Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

ddr3 1600cl 9 2x4 i ddr3 1866cl 10 2x4gb Kingstona po oc blck 1924mhz cl ustawione na 11 11 11 32

 

ale sie chyba gryzą bo bf 5 np mi się zawiesza po paru minutach gry i rozmyślam nad sprzedaniem tego i kupić 2400 do i7 3770 1155

Raz każdą kość najlepiej testować osobno, bez modyfikacji timingów drugiego i trzeciego rzędu daleko nie zajedziesz. Wiem, że Asrock miał namieszane w swoich biosach w trzecim rzędzie kiedyś dawałem zrzut z biosu co zmieniać, ale serwer padł wink.gif

 

Przy czterech modułach oc dość spada, przy dwóch jednostronnych i dwóch dwustronnych na Z77 udało mi się stabilnie wycisnąć tylko 1866mhz CL11-11-11, a pojedynczo pamięci potrafiły znacznie więcej.

 

 

Niekoniecznie, niektóre płyty 1155 miały VCCIO pod nazwą VTT.

Przecież wyraźnie napisałem tylko VTT i brak VCCSA. Post przez autora był edytowany i wróżką nie jestem co do platformy.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sideband ok thx ale to zabawa na weekend ;P odezwe się jutro bo rano trzeba wstać thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem VTT z 1.076 na 1.113 nie za dużo ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Posiadam pamięci Patriot 16GB 3200MHz Viper 4 CL16. Udało mi się je bez problemu wystartować na taktowaniu 3533MHz jak i 3600Mhz.

Po wykonaniu testów za pomocą AIDA 64 zauważyłem, że na delikatnym taktowaniu niżej wyniki są lepsze:

 

3533Mhz FOTO vs 3600Mhz FOTO

 

Jak uważacie co lepiej zostawić? Jeżeli udało mi się popchnąć bez najmniejszych problemów te ramy z wyższym taktowaniem to myślicie, że warto bawić się w obniżki timingów?

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pograj w Tomb Ridera albo Apex Legends i zobacz czy nie wywala Cię do pulpitu "bez powodu". Dla pewności jak Cię wywali możesz sprawdzić czy na XMP jest spokój.

 

3200CL16 @3600CL16 i to z 1T niezbyt pewnie wygląda i to jeszcze na AMD ;)

 

Prime95 na test pamięci już puszczałeś i było OK?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grami chcesz testować RAM? 8:E

 

Później będą płacze i stękanie na sterowniki że aplikacja przestała odpowiadać :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje rozważania same się rozwiązały, testowałem OCCT i na 3600Mhz błąd. W przypadku 3533Mhz wszystko działa bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grami chcesz testować RAM? 8:E

 

Później będą płacze i stękanie na sterowniki że aplikacja przestała odpowiadać :lol2:

 

A co mi po syntetyku OK, jak później gry potrafią się sypać?

 

Moje rozważania same się rozwiązały, testowałem OCCT i na 3600Mhz błąd. W przypadku 3533Mhz wszystko działa bez problemu.

 

W Prime pewnie wysypie się na 3533mhz.

 

A w grach może i na 3433.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mi po syntetyku OK, jak później gry potrafią się sypać?

 

Nie wiem jak to robisz, ale u mnie 4000 MHz na ramie dociśnięte do granic możliwości, co niektóre timmingi ciasne jak przy 2133 i HCI Memtest Dang Wang 2.5 na 600-700% + Godzinka w Prime95 z pełną alokacją ramu i nigdzie nic nie sypie.

 

Jak się wierzy w bajki że jakiś memtest potrzebuje 10-20 minut na przetestowanie całej powierzchni pamięci to nie należy się dziwić wszystko czasu potrzebuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam i o zdanie pytam ;)Pamięci - F4-3400C16-16GVK (2x8Gb)Płyta - Asrock z370 Extreme4 (3.30 bios)

 

3900-19-19-19-35-STABLE.jpg

 

 

Co można by tu poprawić?

4k nie chce za nic wbić

niższe timingi 1szego rzędu przy 3900 nie wchodzą w grę - płyta nie akceptuje.

Edytowane przez Ksiądz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Drugi rząd za ciasno, RDWR spróbuj wszystkie na 15-16, TRFC poluzuj na 320-340 tRRD i tWTR trochę zluzuj i daj trochę więcej witaminy na DRAM i VCCSA.

 

Może się uda złapać stabilność na 3900c17. Przydał by się też zrzut z thaipoon burner żeby się zorientować jakie kostki siedzą w tych G.Skillach, jeżeli BCRC to może być ich kres.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Thaiphoon-Burner.jpg

 

 

Co do drugiego rzędu... Jakby to powiedzieć... Płyta sama narzuciła takie ciasne (tWTR_L oraz tWTR_S) - ustawiam wyższe - zero efektu - ja swoje płyta swoje.

Żeby było śmieszniej - dla 3733 nie pozwala takich ustawić...

Edytowane przez Ksiądz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Samsung D-Die w modułach 8GB, coś tutaj nie gra. :brow:

 

Płyta nie pozwala Ci zrzucić bo jest to powiązane z 3 rzędem, trochę ciężko Ci to lepiej rozpisać bo z jakiegoś powodu w ATC brakuje opisów niektórych pozycji.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tCWL=18, tWR=14 i spróbuj 4000 cl19.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wiem jak to robisz, ale u mnie 4000 MHz na ramie dociśnięte do granic możliwości, co niektóre timmingi ciasne jak przy 2133 i HCI Memtest Dang Wang 2.5 na 600-700% + Godzinka w Prime95 z pełną alokacją ramu i nigdzie nic nie sypie.

 

Jak się wierzy w bajki że jakiś memtest potrzebuje 10-20 minut na przetestowanie całej powierzchni pamięci to nie należy się dziwić wszystko czasu potrzebuje ;)

 

 

 

 

Btw. Apex to chyba idealny benchmark, testowalem PC dla klienta w aida, occt, cb, wiesiek novigrad i bez zajakniecia 3 dni ani jednej oznaki niestabilnosci. Odpala Apexa w domu, jeb, zwiecha i system spada z rowerka :E :E

http://forum.pclab.pl/topic/1273161-Apex-Legends/page__view__findpost__p__15430848

 

To Twoje zdanie. Ja mam swoje.

Nie raz tak miałem że niby było stabilnie. A raz czy dwa razy na 8h gra się wyspała.

 

Może ma to związek z wyższą temperaturą części w budzie po obciazeniu z GPU. Albo ze zmiennym (skokowym) obciążeniem. Nie wiem. Dla mnie stabilna praca to taka gdzie gry i syntetyki są stabilne. A nie same syntetyki.

 

Też lecę na 4000mhz. I jest OK. Ale to z 3600cl15 zrobione jest. I to na Intel.

 

Jak ktoś pisze o stabilnym ramie na ryzenie, najtańszej plycie i kościach za 500zl docisnietych do granic możliwości jakie ludzie uzyskują na bdie za 1000-1500zl i płytach z najwyższej półki, to po prostu widzę hura optymistyczne wyniki.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

tCWL=18, tWR=14 i spróbuj 4000 cl19.

 

Nic z tego - znaczy - przyjmuje te ustawienia dla 3900 ale już 4000 nie pozwala wbić. Podnosiłem Dram V do ok 1.55, tak samo IO/SA na ok 2.1/2.16 (płyta podbija napięcia dosyć - obecnie IO w biosie 1.145 a w win 1.16-1.168 zaś SA w bios 1.16 a w win 1.184, DRAM w bios 1.375 w win 1.400-1.408)

 

Ustawiałem nawet 21-23-23-41 - nic z tego. tRAS można ustawiać od 35 do 41 i wzwyż - praktycznie zero efektu - przynajmniej na wyniki w Aida.

 

Ps. Testowałem chwilowo (3 tygodnie temu około) na niej F4-4266C19D-16GTZSW. Na def 4266 xmp szło tylko transfery słabe, na 4000c16 też poszły. A po 2 dniach zaczęła się dyskoteka na płycie i już nic nie było stabilne (przy okazji wyszedł brak kompatybilności tego ramu z płytą...) więc zwróciłem te tridenty.

Edytowane przez Ksiądz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie natomiast jakbym nie kręcił pamięci to obcina GFLOPS do poziomu ok 320 kwasny.gif ale przy setupie 3733C16 z dociśniętymi timingami mam ok 380 GFLOPS, 4.7GHz 1.215V smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ps. Testowałem chwilowo (3 tygodnie temu około) na niej F4-4266C19D-16GTZSW. Na def 4266 xmp szło tylko transfery słabe, na 4000c16 też poszły. A po 2 dniach zaczęła się dyskoteka na płycie i już nic nie było stabilne (przy okazji wyszedł brak kompatybilności tego ramu z płytą...) więc zwróciłem te tridenty.

 

To dziwne bo 4266 działają na mojej k6 bez problemu. Te płyty mają identyczny bios więc powinno hulać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z370 Extreme4 TriendZ 3600CL15 @ 4000CL17 Stabilnie i nic ponad to jeśli nie chcę nabawić się nerwicy. Słabsze B-Die Corsair LPX 3600CL18 jednej kości nie widziała nawet na 2133Mhz.

Natomiast Ryzen 1700na MSI X370 SLI PLUS, oraz i7-6700/i5-8600K/i7-8700K z Gigabyte Z170 D3H i MSI z370 SLI PLus działały bez problemów z Corsairami.

 

Ja bym zwrócił, ale nie ram a płytę ;]

 

I tak zawsze będę o tym pamiętał. Złe wspomnienia mam z Aszrotem ;]

 

Jedyne co jest fajne w tym bublu to NVME w RAID wykręcające jakimś cudem 4500MB/s..

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Prawdopodobnie Minciu ma rację - extremalne to są nerwy z tą płytą...

 

Pytanie: Też spadają wam wyniki w aida tak po ok 5-10 minutach od restartu? Średnio (nie zawsze) o ok 300-600 MB/s. Oraz latency o ok 1 ns... Znaczy - też spada, co jest jeszcze dziwniejsze.

 

Drugie moje pytanie - odpalam do testów stabilności wstępnej memtest (+400%). I na 8-10 wątkach są zbliżone wyniki np ok 410%, a na 2-4 wątkach 510%... Czas włączenia praktycznie taki sam. Przewaga z czasem się powiększa jeszcze bardziej.

 

Trzecie - 4k jednak nie wbija. Więc w międzyczasie poświęconym na ochłonięcie - co zoptymalizować jeszcze w ustawieniach dla 3900?

Obecnie jest tak:3900-19-19-19-35-TEST-LUZ-2.jpg

Edytowane przez Ksiądz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

http://forum.pclab.pl/topic/1273161-Apex-Legends/page__view__findpost__p__15430848

 

To Twoje zdanie. Ja mam swoje.

Nie raz tak miałem że niby było stabilnie. A raz czy dwa razy na 8h gra się wyspała.

 

Może ma to związek z wyższą temperaturą części w budzie po obciazeniu z GPU. Albo ze zmiennym (skokowym) obciążeniem. Nie wiem. Dla mnie stabilna praca to taka gdzie gry i syntetyki są stabilne. A nie same syntetyki.

 

Też lecę na 4000mhz. I jest OK. Ale to z 3600cl15 zrobione jest. I to na Intel.

 

Jak ktoś pisze o stabilnym ramie na ryzenie, najtańszej plycie i kościach za 500zl docisnietych do granic możliwości jakie ludzie uzyskują na bdie za 1000-1500zl i płytach z najwyższej półki, to po prostu widzę hura optymistyczne wyniki.

 

Aha, jeden post na forum ma przesądzać o procedurze testowej z której korzysta 3/4 społeczności z tego działu wykręcając czasami szalone wyniki typu 4300c17?

Specjalnie dla własnej przyjemności podłączyłem inny SSD z testowym systemem i odpaliłem 4266c18, Apex godzinka gry nic się nie działo, za to jak odpaliłem HCI to sypało więcej błędów na sekundę niż 144Hz odświeżanie monitora :E Prime95 po 5 minutach pracy wywalił BSOD'a 0x00000050, co może świadczyć o tym że doszło do próby stronicowania obszaru pamięci niestronicowanej.

 

Ty nie rozumiesz co ja piszę, testowanie w grach też jest ważne żeby mieć pogląd na wszystkie możliwe scenariusze, ale polecanie komuś testowanie RAM'u grą która na dodatek jest nie specjalnie ciśnie podsystem pamięci zamiast softu do tego przeznaczonego to jakiś smutny żart, niestabilność RAM'u nie objawia się liniowo, w związku z czym do pełnego przetestowania wszystkich adresów pamięci wymagane jest zaalokowanie co najmniej 85% całej dostępnej pamięci przez aplikację sprawdzającą, gra tego nie zrobi bo Apex nawet nie alokuje 40% z 32GB.

 

Prawdopodobnie Minciu ma rację - extremalne to są nerwy z tą płytą...

Ja się dziwie że ludki nadal tą płytę kupują, Extreme 4 skończyła się na Z170, wszystkie nowsze modele to dziadostwo okrojone ze wszystkiego czego się dało, za to ledów nie brakuje. No i od Z370 jeszcze się zaczęły problemy z offsetem. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3900cl19 19 19.. Może 3600 zrobisz z cl16 16 16 było by raczej korzystniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba, jak HCI nie jest stable to Gry będą miały dziwnej treści zawirowania włącznie z wyrzucaniem do pulpitu, u mnie tak jest i tego nie przeskoczę, albo HCI 700-100 pro bez errora albo nie ma grania, dlatego nie podchodzę do 4266 na powaznie bo ciężko jest to ugryźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Te pamiątki na def mają 3400 16-18-18-38-2 @ 1.35V. 

 

To sa D-die double dual rank. Takie... Specjalne... szczerbaty.gif

 

Ogólnie to nie za bardzo pozwalają ruszyć cokolwiek z pierwszych timingów względem taktowania.

 

Znaczy - przynajmniej dla 3900 nie ma takiej opcji (obojętny V dla Dram/IO/SA) zmienić niżej z 19-19-19-X  (gdzie x przyjmuje wartości od 35 wzwyż - zero efektów lub bardzo ciężkie do wychwycenia dla wydajności czy stabilności, dla 34 nie wstaje).

Edytowane przez Ksiądz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...