Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

lopcio

Jak wyglądają królowe u owadów (mrówek, pszczół itp.)?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj zainteresował mnie wygląd królowych w społeczeństwach owadów. Szukałem trochę, ale nie mogłem znaleźć nic ciekawego. Chciałbym się dowiedzieć, jaki mają rozmiar, wygląd. Najchętniej zobaczyłbym jakieś zdjęcia.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że Google zamknęli...

Wystarczy wpisać choćby Ant Queen i masz trochę zdjęć.

Szukaj angielskich materiałów - znajdziesz najwięcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Dzisiaj zainteresował mnie wygląd królowych w społeczeństwach owadów. Szukałem trochę, ale nie mogłem znaleźć nic ciekawego. Chciałbym się dowiedzieć, jaki mają rozmiar, wygląd. Najchętniej zobaczyłbym jakieś zdjęcia.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Królowe i królowce, łatwo odróznić. To te, które wcinaja kitkaty. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

giez, Dylu, dzięki za pomoc. Muszę się przyznać - nie pomyślałem o tym, by wpisać hasło po angielsku :]

 

Swoją drogą ciekawie to wygląda:

NeiOpa6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mrowek charakteryzuja sie przede wszystkim wiekszym rozmiarem. Jednak w przypadku kilku gatunkow gabarytami nie odbiegaja od robotnic, wtedy charakterystycznym elementem jest "garb" pomiedzy glowa a odwlokiem, do ktorego w czasie roju przyczepione sa skrzydla.

 

Dla porownania krolowa i robotnica Camponotus herculeanus:

http://antmania.pl/index.php?go=2&aid=17&typ=gatu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W przypadku mrowek charakteryzuja sie przede wszystkim wiekszym rozmiarem.

A jak duże są to różnice? I czy to zdjęcie z postu 5 jest prawdziwe (oddaje rzeczywiste różnice)? Jeżeli tak, to ten kloc musiał mieć z 5 cm :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie bez watpienia prawdziwe, ale przy fotkach z takim zblizeniem trudno okreslic rzeczywisty rozmiar obiektu, ze wzgledu na brak odniesienia, ale do 5cm na pewno nie dobila. Jedne z wiekszych mrowek to te, co podalem w linku powyzej i tam krolowa osiaga niecale 2cm.

 

Tutaj fotka samicy innego gatunku w otoczeniu robotnic, wiec roznice widac chyba na pierwszy rzut oka ;)

t_lspk3m_8fc6d3c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fuj! Jak byłem mały, to lubiałem je zabijać :P

co to znaczy lubialem?

 

a ja bedac dzieckiem hodowalem mrowki :) niestety nigdy nie udalo mi sie 'schwytac' krolowej I moje 'mrowisko' szybko wymieralo..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co to znaczy lubialem?

Chodzi o to, iż z kolegą baliśmy się, że ta królowa będzie na nas polować za to, że do mrowiska żeśmy kija wsadzali :P Do tego miała skrzydełka, więc ją musieliśmy zabić. Trzeba było ją przeprosić, ale jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość NicramG

Czesto w sierpniu w czasie upalow mozna spotkac fruwajace mrowki. Te mniejsze to zwykle samce poszukujace krolowej.

Krolowe zwykle szybko traca skyrzdla i szukaja "samotnie" miejsca na nowe mrowisko.

 

Ciezko znalezc krolowa w mrowisku, bo zwykle jest w bezpiecznym miejscu a w czasie ataku na mrowicho, to robotnice ja zabieraja zwykle w glab ziemi.

 

A wystarczy poczekac do lata, kiedy te bestie same wyfruwaja z mrowisk :D

 

Warto tez dodac ze napewno wszyscy widzieliscie krolowa mrowek, ale pomyliliscie ja z osa, czy jakas smieszna mucha :)

 

Czasami zdarza sie ze taka na nas wfrunie, ale jest tyle wieksza od robotnic, z jest mylona (skrzydelka ma dosc duze, wiec nikt nie pomysli ze to mrowka).

 

Tutaj przyklad: http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...ficial%26sa%3DN

 

Bardzo latwo je pomylic z muszkami jakimis... (akurat to jest chyba samiec, samice maja wiekszy i ciezszy odwlok, zwykle, w kwestii naszych rodzimych mrowek :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak sie rodzi krolowa? :)

Po kilku latach, kiedy kolonia osiagnie odpowiednie rozmiary, krolowa zaczyna znosic jaja z ktorych wylegaja sie dorosle osobniki (samce i samice) zdolne do kopulacji.

[...]

A wystarczy poczekac do lata, kiedy te bestie same wyfruwaja z mrowisk :D

 

Warto tez dodac ze napewno wszyscy widzieliscie krolowa mrowek, ale pomyliliscie ja z osa, czy jakas smieszna mucha :)

 

Czasami zdarza sie ze taka na nas wfrunie, ale jest tyle wieksza od robotnic, z jest mylona (skrzydelka ma dosc duze, wiec nikt nie pomysli ze to mrowka).

[...]

Tutaj mozna zobaczyc uskrzydlone mrowy w troche wiekszej skali: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Formi...oadoras_007.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to królowa aliena też miała większe rozmiary, niż pozostałe osobniki - więc to chyba reguła w przyrodzie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co pamiętam, to królowa aliena też miała większe rozmiary, niż pozostałe osobniki - więc to chyba reguła w przyrodzie :P

Chyba we wszechświecie, no bo obcy był z innej planety. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba we wszechświecie, no bo obcy był z innej planety. ;)

A we wszechświecie to inna przyroda jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz zlapalem krolowa czterokropka jak mnie uzadlila to myslalem ze sie zesram :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po kilku latach, kiedy kolonia osiagnie odpowiednie rozmiary, krolowa zaczyna znosic jaja z ktorych wylegaja sie dorosle osobniki (samce i samice) zdolne do kopulacji.

No właśnie, ale jak ona osiąga te rozmiary i w jaki sposób zostaje wybierana? W ogóle to co ona sobie gdzieś tak siedzi (na tronie? :E)?

Kiedyś już nad tym rozmyślałem, to bardzo ciekawe. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A we wszechświecie to inna przyroda jest?

Nie wiem. Niestety nigdy nie miałem okazji zwiedzić innej planety na której jest jakieś życie, poza Ziemią. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem. Niestety nigdy nie miałem okazji zwiedzić innej planety na której jest jakieś życie, poza Ziemią. ;)

Ja ciągle mam nadzieję, że mnie UFO porwie jak pana Sawidzkiego :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...