrala to wystarczy posprawdzac wezyki, ktorys puszcza i dlatego takie jaja ;)

 

Z gałka oraz reszta chodzi o to że kazdy element ma jakis wzorek, u mnie gałka miala "wyryte" biegi, a teraz po sporym przebiegu wiekszosc się starła i gałka była gładka(teraz mam drewnianą :E)

 

Z tymi stukotami to jest tak, ze po odpaleniu napinacz musi dostać oliwę i napiąć konkretnie łancuch, zazwyczaj po odpaleniu chwilke słychać łancuch i po chwili samo, albo po dodaniu gazu powinno ustać, ale jeśli cały czas na wolnych obortach słychac to pewnie rozrząd do roboty(niestety u mnie tak jest i podejrzewam napinacz właśnie). Dalej poprawnie regulowany silnik i jego podzespoły powodują że silnik gra jak orkiestra, czyściutko i rozsądnie cicho(jak na diesla z tych lat), zazwyczaj jak ktoś nie dba o regulacje chociazby zaworow, pompa wody jest na wykonczeniu, łancuch ma dosyc to silnik słychać jak jakiegoś ursusa :E

Aha no i bardzo ważne, skoro amsz beke to wiesz ze jest wskażnik cisnienia, jak juz bedziesz mial upatrzona bryke to zagrzej jej silnik i zobacz jakie ma wolne obroty, jesli beda podejrzanie wysokie to znaczy ze ktos je podkrecil zeby cisnienie oleju na "wolnych" bylo wysokie, a te na nominalnych, wolnych obrotach(chyba okolo 800obr/min) po pelnym nagrzaniu powinno byc minimalnie chyba 0.8 bara, przy czym ja bym sie nie chwytal auta z cisnieniem ponizej 1.5, malo tego aby sprawdzic dobrze cisnienie zagrezej go na wolnych, potem wsiadz i przejedz sie pare kilometrow i nie zaluj gazu i obrotow, tak co sie silnik zagrzeje do czerwonosci, wtedy dopiero widac powazne spadki cisnienia(dokladnie bedzie te sytuacje spotykal codziennie w upalne lato ;) )

 

Co do dyfra to ja mam np. niewyjacy, a auto pyknelo pewnie z milon kilometrow :) Wszystko zalezy czy ktos o dyfer dba, bo jak

zabraknie oleju przekladniowego to papa ;), potem jest juz za pozno, a naprawy i regulacji mostu podejmuje sie malo osob i efekt nie zawsze jest taki jaki byc powinien :E Jesli jeszcze taki most wyje tylko w zakresie dajmy na to 70-80 to idzie wytrzymac, co innego jak znajomy kupil kiedys most ktory mu wył od 40 non stop :lol2:

 

Z furmanka to oczywiscie chodzi o przechyly, moj sie przechyla ale sunie jak po torach, ma wymienione jakis czas temu sprezyny i amortyzatory dlatego tak dobrze sie zachowuje :)

 

Co do cen to wiesz co raczej ceny sa wszedzie te same, przy czym cena zalezy tylko i wylacznie od sprzedajacego, a moze i gieldy samochodowej znajdujacej sie w poblizu ;) Jest tak jak Ci pisałem, od jednego kupisz za 3 tysiace ladne auto, a inny Cie oskubie a w samochodzie nic nie bedzie dzialalo jak nalezy i malo tego czego sie nie chwycisz to beda patenty z żuka i syreny hihi.gif

 

 

Visciem nazywaja wentylator chlodzacy chlodnice, ktory zalacza sie automatycznie przy osiagnieciu pewnej temperatury, z roznica od elektrycznego taka, ze nie ma swego rodzaju czujnika, tylko specjalne sprzegielko termiczne reaguje na temperature i albo "lapie" śmigło, albo nie :) Chyba nic nie pomieszałem ;)

 

 

Co do ludzi i ich wiedzy to nie ma sie co dziwić, jest tu sporo osob ktore sa juz starsze i mocno interesuja sie innymi tematami niz zabawki zwane komputerem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielki thx za odpowiedź :)

 

to juz wiem czego szukać, albo 300D albo 300TD :) (bądź wg wiki 300DT), no chyba ze odradzasz turbodiesla :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, 300DT bo 300TD oznacza 300D w nadwoziu kombi ;)

 

W sedanie byly tylko na USA, zatem najpredzej znajdziesz 300TDT czyli kombi turbo ;)

 

Silnik jest wysmienity, ale ma malo wspolnego(poza wygladem) z normalnym 300D, trzeba to brac pod uwage ;) Nie jest tez latwo kupic fajna sztuke w dobrym stanie, czesci silnika sa raczej drozsze niz do normalnych trzysetek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie pasowałaby (i dobrze by na tym się wyszło może...;p) przekładka jakiegoś 250TD od W124, do W123 z uszkodzonym silnikiem? Może wyszłoby trochę drożej, ale jaki silnik! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli mialby to sam robic to dlaczego nie, tymczasem przekladka u normalnego mechanika, jeszcze na silnik i skrzynie z innego modelu to sa spore koszty. Ja u mechanika przekladalem silnik z 3 serii do 1 seryjnej budy i jak sie okazalo sterowanie gazem jest zupelnie inne i sie zaczelo. Koszt robocizny i dodatkowych, brakujacych lub zuzytych czesci przewyzszyl cene silnika skrzyni i innych maneli ktore przy zakupie dostalem.

 

Nawet OM601 w beczce radzi sobie znakomicie, alew juz taki 250D i wyzej to rewelka, jednak 300D i chyba 250D takze sa za wielkie do beczkowej budy i jak to wsadzisz to wystaja za bardzo do przodu i jest problem z zamocowanie wentylatora, zazwyczaj ratunkiem w tej sytuacji sa dwa elektryczne wentylatory od klimatyzacji zamontowane z przodu chlodnicy.

 

Wszystko jest mozliwe, ale jak chlopak ladna, nie zgnita beczke kupi, do tego bedzie chcial taki silnik ze skrzynia to go wyjdzie koszt jak za W124, wiec gdzie sens? Oczywiscie jest, piekna linia W123 w polaczeniu z mocniejszym, oszczedniejszym dieslem, ale gdyby to bylo tak tanie jakby sie chcialo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesli mialby to sam robic to dlaczego nie, tymczasem przekladka u normalnego mechanika, jeszcze na silnik i skrzynie z innego modelu to sa spore koszty. Ja u mechanika przekladalem silnik z 3 serii do 1 seryjnej budy i jak sie okazalo sterowanie gazem jest zupelnie inne i sie zaczelo. Koszt robocizny i dodatkowych, brakujacych lub zuzytych czesci przewyzszyl cene silnika skrzyni i innych maneli ktore przy zakupie dostalem.

 

Nawet OM601 w beczce radzi sobie znakomicie, alew juz taki 250D i wyzej to rewelka, jednak 300D i chyba 250D takze sa za wielkie do beczkowej budy i jak to wsadzisz to wystaja za bardzo do przodu i jest problem z zamocowanie wentylatora, zazwyczaj ratunkiem w tej sytuacji sa dwa elektryczne wentylatory od klimatyzacji zamontowane z przodu chlodnicy.

 

Wszystko jest mozliwe, ale jak chlopak ladna, nie zgnita beczke kupi, do tego bedzie chcial taki silnik ze skrzynia to go wyjdzie koszt jak za W124, wiec gdzie sens? Oczywiscie jest, piekna linia W123 w polaczeniu z mocniejszym, oszczedniejszym dieslem, ale gdyby to bylo tak tanie jakby sie chcialo...

mam zatem pytanie, te 300D ma tylko 88 koni niby;) wersja domowa była kupowana w `81 roku od niemca jakiegos i tuningowana przez bbs lol, i miała niby 100 koni, da się w jakiś sposób podnieść moc tej beczki 300D w standardzie czy nie?:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze slysze o czyms takim...

 

O tuning mnie nie pytaj, ja nie z tej bajki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszelkie pytania tutaj kierowac do Gżeha - on jest ekspertem nr1 jesli chodzi o W123 na tym forum :)

jestem posiadaczem 300D z 81r,mam problem z zbierajaca sie woda na podlodze z tylu tylko po jednej stronie,oraz cieknie tez do bagaznika.Na wiosne robilem szyber,odplywy dobrze zalozylem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam to ta kaluza pochodzi od przedniej szyby, radzilbym Ci wyjac wszystkie plastiki maskujace spod deski, dywany i kiedy auto bedzie suche wlezc do srodka(fotel tez wyjmij) i ktos niech leje wezem po uszczelkach przedniej szyby, gdzies ta woda musi sie pokazac, mozliwe ze podszybie masz skorodowane.

 

Woda w bagazniku tez moze od uszczelki szyby pochodzic, od uszczelki bagaznika, albo od szybra, bo te odplywy gdzies tam leca wlasnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszelkie pytania tutaj kierowac do Gżeha - on jest ekspertem nr1 jesli chodzi o W123 na tym forum :)

Witaj Gżehó.

 

Dzięki za info na temat przecieków w "beczce",ale nie sprecyzowalem. woda stoi z tylu ale zauważylem że problem jest od dłuższego czasu bo mocowanie siedzenia z tyłu jest mocno skorodowane.Co do bagażnika to chyba rurki odplywowe zle wsadzone bo zmieniając szyber elektryczny na manual musialem wyjąć szybe tylną więc uszczelka jest uszczelniona. Szkoda mi el szybru troche ale brakło mi sił na szukanie linki,stara była wyrobiona,silnik i przekladnia mi zostala jeśli komuś potrzeba moge na coś zamienić.Kupilem to cacko półtora roku temu ale znam 8 lat. Sąsiad- dziadek mial pecha jechał po gorzale złapali...Musiał sprzedać bo kasa na kolegium potrzebna,jemu sie spieszyło a mi nie, że automat nie mial za bardzo chetnych. Ogłoszeń nie dawał wiec czekałem...2 miesiące! Opłacało się...1\2 ceny! Od 8 lat patrzylem na to cudo i mam ją, że automat? nie ma lepszej przyjemności jazdy,jeżeli ktoś nie jechał polecam całym sercem.To nie auto do ostrej jazdy prawda? Czy jest problem duży z uszkodzoną regulacją wysokości fotela?

 

Pozdrawiam Kajtek 1967

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No automat to fajna sprawa, masz racje :) Ja mam w manualu, ale nie narzekam, moze kiedys kupie cos z afftomatem :)

 

Co do tego przecieku, to wlasnie woda pod fotelem i skorodowane mocowanie to typowy problem i zawsze woda leci z przodu, jesli nie uszczelka przedniej szyby to moze warto sprawdzic czy gdzies na scianie grodziowej nie ma dziur, zreszta szybe mozna wyeliminowac dopiero jak sie ma pewnosc iz uszczelka jest w dobrym stanie i do tego podszybie nie jest skorodowane...

 

Co do regulacji wysokosci fotela, to zazwyczaj wyglada to tak ze fotele z taka regulacja maja urwane plastikowe ucho z blokady, jak sadze u Ciebie tez go nie ma ? Jesli jest to nie rwij na siłe bo sobie urwiesz :D

Chyba lepiej wymontowac fotel, porozbierac i poczyscic..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gżehó,czy możesz mi podać jakieś fajne strony,forum 123? Czy jest w necie książka 300D aby poczyta? Weszlem kiedyś na fajną stronę i już nie znalazłem więcej,a historie wykasowałem.Szukam listwy maskującej która jest pod żagielkiem szybru która trzyma skaj tapicerki oraz podłokietnika który jest między siedzeniami przednimi,nie wiem jak to sie nazywa,do beż tapicerki możliwie tanio,bo był na allegro 100zl!!!!!! chyba ze złotą śrubą.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej ludzie, dziś obczaiłem takiego jednego MB 190 W201 w benzynie i otwieramy maskę a tam faktycznie nie ma wiskozy tylko jest spięty wiatrak na stałe :o Że to nie szumi? Nie wyje? :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie uszkodzony, co jak co ale benzyny mialy albo visco, albo elektromagnes, nie wiem czy diesle czasem tez tak nie mialy...

 

Jak znam zycie to ziomowi pewnie sie zepsul i zrobil rzexbe, wszak visco takie tanie nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pompa musi od tego dostawać... A ile mocy schodzi w i tak już mułowatym silniku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wisko około 2 stówek + plastikowy wiatrak około stówki.

 

Pompa.. raczej nie. Jak nie wywarzony wiatrak to jedynie łozysko, a tak to tylko kolejny opór dla silnika... a taki wiatrak to prędzej czy później się rozpadnie @ 6kRPM... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No wisko około 2 stówek + plastikowy wiatrak około stówki.

 

Pompa.. raczej nie. Jak nie wywarzony wiatrak to jedynie łozysko, a tak to tylko kolejny opór dla silnika... a taki wiatrak to prędzej czy później się rozpadnie @ 6kRPM... ;)

No to właśnie mówię - pompa. Jak chcesz wymienić łożysko w pompie? Nie da się. Cała pompa na śmietnik. Wiadomo że łopatkom się nic nie stanie. A oryginalne wisco BEHR albo SACHS jest sporo droższe niż 200 zł :Up_to_s: A podrób typu OTSA nie opłaca się kupować, bo cały czas chodzą jak załączone, zimą problem z niedogrzewaniem silnika.

 

Jeżeli nic o niego nie ociera to nawet niewyważony wiatrak sie nie rozpadnie, jest cały z ABSu i jest przykręcony solidnie czterema śrubami, będzie dobijał non stop pompe która zacznie obluzowywać wkońcu pasek klinowy, ale sie nie rozpadnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj bywaly przypadki rozlatujacych sie wiatrakow w mercach przez takie patenty :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F*k :E Cieknie mi z pompy w E30 :E Albo dlatego że mam wiatrak krzywy albo że pół roku jeżdże na kranówa+koncentrat :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy mam pytanie czy wie ktos jak odczytywac numery i symbole ze skrzyni biegów i z dyferencjału w mercedesie 123 chodzi mi o to że mam trzy skrzynie i nie wiem z jakich pojemnosci pochodza dotyczy to także dyferencjałów

:hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mosty chodzi to musisz popatrzeć na jego tylną część(od tyłu auta) i znajduję się na dole, z jego lewej części numer, 3 ostatnie oznaczają przełożenie.

Co do skrzyni to z tego co wiem to są różnice takie, że między rocznikami różniły się obudową, nowsze np. z 3 serii miały całą aluminiową obudowę, starsze znowu miały korpus żeliwny, a dzwon czy jak to tam nazwać aluminiowy, mówię tutaj o manualach. podstawowa różnica to rodzaj paliwa, nowsze benzyniaki mają rozrusznik z lewej strony silnika(lewa strona auta patrząc w kierunku jazdy w przód), z kolei diesle mają z prawej, chyba starsze benzyny z początków produkcji, coś jak M115 230 na gaźniku miały skrzynie zamienne między sobą. Kolejny jest manual 5, ten jest większy i wymaga krótszej wersji pierwszej części wału, automat też ma krótszy, jednak to nie to samo!!

Automaty znowu nowsze z tego co gdzieś się doczytałem ruszają z jedynki, czyli są pełne biegi, starsze ruszały z dwójki(mniej ekonomiczne) i pierwszy bieg był dostępny tylko przy kick downie.

 

Co do przełożeń to sobie ręki nie dam uciąć, ale chyba wszystkie skrzynie były podobne, a przełożenie zmieniało się wraz z mostem, ale pewien tego nie jestem :hmm:

Pamiętać trzeba też o liczniki, zmieniając most trzeba wsadzić inny licznik.

 

Tutaj masz dokładną rozpiskę przełożeń mostów w W/S/C123, co do skrzyń to podaj numer, może jakoś uda mi się coś dowiedzieć:

 

Dieselki :

 

200D : 3,92

220D : 3,92

240D : 3,69

240TD : 3,69

300D : 3,46

300D Lang : 3,69

300CD : 3,46

300TD : 3,46

300DT : 3,07

300CDT : 3,07

300TDT : 3,07

 

Benzynki :

 

200 (M115) : 3,92

200 (M102) : 3,69

200T : 3,69

230 : 3,69

230C : 3,69

230T : 3,69

230E : 3,58

230CE : 3,58

230TE : 3,58

250 : 3,69

250 Lang : 3,92 ( ze skrzynią ręczną od 10/81r. 3,69 )

250T : 3,69 ( ze skrzynią ręczną od 10/81r. 3,58 )

280 : 3,54, od 11/77r.: 3,58

280C : 3,54, od 11/77r. : 3,58

280E : 3,54, od 11/77r. : 3,58

280CE : 3,54, od 11/77r. : 3,58

280TE : 3,58

 

Jeśli o mosty chodzi to musisz popatrzeć na jego tylną część(od tyłu auta) i znajduję się na dole, z jego lewej części numer, 3 ostatnie oznaczają przełożenie.

Co do skrzyni to z tego co wiem to są różnice takie, że między rocznikami różniły się obudową, nowsze np. z 3 serii miały całą aluminiową obudowę, starsze znowu miały korpus żeliwny, a dzwon czy jak to tam nazwać aluminiowy, mówię tutaj o manualach. podstawowa różnica to rodzaj paliwa, nowsze benzyniaki mają rozrusznik z lewej strony silnika(lewa strona auta patrząc w kierunku jazdy w przód), z kolei diesle mają z prawej, chyba starsze benzyny z początków produkcji, coś jak M115 230 na gaźniku miały skrzynie zamienne między sobą. Kolejny jest manual 5, ten jest większy i wymaga krótszej wersji pierwszej części wału, automat też ma krótszy, jednak to nie to samo!!

Automaty znowu nowsze z tego co gdzieś się doczytałem ruszają z jedynki, czyli są pełne biegi, starsze ruszały z dwójki(mniej ekonomiczne) i pierwszy bieg był dostępny tylko przy kick downie.

 

Co do przełożeń to sobie ręki nie dam uciąć, ale chyba wszystkie skrzynie były podobne, a przełożenie zmieniało się wraz z mostem, ale pewien tego nie jestem :hmm:

Pamiętać trzeba też o liczniki, zmieniając most trzeba wsadzić inny licznik.

 

Tutaj masz dokładną rozpiskę przełożeń mostów w W/S/C123, co do skrzyń to podaj numer, może jakoś uda mi się coś dowiedzieć:

 

Dieselki :

 

200D : 3,92

220D : 3,92

240D : 3,69

240TD : 3,69

300D : 3,46

300D Lang : 3,69

300CD : 3,46

300TD : 3,46

300DT : 3,07

300CDT : 3,07

300TDT : 3,07

 

Benzynki :

 

200 (M115) : 3,92

200 (M102) : 3,69

200T : 3,69

230 : 3,69

230C : 3,69

230T : 3,69

230E : 3,58

230CE : 3,58

230TE : 3,58

250 : 3,69

250 Lang : 3,92 ( ze skrzynią ręczną od 10/81r. 3,69 )

250T : 3,69 ( ze skrzynią ręczną od 10/81r. 3,58 )

280 : 3,54, od 11/77r.: 3,58

280C : 3,54, od 11/77r. : 3,58

280E : 3,54, od 11/77r. : 3,58

280CE : 3,54, od 11/77r. : 3,58

280TE : 3,58

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie są o numerach 115 261 16 19 a trzecia 115 261 12 19

mam jeszcze jedno pytanie mam beczke w której był silnik300D ale sie posypał i okazyjnie kupiłem silnik ze skrzynią 200D z mercedesa 124 dyferencjał został ze starej trzysety i czuć że prędkość jest mniejsza w stosunku do obrotów czy pomogła by zmiana dyfra na inny :question::hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz tam innych numerów skrzyni, bo jakoś nic się nie umiem doszukać :E

 

 

Co do dyfra to tak na logikę ten silnik ma 72 lub 75 koni, więc podobnie jak oryginalne OM616 (240D) więc najlepiej byłoby zastosować dyfer 3.69 , później poszukam bo znajomy wkładał taki zestaw do beczki i eksperymentował z dyframi, jak znajdę to podam dokładniej, co byś na marne nie kolekcjonował dyfrów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...