Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Destroy

Pomidor to warzywo, czy owoc ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość hazhell

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomidor_zwyczajny

 

W USA do 1893 r. pomidor uważany był za owoc, jednak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych - porządkując kwestię zróżnicowania ceł na warzywa i owoce - dla celów podatkowych uznał pomidor za warzywo (na podstawie jego zastosowań kulinarnych), nie wyrokując jednak w kwestii jego klasyfikacji botanicznej. Z naukowego punktu widzenia pomidor pozostaje owocem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd pomysł, że pomidor to owoc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... właściwie nie wiadomo...

 

Taki oftop...

 

Ja jem pomidory i z cukrem i z solą :E

 

Ale takie świerzo zerwane najbardziej lubię :) Mniam...aż głodny się zrobiłem...idę coś zjeść (30 minut temu jadłem pomidorka z cukrem także teraz coś innego zjem :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skąd pomysł, że pomidor to owoc?

Bo powstaje z kwiatka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hazhell

Dobra prosciej biologicznie owoc, a potocznie warzywo. Podobnie jak dynia i ogorek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomko, że owoc... W dodatku jagoda :) Z pomidora jest takie samo warzywo, jak z orzecha włoskiego orzech.

 

Jarzyna, czy też warzywo to w sumie trochę taki termin umowny... Może nim być zarówno sałata (liście) jak i marchew (korzeń). Ogólnie wszystko co się nadaje na obiad :E

 

Wszystko co ma owocnie, przeważnie osłaniającą pestkę/pestki/nasiona to owoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to ważne? :E grunt, że zeżreć sie da :tse:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dość naturalnie za owoc bo nim jest, tak samo marchewka w UE jest uznana za owoc bo Hiszpanie robią z niej dżem a tylko z owoców można robić dżem. Ale chyba nikt nie wątpi w to że to jest warzywo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie cierpię pomidorów w ich świeżej formie zarówno jako owoc jak i warzywo.

 

Skąd pomysł, że pomidor to owoc?

Pomyśl, zanim zapytasz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według praw Unii Europejskiej

 

pomidor jest warzywem

 

lecz

 

! marchewka jest owocem !

(zostało to wprowadzoneprzez porrtugalie ,ktora na potrzeby produkcji dzemu ,zmienila nazwe w ustawach :) po co?

 

cytuje:

Marchewka to owoc Na liście norm dotyczących produkcji dżemów marchewka jest owocem. Produkty unijne muszą mieć takie same oznaczenia na etykietkach w całej Piętnastce. Kiedy marchewka stała się owocem Portugalczycy mogą sprzedawać dżem marchewkowy we wszystkich krajach Unii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Botanicznie pomidor to owoc. Każdy biolog da się za to zabić.

Co do norm unijnych, to całkiem inna sprawa. Skończyłam właśnie "Wieszać każdy może" Pilipiuka, i tam pada takie ważkie zdanie: "Unia to ma tak namieszane w przepisach, że ludzie podróżują jak chcą, a koń musi mieć paszport". Szczera prawda.

 

Druga sprawa, to co to jest warzywo? Poda ktoś definicję?

Kiedyś warzywem określano produkt, który przed spożyciem musiał zostać ugotowany (czyli uwarzony). Potem ograniczono to do gotowanej roślinności.

Z kolei jarzyna to roślina wysiewana wiosną (czyli jara), w przeciwieństwie do oziminy, czyli rośliny wysiewanej jesienią, czyli jeszcze inaczej ozimej.

Z tego wynika, że pomidor jest jarzyną, ale nie jest warzywem (może, ale nie musi być gotowany).

 

Razem 2:0 na to, że pomidor to owoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pomidor to warzywo z tego wzgledu, ze jest slony. Jakos to wydaje sie oczywiste, ze jak cos ma byc owocem to musi byc slodkie. Dziwny jest slony owoc :P No ale widze, ze z botancznego punktu widzenia pomidor to jednak owoc :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie pomidor to warzywo z tego wzgledu, ze jest slony. Jakos to wydaje sie oczywiste, ze jak cos ma byc owocem to musi byc slodkie. Dziwny jest slony owoc :P No ale widze, ze z botancznego punktu widzenia pomidor to jednak owoc :P

 

Pomidor słony? Jadłeś kiedyś takiego świeżutkiego prosto z krzaka? Albo kup sobie pomidorki koktajlowe - są słodkie a nie słone.

 

Pomidor jest słony dopiero jak go posolimy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Push-up3k
Pomidor słony? Jadłeś kiedyś takiego świeżutkiego prosto z krzaka? Albo kup sobie pomidorki koktajlowe - są słodkie a nie słone.

 

Pomidor jest słony dopiero jak go posolimy :)

No właśnie, ale nie jest to taka słodkość jak cukier naturalnie.

Pomidora na słono się podaje, ale są oczywiście potrawy, gdzie się podaje na słodko. My Polacy wolimy solić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pomidor słony? Jadłeś kiedyś takiego świeżutkiego prosto z krzaka? Albo kup sobie pomidorki koktajlowe - są słodkie a nie słone.

 

Pomidor jest słony dopiero jak go posolimy :)

Zależy jaki pomidor.Te małe, kisciowe są wręcz gorzkie.Duże tak,często mają posmak slodyczy,ale czasem są ikwaśne.Trudne mi to zdefiniowac, jaki to smak.Kiedyś na studiach nam jeden wykładawca gadał,że w Portugalii marchewka jest uznawana za owoc.Wg mnie to warzywo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy się zacznie sezon na pomidory? Bo bym zjadła.

 

:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedy się zacznie sezon na pomidory? Bo bym zjadła.

 

:P

jeszcze troche z pol roku prawie:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krojony czy w całości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhmmm najlepsze pomidory są w Czerwcu :) Teraz to takie puste, białe w środku no i bez smaku... Ja już się nie mogę doczekać kiedy będę mógł zjeść w Czerwcu pysznego, słodkiego pomidorka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...