Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

LeWyyyyy

Warto robić prawo jazdy kat. C ? pozniej C+E

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.. Słyszałem, że prawo jazdy kat C ma podrożec nawet o 300% od września 2009r. Warto się zaopatrzyć w w/w kategorie ? Będzie zapotrzebowanie na kierowców ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie, słyszałeś że ma podrożeć 3x?? Bez praktyki ciężko się gdzieś zatrudnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierowcy są zawsze poszukiwani, więc prawo jazdy C zawsze warto zrobić.

 

Nie wiem jak sam kurs na prawko, ale słyszałem, że kurs na przewóz ładunków (niezbędny) ma podrożeć kilkukrotnie (teraz chyba 700 czy 900 zł) i ma trwać zamiast 20 czy 30 godzin - 240!

 

PS. Przenoszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szkole mam taki przedmiot

P.R.D.I (przepisy ruchu drogowego)

Nauczyciel który prowadzi zajęcia nam tak tłumaczył. W sumie nie wiem czy warto ładować się w tą kat. prawa jazdy ponieważ nie lubie być przybity tyłkiem do fotela :( A poza tym jak do tej pory nie umiem poruszać się samochodem z przyczepką :D Wiec nie wiem czy się nadaje :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W sumie nie wiem czy warto ładować się w tą kat. prawa jazdy ponieważ nie lubie być przybity tyłkiem do fotela :(

 

Z tego co obserwuję to znalezienie pracy dla kierowcy z kategorią C to chwila moment. Oczywiście nie każda gwarantuje dobre zarobki, ale jak ktoś potrzebuje pracy "na gwałt" to dla kierowcy zawsze coś się znajdzie. I nie musi być koniecznie C+E. Już samo C często wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem mimo iż kończe weterynarie. Czasem się trafi że trzeba przetransportować więcej koni to się przydaje. a że teraz pracuje jako kierowca między studiami to też użyteczne od czasu do czasu jak trzeba coś większego czymś większym. Musisz sam zdecydować czy Ci to będzie kiedykolwiek potrzebne. Jeśli nie masz sprecyzowanego zawodu to jak najbardziej jest to kolejny sposób na zarobek i kolejna alternatywa z rodzaju "różnie może być". Natomiast jeśli wiesz że będziesz dajmy na to pracownikiem biurowym to imo byłaby to tylko sztuka dla sztuki i szkoda kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili kształcę się jako mechanik pojazdów samochodowych ale nie mam pojęcia czy zostanę w tym zawodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W tej chwili kształcę się jako mechanik pojazdów samochodowych ale nie mam pojęcia czy zostanę w tym zawodzie

 

brat też kończył somochodówkę i już nie pamięta gdzie się olej leje ;) po szkole zrobił a,b,c+e następnie instruktora na b, znając go zaraz zrobi instruktora na c i c+e a w dalszych planach ma jeszcze d i d+e i egzaminatora word'owskiego a na chwile obecną uczy ludzi na b i od czasu do czasu podłapie jakiś kurs po "bliskiej"europie na jakimś zestawie i wsio. dróg do wyboru masz sporo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
słyszałem, że kurs na przewóz ładunków (niezbędny) ma podrożeć kilkukrotnie (teraz chyba 700 czy 900 zł) i ma trwać zamiast 20 czy 30 godzin - 240!

Od września przyszłego roku. Wiem bo niedawno robiłem ten kurs i gość o tym mówił. A od września tego roku już tak wygląda kurs na przewóz osób. Jak ktoś się nie załapał to ma pecha :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od września przyszłego roku. Wiem bo niedawno robiłem ten kurs i gość o tym mówił.

 

Jak mój pracownik był na kursie to mu powiedzieli, że jest na ostatnim albo przedostatnim "turnusie" i już od 1 stycznia ma tak być :heu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile osob tyle opinni :P

Od stycznia zmieniaja sie przepisy na prawo jazdy kat. D. Glownie chodzi o pozwolenie na przewoz ludzi. Caly kurs ma trwac 60h plus pozwolenie na przewoz ludzi 240h co automatycznie potraja koszt kursu prawa jazdy. Obecnie planuje sie, aby podobny przepis (kurs na przewoz towarow - 240h) wprowadzic od wrzesnia na C, C+E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Wam odpowiadam.

 

Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym, dokładnie artykuł 39a mówi jakie warunki musi spełniać kierowca pracujący w zarobkowym transporcie drogowym. I oprócz ukończonych 21 lat (do 21 lat można zarobkowo jedynie do 7,5t DMC), badań lekarskich, psychotestów oraz oczywiście posiadania odpowiedniej kategorii prawa jazdy jest tam taki zapis który mówi o kwalifikacji wstępnej oraz szkoleniach okresowych. Te dwa ostanie rozumieć można jako ukończenie kursu na przewóz osób/rzeczy który trwał 34,35 godziny (pełny) lub 10 godzin (doszkolenie, np. dla osób posiadających stare świadectwo kwalifikacji), nie kończył się egzaminem i kosztował około 750 PLN (pełny) lub 300 PLN (doszkolenie).

 

Teraz niestety nie będzie tak dobrze. Koszt wyrobienia prawa jazdy na C, C+E lub D nie zmieni się. Zmieni się natomiast koszt uzyskania kwalifikacji wstępnej, niezbędnej zgodnie z ustawą do pracy jako zawodowy kierowca. Szkolenie będzie trwać nie 240 a 280 godzin (195 godzin części podstawowej oraz 85 godzin części specjalistycznej), będzie kończyć się egzaminem i kosztować duuuużo pieniążków (14 tyś PLN za jednego kierowcę jak się spotyka w niektórych źródłach nie jest wcale kwotą przesadzoną). No i najfajniejsze - wydane tak uprawnienia będą ważne 5 lat, po tym okresie, aby nadal pracować jako kierowca zawodowy, trzeba będzie przejść doszkolenie (i tak co 5 lat kierowca będzie musiał się szkolić, robić 2 rodzaje badań, a także wyrabiać karę do tacho cyfr).

 

Nowe przepisy weszły w życie 10 września tego roku dla kategorii D, zaś 10 wrzesnia 2009 zmienią się dla kat. C. Oznacza to. że osoba, której prawo jazdy kategorii D zostało wydane po 10 września tego roku będzie musiała przejść szkolenie na nowych zasadach i męczyć się te 280 godzin. Łatwiej mają osoby, którym prawo jazdy kategorii D wydano przed 10 września, one mają czas do 10 września 2009, aby ukończyć kurs na przewóz osób na starych zasadach (podobnie bedzie z kategorią C, tylko że do 2010).

 

Myślę, że w skrócie wszystko opowiedziałem, jak ktoś chce w tym głąbiej pogrzebać to zapraszam do Znowelizowanej Ustawy o Transporcie Drogowym oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 2 lipca 2008r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy.

 

Odpowiadając na pytanie autora tematu - tak, opłaca się zrobić C, zaś później C+E. Już teraz brakuje zawodowych kierowców, jak wejdą nowe przepisy będzie jeszcze gorzej. Rynek wtedy może zareagować wyższymi wynagrodzeniami dla kierowców pracujących w transporcie drogowym.

 

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowelizowana ustawa o transporcie drogowym, dokładnie artykuł 39a mówi jakie warunki musi spełniać kierowca pracujący w zarobkowym transporcie drogowym. I oprócz ukończonych 21 lat (do 21 lat można zarobkowo jedynie do 7,5t DMC)

 

Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum, a więc wszystkich pozdrawiam. Przechodząc do rzeczy: Mam 19 lat i 11 grudnia mam pierwszy egzamin na kat. C. Mój ojciec ma firmę i jeśli Bóg da to przed ukończeniem 21 lat będę w czasie wolnym od studiów jeździć u niego zarobkowo wywrotkami 24 DMC. I tu moje pytanie. Jak odróżnić pracę zarobkową od nie zarobkowej ^^? Rozchodzi się o to, że jak napisał LukaS nie będę mógł legalnie jeździć tymi autami do 21 urodzin. Ciężko mi jest to wszystko pojąć z uwagi na fakt, że dopiero wchodzę w ten temat. Czy da się w jakis sposób ominąć to prawo, abym mógł przykładowo na wakacje u ojca pracować przed ukończeniem 21 roku życia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyżej 24ton potrzebny jest staż min. 3-letni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę swoje 3 grosze:) jeżeli ktoś bardzo chciałby wyrobić sobie kategorie C i nie pozwalają mu na to fundusze to warto przejść się do urzędu gminy lub miasta gdzie można uzyskać informacje lub skierowanie na bezpłatny kurs i egzamin sponsorowany przez gminę i unie europejską. Jedyne co wymagają to bycie zarejestrowanym jako bezrobotnym i dobre chęci. Dodatkowo Prawo jazdy za darmo można uzyskać zgłaszając się w urzędzie pracy lub skorzystać z ofert prywatnych firm np. http://www.schenker.pl/11602/pl/main_node_17445.html (to jest przykład podobne oferty widziałem w UPS i w DHL)

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to że pomimo tego ze można dostać prace i za darmo wyrobić sobie kategorie C, c+E oraz wszystkie potrzebne uprawnienia na przewozy towarów to chętnych jest jak na lekarstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po wyżej 24ton potrzebny jest staż min. 3-letni.

 

Hmm no to jestem nie pocieszony, ale cóż zrobić przepis to przepis. Ale jak się dowiadywałem zanim rozpocząłem kurs to zarówno instruktor jak i Pani w word-dzie stwierdzili, iż nie będę miał żadnych ograniczeń związanych z DMC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Posiadam,raczej posiadalem prawo jazdy kat. C,B,E. Zabrano mi za przekroczenie punktow. 12 grudnia mialem egzamin i zdalem testy bezblednie,natomiast oblalem jazde. Drugi termin mam na nowy rok. Czy jeszcze raz musze zdawac testy i jazde??? Poczta pantpflowa dowiedzialem sie ze musze na nowo zdawac jeszcze raz testy i jazde.

Czekam na odpowiedz...

Pozdrawiam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dreki
Witam!

Posiadam,raczej posiadalem prawo jazdy kat. C,B,E. Zabrano mi za przekroczenie punktow. 12 grudnia mialem egzamin i zdalem testy bezblednie,natomiast oblalem jazde. Drugi termin mam na nowy rok. Czy jeszcze raz musze zdawac testy i jazde??? Poczta pantpflowa dowiedzialem sie ze musze na nowo zdawac jeszcze raz testy i jazde.

Czekam na odpowiedz...

Pozdrawiam...

Jeżeli nie minęło pół roku od kiedy zdałeś teorię to nie musisz w innym przypadku niestety tak. BTW. Co zrobiłeś że Cię oblał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba mieć żadnego stażu.

 

21 lat to 21 lat i nie można tego przeskoczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jeżeli nie minęło pół roku od kiedy zdałeś teorię to nie musisz w innym przypadku niestety tak. BTW. Co zrobiłeś że Cię oblał?"

 

Pani w starostwie powiatowym powiedziala ze musze zdawac od nowa teorie i praktyke z kat. B. Egzamin mialem 12 grudnia 2008 i oblal mnie za przekroczenie predkosci w terenie zamieszkania. 20/35km/h. Nie wiem co teraz myslec o tym. Kiedys zdajac testy a oblewajac jazdy zdawalo sie tylko jazdy. Moze teraz zmienily sie przepisy dla kierowcow zdajacych w 2009 roku??? za punkty karne...Jest to moim zdaniem bardzo niesprawiedliwe traktowanie na rowni z kierowcami ktorzy utracili prawo jazdy w skutek jazdy pod wplywem alkoholu. Czy jestes pewien na 100% ze nie bede musial ponownie zaliczac testowna kat. B?

 

Bardzo prosze o szybka odpowiedz,jesli to mozliwe!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Jeżeli nie minęło pół roku od kiedy zdałeś teorię to nie musisz w innym przypadku niestety tak. BTW. Co zrobiłeś że Cię oblał?"

 

Pani w starostwie powiatowym powiedziala ze musze zdawac od nowa teorie i praktyke z kat. B. Egzamin mialem 12 grudnia 2008 i oblal mnie za przekroczenie predkosci w terenie zamieszkania. 20/35km/h. Nie wiem co teraz myslec o tym. Kiedys zdajac testy a oblewajac jazdy zdawalo sie tylko jazdy. Moze teraz zmienily sie przepisy dla kierowcow zdajacych w 2009 roku??? za punkty karne...Jest to moim zdaniem bardzo niesprawiedliwe traktowanie na rowni z kierowcami ktorzy utracili prawo jazdy w skutek jazdy pod wplywem alkoholu. Czy jestes pewien na 100% ze nie bede musial ponownie zaliczac testowna kat. B?

 

Bardzo prosze o szybka odpowiedz,jesli to mozliwe!!!

 

Do tej pory testy teoretyczne obowiązywały pół roku, więc nie wiem dlaczego Pani w starostwie Ci tak powiedziała. Być może prawo jest tak nonsensownie sformułowane, że teorie musisz zdawać w tym samym roku kalendarzowym co praktykę. Tak by z Twej sytuacji wynikało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Już Wam odpowiadam.

 

Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym, dokładnie artykuł 39a mówi jakie warunki musi spełniać kierowca pracujący w zarobkowym transporcie drogowym. I oprócz ukończonych 21 lat (do 21 lat można zarobkowo jedynie do 7,5t DMC), badań lekarskich, psychotestów oraz oczywiście posiadania odpowiedniej kategorii prawa jazdy jest tam taki zapis który mówi o kwalifikacji wstępnej oraz szkoleniach okresowych. Te dwa ostanie rozumieć można jako ukończenie kursu na przewóz osób/rzeczy który trwał 34,35 godziny (pełny) lub 10 godzin (doszkolenie, np. dla osób posiadających stare świadectwo kwalifikacji), nie kończył się egzaminem i kosztował około 750 PLN (pełny) lub 300 PLN (doszkolenie).

 

Teraz niestety nie będzie tak dobrze. Koszt wyrobienia prawa jazdy na C, C+E lub D nie zmieni się. Zmieni się natomiast koszt uzyskania kwalifikacji wstępnej, niezbędnej zgodnie z ustawą do pracy jako zawodowy kierowca. Szkolenie będzie trwać nie 240 a 280 godzin (195 godzin części podstawowej oraz 85 godzin części specjalistycznej), będzie kończyć się egzaminem i kosztować duuuużo pieniążków (14 tyś PLN za jednego kierowcę jak się spotyka w niektórych źródłach nie jest wcale kwotą przesadzoną). No i najfajniejsze - wydane tak uprawnienia będą ważne 5 lat, po tym okresie, aby nadal pracować jako kierowca zawodowy, trzeba będzie przejść doszkolenie (i tak co 5 lat kierowca będzie musiał się szkolić, robić 2 rodzaje badań, a także wyrabiać karę do tacho cyfr).

 

Nowe przepisy weszły w życie 10 września tego roku dla kategorii D, zaś 10 wrzesnia 2009 zmienią się dla kat. C. Oznacza to. że osoba, której prawo jazdy kategorii D zostało wydane po 10 września tego roku będzie musiała przejść szkolenie na nowych zasadach i męczyć się te 280 godzin. Łatwiej mają osoby, którym prawo jazdy kategorii D wydano przed 10 września, one mają czas do 10 września 2009, aby ukończyć kurs na przewóz osób na starych zasadach (podobnie bedzie z kategorią C, tylko że do 2010).

 

Myślę, że w skrócie wszystko opowiedziałem, jak ktoś chce w tym głąbiej pogrzebać to zapraszam do Znowelizowanej Ustawy o Transporcie Drogowym oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 2 lipca 2008r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy.

 

Odpowiadając na pytanie autora tematu - tak, opłaca się zrobić C, zaś później C+E. Już teraz brakuje zawodowych kierowców, jak wejdą nowe przepisy będzie jeszcze gorzej. Rynek wtedy może zareagować wyższymi wynagrodzeniami dla kierowców pracujących w transporcie drogowym.

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

dziekuje bardzo za te informacje duzmo mi pomogly ja juz ma zrobilem kat c a teraz szybko chce zrobic E zeby im nie placic za nowe ustawy bo to koszta tak jak jeden tu napisal 300% wieksze i juz jak odbiore prawko to robie kurs na przewozenie ladunkow rzeczy pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem, wpadłem przez przypadek na forum szukając odpowiedzi na dręczące mnie pytanie:

 

Do czego w Polsce upoważnia prawo jazdy kategorii C + E? :hmm:

 

Mam firmę specjalizująca się w przeprowadzaniu badań chemii agrarnej.

I od czasu do czasu konieczne jest przetransportowanie agregatu z jednego pola na inne - wiosna i jesienią. W żniwa koniecznym jest przewieźć minikombajn z pola na pole. Mam swój ciągnik siodłowy (7,5 t DMC) z niskopodłogową naczepą. Jak do tej pory prowadziłem badania głównie na terenie Francji, Niemiec i Szwajcarii. I tam prócz elektronicznej karty kierowcy do cyfrowego tacho nie było innych obwarowań formalnych.

 

Głównie to to pytanie zwracam do ango84l- z tego, co czytałem na forum masz największe obeznanie w polskim prawodawstwie.

 

Pozdrawiam :exclam:

 

Tytus Chmiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, a jak tam jest z wiekiem, bo słyszałem że od 21lat teraz wraz z tymi zmianami zamiast 18... wiecie cos na ten temat jak jest??? Od 18 jeszcze czy od 21???

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Chcialbym sie dowiedziec czy wchodza te nowe przepisy na kategorie c i c+e mam 18 lat posiadam kategorie b. Bardzo prosze o odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...