Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tenisista16

Formatowanie dysku :E

Rekomendowane odpowiedzi

Cholernie głupio mi sie przyznać, ze nie wiem co to jest formatowanie dysku. :E Wiele razy o tym słyszałem i czytałem :E mam kompa od 4 lat. Prosze mi wytłumaczyc o co w tym chodzi (no ciut ciut tam coś się domyslam o co) i jak formatować? jak to zrobić? Proszę o litość i poszanowanie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hazhell

Sorry nie wiem co to jest jak to dziala itp wiem tylko jak to robic:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche kumam... ale powiedzcie w jakich sytuacjach wykonac takie formatowanie i czy jest to potrzebne w dzisiejszych czasach ( bo jak czytalem juz w fabrykach jest wykonywanie formatowanie ). Jak sformatuje jakiś woluminum np. D; gdzie nie ma windowsa to strace wszystkie dane?? i np. jak sformatuje dysk z systemem, to usune z dyskow szystko?

 

Prosze o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, stracisz wszystkie dane znajdujące się na danym woluminie.

 

 

Samo formatowanie jest to przygotowanie dysku bądź jego części (inaczej zwanej partycją) do przechowywania plików. Ale tak naprawdę formatowaniem potocznie nazywa się instalację/reinstalację systemu operacyjnego windows, linux i każdego dowolnego innego.

 

Tutaj masz szczegółowy opis instalacji systemu operacyjnego na przykładzie windows xp i vista:

 

 

 

http://peb.pl/windows/243078-instalacja-wi...rmatowanie.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Formatowanie to dostosowanie dysku lub jego części (partycji) pod dany format plików (np. FAT 32, NTFS), a o właściwościach danego formatu poczytaj na wikipedii ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Formatowanie to dostosowanie dysku lub jego części (partycji) pod dany format plików (np. FAT 32, NTFS), a o właściwościach danego formatu poczytaj na wikipedii ;)

Rozumiem, ale czy jest to potrzebne? I jak czesto instalowac winde od nowa? Dla mnie to bez sensu bo własnie co jakis czas trafia sie jakas awaria i mam system instalowany od nowa :E prosze o konkrety o ktore pytam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mniejsze umiejętności rozwiązywania problemów tym częstszy format (szczególnie jak się lubi "grzebać" w rejestrze). ;) Ja kiedyś formatowałem co ok. 4 miechy, a teraz nie formatuje w ogóle chyba że chcę zainstalować inny OS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zależności od exploatacji

 

jeśli ktoś ma dostęp do neta, nie dba o system, nie ma zabezpieczeń i instaluje każde G*ie to oczywiste jest, że system w końcu padnie, errorki, będzie wolniej działał i przy tym spowolni gry... raczej nie chcesz pracować na czymś takim?

ja moge mieć i z 2 lata nie formatowany C/ i wszystko działa poprawnie i szybko

 

co do awarii - czasem niestety trzeba... jeśli odzyskiwanie i softwarowe metody nie pomagają

 

partycje nie systemowe możesz formatować z poziomu windowsa (mój komp > ppm > formatuj)... ja tych partycji nie formatuje, nie ma na nich takiego bałaganu i szpiegów jak na C/

zaleca sie normalne formatowanie niż szybkie i przeważnie NTFS

oczywiście jeśli danych nie skopiujesz na inną partycje, dysk przenośny czy co tam chcesz dane (mp3, iso itd) utracisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast co jakis czas instalować windę, lepiej zainteresować się programami do tworzenia obrazu partycji - ghost, partimage i inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w zależności od exploatacji

 

jeśli ktoś ma dostęp do neta, nie dba o system, nie ma zabezpieczeń i instaluje każde G*ie to oczywiste jest, że system w końcu padnie, errorki, będzie wolniej działał i przy tym spowolni gry... raczej nie chcesz pracować na czymś takim?

ja moge mieć i z 2 lata nie formatowany C/ i wszystko działa poprawnie i szybko

 

co do awarii - czasem niestety trzeba... jeśli odzyskiwanie i softwarowe metody nie pomagają

 

partycje nie systemowe możesz formatować z poziomu windowsa (mój komp > ppm > formatuj)... ja tych partycji nie formatuje, nie ma na nich takiego bałaganu i szpiegów jak na C/

zaleca sie normalne formatowanie niż szybkie i przeważnie NTFS

oczywiście jeśli danych nie skopiujesz na inną partycje, dysk przenośny czy co tam chcesz dane (mp3, iso itd) utracisz

a jakie to jest te dłuzsze formatowanie niz z z poziomu widowsa? komp-C/D-formatuj?

 

Ja wcale nie grzebie w rejestrze :E bo poco? szybko sie ucze ale jakoś nie z tych rzeczy :E

Kurde i tutaj bardzoi żałuje... niedługo chce kompa skladac. i nie boje sie o samo zlozenie, jak o czynnosci dalsze... czy polapie sie w biosie? owszem byłem juz w biosie przy podkrecaniu, wiem, ze partycje sie tworzy przy instalacji windy, dlatego starego kompa nie sprzedaje, aby zawsze miec sie kogos poradzic :E nie chce wydawac kasy w bloto a także przepłacac w głupim avansie, wole sam złożyć, ale czy to wyjdzie? :( Jakby co byłby ktos chetny do udzielania pomocy to prosiłbym o kontakt:

 

olej940@wp.pl

gg nie podaje :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szybkie formatowanie

Szybkie formatowanie tworzy na dysku strukturę systemu plików bez sprawdzania integralności wszystkich sektorów. Tę metodę można wybrać w przypadku dysku, który nie ma uszkodzonych sektorów, i wówczas, gdy podczas jego wcześniejszej eksploatacji nie odnotowano żadnych problemów z uszkodzeniami plików, których przyczyną mogłyby być uszkodzone sektory.

Pełne formatowanie

Pełne formatowanie identyfikuje i śledzi uszkodzone sektory, tak aby nie były one używane do przechowywania danych. Tę metodę należy wybrać w przypadku dysku, który ma uszkodzone sektory, lub wówczas, gdy w czasie jego wcześniejszej eksploatacji występowały problemy z uszkodzeniami plików, których przyczyną mogły być uszkodzone sektory.

/ Microsoft

z poziomu windy nie musisz przynajmniej babrać sie z biosami itp., ale tych partycji bez potrzeby raczej nie trzeba formatować

na dysku z windowsem już niestety trzeba płytke + bios ;p

 

 

jak sie nie wie co grzebać w rejestrze to lepiej nie brać sie za to ;) jak już to używam specjalnych progzów typu regsupreme, jv16 niż na własną ręke

 

powodzenia w składaniu kompa, na necie jest troche tutoriali jak wszystko złączyć ;P płyta gł. powinna mieć instrukcje

na jakimś coverze cdaction były kiedyś filmy jak składać, spytaj sie na ich forum czy mogą udostępnić lub jak mi sie będzie chciało to wrzuce na jaki serw ;P

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=z%...omputer&lr=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie: Czy częste formatowanie może zaszkodzić? tzn raz na 2 miesiące?? :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co najwyżej Twojej psychice podczas instalowania tego samego na nowo ;)

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...