Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej u każdego tak samo wink.gif

 

Prime blend adresujesz większość pamięci to bardzo szybko wychodzą niestabilności, nie trzeba wcale godzinami testować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testuje prime przecxhodzi a Gsatem wywala po 5 minutach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime blend adresujesz większość pamięci to bardzo szybko wychodzą niestabilności, nie trzeba wcale godzinami testować.

 

To jak to jest, że błąd pojawia się dopiero po godzinie, półtorej? Bardzo szybko to wychodzą ustawienia naprawdę optymistyczne.

 

testuje prime przecxhodzi a Gsatem wywala po 5 minutach ;)

 

Którym P95 i w jakim teście? Na ile uznajesz, że "przechodzi"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś styczność z pamięciami Apacer Commando DDR4 2x8GB 3600MHz CL17?

Cena nie najgorsza jak na te czasy (787 zł):

https://www.morele.net/pamiec-apacer-commando-ddr4-2x8gb-3600mhz-cl17-ek-16ga4-gfak2-1575918/

 

Tutaj twierdzą, że siedzą tam Samsungi B-Die:

https://www.hardwareluxx.de/community/f13/die-ultimate-hardwareluxx-samsung-8gb-b-die-liste-alle-hersteller-23-10-17-a-1161530.html

 

Warto zaryzykować takie moduły, czy nie zawracać sobie nimi głowy?

Edytowane przez stanko11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest, że błąd pojawia się dopiero po godzinie, półtorej? Bardzo szybko to wychodzą ustawienia naprawdę optymistyczne.

Takie rzeczy nie dzieją się w przypadku pamięci, możesz je dogrzać nawet kilkanaście stopni więcej i tak będzie stabilnie. Więc prędzej piszesz o CPU w momencie ustawisz go na progu wystarczy niewielki wzrost temp lub spadek napięcia może spowodować wysypanie się.

Szybki wysyp pamięci nie zawsze świadczy, że to pamięć jest winna. Przy ddr4 płyta ma bardzo duże znaczenie(większość jest tego świadoma) i powyżej pewnego progu taktowania oraz timingów nie przeskoczysz będzie sypać błędami pomimo, że pamięci potrafią dużo więcej.

 

Warto zaryzykować takie moduły, czy nie zawracać sobie nimi głowy?

Ryzyko raczej małe od 3600 to właściwie tylko B-die siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze minimalnie drugorzędne ustawienia zacisnąłem. odczyt/zapis podskoczył nieco ponad 61k.

Na wszelki wypadek jeszcze Google stressapp test na 1 godzinę odpaliłem.(linux uruchominy w środowisku windowsa)

 

Z niskich CL 1T

Mam jeszcze pewny profil 3600CL 14 1T, oraz do dłuższego przetestowania 3700CL14.(wygląda obiecująco)

Wszystko poniżej/maksymalnie 1.5V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy nie dzieją się w przypadku pamięci, możesz je dogrzać nawet kilkanaście stopni więcej i tak będzie stabilnie. Więc prędzej piszesz o CPU w momencie ustawisz go na progu wystarczy niewielki wzrost temp lub spadek napięcia może spowodować wysypanie się.

 

Mylisz się. W przypadku gdy testuję pamięci w P95 zawsze obniżam takty procesora bez zmiany jego napięcia, aby właśnie wyeliminować jego wpływ. A mimo to błąd potrafi pojawić się po jakimś czasie. Ba! Zostawienie Memtesta na dłużej przy wykręconych parametrach na 1 czy 2 pętlach bangla, ale przy np. 4 potrafi już wysypać błędem - a procesor chodzi tu z wyłączonym turbo.

Dodatkowo przy jakiejś tam próbie kręcenia jeszcze na Kebabie zauważyłem prawidłowość, że powyżej 50 stopni blend się sypał na tym ustawieniu. Przestawienie wentylatora tak, aby temp. nie przekraczała tej 50`tki dawało 3h jazdy bez problemu.

 

Jeszcze minimalnie drugorzędne ustawienia zacisnąłem. odczyt/zapis podskoczył nieco ponad 61k.

 

Możesz dać zrzut z Asrock Timing Cyrkulator? Mam co prawda pamięci we wszystkich bankach, ale może coś podpatrzę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie gsat.

Bawiłem się tREFI.

stressapptest -W -s 3600 bez błędów wynik.

Odpaliłem 12 okienek memtesta po 1024 i przy 124% error ;)

 

Nieco obniżyłem tREFI i jest ok.

Memtest dobił do 3 "obrotów"

4133-wysoko.md.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale macie dobrze na 8 gigowych kościach :thumbup:

jedno czego nie mogę sobie wytłumaczyć to dlaczego na płytach z dwoma ławkami moje Paździochy rozwijają skrzydła ,a na płycie z 4 ławkami jest problem z POST :hmm: , V601 jest chyba deko bardziej przyjazny dla tych pazdziochow ale mimo wszystko i tak luźny CL względem "strixa i" ,

na tych samych ustawieniach co na strixie nie ma szans na Hero bo na hero Memtest z miejsca wali błędy , "strix i" dawał rade 100% polecieć bez błędów

 

ldiei3nk.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 ławki mają bliżej do CPU.

Możliwe, że układ ścieżek pamięci na tym maluchu poprowadzony tak jak w Apex.

Ewentualnie można wyłączyć w bios 2 ławki..podobno minimalnie pomaga.ALe czy tak faktycznie jest..to nie wiem.

 

jacekcz np nie był zachwycony Hero 9 pod kątem pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak Paździochy nie chciały wstawać to z miejsca wyłączyłem A1B1 ale jest nadal problem z stabilnością na C17 , C18 wstępnie jeszcze do weryfikacji ale jest lepiej jak na C17 , gdzie na tym maluchu strixie 1866C17 latały aż milo a 4k tez był post , juz tak myślałem by zapodać 4x8 4133 na Hero albo zrobić jeszcze jedno podejście płyty i tym razem Apexa przygarnąć :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyszły rok jako kolejną inwestycję w maszynę rozważam 32GB RAM na B-die, która konfiguracja będzie tutaj bezpieczniejsza pod względem OC, 2x16GB czy 4x8GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. W przypadku gdy testuję pamięci w P95 zawsze obniżam takty procesora bez zmiany jego napięcia, aby właśnie wyeliminować jego wpływ. A mimo to błąd potrafi pojawić się po jakimś czasie. Ba! Zostawienie Memtesta na dłużej przy wykręconych parametrach na 1 czy 2 pętlach bangla, ale przy np. 4 potrafi już wysypać błędem - a procesor chodzi tu z wyłączonym turbo.

Dodatkowo przy jakiejś tam próbie kręcenia jeszcze na Kebabie zauważyłem prawidłowość, że powyżej 50 stopni blend się sypał na tym ustawieniu. Przestawienie wentylatora tak, aby temp. nie przekraczała tej 50`tki dawało 3h jazdy bez problemu.

Nie mogę mylić w swoim konkretnym przypadku przy tak konkretnie ustawionych timingach i napięciu. Do tego sprawdzałem czy obniżanie temp na pamięciach spowoduje, że spadnie zapotrzebowanie na napięcie i do niczego takiego nie doszło. Co nie znaczy, że obniżanie temp nie może stabilizować pamięci w innych przypadkach.

Sprawdzam też na integrze, która wygrzewa znacznie bardziej pamięć niż jakikolwiek aplikacja przy wykorzystaniu tylko CPU. Przy manipulacjach innymi timingami muszę co najwyżej skorygować vccio i ewentualnie vccsa.

Nigdy nie sprawdzałem godzinami i nie tylko swój sprzęt i w realnych zastosowaniach jest pełna stabilność. Cel osiągnięty, więc po co męczyć dalej bułe?

Każdy robi to po swojemu i tyle w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x8 Moim zdaniem.

 

Choć czytałem reckę ostatnio 2x16 i na 4100 ustawili.Tylko chyba napięcie małe nie było.

 

Sideband

Dobrze wiedzieć ..ja nie mam gpu obecnie.Wszystko na iGPU leci. Myślisz że po włączeniu iGPU, OC pamięci może się nieznacznie poprawić.

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyszły rok jako kolejną inwestycję w maszynę rozważam 32GB RAM na B-die, która konfiguracja będzie tutaj bezpieczniejsza pod względem OC, 2x16GB czy 4x8GB?

 

Mi się udało dojechać do 3866 16-16-16-28. Na 4000 nie widzę szans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze 4x8 czy 2x16 wszystko zalezy od samych kosci , a przy setUpie 2x16 koniecznie tylko dwie ławki i tu wydaje mi sie ze jest więcej możliwości jak na 4 ławkach,

 

@ DisconnecT ,

moje sa B-Die 2x16 ale bazowego maja tylko 3200c14 , na małym strixie wstają na 4k a 3900+ robią na strixie stabilnie 1.55v , zapewne i 4k by zrobiłyby gdyby sekcja na strixie nie padła ;) , na Hero jest juz problem z 3800+ , na 3700+ da sie ustabilizować , chyba ze weźmiesz rozluźnione 4k wtedy może da się sporo ciaśniej zrobić

 

 

up

Mi się udało dojechać do 3866 16-16-16-28. Na 4000 nie widzę szans.

4x8 czy 2x16 ?

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x8 Moim zdaniem.Choć czytałem reckę ostatnio 2x16 i na 4100 ustawili.Tylko chyba napięcie małe nie było.SidebandDobrze wiedzieć ..ja nie mam gpu obecnie.Wszystko na iGPU leci. Myślisz że po włączeniu iGPU, OC pamięci może się nieznacznie poprawić.

Też się bardziej skłaniam ku 4x8GB, zwłaszcza że przy takiej konfiguracji zawsze mógłbym bezboleśnie na HEDT przeskoczyć.

Nie mam zamiaru piłować więcej jak 4GHz, powyżej tego poziomu za bardzo timmingi rosną i zabawa traci sens, a może nawet 3866 zostanę jak dobre timmingi ukręcę.

 

Mi się udało dojechać do 3866 16-16-16-28. Na 4000 nie widzę szans.

Ty chyba masz jak pamiętam 4x8GB, w takim wypadku jak jeszcze opóźnienia da się doszlifować to wynik w pełni satysfakcjonujący jak dla mnie uwzględniając 32GB RAM.

 

mysle ze 4x8 czy 2x16 wszystko zalezy od samych kosci , a przy setUpie 2x16 koniecznie tylko dwie ławki i tu wydaje mi sie ze jest więcej możliwości jak na 4 ławkach,@ DisconnecT ,moje sa B-Die 2x16 ale bazowego maja tylko 3200c14 , na małym strixie wstają na 4k a 3900+ robią na strixie stabilnie 1.55v , zapewne i 4k by zrobiłyby gdyby sekcja na strixie nie padła ;) , na Hero jest juz problem z 3800+ , na 3700+ da sie ustabilizować , chyba ze weźmiesz rozluźnione 4k wtedy może da się sporo ciaśniej zrobićup4x8 czy 2x16 ?

Sprawdzałeś na Hero czy zyskujesz na OC wyłączając sygnał zegarowy do drugiej grupy banków pamięci?

Widzę że Strixa szybko wysłałeś w kosmos, nie dziwi mnie to ta seria od początku to był straszny chłam.

Mnie generalnie bardziej ucieszy 3866/3733 CL14 niż 4266 CL18, także coś z tego może być, pomijając że nie znam możliwości obecnej płyty czego nie jestem w stanie zweryfikować na zwykłych kostkach MFR, ale to nie problem pamięci będą już na przyszłość i to daleką ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ty chyba masz jak pamiętam 4x8GB, w takim wypadku jak jeszcze opóźnienia da się doszlifować to wynik w pełni satysfakcjonujący jak dla mnie uwzględniając 32GB RAM.

 

Tak, 4 sztuki. Subtimingi zaciśnięte, może coś jeszcze uda się ugrać, ale to już będą drobniaki. Na 15`tki nie ma co liczyć, dojechałem tu maksimum do 3600 15-15-15-1T. Może coś kolejne BIOSy dadzą, albo ja po prostu nie umiem...

 

Sprawdzałeś na Hero czy zyskujesz na OC wyłączając sygnał zegarowy do drugiej gruby banków pamięci?

 

Swego czasu miałem 2x16 na Hero VIII i na tamtej płycie nic to nie dawało, zatrzymywały się na 3600 i za nic nie chciały iść więcej. Zabawa napięciami i timingami nic dawała...

 

Choć czytałem reckę ostatnio 2x16 i na 4100 ustawili.Tylko chyba napięcie małe nie było.

 

Kojarzysz może gdzie ta recka była? Zastanawiam się nad zmianą HX + 4x8 na Apexa + 2x16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Kojarzysz może gdzie ta recka była? Zastanawiam się nad zmianą HX + 4x8 na Apexa + 2x16.

zadzialalo widze ;) , tez widzialem 2x16 na 4100 ale tylko pixa bez danych o stabilnosci

 

 

 

Sprawdzałeś na Hero czy zyskujesz na OC wyłączając sygnał zegarowy do drugiej grupy banków pamięci?

 

tak sygal na DIMM0 AiB jest wylaczony

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 4 sztuki. Subtimingi zaciśnięte, może coś jeszcze uda się ugrać, ale to już będą drobniaki. Na 15`tki nie ma co liczyć, dojechałem tu maksimum do 3600 15-15-15-1T. Może coś kolejne BIOSy dadzą, albo ja po prostu nie umiem...

 

 

 

Swego czasu miałem 2x16 na Hero VIII i na tamtej płycie nic to nie dawało, zatrzymywały się na 3600 i za nic nie chciały iść więcej. Zabawa napięciami i timingami nic dawała...

 

 

 

Kojarzysz może gdzie ta recka była? Zastanawiam się nad zmianą HX + 4x8 na Apexa + 2x16.

 

W takim razie będzie o co walczyć, na obecnej platformie z kebabem nie ma aż takiego parcia, więc nawet 3600 CL14 będzie ok, ale przy 10nm 8C/16T bądź 6C/12T przyda się już znacznie większa przepustowość aby wykarmić dodatkowe jajka.

W Twoim przypadku czekał bym jeszcze na biosy, nawet moje MFR na początku nie chciały w ogóle się ruszyć z miejsca przez bios do tego na Z170 i kebabie gdzie same możliwości płyt były już znane, więc tym bardziej Z370 może jeszcze zyskać.

Wyłączenie dodatkowych banków to nie jest cudowny sposób na wszystko, ale podczas poszukiwania najwyższej stabilnej częstotliwości myślę że warto sprawdzić jeżeli jeszcze się tego nie zrobiło ;)

 

tak sygal na DIMM0 AiB jest wylaczony

 

To zostaje Ci czekać na biosy, albo zmienić na fApexa :E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strix tez sie opieral na pierwszych biosach , mysle ze nie jest zle na V601 aktualnie puscilem memtesta 1866c16 ;)

 

przy 1024 okienku to trzeba sie troche naklikac ;) ,

 

wracajac do tematu to mysle ze kosci+ plyta+ proc to jest lekarstwo i troche szczescia przy dobieraniu wartosci ,

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No do zdjęcia moje 4x8 na 4100MHz też pozować potrafi, ale nic poza tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w bios masz profile juz pod pamieci mozesz podpatrrzyc jak to wyglada przy 4x , ale te gotowe profile to chyba zaczynaja sie od 1.6V :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa, na M8H sprawdzałem te profile i były g warte. Nawet nie chce mi się odpadać... chyba że będę bardzo się nudził. Swoją drogą Ausus pisze

 

These enhancements lead to more headroom for overclocking and improved stability, allowing memory speeds of DDR4-4133 and beyond with all slots populated.

 

To ciekawe co trzeba poustawiać, aby 4 sztuki chciały razem stabilnie kopulować :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz je na Pych odpalić :lol2: , ja mam 4400C19-19-19-39 kosci , jak je wkładałem do Strixa to szly 4400 bez zająknięcia na c17 @1.4v , jak je wyciągałem i włożyłem swoje Paździochy 2x16 to Paździochy ruszyly na 4kola bez większego problemu ale po cmos juz nie wstawały nawet na 3866 :lol2: , na Hero tych 4400 nie wsadzałem, dlatego sie tak pocę nad tymi Paździochami , mysle ze kosci i zapisany w nich SPD ma spore znaczenie dlaczego takie 3000c14 ciezko wyciagnac na 4266 a takie 4400 wstaja bez zajakniecia , mysle ze jak by przeszczepil FW z kosci 4400 na takie 3200 ale tej samej serii B-Die to nie powinno byc problemow , ale z tego co czytalem to nowe B-Die sa troszeczke lepsze

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • "Pogoda to stan atmosfery w danej chwili, który jest chaotyczny i trudny do przewidzenia, a klimat to stan parametrów pogody uśredniony po kilkudziesięciu (zwykle trzydziestu) latach."   
    • Cytuję Ciebie, ale to odnosi się do wielu tutaj. Macie w sobie naiwność dziecka. Dla przykładu z twojego posta, mówisz kary i zakaz prowadzenia działalności w zakresie gromadzenia odpadów tak? No to dobra, karamy takiego delikwenta tak, że wypada z branży, i kto wchodzi na jego miejsce? Ktoś, kto wprowadzi takie standardy i takie ceny przyjęcia takich odpadów, że będzie wszystko zrobione na tip top. Oczywiście chętni ustawiają się "w długiej kolejce". Tymczasem w lasach ląduje coraz więcej śmieci dlaczego? Bo robi się coraz drożej i niestety, kiedyś wypijając puszkę monstera gdzieś w pobliżu było miejsce gdzie można było się legitnie pozbyć takiego odpadu. Teraz to wcale nie jest takie oczywiste. Mam wrażenie, że cała polityka gospodarowania odpadami odbywa się na zasadzie: "Nakażmy to, zakażmy tamtego, oczekujmy siamtego, a o sramtym pomyślimy później. A jak my to odbierzmy i zutylizujemy? Czy w ogóle na to co chcemy wprowadzić jesteśmy gotowi? będziemy martwić się później". Firmy, ale i gospodarstwa domowe nierzadko mają problem z pozbywaniem się w sposób skuteczny i zgodny z prawem wytwarzanych odpadów. Przykład? Wszelkiej maści opakowania wszelkiej maści z tworzyw sztucznych. Wszystko robione jest od dupy strony i przez to odpady trafiają do lasu, pod ziemię, za okno samochodu w trakcie jazdy, bo odbiór odpadów przy obecnych standardach ich zdawania po prostu jest niewydolny.
    • Tak, ale nie w ciągu 4-5 dni z -10 i 10 w dzień do +kilkunastu w nocy i +26 w dzień. Z reguły to "lato" z tego powiedzenia to było 15-17 stopni. @Melodyman nie, nie cisza jak mrozi, bo takie gwałtowne zmiany w ciągu kilku dni nie są niczym normalnym i to są anomalie m.in. związane z klimatem. Zatem niby piszesz że Twój chłopski rozum rozumie, a jednak nie bardzo.
    • No ale to jest po prostu lipny silnik, tak samo jak patologia w GTA4 które nie działa dobrze nawet na najmocniejszych współczesnych procesorach. Jest takie zjawisko jak piszesz, no ale to wynika tylko ze złego silnika, nie brałbym tego jako regułę że każda gra tak się będzie zachowywać. 
    • niestety, chlopski rozumie, pudlo wlasnie dlatego smiesza mnie te wszystkie ocieplenia przy kazdym tygodniu +20 a potem cisza jak mrozi XD
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...