Skocz do zawartości
Gość

Kącik biegaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za rzeczową odpowiedź.

 

Buty mam z Lidla, z jednej z cyklicznych ofert dla biegaczy ;) na sam początek będą ok?

 

Szukam motywatorów do ruszenia sobą, bo to jest moim największym problemem. Po pracy jak zjem obiad, to zasypiam już przy stole, bez drzemki się nie obejdzie. Jak wstanę koło 20, to jeszcze coś porobię, jak później to już nic mi się nie chce.

 

Chociaż biegać i jeździć rowerem można w sumie o każdej porze. Siłownię mam zmontowaną w mieszkaniu i rzadko tam zaglądam, kiedyś miałem większą wkrętkę i trochę dzięki temu się zarysowałem. Na 30tke dostałem fajny rower i niestety więcej stoi niż jeździ.

Najwięcej ochoty do działania mam w weekend, jak pośpię do 11-12, ale wtedy czas zjadają mi domowe obowiązki, a wieczorem przeważnie jest jakieś wyjście ze znajomymi i później w niedzielę spanie do 15 ;)

Chyba potrzebowałbym radykalnej zmiany stylu życia, żeby cokolwiek osiągnąć.

 

Ostatnio dobiłem do 90kg przy 188cm wzrostu, więc tragedii (jeszcze) nie ma, ale brzuch lekko wymyka się spod kontroli i to jego chciałbym zgubić.

 

Do tego zakochałem się ostatnio w Perle Chmielowej i chyba zbyt często mi towarzyszy, szczególnie kiedy są mecze Euro w tygodniu ;)

 

Pozdrawiam!

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, na bieganie raz w tygodniu, pod warunkiem, że nie po asfalcie (generalnie unikaj tego podłoża do ćwiczeń, czy to bieganie, czy koszykówka, czy cokolwiek innego). Pamiętaj o rozgrzewce stawów i mięśni!

 

Tryb życia masz niespecjalny, jeśli chodzi o osiąganie wielkich wyników, ale pamiętaj, że zmiany najlepiej się udają, jeśli się je wprowadza powoli. Można biegać pod wieczór, to nie problem, jeśli wcześniej nie miałeś bardzo intensywnego fizycznie dnia.

 

Wzrost i wagę mam podobną, kwestia tego ile masz w tej wadze tłuszczu. Zacznij w ogóle od ruchu, wprowadź sobie jakiś w miarę stały przedział czasowy (np. 19:00-21:00) kiedy ćwiczysz i na początku pilnuj się tego, żeby nie robić przerw w ćwiczeniach. Jak już zaczniesz to sam będziesz odczuwał niedosyt ruchu w momencie w którym opuścisz trening.

Jeśli masz spokojne tereny to przyjemniej się biega z muzyką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zasiedziałem przez ostatni miesiąc, a miałem już taki dobry plan na ćwiczenia, teraz muszę zacząć od nowa go wprowadzać. Dążę do biegania 3x w tygodniu, do tego rower wieczorami, ale raczej nie w te same dni. Buty mi jeszcze ten sezon przeżyją, ale na jesień coś nowego muszę kupić. Orientujecie się może kiedy mniej więcej zaczną się wyprzedaże w sklepach sportowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wazę podobnie, ale przy mniejszym wzroście, więc już naprawdę muszę się zabrać za bieganie. Nie kupiłem jeszcze butów, a w tenisówkach noga mi ucieka i chcę kupić coś lepszego, tylko nie wiem co. Trochę o tym czytałem i np. tutaj http://www.ceneo.pl/artykuly/najlepsze_buty_do_biegania piszą, że buty do biegania muszą mieć dobrą amortyzację - wiecie jak to sprawdzic? Przymierzam się do kupienia butów przez neta, a tam to różne rzeczy sprzedawcy piszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie po pierwszym biegu z pulsometrem i nie wiem co myśleć o tym biegu, a raczej truchcie. Urządzenie po wpisaniu moich danych wyznaczyło mi maksymalny puls na 189, strefę spalania pomiędzy 104-132. No to rozgrzewam się, wychodzę z domu i kontroluje wynik na urządzeniu. Przy zwykłym chodzie mam puls 120, najlżejszy nawet trucht powoduje wzrost do 160-170, gdzie urządzeniu już informuje o przekroczeniu strefy. Chciałem pobiegać, a nie chodzić, więc 40 minut truchtałem z ciągle piszczącym urządzeniem. Mam Sigmę 25.10 z kodowaniem sygnału. Pasek dość ciasno naciągnięty, ale nie przeszkadza, nawilżyłem czujniki przed biegiem. Mam taki organizm po prostu czy takie są początki biegania, że trucht powoduje dojście prawie do maksymalnego tętna? :)

 

Pozdrawiam!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tętno maksymalne ze wzoru możesz sobie o kant tego... potłuc ;) 220 - wiek jest strasznie niedokładne.

Masz wysoki puls, może faktycznie organizm jest mocno zaniedbany. Czy przy tym pulsie 170 czujesz mocne zmęczenie organizmu?

Jaki masz puls spoczynkowy (jak siedzisz i nic nie robisz, nie mierz po ćwiczeniach, najlepiej z rana)?

 

Jeśli chodzi o efektywność treningu to faktycznie przedziały wysiłku się sprawdzają, ale wyznaczone porządnie z mierzonego HRmax, a nie jakichś wzorów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w sumie pierdylion poradników na stronach, forach itp.

W grupach, w których się obracałem panowała opinia, że powinno się to robić podobnie jak przy spirometrii - rozpędzać organizm do dosyć wysokiego poziomu i robić kilka prób przeciągnięcia na maksa z pulsometrem i sprawdzać co maksymalnie wyszło. W sytuacji, gdy faktycznie nie dajesz rady więcej, a wyniki są do siebie mocno zbliżone to jesteś blisko HRmax. Możesz skorzystać ze stacjonarnego sprzętu - rowerek, bieżnia, itp. - daje to bezpieczne warunki do testu..

Było to wystarczająco dokładne do określenia sobie przedziałów i następnie bawienia się z pulsometrem, a więc sprawdzania w jakich przedziałach dajesz jeszcze radę ćwiczyć i jak długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kupiłem zegarek Polar M400 i on m.in pokazuje ilość kroków na min. Co to znaczy? Czytałem gdzieś, ze to jest tzw kadencja i że powinno się mieć 180 kroków/min, a ja mam zaledwie 81. :o Jak to poprawić? Biegam od 3 tyg. na 5 km z tempem 5.03 km. To chyba nie jest tak źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś na biegu w 55 min:

 

Best estimated 10k effort (51:09)

Best estimated 5k effort (24:54)

 

To moje najlepsze czasy do tej pory. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś poprawiony czas na 5 km o 21 sec. :P HR max 89% - liczone 220 minus wiek. To chyba sobie daruję i zrobię "prawdziwy" test. :)

 

Biegłem po ulicy z racji, że na chodnikach jest jeszcze lód, mam letnie buty. Muszę jakieś opaski odblaskowe kupić, bo kierowcy nie zawsze mnie widzą, jadą na długich i mnie oślepiają. :mad: Albo kupię czołówkę, aby biegać po lesie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bieganie po zmarźlinie w lesie może się źle skończyć dla kostek.. W tym wypadku jednak sugerowałbym jednak równą nawierzchnię, skoro i tak nie masz amortyzacji z podłoża.

 

Opaski poza zabudowanym mieć musisz, ja w pewnym momencie przypinałem sobie do pleców czerwoną lampkę od roweru, wiadomo że nie pomagała na oślepianie, ale przynajmniej ludzie mnie normalnie od pleców mijali..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lesie jest całkiem spoko. Gdzieniegdzie sam lód, a tak to śnieg i piach. Poza tym czytałem, że dobrze jest od czasu do czasu zmieniać nawierzchnie, trasy, aby nie było zbyt nudno dla organizmu. Takie bieganie po lesie, górkach jest bardziej męczące, ale to dobrze moim zdaniem. :)

 

Kostki mnie nie bolą, bardziej lewe kolano, z tym, ze nie od bieganie po lesie - choć i tu także, koleżanka, która kilka lat biega dłużej ode mnie powiedziała, że może to być od zbiegania (?).

 

Nie wiedziałem, że opaski są obowiązkowe - dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkowe poza obszarem zabudowanym.

Art. 11 pkt 4a kodeksu drogowego:

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

 

Przez problemy z kostkami chodziło mi o urazogenność - twarda i nierówna nawierzchnia (np. rozjechana koleina, która przymarznie) sprzyja kontuzjom, skręceniom itp. Sporo zależy oczywiście od temperatur, ale czasami łatwo się załatwić.

Znajomy chciał iść ze mną na bieżnię pobiegać i przeskoczył płotek bo nie chciał iść do furtki naokoło (płotek bardziej symboliczny) - nie wiedział że pod trawą jest fajna nierówność i wylądował krzywo. Przerwa od ćwiczeń parę tygodni..

 

Co do zbiegania - ono dużo mocniej obciąża stawy, bo oprócz własnej masy mamy jeszcze siłę oddziałującą na staw zwiększoną o grawitację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Elementów odblaskowych" - to takie mam na ubraniu, widocznie to za mało.

 

Niestety takie minusy po bieganiu na nie równym terenie. Często mi noga odskakuje, zwłaszcza teraz gdzie nie widzę się co jest dalej (przez śnieg) i jest ślisko. W takich warunkach trzeba się liczyć, że tempo nie poprawimy i trzeba zwalniać.

Edytowane przez Jaycob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz sportowe ciuchy i te elementy są umieszczone w widocznym miejscu (paski po boku spodni się raczej nie kwalifikują ;) ). a do tego dają dobry odblask to bym nie dokładał na siłę. Ten przepis ma za zadania zmniejszyć ilość chodzących po drodze (bo przecież pobocze jest nierówne i jest ciemno) osób w czarnych lub innych szaroburych ubraniach, sam bym kiedyś prawie rozjechał młodą dziewczynę i chłopaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ciuchy sportowe z odblaskami. Zresztą teraz to już nie ważne. Postanowiłem, że będę biegał z rana - więcej mam później czasu i mnóstwo energii na cały dzień. ;)

 

 

Czy powyżej godziny biegania powinienem zacząć coś jeść/pić? Jakieś żele, batony? Na rower zabierałem coś ze sobą, a jak jest w przypadku biegania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy ile chcesz biegać.

Jak do godziny to nic nie brałem. Robiłem wtedy tak z 10-11km. Warto za to mieć przygotowany posiłek, żeby zaraz po wysiłku sobie wszamać.

 

Natomiast nie wiem jaki masz typ budowy, masę, ilość mięśni - to wszystko sprawia, że musisz przyjąć pewne założenia i dostosowywać je dokładnie pod siebie..

 

Robiłem też czasami podwójną trasę (czyli 20km) i nic nie jadłem, także da radę. Jeśli masz ochotę i zasoby finansowe, żeby sobie jakieś żele sprawić, to czemu nie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie przygotowuję się pod półmaraton, a później trzeba było by już pyknąć maraton. ;)

 

Nic nie jadłeś, a piłeś? Myślę, że z żelami przesadziłem, myślałem o suszonych owocach - daktyle, rodzynki itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniesz daktyli podczas biegania, to się trochę jednak mieli ;)

W biegu raczej myśl o rzeczach, które nie będą wymagały specjalnego żucia..

 

Na 10 nic nie piłem, na 20 też niewiele, ponieważ łatwo u mnie o zakrztuszenie i kolkę podczas biegania.. Natomiast powyżej 10 na pewno warto coś wypić..

Edytowane przez staffer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na minusie, a wczoraj padało. Ślizgawica wszędzie. Pobiegał bym, a nie ma jak. :mad:

 

Ma ktoś takie "doczepiane" podeszwy z "kolcami" do butów? Widziałem chyba w Deca za 30 zł. Nie jest to zbyt drogie, a może się przydać w takie warunki? Macie rozeznanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam nikogo kto by biegał ekstremalnie w terenie i tego używał.

Podrzucisz link? Chętnie obejrzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sezon rozpoczął się na dobre a w temacie cisza :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Grimix

Moje asics'y gel blackhawk'i zaczynają się rozpadać

Jakie nowe butki polecacie?

asics

GEL IMPRESSION 9 czy GEL GALAXY 9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...