Skocz do zawartości
jagular

Luźne fotografów rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

WD Cloud (zdjęcia mam dostępne ze wszystkich urządzeń w domu) + kopia na dysku przenośnym + kopia na stacjonarce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 dyski. Chmura fajną opcją, ale żeby było to wygodne, trzeba by było mieć łącze szybkie w wysyłaniu, a ja mam piątaka na wyjściu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 dyski. Chmura fajną opcją, ale żeby było to wygodne, trzeba by było mieć łącze szybkie w wysyłaniu, a ja mam piątaka na wyjściu.

 

Dlatego domowa chmura, jak wspomniany WD Cloud, jest jakimś kompromisem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku zgrywałem na płyty DVD, bo stwierdziłem że jest to najbardziej trwałe i bezpieczne. Jednak nie jest to zbyt wygodne i z czasem robi się tego sporo.

Też chmura by mi się podobała ale u mnie jest 1 mega uploadu to trwałoby to wieczność. Serwer NAS? Fajna sprawa aktualnie trochę droga opcja dla mnie ale w sumie bardzo ciekawa, zabezpieczenie w RAID 1, dostęp w całym domu + dysk zewnętrzny do noszenia "na zewnątrz". Na razie zostanę na dysku zewnętrznym (jednym :E) i z czasem może zafunduje sobie taki NAS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macierze raid nie służą do archiwizacji danych, to wyłącznie zabezpieczenie przed padnięciem nośnika, a na pliki czyha jeszcze trochę innych zagrożeń jak wirusy czy padnięcie systemu plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo, dlatego początkowo składowałem na płytach ale jest to dość upierdliwe. A jak trzymać na dysku to chyba lepiej na dwóch niż na jednym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego domowa chmura, jak wspomniany WD Cloud, jest jakimś kompromisem.

Tak, ale problemem może być to, co się dzieje kiedy wd cloud pada - jeżeli dobrze pamiętam, ich systemy plików nie są standardowe i chyba nie byłoby tak łatwo przełożyć hdd do pc w celu dostępu do plików? W sytuacji kiedy mamy macierz i padnie nam takie urządzenie, jest podobnie - czy macierz np. 2 dysków wyjęta z wd clouda zadziała po podłączeniu dysków do pc?

 

Dlatego ja wybieram najbardziej standardowe rozwiązania. Dla tych, którzy się obawiają np. spalenia sprzętu z powodu skoku napięcia w sieci, czy wirusów hardkorowo szyfrujących dane, zawsze są dyski zewnętrzne, nie podłączone na stałe do czegokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zrobić własny serwer NAS, właśnie dzisiaj gdzieś czytałem jak ktoś sam złożył hardware. I na np. Linuxie postawił serwer (programowy RAID 1) dzięki czemu dyski można odtworzyć na dowolnym sprzęcie z Linuxem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, tylko w moim przypadku byłoby to budowanie specjalnego sprzętu tylko po to, żeby zastąpić nim zwykły dodatkowy hdd w kompie i ewentualnie dodatkowy dysk 2.5" w kieszeni usb :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo, dlatego początkowo składowałem na płytach ale jest to dość upierdliwe. A jak trzymać na dysku to chyba lepiej na dwóch niż na jednym ;)

Pewnie że na dwóch lepiej ale z punktu widzenia bezpieczeństwa, to na dwóch oddzielnych, a nie spiętych w raid.

 

NAS-y są wygodne ale żeby zabezpieczyć się przed wirusami czy zaszyfrowaniem nie mogą działać na zasadzie mapowanego dysku, do którego będzie swobodny dostęp (niczym się to nie różni od dysku w komputerze). Lepiej łączyć się przez np. ftp i np. skonfigurować sobie Cobiana do automatyzacji zadania.

 

W domu mam do archiwizacji dysk w obudowie, ale od kilku lat chodzi za mną dokupienie nagrywarki BR do zrobienia dodatkowej kopii na nośnikach M-Disc. Oprócz tego staram się nie kasować plików póki jest miejsce w komputerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema!

 

Pierwszy raz w tym dziale! ;)

 

Mam dwa pytania.

 

1. Ile trwać powinien film z wesela? ;) Filmowiec proponuję około 90minut, moja luba chcę 3h...

 

2. Potrzebuję grafikę, którą wykorzystam na baner o wymiarach około 60x130cm.

Chciałbym ani niej znalazło się: u góry napis: Sery z Podlasia i Podhala

Poniżej zdjęcia oscypków i serów korycińskich.

Na dole napis: ELJA

Tło jakieś jasne plus jakieś "regionalne motywy"

Nic specjalnego nie oczekuję. Potrzebuję po prostu wysłać projekt na allegro aby wydrukowali baner.

Może ktoś z Was wyklikałby mi coś takiego w jakimś PS? ;) Albo może znacie jakąś stronę/forum gdzie młodzi adepci sztuki PS za darmo mi coś takiego wykombinują? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tyle ile chcecie, przy czym filmowiec jest rozsądny. Pomyślcie, ilu ludzi będzie w stanie obejrzeć z zainteresowaniem 3h film z wesela? Nie spodziewałbym się zainteresowania starczającego na więcej niż 20 minut. To nie będzie hollyłódzki hit kinowy przecież..

 

2. To ma być reklama komerchy, zrobiona za darmo? Jaja sobie robisz, prawda??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tyle ile chcecie, przy czym filmowiec jest rozsądny. Pomyślcie, ilu ludzi będzie w stanie obejrzeć z zainteresowaniem 3h film z wesela? Nie spodziewałbym się zainteresowania starczającego na więcej niż 20 minut. To nie będzie hollyłódzki hit kinowy przecież..e

 

2. To ma być reklama komerchy, zrobiona za darmo? Jaja sobie robisz, prawda??

 

ad 1 dzięki

ad 2 wyluzuj. tak spytałem się czy ktoś polaczylby parę obrazków. ludzie robią innym np sygnatury na forum i jakoś afery z tego nie ma. dobra nie było tematu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam kumpla co meczyl najpierw przez 1,5h zdjeciami a potem ze 2h film z wesela. trzeba by yebnietym zeby cos tak dlugiego robic. przetrzymalem 40minut zdjec zajadajac kfc i ogladajac sie na boki . potem zaproponowalem zeby dali przegrac i kazdy ogladnie w domu, oczywiscie chyba nikt nie ogladal :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 2 wyluzuj. tak spytałem się czy ktoś polaczylby parę obrazków. ludzie robią innym np sygnatury na forum i jakoś afery z tego nie ma. dobra nie było tematu ?

Jasne. Nie wyluzuję, gdyż próbujesz naciągnąć kogoś na zrobienie za darmo reklamy dla firmy produkującej jakieś sery. Byłoby to do zaakceptowania, gdyby oprócz wymagań pojawiła się jakakolwiek forma gratyfikacji.

Skoro jesteś takim luzakiem, to może przysiąde do internetów, znajdę tę waszą ELJĘ i podjadę do was? Dacie mi trochę serków? Nie mam wymagań, wystarczy mi z 5 kilo, w różnych wersjach. Dlaczego? Boście luzaki i tego chcę.

 

mam kumpla co meczyl najpierw przez 1,5h zdjeciami a potem ze 2h film z wesela. trzeba by yebnietym zeby cos tak dlugiego robic. przetrzymalem 40minut zdjec zajadajac kfc i ogladajac sie na boki . potem zaproponowalem zeby dali przegrac i kazdy ogladnie w domu, oczywiscie chyba nikt nie ogladal :D

Interesującego (i to jedynie rodzinę) materiału na typowym weselu będzie może z kilkanaście minut. Reszta to wypełniacze dla ciotek, które chcą się zobaczyć jak jadły rosół obok dziadka Wieśka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam, że 90 minut było by ok, ale nie jeden z Was dla spokoju godził się na większe wyrzeczenia.

 

Ja nie chciałem nikogo zmuszać o ten baner, tylko się spytałem.

Na forach ludzie za darmo robią turtorialę na które tracą całe dnie i jest ok.

szukają czegoś dla kogoś w zakamarkach internetu dłużej niż komuś kto się zna połączyć te 2 obrazki i dodać 2 napisy.

 

To nie jest żaden producent serków, tylko sprzedawca, który chce się rozstawiać w różnych miejscach i coś tam sprzedawać. jednoosobowa firma, która dopiero startuję. Pani (moja mama) która przed 50 ma dosyć robienia u prywaciarzy i chcę sama coś zarobić. Zarabia jak jej pójdzie tyle co najniższa ale jest na swoim. I jestem w 100% pewien, że jakbyś kiedyś ją spotkał i powiedział, że robiłeś ten baner to z pustymi rękoma byś nie wyszedł. Mimo, że (strzelam) ma mniej od Ciebie.

 

Tak jak pisałem, to była tylko prośba o przysługę. Przepraszam, że miałem czelność na forum zadać pytanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem twój punkt widzenia, wytłumaczmy to dokładniej, bo temat może ciekawić:

- ludzie robią tutoriale z różnych powodów, chociażby żeby zostać zauważonym (autopromocja) -nie są opłacani realnie za tę pracę, ale dostają za nią fanów, reklamę, oglądalność.

Wraz z jakością pracy jednak skłonność do robienia tutoriali gwałtownie maleje. No chyba że ktoś chce żyć z uczenia innych - wtedy potrzebuje e ten sposób prezentować swoje możliwości...bez pokazania wszystkiego, albo wie, że i tak z tutorialu samego to może kilka procent ludzi coś realnego wyniesie i można im pokazywać "bezpiecznie" technikę reklamującą realny produkt - kurs, szkolenie.

Piszesz o swojej mamie, która ma dość pracy u prywaciarzy i chce przejść "na swoje", bojąc się jednocześnie o swoją przyszłość...gratulacje, odkryłeś że tak samo wygląda praca grafika freelancera. Ci ludzie mają tak samo ciężko, też nie znają przyszłości. Nie stać ich na rozdawanie swojej pracy za darmo, tak samo jak mama nie będzie rozdawać tych serów w cenie, w której je kupiła u producenta. Też płacą ZUS, też muszą za coś kupić jedzenie i z czegoś opłacić rachunki. W dobie internetu im się nie przelewa, gdyż internet powiększył i zrobił bardziej brutalną konkurencję.

Do tego, jeżeli są dobrzy, to są po prostu okradani i nie mają ze swojej pracy nic. Firmy wolą sobie skopiować plik ze strony, niż zapłacić. Dzieje się to na poziomie od najniższego, do topu.

Czasami jest śmiesznie: znam grafika, dobrego i znanego, pro 100%. Przyszedł do niego kiedyś kolo do oceny portfolio. Jakie były heheszki, jak się okazało, że w jakoby własnym porfolio, ten co chciał jego oceny, miał pracę tego, który miał oceniać :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 marca kończy mi się roczna subskrypcja Adobe CC. Co jakiś czas Adobe robi promocję -40% na subskrypcje CC, jednak nie mogę sobie pozwolić, żeby kilka miesięcy zostać bez subskrypcji, a z kolei jak wykupie na cały rok, to jestem już "umoczony" :).

Jak to rozegrać żeby płacić mniej? Podobno przy chęci anulowania support oferuje jakieś preferencyjne warunki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z supportem na czacie. Ja kiedyś, kiedy pojawiła się promocja (która obecnie jest już od dawna ceną stałą), poklikałem z Hindusami i anulowano mi subskrypcję w trakcie jej trwania i jednocześnie uruchomiłem następną, już z niską ceną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kogoś interesuje konkurs, w którym można wygrać licencję na całkiem fajny soft Capture One, to niech znajdzie na fejsie retuszera o nazwisku Pratik Naik - on, jako ambasador, publikuje linka do konkursu - polegającego na obróbce zdjęcia jego dziewczyny (Bella Kotak, prace głównie z kategorii 'fantasy'/unreal fashion (??)) w C1 (demo, nie trzeba mieć fulla) i publikacji rezultatów na Insta. W C1 trzeba jedynie "wywołać" rawa. Reszta może być robiona w PS.

 

Zdjęcie jest ładne, zrobione aparatem średnioformatowym Phase One, z przystawką IQ3 100Mpix, więc można sobie chociaż popaczać na takiego rawa z aparatu kosztującego majątek :)

Niestety, strzelone na ISO3200, więc detal zjechany, ale zawsze to 100 megakisieli do posmyrania :)

 

EDIT:

Pomyłka. Cały edit ma być zrobiony w C1. Nie wiem, czy to będzie sprawdzane, czy nie (na podstawie np. zapisanego pliku C1).

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pakiet adobe dla fotografów (PS + LR) można kupić od jakiegoś dystrybutora w PL tak jak pozostałe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można pozostałe?

Szukaj w sklepach specjalistycznych/dla grafików - ale jeżeli znajdziesz jakąś ofertę, będzie to tylko pośrednik - więc nie do końca ma to sens.

Poza granicami Polski widziałem w marketach sprzętowych, w działach z komputerami, takie specjalne kupony, które dawały np. 12-miesięczne abonamenty (za cenę okolic 12 miesięcznych kwot, może odrobinę mniej), ale w Polsce tego nie widziałem.

TL;DR: po co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pozostałe pakiety są dostępne i to w tej samej cenie co bezpośrednio od adobe.

Plus jest taki, że mam polską fakturę, a nie europejską.

 

Dlaczego to ważne?

Ostatnio jak brałem full pakiet CC dla zespołów z przedpłatą to adobe wystawiło mi fakturę z błędnymi danymi - polskie znaki się im wykrzaczyły i księgowa odrzuciła.

Próba zwykłej korekty danych i ich twierdzenia, że się nie da poprawić już wystawionej faktury i dopiero po kolejnym przedłużeniu będę mieć poprawną zakrawa na żart.

Od tamtej pory przedłużenia biorę od pośrednika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy (i koleżanki) - robił ktoś testy jakie znaczenie przy obróbce foto ma zewnętrzna karta graficzna? Szukam kompa do zabawy z foto (LR + PS) i korci mnie zakup biznesowego mini-PC, gdzie za cholerę w przyszłości nie wsadzę grafiki i kminię, czy to dobry krok. Procek to i7-6700, więc fajne 4 jajka, a w nim zintegrowana Intel HD Graphics 530. Wybić sobie to z głowy czy nie jest to zły wybór. Ktoś coś poradzi?

 

PS Nie pytam w dziale sprzętowym, bo zaraz mi wyskoczą, że integra Intela to nadaje się jedynie do wyświetlania pulpitu, no i przecież nowego Wieśka na niej nie uruchomię. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...