Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Destroy

Pomidor to warzywo, czy owoc ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość hazhell

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomidor_zwyczajny

 

W USA do 1893 r. pomidor uważany był za owoc, jednak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych - porządkując kwestię zróżnicowania ceł na warzywa i owoce - dla celów podatkowych uznał pomidor za warzywo (na podstawie jego zastosowań kulinarnych), nie wyrokując jednak w kwestii jego klasyfikacji botanicznej. Z naukowego punktu widzenia pomidor pozostaje owocem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd pomysł, że pomidor to owoc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... właściwie nie wiadomo...

 

Taki oftop...

 

Ja jem pomidory i z cukrem i z solą :E

 

Ale takie świerzo zerwane najbardziej lubię :) Mniam...aż głodny się zrobiłem...idę coś zjeść (30 minut temu jadłem pomidorka z cukrem także teraz coś innego zjem :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skąd pomysł, że pomidor to owoc?

Bo powstaje z kwiatka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hazhell

Dobra prosciej biologicznie owoc, a potocznie warzywo. Podobnie jak dynia i ogorek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomko, że owoc... W dodatku jagoda :) Z pomidora jest takie samo warzywo, jak z orzecha włoskiego orzech.

 

Jarzyna, czy też warzywo to w sumie trochę taki termin umowny... Może nim być zarówno sałata (liście) jak i marchew (korzeń). Ogólnie wszystko co się nadaje na obiad :E

 

Wszystko co ma owocnie, przeważnie osłaniającą pestkę/pestki/nasiona to owoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to ważne? :E grunt, że zeżreć sie da :tse:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dość naturalnie za owoc bo nim jest, tak samo marchewka w UE jest uznana za owoc bo Hiszpanie robią z niej dżem a tylko z owoców można robić dżem. Ale chyba nikt nie wątpi w to że to jest warzywo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie cierpię pomidorów w ich świeżej formie zarówno jako owoc jak i warzywo.

 

Skąd pomysł, że pomidor to owoc?

Pomyśl, zanim zapytasz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według praw Unii Europejskiej

 

pomidor jest warzywem

 

lecz

 

! marchewka jest owocem !

(zostało to wprowadzoneprzez porrtugalie ,ktora na potrzeby produkcji dzemu ,zmienila nazwe w ustawach :) po co?

 

cytuje:

Marchewka to owoc Na liście norm dotyczących produkcji dżemów marchewka jest owocem. Produkty unijne muszą mieć takie same oznaczenia na etykietkach w całej Piętnastce. Kiedy marchewka stała się owocem Portugalczycy mogą sprzedawać dżem marchewkowy we wszystkich krajach Unii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Botanicznie pomidor to owoc. Każdy biolog da się za to zabić.

Co do norm unijnych, to całkiem inna sprawa. Skończyłam właśnie "Wieszać każdy może" Pilipiuka, i tam pada takie ważkie zdanie: "Unia to ma tak namieszane w przepisach, że ludzie podróżują jak chcą, a koń musi mieć paszport". Szczera prawda.

 

Druga sprawa, to co to jest warzywo? Poda ktoś definicję?

Kiedyś warzywem określano produkt, który przed spożyciem musiał zostać ugotowany (czyli uwarzony). Potem ograniczono to do gotowanej roślinności.

Z kolei jarzyna to roślina wysiewana wiosną (czyli jara), w przeciwieństwie do oziminy, czyli rośliny wysiewanej jesienią, czyli jeszcze inaczej ozimej.

Z tego wynika, że pomidor jest jarzyną, ale nie jest warzywem (może, ale nie musi być gotowany).

 

Razem 2:0 na to, że pomidor to owoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pomidor to warzywo z tego wzgledu, ze jest slony. Jakos to wydaje sie oczywiste, ze jak cos ma byc owocem to musi byc slodkie. Dziwny jest slony owoc :P No ale widze, ze z botancznego punktu widzenia pomidor to jednak owoc :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie pomidor to warzywo z tego wzgledu, ze jest slony. Jakos to wydaje sie oczywiste, ze jak cos ma byc owocem to musi byc slodkie. Dziwny jest slony owoc :P No ale widze, ze z botancznego punktu widzenia pomidor to jednak owoc :P

 

Pomidor słony? Jadłeś kiedyś takiego świeżutkiego prosto z krzaka? Albo kup sobie pomidorki koktajlowe - są słodkie a nie słone.

 

Pomidor jest słony dopiero jak go posolimy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Push-up3k
Pomidor słony? Jadłeś kiedyś takiego świeżutkiego prosto z krzaka? Albo kup sobie pomidorki koktajlowe - są słodkie a nie słone.

 

Pomidor jest słony dopiero jak go posolimy :)

No właśnie, ale nie jest to taka słodkość jak cukier naturalnie.

Pomidora na słono się podaje, ale są oczywiście potrawy, gdzie się podaje na słodko. My Polacy wolimy solić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pomidor słony? Jadłeś kiedyś takiego świeżutkiego prosto z krzaka? Albo kup sobie pomidorki koktajlowe - są słodkie a nie słone.

 

Pomidor jest słony dopiero jak go posolimy :)

Zależy jaki pomidor.Te małe, kisciowe są wręcz gorzkie.Duże tak,często mają posmak slodyczy,ale czasem są ikwaśne.Trudne mi to zdefiniowac, jaki to smak.Kiedyś na studiach nam jeden wykładawca gadał,że w Portugalii marchewka jest uznawana za owoc.Wg mnie to warzywo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy się zacznie sezon na pomidory? Bo bym zjadła.

 

:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedy się zacznie sezon na pomidory? Bo bym zjadła.

 

:P

jeszcze troche z pol roku prawie:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krojony czy w całości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhmmm najlepsze pomidory są w Czerwcu :) Teraz to takie puste, białe w środku no i bez smaku... Ja już się nie mogę doczekać kiedy będę mógł zjeść w Czerwcu pysznego, słodkiego pomidorka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...