Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

^NeO

OdświeŻanie 100 Hz na LCD?

Rekomendowane odpowiedzi

Są matryce które to potrafią ale nie w normalnych komputerowych LCD.

Za około 10k zł już byś znalazł TV o takich parametrach.

Ale te matryce mają cholernie małe czasy reakcji i są bardzo drogie.

Wrzucenie na silę takiego odświeżania nic nie da po przetworniki na to nie pozwolą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sie dziwie, ze jeszcze tego nie ma w normalnych monitorach, w zeszlym roku chyba po CeBicie czy jak to tam jest, wszystkie serwisy rozpisywały sie, ze do konca roku powinny byc monitory LCD z 100mhz za normalna cene. Bo kazdy producent przedstawil takie monitory i mowil ze wprowadzi na rynek.... a tu co... klops...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak szczerze mówiąc, po co nam to jest potrzebne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A tak szczerze mówiąc, po co nam to jest potrzebne?

 

Ja osobiście słyszłem że im większe odświeżanie tym mniej się oczy męczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja osobiście słyszłem że im większe odświeżanie tym mniej się oczy męczą

W monitorach CRT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co potrzebne?

 

Ostrzejszy obraz,płynniejsza animacja.Ja mam 42'' Sharpa full HD ale starszej generacji 50Hz.Ostatnio w MM stanąłem sobie przed nową wersją 100Hz.Od razu co zauważyłem bardziej czytelne napisy.Są ostrzejsze.Ogólnie kontury,krawędzie obraz jest bardziej "żyletowaty".Wydaje mi się że także kontrast się poprawił.Ale to wymaga cholernie szybkich matryc.100Hz oznacza wyświetlenie 100 klatek w ciągu sekundy.Jedna po drugiej i każda inna.Więc ciekłe kryształy muszą bardzo szybko reagować na zmiany.

 

W CRT wyglądało to tak że leciały trzy promienie elektronowe i uderzały w luminforo powodując jego świecenie.Na luminofor była założona barwna maska zupełnie tak jak teraz LCD.Po trzy kolory na punkt.Czyli każdy pixel składał się z trzech subpixeli RGB.Każdy Subpixel miał osobny promień elektronowy.Więc taki promień leciał sobie od prawej do lewej rysując obraz linia po linii.I to była cała jedno pole obrazu.Pola pojawiały się np. co 50Hz ( PAL) 60Hz. (NTSC) obraz był rysowany z przeplotem co druga linia naprzemiennie w osobnych polach.Linie pojawiały się co 15,6kHz.

 

W LCD na ekran wrzucana jest naraz całe pole obrazu.Obraz na LCD nie gaśnie nie wymaga więc odświeżania dla utrzymania obrazu.Odświeżanie na LCD jest po prostu wymagane aby zaktualizować dane wyświetlane na ekranie.Dlatego nie że LCD nie miga bo w pewnym sensie miga ale obraz jest bardziej ostrzejszy bo pojawia się cały jako jedno pole odrazyz jednakową intensywnością w każdym punkcie (chociaż wiadomo że to zależy od jakości podświetlania bo ciekłe krystzały światła nie emitują)

 

100HZ. w LCD oznacza tylko tyle że można zobaczyć 100klatek/s np w grze.Filmom to nic nie daje i tak zawsze będą wyświetlane w 25kl/s (PAL) albo 30kl/s (badziewne NTSC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ostrzejszy obraz,płynniejsza animacja.Ja mam 42'' Sharpa full HD ale starszej generacji 50Hz.Ostatnio w MM stanąłem sobie przed nową wersją 100Hz.Od razu co zauważyłem bardziej czytelne napisy.Są ostrzejsze.Ogólnie kontury,krawędzie obraz jest bardziej "żyletowaty".

To, że 100Hz znaczy, że obraz może być odświeżony 100 razy na sekundę to wiem, tak samo to, że można zobaczyć różnicę pomiędzy 100 a 50 klatkami (niektórzy uważają, że powyżej 30 klatek nie widać różnicy), ale pomiędzy 75 a 100 już nie jest ona tak widoczna. Jeżeli przykładowo w jakiejś grze mam teraz stałe 75 klatek przy włączonym Vsync to powiem Ci, że dla mnie to jest bardziej niż wystarczające. Wydaje mi się, że ostrzejsze kontury "obraz bardziej żyletowaty" o którym piszesz jest bardziej spowodowany tym, że nowe telewizory są na nowszych technologicznie (lepszych) matrycach, niż tym że mają 100Hz. Tak czy inaczej pewnie za jakiś czas wszystkie telewizory/panele LCD będą miały 100Hz a ludzie nawet za grosze nie będą chcieli kupować tych mających "tylko" 75Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy trafiłem z patentem ale widziałem 2tyg. temu reklamówkę toshiby i tam mieli telewizjor (tak moja siostrzenica mówi) ze 120hz...o właśnie co myslcie o ttych telewizorach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy trafiłem z patentem ale widziałem 2tyg. temu reklamówkę toshiby i tam mieli telewizjor (tak moja siostrzenica mówi) ze 120hz...o właśnie co myslcie o ttych telewizorach?

120 Hz z przeplotem to tak samo jak reklama 6 GHz procesorów (2 razy po 3GHz na rdzeń) :E

 

Reklama dźwignią handlu

 

W LCD czas reakcji matrycy to :Up_to_s: dokładnie jest szybkość odświeżania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 100Hz to czysty marketing, nikomu to niepotrzebne

bo ludzkie oko jest w stanie wylapac od 30(taka choroba) do max 75 "klatek"(w rekordowym zbadanym oku)

i gadanie "ja widze ruznice miedzy 79 a 100 klatek w nfs" to czyste pi....nie glupot

w crt wieksze odswiezanie dawalo mniejsze meczenie sie oczow, w lcd odswiezanie powyzej 75Hz to marketing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w CS 1.6 niemożliwe jest 100 fps na monitorze LCD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wy mylicie pojecia, to dwa zupelnie inne pojecia nie majace ze soba wiele wspolnego. mozliwe jest nawet 1000000 fps na monitorze lcd ale obraz bedzie wyswietlany i tak z czestotliwoscia 60Hz. co i tak jest duzo zwazywszy na "dlugi" czas reakcji paneli lcd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli w CS 1.6 niemożliwe jest 100 fps na monitorze LCD?

 

 

Jak najbardziej jest możliwe poprostu wyłącz synchronizacje pionową ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCD to nie CRT, więc częstotliwość odświeżania w ogóle nie wchodzi w gre. W CRT obraz jest odświeżany linia po linii z lewego górnego rogu w dół np 60 razy na sekundę a w LCD wyświetlany jest "statycznie" czyli wszystkie punty obrazu wyświetlają sie w jednym momencie. Natomiast zimna katoda podświetlająca panel LCD działa z częstotliwością ok. 300HZ, jedynie to może być szkodliwe dla wzroku, lecz tego parametru nie da się zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wy mylicie pojecia, to dwa zupelnie inne pojecia nie majace ze soba wiele wspolnego. mozliwe jest nawet 1000000 fps na monitorze lcd ale obraz bedzie wyswietlany i tak z czestotliwoscia 60Hz.

Czyli będzie odświeżany 60 razy na sekundę, czyli będziesz widział 60 fps. Albo 75 zależy jak sobie ustawisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak najbardziej jest możliwe poprostu wyłącz synchronizacje pionową ;)

Mam tylko display driver do karty graficznej, więc nie mam jak. ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli w CS 1.6 niemożliwe jest 100 fps na monitorze LCD?

nastepny fps-o-fil???

ktory ma nadzwyczejne oko i widzi roznice miedzy 75 a 100 klatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większa częstotliwość w monitorach LCD powoduje mocniejsze nagrzewanie się elektroniki oraz ciekłego kryształu co ma duży wpływ na ich żywotność. W LCD obraz jest ciągły i ilość klatek nie powoduje efektu smużenia (jeżeli przykładowo piksel jest czerwony to nie przechodzi w kolor czarny jak to jest w CRT tylko bezpośrednio na kolejny kolor) co ma miejsce w CRT dlatego tam jest potrzebna jak największa ich ilość. Zalecana częstotliwość dla tych monitorów wynosi 60Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli będzie odświeżany 60 razy na sekundę, czyli będziesz widział 60 fps. Albo 75 zależy jak sobie ustawisz.

nie. obraz bedzie wyswietlany 60x na sekunde ale np. bedzie płynniejszy przy 120fps niz przy 80fps zalezy jak gra jest skonstruowana.

 

czym wiecej FPS tym bardziej plynna rozgrywka i to bedziesz widzial.

 

Natomiast odswiezanie przy LCD 30Hz 60Hz 100Hz ludzie oko nie wychwyci tego.

 

trudno to wyjasnic i pewnie jeszcze truydniej zrozumiec :hmm:

 

P.S mozna tak napisac gre ze nawet przy 200fps rozgrywka nie bedzie plynna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie. obraz bedzie wyswietlany 60x na sekunde ale np. bedzie płynniejszy przy 120fps niz przy 80fps zalezy jak gra jest skonstruowana.

 

czym wiecej FPS tym bardziej plynna rozgrywka i to bedziesz widzial.

 

Natomiast odswiezanie przy LCD 30Hz 60Hz 100Hz ludzie oko nie wychwyci tego.

 

trudno to wyjasnic i pewnie jeszcze truydniej zrozumiec :hmm:

 

P.S mozna tak napisac gre ze nawet przy 200fps rozgrywka nie bedzie plynna

 

:hmm:

 

60 Hz to to 60 fps a reszta nie jest wyświetlana tylko niepotrzebnie przeliczana a jak za dużo komp policzy to się może obraz rozjechać Poniżej prezentuje obrazek

 

Opisuje to już chyba z 10 raz

 

Poniżej prezentuje obrazek jakie błędy pojawiają się z powodu braku synchronizacji pionowej :Up_to_s:

post-108365-1204313820_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W LCD czas reakcji matrycy to smilies/Up_to_something.gif dokładnie jest szybkość odświeżania

 

Nie do końca.A widziałeś kiedyś smugi na ekranie LCD?

Możesz szybciej puszczać kolejne klatki ale jeśli pojedyncze piksele nie będą wyrabiały to zobaczymy smugi i tyle.

Ale wyjścia wcześniej nie było albo smugi albo max. np. 30kl/s.

 

 

Co w tym trudnego do zrozumienia z tym odświeżaniem.

 

Oko ludzkie a dokładniej ludzki mózg przestaje rozróżniać pojedyncze obrazy gdy te są mu przedstawiane (poprzez narząd wzroku) z prędkością powyżej 25 obrazów na sekundę.Wtedy mówimy o płynnej animacji i z taką prędkością oglądamy filmy w TV lub na ekranie naszego komputera oczywiście te w formacie PAL w NTSC jest to 30kl/s.

Obraz na LCD jest przesyłany od razu jako jedno pole.Wszystkie linie obrazu pojawiają się jednocześnie.Dlatego odświeżanie ekranu determinuje jak często mogą być wyświetlane zmiany w samym obrazie.Skoro robisz to co 1/60 s to znaczy że możesz maksymalnie pokazać 60kl/s.Oczywiście twoja karta zrobi i może 120 i to pokaże fraps (bez v-sync) ale tego nie zobaczysz bo w momencie gdy karta przesyła pole obrazu do monitora co 1/120 s to on wyświetla czyli uwzględnia zmiany tylko co 1/60s.A dlaczego się lepiej grać w ścigałki czy strzelanki np. przy 100kl/s a nie 30 ? Moja opinia jest taka że zapominamy że oprócz grafiki nie mniej ważna jest w grze interakcja.Grafa liczy swoje a procek swoje.Wciskam lewy klawisz myszy mam wystrzelić pocisk.No i wchodzi procek skoro i tak gramy na granicy płynności to sprzęt się dość mocno "poci" zaczyna liczyć a grafa czeka na wynik.A w ścigałce jest sporo do policzenia bo fizyka musi być odwzorowana to samo w strzelance.A my oczekujemy natychmiastowej reakcji!! i okazuje sie że klops rozgrywka nie jest płynna gra nie reaguje tak szybko , ale dopóki my nie zaczynamy działać taka jest.Dlatego w sumie wychodzi że np. granica płynności to 100kl/s bo wtedy obciążenie procka całego podsystemu pamięci nie jest tak aż duże .Podświadomie my działamy o wiele szybciej niż jesteśmy świadomie zareagować.A gramy bardzo często używając podświadomości szczególnie w strzelankach.

 

A dlaczego obraz na LCD nie mruga nawet przy 10Hz?.Chociaż o płynnej animacji wtedy by nie było mowy.

Bo pixele nie gasną.Jak ustawię sobie jeden stan fazowy ciekłego kryształu i go podświetlę to poprzez maskę zobaczę sobie jeden subpixel o takim a takim kolorze i takiej i takiej intensywności barwy i dopóki będę chciał to on będzie tak ustawiony.

 

W CRT latały trzy promienie elektronowe które uderzały w luminofor powodując jego świecenie.Ale miejsce w który padały w jednej chwili było tylko jedno.Jeden pixel (trzy subpixele RGB poprzez maskę) mógł być rysowany w jednej chwili.Więc jak promień elektronowy przechodził do następnego pixela luminofor zaczynał we wcześniejszym miejscu padania strumienia elektronowego bladnąć,wygaszać się.Więc jeśli się rysowało pixel po pixelu poszczególne linie to od narysowania pierwszej linii do ostatniej upływał pewien czas.Powodowało to że linie nie miały jednakowej jasności.,mrugały.Wiec należało często powtarzać proces odświeżania/ponownego rysowania pola obrazu aby zapobiec temu efektowi.Dlatego tak ważne w CRT było ustawieni jak najwyższego odświeżania pola obrazu.Najlepiej powyżej 85Hz a super gdy było 100Hz.

 

 

120 Hz z przeplotem to tak samo jak reklama

 

To chyba 100Hz dla PAL.Natomiast czy to czasem nie tyczy się to full HD czyli 1080 linii?

Bo tak chyba mają wszystkie TV z full HD.Po prostu obraz z przeplotem wymaga mniejszej mocy obliczeniowej a przy 1080 liniach jest co liczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:hmm:

 

60 Hz to to 60 fps a reszta nie jest wyświetlana tylko niepotrzebnie przeliczana a jak za dużo komp policzy to się może obraz rozjechać Poniżej prezentuje obrazek

 

Opisuje to już chyba z 10 raz

 

Poniżej prezentuje obrazek jakie błędy pojawiają się z powodu braku synchronizacji pionowej :Up_to_s:

 

 

ja pierdziele ale slabo kumaci jestescie. czest. odswiezania a ilosc klatek na sekunde to dwie zupelnie inne rzeczyy.

 

Teoretycznei masz racje ale zauwaz ze film przewaznie to 24fps a jest plynnie, a pograj w GTA SA przy 60fps i co wcale nie jest plynnie... jezeli grafika da rade wyswietlic 120fps to co drugiej klatki nie widzimy na monitorze ale plynnosc rozgrywki bedzie 2x wieksza niz przy 60fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. Teoretycznei masz racje ale zauwaz ze film przewaznie to 24fps a jest plynnie,

2. a pograj w GTA SA przy 60fps i co wcale nie jest plynnie... jezeli grafika da rade wyswietlic 120fps to co drugiej klatki nie widzimy na monitorze ale plynnosc rozgrywki bedzie 2x wieksza niz przy 60fps

 

1. Filmy robione są pod Telewizory a nie monitory ok 25 klatek z przeplotem co daje 50 klatek na 1 sekundę obrazu

2. Zastanów jak np. 120 fps wpłynie na płynność grania jak i tak zobaczysz z tego 60 fps -no chyba że pozostałe 60 jesteś w stanie sobie wyobrazić bo ich i tak nie zobaczysz :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...