Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

thenatoorat1990

czym grozi wyłączenie SATA nataive mode w biosie

Rekomendowane odpowiedzi

pytanie jak w temacie. chce zainstalowac winxp, a niestety instalator nie widzi mojego dysku sata. nie moge zgrać sterów na dyskietke, bo nie mam napedu dyskietek.

 

pytam tylko czym grozi wylaczenie tej opcji w biosie? bo slyszalem, ze wylaczenie jej moze dac mozliwosc uruchomienia instalacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czym to grozi, bo nigdy nie próbowałem,ale co do dysku sata..

 

twoja płyta ma wejścia sata, czy masz podłaćzony kontroler?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie tej opcji spowoduje "utratę" AHCI, a SATA będzie widziane przez bios/system jako dodatkowy kontroler IDE. A do tego nie potrzeba sterowników w trakcie instalacji XP.

 

Co do samych sterowników SATA, można je zintegrować z instalką Windows'a za pomocą choćby nLite

http://forum.pclab.pl/t281164.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a nie moge wylaczyc tej opcji w biosie, a potem dograc stery z poziomu windowsa?

Nie. Bo za dużo po tym z tym roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak później włączysz AHCI później to bez sterowników windows przywita cię niebieskim ekranem już na starcie ładowania ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a vista? jak ona sobie radzi z dyskami sata? bo pamietam ze kiedys chcac zainstalowac viste na czysciutkim dysku mialem pewien problem:

 

vista instalowala sie normalnie... po zainstalowaniu system zadal sterownikow chyba do dysku (napewno bylo tam RAID, ale nie pamietam co dokladnie)... ja nie mialem pod ręką tych sterowników, wiec olałem sprawe. po restarcie vista juz nie chciala sie uruchomic, gdy zaczynal mrygać ten zielony pasek wczytywania, automatycznie sie restartowala (nie jestem pewien czy w tym momencie szybko nie mrygal niebieski screen z bledem fizycznym dysku)

 

czy to rowniez brak sterownikow dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie. Bo za dużo po tym z tym roboty.

Nie tak dużo, parę minut. Na 2 modelach Dell'a przećwiczyłem preparowanie działającego XP pod przejście na AHCI, opis jest np. na forum Asus'a

Natomiast nie udało mi się odnotować (pod XP 32bit) zysków płynących z AHCI; hot-swap nie zadziałał, większej wydajności (z NCQ) też nie odczułem. Za to okazało się że Express Gate (na płycie Asus'a) nie działa z AHCI, więc na stałe pozostałem przy emulacji ATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność jest bardzo porównywalna w obu trybach (przynajmniej tak ja się spotkałem) ale lepszym wyjściem jest dalej emulacja SATA (tryb non-AHCI - zwany zależnie od producenta MB czy BIOS'u). Ważne żeby po instalacji oesu nie zmieniać trybu bo będzie BSOD;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie tak dużo, parę minut. Na 2 modelach Dell'a przećwiczyłem preparowanie działającego XP pod przejście na AHCI, opis jest np. na forum Asus'a

Jest wątek o tym. Próbowałem i prócz BSOD nic nie zyskałem. Dobrze, że miałem obraz systemu, bo ten po mieszaniu pracą kontrolera SATA zwariował do reszty. Dlatego odradzam takie zabawy mniej obeznanym ludziom.

Co do różnic wydajności, to tylko w w benchmarkach była zauważalna. W codziennej pracy znikoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...