Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

jaki jest rozrzut napiecia VSS? na Vcore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 5.4 HWinfo64 melduje 1.385V Peek, wszystko w trybie Auto Ai OC, Ki poddaje się :lol2: :lol2: dopiero przy 5.6GHz i melduje zgubienie zegara Bsodem , szczegóły na PW,

 

Ram tak z grubsza oczko wyżej jak na X

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszenic - ja bym celował w CL14. Zależy jak wysokie OC chcesz robić. Jeśli wyższe, to szukaj binów na 4266 lub 4400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Takie pytanie. Jaki najlepiej priorytet ustawić dla Blenda w Prime95?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki, jak zawsze przy testowaniu stabilności - czasu rzeczywistego. Chyba, że robisz coś przy kompie, to możesz zostawić bez zmiany - świat się nie zawali. Zostawiając sprzęt na noc - powinno się dawać rzeczywisty.

 

Ps- Toska, weź zaglądaj do nas częściej wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 groszy 4266 pyk i wstaje

Widać, że jest poprawa w stosunku do X.

U mnie 4x8 i 4300 bootuje ale nie ma szans na ustabilizowanie.

4000 cl15 w pełni mnie zadowala.

 

EDIT:

korekta. 4400 cl19 przy 4x8GB też da się wejść do win :)

Może nie jest to pyk i gotowe ale po chwili tweak-owania jest efekt.

 

p8MAeml.png

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że jest poprawa w stosunku do X.

 

czytałeś PW ?,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale rozgraniczam dyskusję na PW od tej publicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jak byś był gotowy na Upgrade CPU to polecam gorąco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Taki, jak zawsze przy testowaniu stabilności - czasu rzeczywistego. Chyba, że robisz coś przy kompie, to możesz zostawić bez zmiany - świat się nie zawali. Zostawiając sprzęt na noc - powinno się dawać rzeczywisty.

 

Ps- Toska, weź zaglądaj do nas częściej wink.gif

No właśnie wywala mi error na jednym rdzeniu. Raz od razu a innym razem po kilku minutach. Nie wiem co jest niestabilne, RAM czy CPU. Podejrzewam RAM bo gry się czasami crashują lub wyłączają.

Jak ustawiam priorytet czasu rzeczywistego dla procesu prime'a w menedżerze zadań, to po uruchomieniu testu ten priorytet się sam przestawia np. na Powyżej normalnego. Tak ma być?

 

Hci albo prime po zaadresowaniu około 13 gb pamięci. Osobiście preferuję hci, bo szybciej łapie losowe niestabilności.

 

Hci od Kuby. Może się nie obrazi.

 

Mój link

 

Uwaga - gryzie się z. AV

Ps- testy pamięci w Aida olej. Beznadziejne.

Ten zalinkowany memTestPro nadaje się do testowania DDR2? Czy to jest ten HCI memtest?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 groszy

 

blq2kfs2.png

 

Jacek masz linka do ATC ?

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja i 4133 cl15 mogę wejść do win ale niestety niestabilne. niewiele brakuje ale się sypie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4266c16 to naprawdę na PYK bez żadnego zaangażowania w zaplecze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toska - nie wiem czy hci nadaje się do ddr2. W sensie czy jest wartościowy w takiej konotacji. Możesz spróbować, ale na Twoim miejscu jednak użyłbym po prostu memtest86 z poziomu bios i zobaczył co się dzieje. Obciążenie procesora jest wtedy niskie, a pamięci - wysokie. W prime - po równo sądząc po temperaturach podzespołów. Kości łapią 45 stopni w parę minut.

Jeśli błąd w prime pochodzi od pamięci i występuje po kilku minutach, to już mowa o błędzie krytycznym. Hci powinno sypać błędami od razu, albo krótko po starcie. Można spróbować - ale po prostu nie testowałem tego programu nigdy z ddr2. Na czwórce jest świetny.

 

Objawy z grami w sumie nie sugerują niczego. Proc też lubi wyrzucić grę na pulpit. Co najwyżej chamskie freezy bardziej pasują do pamięci RAM.scratchhead.gif takie moje przypuszczenia tylko.

 

W prime 26.6 czegoś takiego z priorytami nie ma. W każdym razie nie jest to największe zmartwienie w tym momencie, jeśli tak czy siak wywalają się workery.

 

Jak sam wspomniałeś - należy znaleźć przyczynę w procesorze albo pamięci. Dlatego sugeruję memtest86, gdyż obciążenie cpu w tym scenariuszu jest minimalne jakiego wymaga się do przeprowadzenia testu pamięci.

 

Edit :

Tak, to ten link. 

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proc na def i testujesz. Jak się wysypie to winny ram.

HCI powinien wykrywać błędy a w razie czego masz prime95, który wykaże każdą niestabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Tylko co jeśli nie wiadomo co sypie? Memtest86 szybko podnosi temp kości a proc jest w miarę chłodny. Bardziej, niż przy hci.

 

Stąd wnioskuję, że mniej go ciśnie i podejrzewając kości - to dobry pomysł.

 

Po objawach ja stawiam jednak na proc. Ale pokerowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można dać V z zapasem dla CPU i zapadać testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ryzen w połowie roku by pokazał zęba i zjadł 9900k to będziemy się uczyć oc pamiątek na amd od nowa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ryzen w połowie roku by pokazał zęba i zjadł 9900k to będziemy się uczyć oc pamiątek na amd od nowa ;)

:hmm:

v7fwz3eb.jpg

 

przy okazji ktory lepszy XMP I czy II

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ale na Twoim miejscu jednak użyłbym po prostu memtest86 z poziomu bios i zobaczył co się dzieje.

Jak sam wspomniałeś - należy znaleźć przyczynę w procesorze albo pamięci. Dlatego sugeruję memtest86, gdyż obciążenie cpu w tym scenariuszu jest minimalne jakiego wymaga się do przeprowadzenia testu pamięci.

Odpaliłem bootowalnego memtesta86+ v4.20 z płyty od PC Word wydanie 11/2011. Jak wróciłem do kompa, znalazł 1 błąd po przejściu 1 przebiegu i przerwałem. Podejrzewam jeden z modułów Apogee z tego co kiedyś testowałem w memteście. Pobawię się może ustawieniami DRAM CLK Skew dla banków z obsadzonymi Apogee. Na innym forum znalazłem że komuś pomogło ustawienie na sztywno wartości bo na auto miał błędy w memteście. Numer testu na którym wywala błąd ma jakieś znaczenie? Jakie napięcie ustawić żeby się za bardzo radiatory nie grzały? Aktualnie jest 1,84V (wiem niskie) i podstawowe timingi jak na zrzucie:

 

pppjpg_qwewnsh.jpg

 

P.S. Mała aktualizacja. Być może jest światełko w tunelu. Podniosłem napięcie RAM na 1,9V. Nie chciałbym niepotrzebnie zawyżać tego napięcia. Jak wyjmowałem 2 nagrzane moduły (zaraz po wyłączeniu kompa) przy 1,84V, radiatory były dosyć ciepłe. Odpaliłem memtesta na noc (zamiast oglądać AO na Eurosporcie) i po chyba 4 godzinach z okładem i przejściu 4 z hakiem przebiegów, nie pokazał się żaden błąd. Na razie odpuszczam chyba prime'a95. Przy ustawionych w biosie profilu Turbo CPU fan i napięciu CPU 1,3125V, Blend rozgrzewał najcieplejszy rdzeń praktycznie do 80*C (według Core Temp), więc jedynie 5*C zapasu do Tjmax.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to czemu tak marnie masz te pamięci ustawione?

800MHz i cl4 zdecydowanie lepsze niż cl6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynasz od stockowych ustawień, to napięcie jak najbardziej ok. Ważne, żeby na czas testów procesor również pracował na stocku. Później grzebiesz w pamięci i dobierasz resztę.

 

Numer testu nie ma aż tak dużego znaczenia. Są tablice interpretacyjne dla tego programu, ale widziałem, że często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Istotne, że wykrywa albo nie wykrywa błędu.

 

Prime 95 zostaw na ostateczne ustawienia. Bardziej szkoda katować sekcji, bo jej elementy zapewne zdążyły się już zestarzeć. Procesor blisko TJ max przez godzinę, dwie nie ma prawa zaznać żadnych skutków ubocznych.

 

O konkretne ustawienia CL i freq pytaj Jacka. On jest tutaj Bogiem Ramu. Ja ddr2 użytkowałem bezswiadomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A w ogóle to czemu tak marnie masz te pamięci ustawione?

800MHz i cl4 zdecydowanie lepsze niż cl6.

Jak ustawię pierwszy timing (czyli CL w CPU-Z) na 5 to w tej konfiguracji ramu komputer w ogóle nie bootuje, i to przy znacznie niższym niż aktualne 470MHz FSB (trzeba restartować przyciskiem włącznika na obudowie). A (jak pisałem) nie chciałbym niepotrzebnie zawyżać napięcia. Chcę osiągnąć po prostu stabilność przy tym taktowaniu FSB.

 

Bardziej szkoda katować sekcji, bo jej elementy zapewne zdążyły się już zestarzeć.

Jeśli chodzi o sekcję zasilania, to nie powinna być mocno obciążona przy tym CPU i napięciu jak wyżej. Potestuje w grach czy się poprawiła stabilność.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A 800MHz i 4-4-4-12? powinno działać. Przecież to XMP.

W razie czego NB VOltage w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...