Skocz do zawartości
jacekcz

BAZA podkręcania oraz kompatybilności pamięci DDR2/3/4/5 - dowolna platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się na te http://www.proline.pl/?p=PXD38G1600LLK ale zauważyłem w nich coś dziwnego..niby wykorzystują XMP, ale ja się pytam, jak?! W BIOSie mam opcję wybrania "extreme XMP" czy jakoś tak, co daje taktowanie 1600MHz (wyłączona ta funkcja-standardowo, daje taktowanie rzędu 1333MHz), lecz nie można dać nic więcej (ani 1866 czy 2133, BRAK jakiejkolwiek opcji wybrania taktowania..zależy to od pamięci, czy BIOSu/płyty? moje poprzednie kingstony 1600MHz miały bezproblemową regulację (możliwość wyboru) aż do 2133 mimo, że w życiu takowego taktowania by nie osiągnęły..

Zmiana jakichkolwiek wartości timingów kończy się ponownym uruchomieniem kompa i resety w 2-3 sek i tak w kółko, czyli 8-8-8-24 jest musem i nic z tym nie zrobimy (moje kingstony robiły 8-8-8-20 mimo, że miały standardowo wiele większe timingi, czyli te "Patriot Xtreme Viper Divison 2" to tylko fajnie brzmi ;s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pamięci mają ogromny potencjał w OC. Mam takowe.

Zacznijmy od tego, że opóźnienia to one mają nie 8-8-8-24 tylko 8-9-8-24.

Daruj sobie XMP i ustawiaj ręcznie co trzeba. To, że płyta nie pokazuje 2133 i wyżej to nie ich wina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Może i mają ogromny potencjał OC (wydziałem wyniki z jej udziałem w pierwszym poście tego tematu dlatego zdecydowałem się na nie), ale z moją płytą da się je kręcić tylko i wyłącznie FBS :) ona idzie maks do 104.5MHz także mam "superOC" :] :|

Jak już pisałem, jest tylko opcja "extreme profile memory XMP" czy jakoś tak, co daje mi taktowanie "aż" 1600MHz, i nie wierzę, że to jest jakaś wina płyty, bo na podobnych pamięciach do tych: http://www.proline.pl/?p=KHX1600C9D3K2%2F4GX (bez X na końcu,czyli KHX1600C9D3K2/4G) miałem możliwość wybranai ich taktowania (od 1066 do 2133MHz, czego w tych super Extreme division 2 zupełnie całkowicie BRAK,. nie ma takiej opcji w BIOSie, na jej miejscu jest ta "extreme".

Pamięci mają opóźnienia na auto 8-10-9-24, po ręcznym ustawieniu na 8-8-8-24 chodzą również bez problemów, mój błąd z tym 8-8-8-24 (fabrycznym), teraz zauważyłem.

Nie wiem dlaczego taki stan rzeczy jest, że nie mogę wybrać ich taktowania..

extreme[...] On bądż off i koniec, tyle z "zakładki OC" dla tych pamięci, a na kingstonach było można wybrać! nie ogarniam już tego..

 

@edit

 

To co wyżej jest już nieaktualne, jestem niezłą gapą..była ta opcja :| Co do pamięci to próbowałem uruchomić na 1866MHz i nie idą, napięcie i timingi na auto.. napięcia nie chce dać większego niż jest standardowo, gdyż ponoć jest to niezalecane. Cóż, za 200zł nie można liczyć na cuda..

Edytowane przez SsEeBbEeXx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

na 1866 spróbuj 9-10-9-24-2T. V w okolicach 1.6V

pójdą bez problemu.

Na AUTO nic z tego nie będzie. Płyty głupieją na wyższych taktach z tymi pamięciami.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki wielkie za informację, sorry za poprzednie chaotyczne posty-nie wiem jak to wszystko opisać :D

Jutro sprawdzę tak jak piszesz, oby było dobrze :)

 

@edit

 

Udało mi się wyciągnąć 1932MHz (1866+kręcenie szyną, póki co to testuje) przy podanych przez jacekcz timingach, ale jedno pytanie..jaka jest różnica między CR 1T a 2T?

 

@edit

 

Idą na 2133MHz przy 9-11-10-24 1.66v (napięcie auto, takie samo przy 1600MHz) aczkolwiek zauważyłem pewną dziwną rzecz..gdy przechodzę w stan uśpienia, to przy próbie uruchomienia PC restartuje się on, po czym nie chce wstać, pomaga wyłączenie i włączenie go na "twardo" :E dziwne.. czym sprawdzić dobrze pamięć ram? w BIOSie/UEFI (nazywam to nadal BIOSem) jest opcja "test pamięci, nie przechodzi ona testu na prędkości większej niż ok 2340MHz, ale system uruchamia się i chodzi przy 2220MHz ^^ płyta prawdopodobnie ma już dość..

Edytowane przez SsEeBbEeXx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zostawiaj napięcia na AUTO. Manualnie - najniższe dające stabilność.

1T-2T wydajnościowo niewielka różnica. 2T natomiast zwykle zwiększa możliwości OC.

Przy wyższych taktach - może zwiększenie VTT pomoże.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A-Data | VolwerineX | A-Data AX3U2000GB2G9-DG2 2x2GB | PC3-16000 | DDR3-2000MHz, 9-9-9-24 1,55-1,75V

| Asrock Extreme3 Gen3 Z68 | @2000 MHz 6-9-6-23 1T, 1,65V; @2133 MHz 8-10-9-24 1T, 1,65V;

 

 

Adata%25202000.jpg

 

 

Zamieszczam SuperPI na 2133, bo miałem tylko chwilkę dzisiaj na pobawienie się. Zmiana timingów na 8-10-8-24 1T powoduje, że pamięci nie dają rady wejść nawet do windy. Platformę mam wprawdzie od niedawna i ciągle testuję co potrafi. Doczytam trochę i postaram się niżej zejść. Dziwi mnie, że na 1333 CL5 nie wstaje PC, ale może dojdę dlaczego.

Edytowane przez VolwerineX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj na 1333 cl5 to potrzebowalbys jakies d9gtr d9jnl, ew elpide hyper, przynajmniej na takich kostkach widzialem takie wyniki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na popularny zestaw MSI Z77A GD-55 oraz i5-3570k. Teraz tylko wybór RAM do tego. Co polecacie?

Wpadły mi w oko:

A-DATA 2000

oraz

A-DATA 1600

 

W przypadku tych drugich nie będzie problemu z wysokością radiatorów i chłodzeniem procka? No i czy w ogóle ruszą z tą płytą?

Edytowane przez szpynda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak mogę zmniejszyć napięcie moich pamięci RAM? Mam coś takiego (klik). W biosie mam tylko opcje zwiększenia napięcia kolejno o 0.1, 0.2 i 0.3v. Opcji -0.1v i tak dalej nie ma. Da radę jakimś programem? Przy okazji, czym testować stabilność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nikt na forum nie wie jak albo chociaż czy programowo się da?

Edytowane przez dominont

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz zmniejszac napiecie ramu ponizej standardowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem pamięci: Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series (KHX1600C9D3X2K2/8GX). Będą chodzić w zestawie z 3570k i gigabyte ga z77x d3h. Czy mają one potencjał OC? Jeśli tak to do jakich wartości ,,pójdą"? oraz chciałbym się dowiedzieć co daje w praktyce mniejszy timing czy wyższa częstotliwość, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcają się marnie ale czy to istotne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patriot 1600 8-9-8-24 jednak w pełni stabilne na 2400MHz 11-13-11-31-2T-128 :)

46002400.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bardzo przyzwoite a nawet wiecej kostki :thumbup:

Edytowane przez guderian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^ TRIDENTY 2400 CL10 ile wyciągają? Testowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

Co sądzicie o Patriot Xtreme Division 2 1866? Zamierzam wymienić moje Corsairy 1600 CL9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Patriot Xtreme Division 2 1600 8-9-8-24. Wynik OC post #795.

test 1866

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^ TRIDENTY 2400 CL10 ile wyciągają? Testowałeś?

 

 

szczerze to jeszcze nie, poskładałem nowego kompa i nie miałem na więcej czasu ;) chodzą na profilu XMP na 2400 cl 10 12 12 31, wyżej nie przewiduje, generalnie stabilność modelu 2400 kończy się na 2600 mhz, choć do spi można jeszcze wyciągnąć więcej, to jednak daleko im do modelu 2666 czy 2800, to inna liga ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^ TRIDENTY 2400 CL10 ile wyciągają? Testowałeś?

Przy 10-12-12-31 1T 1,65 V robiły ok. 2500 MHz na FM1. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Silvatrez

ja mam Patriot Xtreme Division 2 1600 8-9-8-24. Wynik OC post #795.

test 1866

Ładnie wyciągłeś. W podobnej cenie są Gskill itp. Chodzi mi o najlepsze OC. Brać coś innego czy te patrioty starczą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G.Skill|luk1999|TridentX 2x4GB F3-2400C10D-8GTX|DDR3-2400 10-12-12-31-2T 1,65V|ASRock A75 Extreme6 EFI P2.00|@2538 MHz 10-12-12-31-1T, 1,6V

 

med_gallery_5351_1138_247042.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...