Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

binarny

ECS w natarciu, czyli płyta z VGA, PDC i 2GB ramu za <300zł!

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na stosunkowo dużą objętość ostrzegam: jeśli piszesz posty typu bierz ASUS P5K Pro, E8400 i A-DATA Extreme Edition, to pomiń ten temat i oszczędź czas.

Znudzony zabawą komputerami z Quadami czy najnowszymi Radeonami, postanowiłem sięgnąć po coś, co nie jednemu przywołałoby uśmiech na twarzy.

Założenia mojego projektu:

- osiągnięcie najwyższego współczynnika wydajność/cena

- dobra jakość dźwięku,

- zintegrowana grafika,

- możliwość rozbudowy,

- sprzęt powinien być nowy.

 

DOBÓR PŁYTY GŁÓWNEJ

Po kilkugodzinnych poszukiwaniach płyty, która by spełniła wszystkie te warunki stwierdziłem że trzeba niestety iść na kompromis:

Najpierw pomyślałem o płycie GIGABYTE GA-945GCMX-S2, którą aktualnie posiadam, ale na drodze stanęło kilka przeszkód: płyta jest trochę za droga i przy FSB 1333 zintegrowana grafika nie działa zbyt dobrze.

Potem pomyślałem o niegdyś popularnej na Allegro ECS P4M890T-M. Jest tania, obsługuje Core 2 Duo, ale kodek ALC655 znany chociażby z wielu konstrukcji na Socket 462 czy 754 skutecznie odstrasza. Jakość jest po prostu do bani. Do tego grafika Direct7 2 potokowa UNI Chrome odepchnęła mnie od tej konstrukcji. A szkoda, bo niska awaryjność, bardzo dobry regulator obrotów, czy choćby możliwość podłączenia 4 urządzeń IDE przydałaby się do tego projektu.

Następnie trafiłem na płytę MSI P965 NEO-F V2 – Główne zalety to bardzo dobry dźwięk, obsługa 4 rdzeni, 4xDDR2 czy wreszcie obsługa CrossFire (16+4 ale zawsze). Niestety dość duży rozmiar i brak grafiki sprawiły że płyta nie nadaje się do projektu.

Wreszcie jest! ECS 945G-M3. FSB 1066 (trzeba pamiętać że to chipset projektowany pod Pentiumy D), dźwięk ALC883, Gigabit LAN, grafika Intela, 4 złącza SATA to wręcz luksus przy niewiarygodnie niskiej cenie – 64zł za wersję BOXowaną z 2 letnią gwarancją.

DOBÓR PROCESORA

Tu wybór jest oczywisty, Celeron Cedar Mill? Nie, puste megaherce… Pentium D? Za gorący… Celeron E? już bliżej, choć „tylko” jeden rdzeń. Pentium E2160, chyba najpopularniejszy procesor w sygnaturach PCLaba ;) Udało się kupić wersję OEM za 110zł z wysyłką. Ale to tylko OEM, a co z chłodzeniem? Wziąłem chłodzenie od Wolfdale – niski aluminiowy radiator, i standardowy wentyl Intela. Jeszcze tylko pasta termoprzewodząca „PASTA SILIKONOWA H” firmy AGChemia (100g za 11zł), i sprawa załatwiona.

Jeszcze został tylko ram. 2x512MB? Nie to za mało, choć cena 25zł za 1gb jest kusząca… zaszaleję, 2GB 800MHz za 90zł w jednej kości i wszystko jasne.

Odpalam – ku mojemu zdziwieniu BIOS z lipca 2006 czyli trochę po wydaniu C2D bez problemu rozpoznał E2160. 1,8GHz na dziś to trochę mało – czas na OC. Podnoszę szynę i wstaje. Doszło do 270MHz. Niestety nie wiem czy dzielnik PCI był nie zablokowany czy coś, ale płyta nie rozpoznawała dysku Samsunga 400GB. Okazało się że jakiekolwiek podnoszenie FSB skutkuje tym samym. 1,8GHz w E2160? Nie, tak tego nie można zostawić. Z pomocą przyszedł Pan BSEL mod, wstawiam i wszystko śmiga na 2,4GHz… Mało? W sumie porównując do 3GHz nie jest tak mało, w końcu to płyta za 64zł a nie ASUS P5K Pro. Pamięci śmigają na 667, niestety producent nie zaprogramował SPD dla 667, i pamięci chodzą z opóźnieniami 5-5-5-18. Grafika Intela to porażka, (wydajność FX5200 64), ale do pulpitu w XP wystarcza.

 

PODSUMOWANIE

Procesor E2160 – 110zł

Chłodzenie – 10zł

RAM 2GB 800MHz – 90zł

ECS 945G-M3 – 64zł

RAZEM 274zł.

Raczej ciężko znaleźć jakąś alternatywę – płytki na 780 od AMD owszem i są fajne, ale ceny zaczynają się od 180zł. Może cos na chipach nVidi – nForce 5 czy GF7100. Do tego powiedzmy 4400+ i 2GB ramu. Wychodzi drożej, i to o wiele. Niby jest lepsza grafika, ale na takich płytkach raczej ciężko dobić wysokie HTT, więc PDC 2,4GHz wychodzi korzystniej. Do tego słaby dźwięk czy strasznie gorący chipset… jakoś to do mnie nie przemawia… Udało się zrealizować prawie wszystkie założenia – z wyjątkiem możliwości rozbudowy. Można dać 4GB ramu, jest PCIE 16, ale co to za możliwości…

TESTY

Wydajność PDC 2,4GHz jest raczej ogólnie znana, dlatego zapodam tylko test z Sandry.

945ga9.th.jpg

Nie wiem jak się Wam podobało, ja się takim czymś jaram. Tanio i wydajnie, a chyba o to chodzi. Dedykuję to osobom które nie wieżą że można zrobić coś fajnego za niecałe 300zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to żadna to recka... to raczej opis sprzętu który kupiłeś i nic więcej. Testy lipa. Widzialeś jak sie robi reckę płyty głównej?? Zajżyj do innych tematów. Ten topic jest raczej w złym miejscu bo tu się robi recenzję płyt głownych a nie opisuke jakieś tam części.

 

Ocena - 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie to żadna to recka... to raczej opis sprzętu który kupiłeś i nic więcej. Testy lipa. Widzialeś jak sie robi reckę płyty głównej?? Zajżyj do innych tematów. Ten topic jest raczej w złym miejscu bo tu się robi recenzję płyt głownych a nie opisuke jakieś tam części.

 

Ocena - 1

To widać że nie zczaiłeś OCB... recka płyty sprzed 3 lat? Nie no spoko, to może zrobisz recenzję GF6600GT? Płyta jest raczej niedostępna, więc mam pisać recenzję żeby zachęcić ludzi do kupna? Testy... a co mam testować? PDC 2,4GHz jest przetestowany chociażby na egieldzie, zresztą poszukasz E2220 i będzie to samo. Odpalić 3dsmarki? Nie ma sensu bo z założenia zestaw ma mieć karte Intela, no chyba że kogoś interesują wyniku z 3dM01... zły dział? to jaki polecasz bo nie bardzo się jeszcze orientuję na forum.

No chyba że dla ciebie recka to fotoblog, to mogę wstawić 40 fotek płytki.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po co było wogóle zaśmiecać forum tym badziewiem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To po co było wogóle zaśmiecać forum tym badziewiem??

nikomu nie kazałem tego czytać, myślę że ty bardziej zaśmieciłeś forum takimi twórczymi uwagami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysł dobry płyte spoko da sie kupić wydajność bardzo dobra do tego 9600gt lub 8800gt i da sie pograc we wszystko wiec za te cenę jest lux

Tak wiem dodac do tego 500zł lub najlepiej tyska i maszyna pfffff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"To po co było wogóle zaśmiecać forum tym badziewiem?? "

 

teeee kolego bez takich uwag - tu bardziej niz o recke chodziło o ukazanie tego za takie psie pieniądze zlozymy caly zestaw i to jeszcze na E2160 + 2gb ramu.

gratuluje tego i podziwiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

binarny pełen podziw dla ciebie widać że jesteś pasjonatą podchodzisz do tego z dystansem luzem i dobrą kalkulacją a co do zestawu myślę że możesz to sprzedać za wyższą cenę bo zestaw niczego sobie oczywiście do pracy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kase za ramu lepiej było by wydac na troche lepsza plyte glowna ,

 

do ceny wartaloby doliczyc jeszcze zasilke;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...