Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bielas

marynarka wojenna RP

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam deko dziwne pytanie jak na forum "o kompach", a mianowicie zachciało mi się poszukać marynarzy :E

był ktoś z Was w woju na okrętach w Świnoujściu, a jeśli tak, to w jakich latach i na których łajbach,

 

ja byłem w latach 2000 - 2004 ORP Poznań (po kilka tygodni też na ORP Grunwald i ORP Czernicki)

 

znienawidzone słoniki - alarm chemiczny :thumbdown:

hpim1106ie0.jpg

 

zaraz będzie więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było 0 odpowiedzi.

 

ZAZDROSZCZĘ!!!!

 

Gdyby nie chora ambicja rodziców, poszłabym do WSM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak uda mi się "odratować" starą płytę dorzucę parę fotek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz będą moje dwa ulubione z fiordów z Norwegii, co prawda nie moja łajba (tu jest ORP Gniezno), ale foty z mojej łódki robione, oj, wtedy Neptun większości z załogi obiadek "wydarł" (ale bywało gorzej, niestety bez dokumentów, bo szkoda aparatu)

1wyszedzwodyts0.jpg

 

woda normalnie wywalała okręty na fali, tu widoczna "grucha" w całej okazałości, a poniżej wpadli znów do wody

2wszeddowodyms4.jpg

 

a poniżej gdzieś między Niemcami a Danią (cieśniny)

hpim0455uz8.jpg

 

hpim0452nl3.jpg

 

hpim0453pn6.jpg

 

więcej fotek w wolnej chwili i jak będzie odzew, idę spać, narka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ubrania przeciwchemiczne to straszna lipa jest. Połowa z nich nie jest szczelna, a i tak za nim by się wlozylo Op1 to i tak dawno umarłes :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te ubrania przeciwchemiczne to straszna lipa jest. Połowa z nich nie jest szczelna, a i tak za nim by się wlozylo Op1 to i tak dawno umarłes :E

Nie przesadzaj, tak było kiedyś. Dobrze dopasowana maska to podstawa, ale jeśli się o tym nie pamięta :heu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie przesadzaj, tak było kiedyś. Dobrze dopasowana maska to podstawa, ale jeśli się o tym nie pamięta :heu:

 

przecież to te same zestawy " tak było kiedyś" zakupione 30 lat temu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie przesadzaj, tak było kiedyś. Dobrze dopasowana maska to podstawa, ale jeśli się o tym nie pamięta :heu:

 

miałem i używałem "słonika" jeszcze w 2004 roku :thumbdown: , ta macha normalnie ssie, jak było zimno, to zaraz zaparowywały szkiełka i nie było nic widać, były do tego fabryczne wkładki z jakiegoś tworzywa, ale dali je nam jakieś 6 miesięcy przed moim zejściem z okrętu, o i były tylko trzy rozmiary tej machy, zaś niektóre egzemplarze były naprawdę stareńkie, guma była na nich sparciała, nie przechodziły tesu szczelności, już całkiem pod koniec mojej służby wprowadzać zaczęli takie czarne z dużą pojedyncza "szybką" oddzieloną od części, którą oddychało się, więc nic nie zaparowywało

kilka fotek

 

silniczek z agregatem prądotwórczym, z lewej jeden z silników głównych

silownia6ta1.jpg

 

znowu Norwegia

sr110cw5.jpg

 

sr066pu8.jpg

 

sr138sy0.jpg

zaraz więcej poleci - nie wiem czy mnie nie administracja nie pogoni :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie pogoni, dawaj dawaj :E

 

no to dalej fiordy w Norwegii

sr080ls7.jpg

 

a to Dania albo Niemcy, zachodni Bałtyk i cieśniny

 

hpim0512bq0.jpg

 

strzelamy - nie pamiętam w co, sądząc z kąta nachylenia lufy do makiety miny

hpim0658pe0.jpg

 

hpim0511jj6.jpgna górnych bocznych pokładach leżą dwie pomarańczowe wkładki Pameli A. po pierwszej operacji zmniejszenia cycochów, MW, jako biedna instytucja wykorzystuje je jako odbijacze podczas cumowania

 

hpim0800yq8.jpga tu bandera, na prawej burcie chyba "delta" i "oscar", na lewej "żyto"

 

znowu Norwegia

sr058uu7.jpg

 

hpim0913vc4.jpg

 

hpim1087yu6.jpg uruchomiony system zraszania okrętu podczas alarmu chemicznego (symulacja usuwania skażeń)

 

na dziś kończę, jestem zdechły :thumbdown:

narka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to legalnie to tak foty sprzetu ze slużby wklejać ;) ?

 

Żeby nie było 0 odpowiedzi.

 

ZAZDROSZCZĘ!!!!

 

Gdyby nie chora ambicja rodziców, poszłabym do WSM.

 

chciałaś siać groze jako pani porucznik? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się ogląda, tak jakoś inaczej niż na filmach dokumentalnych ala Discovery. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również zazdroszczę. Zawsze kręciło mnie wojsko, czy zostanie żołnierzem. Nieważne, czy na lądzie, czy na wodzie, czy w powietrzu. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
miałem i używałem "słonika" jeszcze w 2004 roku :thumbdown: , ta macha normalnie ssie, jak było zimno, to zaraz zaparowywały szkiełka i nie było nic widać, były do tego fabryczne wkładki z jakiegoś tworzywa, ale dali je nam jakieś 6 miesięcy przed moim zejściem z okrętu, o i były tylko trzy rozmiary tej machy, zaś niektóre egzemplarze były naprawdę stareńkie, guma była na nich sparciała, nie przechodziły tesu szczelności, już całkiem pod koniec mojej służby wprowadzać zaczęli takie czarne z dużą pojedyncza "szybką" oddzieloną od części, którą oddychało się, więc nic nie zaparowywało

kilka fotek

zaraz więcej poleci - nie wiem czy mnie nie administracja nie pogoni :E

Łooo, biedaku, ja w grudniu miałam szkolenie na temat skażeń rozmaitego rodzaju - genialne maski (dopasowanie takie, że nawet brody Ci nie wolno mieć), kombinezony Tuvac, po prostu szczeka opadała. Choć z drugiej strony, o ile wiem, wojsko nie jest za bardzo doposażone :hmm:

 

Myślę, że mogę ładnie poprosić przynajmniej moderację, żeby zostawiła ten śliczny temat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojsko wygląda ladnie na filmach i na plakacie

 

z5554064Z.jpg

Ale poziom polskich koszar pozostawia sporo do zyczenia :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a to legalnie to tak foty sprzetu ze slużby wklejać ;) ?

 

nie ma żadnych danych t-t, czy Tobie, jako cywilowi mówią coś więcej te zdjęcia, niż to co przedstawiają, poza tym wystarczy iść na główny bulwar w Świnoujściu i z 50 m można sobie więcej szczegółowych zdjęć porobić, można załapać się na opiekuna Zielonej Szkoły i wejść z dzieciakami na okręt i porobić masę szczegółowych fot - więc luzik, mieszczę się w granicach, poza tym jest oficjalna strona MW, na której są nie tylko te łódki i to z ogólnym opisem t-t

 

Ale poziom polskich koszar pozostawia sporo do zyczenia :P

 

dlatego poszedłem do marynarki - tam miałem, jak na WP, super socjal, nawet na poligonie miałem ze sobą swoje kojko, kibelek, pralkę, a co najważniejsze, kuchnię i kucharzy oraz inne duperelki - nie musiałem korzystać ze zbiorowego prysznica, klopa, stołówek, pałętać się po krzakach na ćwiczeniach, ani odmrażać się w namiotach (odmrażałem się jedynie na wachtach w czasie zimowych wyjść w morze, czyli 2 x 4 godz. na dobę - choć czasem pogoda potrafiła dać się we znaki - od czasu wyjścia do cywila nadal uważam, że temp. poniżej 15*C, to już zima :E )

 

dobra no to kilka kolejnych fotek

 

znowu Norwegia (chyba mam deko syfu w zdjęciach - nie chce mi się robić porządków :E )

sr096zh6.jpg jakieś norweskie wózki zwiadowcze, takie dwuczłonowe - chyba :hmm:

 

hpim0510hx2.jpg znowu Bałtyk zach. i sąsiady zza Odry (jak to się pozmieniało - stare wojaki opowiadały, jak sołdatów od Wielkiego Brata zza Buga wozili :E )

 

sr053va0.jpg

 

sr065om0.jpg

 

dsc01748oq6.jpg a to "jakiś" rosyjski "Dar Pomorza/Młodzieży" spotkany w jakimś niemieckim porcie - mamy taki sam od przyjaciół zza Buga, dlatego napisałem rosyjski "Dar Pomorza/Młodzieży" - po prostu nie wiem którego z nich dostaliśmy od Rosjan :E

 

hpim0607tx5.jpg czapeczka, niestety nie firmowa, do munduru nie mogliśmy ich używać, kupowaliśmy je na zamówienie z własnej kasy, używaliśmy ich jedynie w zagranicznych portach za zgodą dowódcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to leci

 

jeden z silników głównych, są takie trzy - łącznie bez mała 5k źrebaków

silownia5yd8.jpg

 

hpim0331kb9.jpg gołąbek na armacie - ciśnie się na usta dodać "pokoju" - deko dziwne połączenie, ale już pisząc poważnie czasem odpoczywały u nas różne ptaszory, nie wypędzaliśmy ich, ale trzeba było po nich sprzątać plaki (za długo pozostawione pozostawało wżery :thumbdown: )

 

dsc01595pu5.jpg bierzemy technikę (tanki) z brzegu, na górnych pokładach widoczne "wkładki" Pameli :E

 

hpim0168tg7.jpg na rufie też mieliśmy rampę, a co..... :E , w tle wejście do portu w Świnoujściu, z prawej małe, białe promy Adler, przed przyłączeniem do UE źródło dodatkowego zarobku dla wielu mieszkańców Ś-cia, także dla marynarzy :E

 

dsc01633pz4.jpg podchodziliśmy do brzegu, dziób okrętu na maxa w piach na dnie, jak najbliżej do brzegu, a reszta.............. w rękach dowódcy czołgu i jego mechanika, który, jakby i tak nie miał trudno, kierował tankiem na ślepo i na wstecznym, wykorzystując wskazówki swojego dowódcy

 

dsc01609eg2.jpg nigdy nie zapomnę, jak mechanik tego wozu nie potrafił prosto cofnąć na swoje stanowisko, mieliśmy niezłą bekę, dodatkowo jako jedyny z całego oddziału miał widoczność do przodu oraz lusterka wsteczne, reszta polegała tylko na komunikatach dowódców przed radio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu się posty nie naliczają to sobie tylko czasem opadającą szczękę bym wklejała.

 

Kapitalne zdjęcia i niezły komentarz.

A silniczki jakiej były produkcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi nie chodzi o liczbę postów, na okręcie w czasie mojej służby spotkałem też kilku maniaków od kompów (od nich się tym zaraziłem i w sumie większości, jak na tamte czasy nauczyłem) i po cichu licze, że tu tez są, może się odezwą

 

silniki główne były z.......... Poznania od Cegielskiego (mój okręt to ORP "Poznań"), agregaty to Wola 12 z tanków T72/T81 (chyba, nie znam się na tankach), ale też polskie

 

dsc01615al4.jpg

 

dsc01587jb2.jpg im bardziej stromy brzeg, tym krótszą drogę do przebycia mają pojazdy, tu niestety była bardzo łagodna stromizna dna, załadunek trwał wieki, w razie ewakuacji bojowej, zostałaby po nas przez ten czas kupka spalenizny i złomu, zastanawiam się kto wybrał to miejsce na pobranie desantu :hmm: ale co tam, ja byłem tylko sygnalistą, a nie decydentem :thumbdown:

 

dsc01598mu6.jpg

 

na dziś wystarczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego, że z Cegielskiego :) też pamiętam, kiedy produkowali silniki okrętowe. W tej chwili przeszli chyba całkiem na energetykę. ALe jest Alstom w Elblągu, jeśli dobrze kojarzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem już całkiem poza tematem, już nie orientuję się, sorki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to kilka kolejnych

dsc01565be5.jpg za rufą wejście do Świonujścia

 

dsc01600ue3.jpg przed dziobem Dania

 

dsc01630vk8.jpg na pokładzie Dunole.......... albo Niemcy :hmm: nie pamiętam

 

dsc01571rv5.jpg podobno czołgi tam na nas czekały, ja ich nie widziałem, dopóki nie dostały sygnału do pakowania się na pokład - cwaniaki jedne, nie :Up_to_s:

 

dsc01604qw9.jpg jednak Niemiec, heh..... z duńskiego brzegu :hmm:

 

dsc01649la4.jpg dowódcom tanków czasem ładnie dupcia chodziła do góra, jak ich fala podlała, a i tak nie uchowali suchych gatek :E

 

dsc01594ik8.jpg

 

dsc01586zs2.jpg

 

dsc01607ef2.jpg

 

dsc01616he5.jpg

 

dsc01610rc0.jpg

 

dsc01646tw4.jpg

 

dsc01588wr0.jpg

 

dsc01608dg8.jpg

 

dsc01597co9.jpg

 

dsc01592kj9.jpg

 

dsc01628bi6.jpg

 

dsc01603tl7.jpg

 

dsc01634gg8.jpg

 

dsc01602mi2.jpg czasem czołgi miały problem, dno zwykle nie jest równo skośne, a pokrzywione, górki i dołki, w dołkach ładnie woda tanki przykrywała, a jak fala zalała załogę, która akurat pokonywała dołek, no to sąsiady zza Odry cieszyły się, że woda zalała im majty, nie widać było chociaż tego, jak sami sikali ze strachu, że ich zatopi :E (dotyczy to tylko dowódców - reszta załogi, siedząc we wnętrzu czołgu, nie miała pojęcia co dzieje się na zewnątrz)

 

dsc01618re5.jpg

 

dsc01601kg2.jpg

 

xczernicki01ze1.jpg "ORP X. Czernicki" - żeby wiedzieć co to za rodzaj okrętu i do czego ma służyć, to trzeba być co najmniej komandorem - podobno jest to okręt wsparcia logistycznego ??? (sam na morzu potrzebuje wsparcia, a ma innych wspierać :hmm: )

 

hpim0454ta0.jpg jedna z moich ulubionych fot :D

 

hpim0172ba3.jpg znowu pasiemy drób :E

 

hpim0315hi0.jpg biało czerwona :thumbup::thumbup:

 

armata4oo8.jpg grzecznie stoimy w porcie, na armacie widoczne poprawki malarskie w trakcie nanoszenia (główna praca w czasie pobytu w porcie :E )

 

wc2fu7.jpg

 

na koniec kibelek (na prawo od umywalek), prala i prysznic (z lewej) - na okręcie jest większy socjalny wypas niż na lądzie, pod tym względem jednostki nawodne rządzą!

 

i to tyle w temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Rebel Moon część 2 sporo lepsza niż część pierwsza. Na początku trochę gadania i luzu a później zaczyna się akcja i uczta dla oka. Gdyby z pierwszej części wyciąć castingi do ekipy, fruwanie na kurczaku i inne pierdy i zastąpić je dłuższymi retrospekcjami które były przy stole w dwójce miało by to więcej sensu i zamiast 2 x 2h mógłby wyjść dobry film 3h. Mogli też zastąpić zboże jakimś rzadkim minerałem pożądanym przez wojsko np do napędzania tych dużych dział. Po obejrzeniu obu części P1 - 4/10, P2 - 6,5/10. Teraz szczerze czekam na część trzecią.
    • Wiem co czujesz 🙂.Ja przy nim prawie pada z kompa wyrwałem.A ile było Pi.....e nie gram to nie zliczysz 😄.Ale najważniejsze że się udało.I masz satysfakcję bo to jeden z najtrudniejszych soulsowych bossow https://ebd.cda.pl/620x368/15092229f8 Patrz to
    • Więc wytłumacz mi jakim cudem bez mierzenia wystarczy odpalić gówno kalibrator HDR WINDOWS i zobaczyć w jakim trybie pokazuje detal na 1000 nit, a w jakim na 570. Potem to samo zrobić w dowolnej grze z kalibracja HDR. I w każdym innym ustawieniu niż HDR + APL HIGH, ustawienie gry na 1080 nit prześwietla obraz. Więc w swoim ustawieniu masz niby 1000 nit z uciętymi w opór detalami. Faktycznie, genialna sprawa A jak ustawisz detale na 570 to on nie ma prawa zaświecić 1000 bo właśnie to ograniczyłeś w ustawieniach.  Ale żeby nie było, zjem i odpalę grę I będę srogo zdziwiony jak nie ujrze przepalonych jasności. 
    • Przy każdej zmianie traci się na tym, że kupuje się nową kartę, a sprzedaje używaną, dlatego częste zmiany są niekorzystne finansowo, chyba że się zmienia używaną na używaną.
    • Intel kompletnie tutaj nie ma sensu raz że to do gier, a dwa że jeszcze do 1440p. Powinieneś skupić się na wydajności GPU i bić po RTX 4070 Ti Super - tutaj możesz trzymać się RTX ale CPU spokojnie brałbym 7500F bo to będzie idealne najlepsze połączenie. Za 7100 zł masz właśnie taki zestaw https://proline.pl/koszyk/2878bd11 a celując w maksa to przy dopłacie za 7500 zł z 7900 XTX https://proline.pl/koszyk/316e8335 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...