Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

^NeO

OdświeŻanie 100 Hz na LCD?

Rekomendowane odpowiedzi

Można zakombinować inaczej. W panelu kontrolnym Nvidii powinieneś mieć coś jak "Zarządzanie niestandardowymi rozdzielczościami". Klikasz na "dodaj" potem w "zaawansowane". Ustawiasz odpowiednią rozdzielczość, GDI refresh rate zostawiasz na 60. Nastętpnie w "Standardzie timingów" ustawiasz na "auto" potem na "ręcznie" (ważne to jest). Na koniec ustawiasz "pożądane odświeżanie", dostajesz komunikat o wyjściu poza skale, czy coś w tym stylu i klikasz "enter". Nowa rozdzielczość zostanie przetestowana. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to system będzie myśleć że odświeżanie to 60hz a monitor w rzeczywistości pracuje przy 100 :) Jeśli nie zadziała to siła wyższa... Z drugiej strony twój monitor to full hd, więc przepychanie tej rozdzielczości przy 100hz może być zbyt dużym wyzwaniem dla kabla ;/

 

(nazwy mogą się różnić, z jakiegoś powodu mam angielskie stery ;p)

 

Sprawdziłem to na własnym sprzęcie, mój W2242T w rozdzielczości 1680x1050 śmiga na 75hz, pomimo że producent twierdzi że max to 60hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam angielskie stery :E Właśnie martwię się, że kabel jest "za słaby" pod względem przepustowości, tak jak napisałeś. Ale wielkie dzięki, wieczorem spróbuję tak jak napisałeś!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podepnę się do tematu, może ktoś mi pomoże?

Mam TV Samsung LE32B650, podczas oglądania TV mam 100Hz, natomiast gdy podłączę kompa to mam 60Hz i nie można zmienić na więcej. Karta podłączona jest przez kabel DVI-HDMI. Czy to wina kart graficznej (nie daje rady w full HD z odświeżaniem na poziomie 100Hz? ), czy słabego kabla (taki tani kupiłem za 60zł w MM)?

powiem inaczej: TV serii A6xx miały 60Hz i programowo UDAWAŁY 100Hz... więc z kompa i tak pobierają 60Hz obraz i także 60Hz wyświetlały-więc lepiej zostaw 60Hz....(zresztą więcej herców=gorsza wydajność w grach :E )

 

Ja też mam angielskie stery :E Właśnie martwię się, że kabel jest "za słaby" pod względem przepustowości, tak jak napisałeś. Ale wielkie dzięki, wieczorem spróbuję tak jak napisałeś!

kabel zapewne masz Single Link(jak chcesz wiedzieć jaki masz to spójrz na wtykę DVI) - takie zwykle sprzedawają - a dają one 60Hz po fullHD...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje sie pod powyzszym tematem. Mam rownież monitor Gateway FPD2185W, ktory przy nomilanlej rozdzialce 1680x1050, ma tylko 60 Hz. Przez takie odswiezanie (przynajmniej w moim modelu monitora) po dluzszym czytaniu z monitora męczą sie oczy.

Druga sprawa to smuzenie, czy ma ono zwiazek z odswiezaniem? Czy jest jakis program, sposób np. w panelu nVidii na zmniejszenie efektu smuzenia?

Jesli chodzi o sposob na odswiezanie podany przez yaji to jak sprawdzic czy kabel pociagnie te zmiany w odswiezaniu? Czy jest mozliwosc ze cos sie spali w kompie, np kabel DVI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu. Wydaje mi się, że powinno zostać wprowadzone wyższe odswieżanie w matrycach LCD. Dlaczego ? Mam kamerkę HD i niestety nie da się oglądać filmów z tej kamerki na komputerowych ekranach LCD ze względu na judder ( takie jakby lekkie przeskakiwanie obrazu zwłaszcza przy dynamicznych scenach ) wynikający właśnie ze zbyt małego odswieżania. Natomiast na telewizorach LCD z 100Hz+ np. moim sharpie 52xl2e (100Hz) takiego efektu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
powiem inaczej: TV serii A6xx miały 60Hz i programowo UDAWAŁY 100Hz... więc z kompa i tak pobierają 60Hz obraz i także 60Hz wyświetlały-więc lepiej zostaw 60Hz....(zresztą więcej herców=gorsza wydajność w grach :E )

 

 

kabel zapewne masz Single Link(jak chcesz wiedzieć jaki masz to spójrz na wtykę DVI) - takie zwykle sprzedawają - a dają one 60Hz po fullHD...

1. Seria LExxA nie miała 100Hz wcale, więc nic nie mogły udawać. Mój to LE32B650 a ten ma "prawdziwe" 100Hz. Jak ilość herców może wpływać na wydajność w grach? :E

 

2. kabel nie wiem, sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak ilość herców może wpływać na wydajność w grach?

 

Nie wpłynie wcale, po prostu monitor będzie mógł wyświetlić więcej klatek na sekundę :) Poprawi się płynność animacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
oj mylisz sie , pojawiaja sie pozycje w hd dvd lub blu rayu w 60 fpsach to mozna sobie porownac ... dopiero to robi wrazenie

Większość filmów na blu ma 24 fps, pogogluj i zobacz sam.

EDIT: są faktycznie z większą ilością klatek, ale większość spotykanych ma 24 fps.

 

Nie wpłynie wcale, po prostu monitor będzie mógł wyświetlić więcej klatek na sekundę :) Poprawi się płynność animacji.

No właśnie :thumbup:

 

 

Czyli muszę mieć ten kabel dual-link, żeby mieć 100Hz?

 

EDIT2: ok, znalazłem już, na dual linku można mieć 1080p@85Hz.. ale dalej nie 100Hz.

 

Znalazłem taki kabelek po taniości

 

http://allegro.pl/item653939914_hdmi_dvi_d...anco_gw_fv.html

 

nada się to? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle o czym my tu dyskutujemy jak monitor LCD od 100 Hz wzwyż jest jak na lekarstwo,

ciekawe, że telewizorów 100 Hz i więcej jest już sporo a monitorów takim b. mało....

przeważnie to nowinki techniczne najpierw do monitorów były stosowane, a później dopiero wchodziło one do telewizorów, tym razem jest inaczej, chyba dlatego że monitor nie służy tylko do oglądania filmów, a TV to jest przecież główna funkcja... - zatem tutaj wprowadzenie tej technologii od razu łączyło się z zyskiem. 100 Hz na monitorze do pracy przy komie, przeglądania netu itp. zupełnie nie jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. Seria LExxA nie miała 100Hz wcale, więc nic nie mogły udawać. Mój to LE32B650 a ten ma "prawdziwe" 100Hz. Jak ilość herców może wpływać na wydajność w grach? :E

A6xx miały 100Hz od modelu 37". Jak nie wierzysz to sobie zobacz w wątku o A551 ;)

Różnica może nastąpić - nie wiem-może to tylko jakieś niedomaganie mojego sprzętu-ale widzę odczuwalną różnicę w grach na 60, 85, 100Hz... (ta sama gra która ma spadki klatek, na 60Hz jak złoto...)

 

prawdziwe? zastanawiałbym się skoro seria A nie wiele różni się od B (to co pojawiło się w droższych A teraz wskoczyło do tańszych B)... a do tego samsung opisuje to 100Hz jako "Motion Plus 100Hz":

technologia 100 Hz Motion Plus

Dzięki umieszczeniu dodatkowych ramek interpolacyjnych między ramkami TV oraz wyświetlaniu obrazu z częstotliwością 100 Hz, zredukowano efekt rozmycia ruchomego obrazu. Bardziej naturalny i płynny ruch można regulować dzięki inteligentnym obliczeniom ruchu obrazów.

mi to pachnie programowym.... bo "wrzucanie" dodatkowych ramek, a wyświetlanie 100Hz to co innego....

 

Ty masz TV-a nie monitor. TV są nastawione na co innego, monitory też (choć jedno może świetnie zastąpić drugie).... myślisz że jak niby 600Hz TV panasonica mogło by wyświetlić obraz z tyloma herzami?- skoro maksymalnie specyfikacja daje mu 50Hz/60Hz od różnych odbiorników... on robi to samo co kiedyś 100Hz CRT TV (które powtarzały klatkę lub robiły łagodne przejścia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A6xx miały 100Hz od modelu 37". Jak nie wierzysz to sobie zobacz w wątku o A551 ;)

Faktycznie, zapomniałem, że pod uwagę brałem tylko modele 32' :E Z 32 calowych nie było 100Hz w serii LE32A, większe miały już tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe to roztrząsanie ile potrzeba Hz w panelu LCD jest bez sensu. Panele LCD nie są fizycznie w stanie pracować z odświeżaniem większym nić 120Hz. Chyba, że moja wiedza się zdezaktualizowała i powstało coś lepszego. Jest to z resztą niepotrzebne. Dużo ważniejszym parametrem jest czas reakcji plamki, czyli czas jaki jest potrzebny kryształowi na przemieszczenie się z pozycji "zamkniety" do otwarty i z powrotem. No może z tym zamknięty a otwarty przesadziłem. Chodzi mi o parametr GtG, który jest bardzo rzadko podawany.

 

Poniżej zamieszczam link do artykułu o budowie oka, dokładnie o jego drganiu. Powinno rozjaśnić niektórym co nieco.

 

Darvin vs Eye

 

Do tego dochodzi jeszcze czas jaki potrzebuje mózg na przetworzenie sygnałów doń docierających i powiedzenie nam co oko "widzi". Także to całe granie podświadome to są odruchy. Najszybsza reakcja, odbywająca się poza naszym świadomym udziałem. Wystarczy coś często powtarzać a samo się pojawi. Nie ma to nic wspólnego z podświadomością.

 

W gwoli ścisłości "plazmy" Panasonica czy innego producenta nie mają 600Hz odświeżania. Kłamią nam w żywe oczy. Jest to ten sam trik co z CRT. Plamka gaśnie tak szybko, że musi być zapalana z 6 razy pomiędzy każdym cyklem odświeżania. Poza tym "czerń" też nie jest super w plazmach, bo aby uzyskać czasy reakcji rzędu 0,0001ms przez gaz znajdujący się w tubkach w panelu przepuszczany jest cały czas prąd aby był utrzymany stan plazmy, a to powoduje, minimalne, ale obecne promieniowanie podczerwone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...