Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

=Grzegorz=

SAMSUNG 245B+ i SAMSUNG 2493HM

Rekomendowane odpowiedzi

================================================================================

======MINI RECENZJA SAMSUNG 24" 245B+ TN 1000:1 (DC 8000:1) DVI DSUB PIVOT HAS====

================================================================================

Od dzisiaj użytkuję 24" SAMSUNGA 245B+, cena LCD 998zł, nie będę się rozpisywał bo to typowy monitor TN podobny do wielu innych jakie widziałem. Moje spostrzeżenia dotyczą przede wszystkim przesiadki z bardzo podobnego 24" Gatewaya FHD2400 (TN z szybą 1199zł).

Powłoka ekranu czyli SZYBA kontra MATT: stwierdzam że jest mi obojętne jaką powłokę ma monitor, przy szybie kolory i czerń były żywsze/lepsze ale czasami pojawiały się refleksy, na obecnej matowej matrycy nic sie nie odbija jednak trzeba podwyższać jasność żeby kolory nabierały blasku. Wykonanie Gateway FHD 2400 znacznie lepsze od samsunga, lepsze plastiki, aluminiowe wykończenie, żeliwna podstawa. Jakość obrazu niestety też przewaga gatewaya jednak wynika z szerszego COLORGAMUT (92%) tego monitora.

 

Ogólnie gdyby nie to że mój gateway FHD2400 padł (zepsuł się) a nie miałem na niego gwary, to nadal bym chwalił i polecał FHD2400.

(EDIT: samsung 245B+ zepsuł się po 1 dniu więc argument o awaryjności można pominąć ;) )

 

Cechy/zalety samsunga 245B+:

  • bardzo bardzo bardzo szeroka regulacja podświetlenia lamp, w całym zakresie reg brightness regulowane są lampy a nie matryca, co to daje:
  • ____oczy mniej się męczą (można ściemnić swobodnie obraz z 400cd do ok 60cd nie tracąc ANI jednego odcienia koloru)
  • ____czerń jest lepsza
  • ____można ustawić kontrast na maximum zakresu matrycy co jest bardzo ważne na TN bo uzyskuje się maksymalne z możliwych kąty widzenia (na TN im mniejszy kontrast tym mniejsze kąty w pionie)
  • ____malutkie zużycie energii, na jasności 20% monitor pobiera ~35W
  • ukryty PIVOT: oficjalnie monitor nie ma PIVOT ale okazuje się że wystarczy odkręcić śrubkę w podstawie i juz mamy PIVOT:)
  • dobra ergonomia: regulacja wysokości HAS i obrotowa podstawa http://pl.youtube.com/watch?v=f095z-QMNr8
  • matowe wykończenie obudowy: bardzo nie podobają mi się świecące plastiki np w modelach 2493HM czy T240 idt, w 245B+ mamy klasyczny wygląd w klasycznym wykonaniu, do szczęścia brakuje mi srebrnej ramki
  • szybkość matrycy i mały INPUT LAG
  • dobre skalowanie z niższych rozdzielczości do natywnej, dzięki regulacji w menu SHARPNESS mamy wpływ na stopień rozmycia obrazu przy przeskalowywaniu, granie na tym monitorze w 1440x900 to nie problem
  • na razie brak wadliwych piksli subpiksli :)
  • dobre podświetlenie, nie ma typowego dla mniejszych monitorów TN rozświetlenia ekranu przy dolnej i górnej krawędzi
  • oryginalna matryca samsunga LTM****, oznaczenia widać z tyłu monitora przez szpary (ale nie do końca da się odczytać model, jednak na pewno jest to samsung a nie auo czy cmo)

 

Wady:

  • wszystkie charakterystyczne dla matrycy TN
  • niestety typowe dla samsunga: występuje tzw bzyczenie dochodzące z wnętrza monitora przy jasności <50%, takie efekty widziałem też na innych monitorach m.innym samsung 932B czy najnowszy HP2275W, kto ma mocno wyciszony komputer to będzie słyszał ten dźwięk

 

W komplecie dostajemy kable: DVI, Dsub, zasilający.

Moje proponowane ustawienia to kontrast 70, jasność 20-50, gamma mode 1 i w sterownikach obniżenie gammy o kilka pkt.

 

Podsumowanie:

Prosty, tani, duży, klasycznie wykonany monitor dla średnio wymagającego użytkownika.

 

5605Ss851610.jpg

 

Podświetlenie na jasności 15%:

7520Ss851648.jpg

 

 

EDIT: Monitor wymieniłem na 2493HM

================================================================================

=MINI RECENZJA SAMSUNG 24" 2493HM TN 1000:1 (DC 10000:1) DVI DSUB HDMI PIVOT HAS=

================================================================================

9638Ss851709.jpg

 

Monitory 245B+ i 2493HM są porównywalne, samsung 2493HM trochę więcej opcji w menu, funkcje AUTOPIVOT, przyciski dotykowe to duży minus monitora zupełnie nie widać co się naciska, rozwiązanie w GATEWAYU FHD2400 zdecydowanie lepsze bo przyciski były podświetlane(a jasność tego podświetlenia regulowana i wyłączalna).

 

2493HM również wydaje dźwięki (piszczy) ale w innym zakresie, dźwięk słychać od 0do 25% a następnie od 50% do 95%. Monitor jednak ma węższą regulacje jasności(od 245B+). Cieszy 0 wadliwych piksli przynajmniej na razie.

Wydaje mi się że skalowanie jest nieco gorsze i obraz bardziej rozmyty przy nienatywnej rozdzielczości ale to chyba tyko wrażenie bo przez kilka dni używałem wyłącznie CRT.

 

Menu samsunga 2493HM:

http://pl.youtube.com/watch?v=8tdrC9oDo6A

 

Po kilku godzinach w miarę dostroiłem ustawienia, jasność 0-30, kontrast 75, składowe na RGB 42 46 50, gamma mode 1 i lekko obniżona w sterownikach jak na fotce:

 

6396Image1.png

 

W przeciwieństwie do 245B+ model 2494HM ma definiowalny przycisk pod którym możemy zaprogramować bezpośredni dostęp do jednej z funkcji: MagicBright, MagicColor, ImageSize(skalowanie), ColorEfect.

 

Po zainstalowaniu sterowników działa funkcja AUTOPIVOT: wystarczy przekręcić ekran a orientacja obrazu zmienia się sama.

 

Gradienty barwne bardzo płynne bez zaburzeń przebarwień bez względu na ustawienie jasności kontrastu czy składowych RGB. Nawet funkcja magic color która w innych samsungach robiła kaszke z gradientów tu nie powoduje ich deformacji. Jedynie zmiana gammy wpływa na banding.

68Ss851787.jpg

Podświetlenie równe z minimalnym rozświetleniem przy dolnej krawędzi ekranu:

1702Ss851791.jpg

 

 

2493HM:

 

Cechy/zalety samsunga 2493HM:

  • przyzwoite kolory jak na standard TN
  • dobre wyposażenie
  • wystarczająca regulacja jasności
  • dobra ergonomia
  • szybkość matrycy i mały LAG
  • oryginalna matryca LTM240CT01

Wady:

  • wszystkie charakterystyczne dla matrycy TN
  • występuje tzw bzyczenie dochodzące z wnętrza monitora przy jasności 0-25 i 50-95%, kto ma mocno wyciszony komputer to będzie słyszał ten dźwięk albo należy trzymać się ustawienia jasność ~25
  • przyciski dotykowe

 

 

EDIT:

-PO TYGODNIU UŻYTKOWANIA NADAL BRAK wadliwych piksli subpiksli

-monitor jakby mniej piszczy przy ustawieniach które podawałem

 

Edit:

-Po 3 tygodniach nadal 0 BAD piksli

-monitor obsługuje rozdzielczość 1280x720 co się przydaje przy słabszych grafikach :)

-buczenia na jasności 0 już praktycznie nie słyszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania wstawiam zdjęcie mojego nowego nabytku - Samsung 2493HM (mam nadzieję, że autor tematu nie ma nic przeciwko :)). Jest o jakieś 100zł droższy od 245B+, posiada Pivota, złącza D-SUB, DVI, HDMI. Podejrzewam, że jakoś obrazu jest albo identyczna, albo bardzo porównywalna. Wcześniej używałem 19" monitora CRT i pewnie dlatego pewnie wydaje mi się, że obraz na LCD jest strasznie ostry. Kiedy trochę się z nim oswoiłem, porównałem sobie jakość obrazu. Monitor LCD, pomimo matrycy TN, dużo lepiej odwzorowuje kolory od mojego starego CRT (zresztą też Samsunga), na którym obraz okazał się być wyblakły, jakby za mgłą. Zdziwiłem się, nie wiem jak mogłem wcześniej uważać, że ten monitor dobrze odwzorowuje kolory :).

 

Z wad 2493HM mogę wymienić prawie niewidoczne podpisy przycisków na panelu dotykowym (w nocy wciska się po omacku albo przy latarce) oraz matrycę TN z jej właściwościami. Denerwujące jest to, że wystarczy lekko przechylić głowę, a obraz lekko zmienia zabarwienie i odcień np. biały przechodzi w lekko kremowy. Najbardziej jest to widoczne w statycznych obrazach, w filmach i grach ten efekt zanika. Przy zakupie obawiałem się czarnej, święcącej obudowy. Myślałem, że będzie wyglądać kiczowato, ale okazało się, że jest dobrze. W moim odczuciu nie bije po oczach tandetą, utrzymana jest w odpowiednim tonie i smaku, nie jest przesadna. Jako ozdobnik dołączona jest metalowa belka na dole obudowy, w zasadzie nie zwraca się na nią uwagi.

 

Co do buczenie dochodzącego z wnętrza monitora (opisane przez =Grzegorza=), jest ono słyszalne dopiero wtedy, gdy przyłoży się ucho do obudowy monitora. Podczas zwykłej pracy nie słychać NIC (przynajmniej w moim modelu).

 

3147DSC02635.JPG

 

 

 

Edit: Jakieś 3 miesiące temu padł zasilacz w monitorze, objawiało się to mruganiem albo wyłączaniem ekranu, czasami sam się z powrotem włączał, czasem nie.. Za pierwszym razem serwis nie znalazł usterki, więc wysłałem monitor ponownie ;> Wymienili zasilacz i póki co działa. Nie miałem z nim więcej żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co prawda nie mogę popisać się zdjęciem, ale dorzucę swoje 3 grosze.

 

Jestem posiadaczem monitora SAMSUNG 2493HM.

 

ZALETY:

-brak pikseli wadliwych

-uważam że ma niewiarygodnie żywe kolory

-właściwości mechaniczne: regulacja wysokości, obrotowa podstawka

-predefiniowane ustawienia, dzięki którym szybko można dostosować sposób wyświetlania do aktualnej pracy, film czy gra wymaga maksymalnych ustawień, zaś przeglądanie netu niskiej jasności

-błyszcząca obudowa ma to do siebie, że zostają ślady palców, ale nie wgryza się w nią kurz i można ładnie umyć.

-oryginalna matryca SAMSUNG

-brak smużenia

-nowoczesne lampy dające dobry kolor

-dobre wyposażenie standardowe, brak tylko kabla i przejściówki do HDMI

-bogaty zestaw wejść do podłączania urządzeń

-moim zdaniem dobre skalowanie z innych rozdzielczości niż natywna

-bogate MENU i zakres ustawień

 

 

WADY

-pivot, nie używa się tego, a podczas przekręcania monitora potrafi się przekrzywić w poziomie, nie jest sztywny

-brak holdera przytrzymującego kable w porządku

-brak wyposażenia do HDMI

-kąty, ale to przecież TN

-przyciski dotykowe, wieczorem nie widać totalnie co się wciska, z jednej strony mogły by być podświetlane, ale to odwraca uwagę

-zbyt ostre podświetlenie diody przy włączniku (znalazłem sposób na zmniejszenie siły tego podświetlenia, lekko zamalowałem diodę pisakiem od płyt, natężenie dużo mniejsze a wraz widoczne na poprawnym poziomie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jak się monitorki sprawują (2493HM)? Służą bezproblemowo?

 

I jeszcze takie pytanie... jak wygląda na nich skalowanie do niższych rozdzielczości?

 

Planuję kupić tego Samsunga...

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja taki kupiłem wczoraj.

Jest bardzo kolorowy, co widac na zalaczonych obrazkach:

 

pict6698sjx2.jpg

 

pict6699ahq3.jpg

 

Dzisiaj go zwracam :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja taki kupiłem wczoraj.

Jest bardzo kolorowy, co widac na zalaczonych obrazkach:

 

 

Dzisiaj go zwracam :(

na jakim ustawieniu jasności robiona ta fotka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...