Skocz do zawartości
Alejajca

Aktualizacja biosu płyt głównych - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż ja miałem MSI K9N neo i tak update biosu zrobi najlepiej za pomocą programu live update, którego ściągamy na stronie MSI następnie ściągamy update naszego biosu i live update sam go zainstaluje, należy nie wyłącza przy tym komputera ponieważ uszkodzi nam płytę główną po update uruchomi się ponownie komputer i wszystko jest ok. Przynajmniej ja tak robiłem na MSI, bo tak jest najprościej i najbezpieczniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jest w płytach Gigabyte - @BIOS lecz zawsze istnieje ryzyko że program błędnie coś odczyta lub nastąpi błąd podczas ściągania archiwum a program tak czy inaczej będzie próbował flashować BIOS. Zawsze twierdze, że tego typu operacje powinny być robione manualnie, bo automat nie pomyśli zanim zrobi :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie Asusa

 

pozwolę sobie przytoczyć mój temat, gdzie ładnie mi wytłumaczyliście jak mam zaktualizować bios oraz podaliście mi kilka bardzo pomocnych linków

http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=383069&hl=

 

oraz wspomnieć o bardzo fajnym i pomocnym programie amibcp 3.13, dzięki któremu możemy sprawdzić zawartoś biosu spod windowsa, bez konieczności wgrywania go.

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja polecam funkcję Q-flash z poziomu BIOS'u (F8). Ściągamy odpowiedni BIOS, rozpakować i skopiować na pendrive/dysk (katalog główny). Po wejściu do Q-flash wybieramy tylko pliczek i ewentualnie jest opcja do wyboru "keep DATA DMI". I wsio

ten q-flash tylko do gigusi dziala ??czy na dfi tez da rade?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy producent płyt głównych inaczej nazywa moduł wbudowany w bios, a pozwalający na flaszowanie go.

Asus - EZ-Flash

Gigabyte Q-Flash

To z tych, z którymi miałem do czynienia.

xtremesystems, sprawdź w instrukcji do płyty, czy taki moduł istnieje oraz jak się nim posługiwać.

 

 

Dodałem w 1 poście procedurę dla EZ-Flash i podobnego doń - Q-Flash (Gigabyte)

Edytowane przez Alejajca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alejajca pochwalam za bardzo dobry temat, bo na pewno się komuś przyda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Alejajca pochwalam za bardzo dobry temat, bo na pewno się komuś przyda...

Skoro nie wnosisz nic do wątku, odpuść sobie takie posty, bo dostaniesz warna. (regulamin)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka , ja mam zamiar zrobić aktualizację biosu. Będę to robił z poziomu windows i tu mam pytanie jakim programem to zrobić jeśli mam płytę gł. Intel® Desktop Board D102GGC2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie jak krok po kroku uaktualnić BIOS AsRock-a K2NF2-RAID ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja mam pytanie jak krok po kroku uaktualnić BIOS AsRock-a K2NF2-RAID ?

A co masz w pierwszym poście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link się nie otwiera.

Do swojej płyty, rewizji i jak najnowszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok juz pobieram i postaram się jakoś to zrobić mam nadzieje, że nic nie zepsuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja mam pytanie jak krok po kroku uaktualnić BIOS AsRock-a K2NF2-RAID ?

 

Najłatwiej aktualizuje się BIOS w płytach ASrocka :D Ściągamy ze strony ASrocka odpowiedni obraz BIOSu wraz z specjalnym Flash-erem w zestawie, który śmiga pod Windows. Rozpakowujemy to na pulpit lub dowolne inne miejsce uznane przez nas za stosowne :) Wyłączamy wszystkie programy pracujące w tle, ja polecam robić to w trybie awaryjnym (przy bootowaniu Windowsa wciskamy F8). Klikamy na Flash-er dwa razy. Potwierdzamy, że chcemy dokonać aktualizacji. Czekamy około 10s. Po aktualizacji komputer się resetuje i wszystko śmiga. Robiłem to wiele razy na wielu różnych płytach i zero problemów. Raczej nie jestem zwolennikiem aktualizacji BIOSu przez Windows, ale akurat ASrock jest wyjątkiem. Operacja przebiega łatwo i każdy jest w stanie sobie poradzić. Nowsze płyty daje radę aktualizować w Windowsie, ale można też aktualizować spod DOSa (np. starsze płyty), w tym celu nagrywamy Flasha i obraz BIOSu na jakiś nośnik i z dyskietki rozruchowej (http://www.bootdisk.com/) odpalamy komputer. Następnie postępujemy zgodnie z mega skomplikowaną instrukcją w pliku readme.txt :)

Edytowane przez Rufik_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie umiem tego wszystkiego zrobic.

Może napisze co zrobiłem: nagrałem bios ktory wcześniej wypakowałem czyli jakieś dwa pliki, uruchomiłem ponownie komputer i ustawilem w biosie to Load optimal coś tam :) , po czym ponownie uruchomiłem komputer z włożona płytą z biosem ale płytka się nie odpala. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobiłem żeby odpaliło mi płyte ale potem coś się wyświetla jakieś napisy i muszę coś wpisać jest coś A:/ i po tym musze cos wpisać tylko nie wiem co...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kto mi powie skąd mogę pobrać najnowszy bios do płyty głównej: Gigabyte GA-7VT880 i w ogóle jak w najprostszy sposób zrobić ową aktualizację...? Jestem kompletnie zielony w tym temacie, a być może jest to ostatnia szansa, by HD3650 wreszcie działała normalnie...

 

na stronie GigaByte....... www.giga-byte.com

Można też użyć oprogramowania @Bios lub QFlash lub ręcznie pobrać ze stronki: http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherb...?ProductID=1809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare plyty compaq'a, np moja 041CH

 

1. Sciagnac ze strony compaq'a odpowiedni dla swojego mobo plik Spxxxx.exe(zawiera bios, kreator dyskietki)

2. Odpalic to co sie ściągło i robić to co każą(potrzebna będzie czysta dyskietka)

3. zabotować z tej dyskietki i robić to co każą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok zrobiłem żeby odpaliło mi płyte ale potem coś się wyświetla jakieś napisy i muszę coś wpisać jest coś A:/ i po tym musze cos wpisać tylko nie wiem co...

 

Po wyświetleniu A:\ wpisałem następujące rzeczy C: potem cd\test (czyli tam gdzie wczesniej wypakowałem bios ) a następnie C:\test> i wpisałem nazwę biosu ASRFLASH lecz po tym wyświetliło się, że to jakiś niepoprawny plik więc wpisałem nazwę drugiego pliku kóry pojawił się po wypakowaniu mianowicie K2NF2R1.30 i pojawiło się to samo co wcześniej.

 

O co chodzi? Może mi ktoś pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a program do flaszowania biosu wgrałeś na dyskietkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a program do flaszowania biosu wgrałeś na dyskietkę?

Nie mam napędu do dyskietek.

Mogę to nagrać na cd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mam napędu do dyskietek.

Mogę to nagrać na cd?

Tak, musisz utworzyć cd startowy (lepiej to zrobić na cd-rw, po co tracić płytkę), potem w okniekompilacji dodajesz plik biosu i program do jego flaszowania i wypalasz płytkę. Restartujesz komputer robiąc to co stoi w 1 poście, potem uruchamiasz komputer z wypalonej płytki i robisz aktualizację biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc jak?

 

Jaki ten program?

 

Bo ściągnąłem jeden to nie rozpoznaje nawet płyty głównej.

Edytowane przez devon89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...