Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

shad2pl

Benq FP241W

Rekomendowane odpowiedzi

Temat powstał, ponieważ kilka osób pytało mnie o szczegóły na temat tego monitora. Myślę, że obecnie jest to bardzo ciekawa alternatywa dla osób zamierzających kupić panel TN z "naklejkami".

Posiada matrycę A-MVA, dobre czasy reakcji, kąty widzenia, bardzo dobre odwzorowanie kolorów - przynajmniej tak gdzieś czytałem ;). Nie posiada jakichś wad wykluczających go z normalnego użycia. Prawie wszystkie rodzaje wejść sygnałowych + hub 3x usb.

Na zdjęciach starałem się ująć jedynie najbardziej charakterystyczne cechy bądź też wady monitora. Nie będzie tutaj screenów z gier, filmów, workspace'a, tapet, kolorowych zdjęć... i całej niepotrzebnej reszty.

Na koniec napiszę parę słów na temat akcesoryjnego ramienia montowanego do biurka.

 

Input lag

 

Aktualizacja:

Poprzednie wyniki okazały się bardzo przekłamane.

Po ponownym zmierzeniu opóźnień okazało się, że średnia ze wszystkich zdjęć wynosi około 22,1ms. Najwyższe opóźnienie 41ms, natomiast najniższe 0ms.

W tym momencie, input lag chyba można pominąć bo umknąć może nam co najwyżej jedna klatka.

 

inputlagre.th.jpg

 

/*

Do sprawdzenia wykonałem około 60 zdjęć, nie wszystkie nadawały się do użytku ale w 95% przypadków odchyłka w stosunku do CRTka wynosiła około 50ms (+- 1ms ),

Zdarzały się anomalie we wskazaniach wynoszących 70ms. W sumie mnie to dziwi bo spodziewałem się średniego wyniku na poziomie 30-40ms.

BTW gdybym tego nie zmierzył nie wiedziałbym o tym. Dla mnie jest to nie wyczuwalne.

Chociaż wg mnie coś jest nie tak z tymi wynikami. Coś wpływało na to, że opóźnienia nie były niższe niż 50ms. Może wina jest po stronie karty graficznej.

Co więcej, po skończonym "pstrykaniu" grałem chwilę w PoP, po paru minutach ekran zaatakowały artefakty w postaci śnieżenia i migoczących poziomych pasków.

Po restarcie i odłączeniu drugiego monitora wszystko wróciło do normy. Jak znajdę chwilę czasu, jeszcze raz pomierzę ten lag.

Z ciekawości zrobiłem kilka zdjęć ze zmienionymi opcjami skalowania obrazu w monitorze, wyniki były takie same.

ilagresizejx5.th.jpg

*/

 

 

 

Ghosting

 

Jakieś porównanie smużenia na matrycy VA. Nic strasznego. Wybrałem zdjęcie na którym ghosting był najbardziej i najmniej widoczny.

Do porównania jest mnóstwo testów innych paneli na TFTCentral.

 

ghosting2es7.th.jpg ghostingai6.th.jpg

 

 

Gradient

 

Nie wiem czy to możliwe ale mam wrażenie, że sytuacja na tym polu mocno poprawiła się od momentu zakupu.

Teraz szare gradienty nie wydają się tak kiepskie (jednocześnie nie piszę, że są bardzo dobre).

 

gradienttw7.th.jpg gradient2ej0.th.jpg

 

 

Color shifting

 

Największa wada matryc VA. Z początku myślałem, że znalazłem właściwe zdjęcie do testu, ale na zrobionych fotkach nie widać tak dokładnie efektu jak gołym okiem.

Dodatkowo krótki film z klasycznym żółwiem.

http://rapidshare.com/files/198719279/shifting.avi.html

 

b1xn1.th.jpg b3mr3.th.jpg b4tg9.th.jpg

 

 

 

Jednorodność obrazu i podświetlenia

 

Ok, różne odchyłki można spotkać w monitorach. A to jedna strona ekranu różowieje, a to zielenieje - ewentualnie wszystko naraz.

Od pierwszego wrażenia pozostaje tak samo. Na tym polu monitor spisuje się bardzo dobrze (wyłączając czerń pod kątem).

Na zdjęciu białego tła obraz jest lekko błękitny, to chyba moja wina albo aparatu. W rzeczywistości jest biały (subiektywnie rzecz biorąc).

 

blackje7.th.jpg blackleftpp0.th.jpg whiteqr5.th.jpg

 

 

Kąty

 

Standard. Nie aż tak rewelacyjnie jak na S-IPS, ale nie tak koszmarnie jak na TN :]

PS. z dołu zdjęcia nie robiłem, na końcu wyjaśnię dlaczego.

 

rightaj8.th.jpgfrontcb0.th.jpgleftsl7.th.jpg

topdc3.th.jpg

 

 

 

Tekst

 

Nie wiem, może to charakterystyczne dla LCD, że niektóre litery delikatnie różowieją przy krawędziach. Dzieje się to przy ostrej czcionce na biało czarnych kolorach.

Najwyraźniej wygląda to na czarnym te z białą czcionką. Na HP z matrycą IPS efekt był podobny.

 

tekstb1vq9.th.jpg tekstb2gz4.th.jpg tekstw1wn5.th.jpg tekstw2su4.th.jpg

 

 

Interpolacja

 

Obraz interpolowany jest jak... obraz interpolowany.

Wysokości: 1200, 1050, 900.

 

interpolacja1200zm2.th.jpg interpolacja1050ca1.th.jpg interpolacja900cu7.th.jpg

 

 

Bad piksele

 

Nadal tylko jeden i chyba tak pozostanie.

Co więcej, jak widać na zdjęciu, prawie go nie widać heh. Nawet ciężko stwierdzić, czy jest to uszkodzony piksel, ale co innego może świecić ciągle na biało :cool:

 

pikselua1.th.jpg

 

 

 

Powierzchnia ekranu

 

Ani to pełne lustro ani mat. Wolałbym mat.

 

surfacelj8.th.jpg

 

 

 

Montaż

 

Na wstępie do monitora dokupiłem uchwyt akcesoryjny. Ma on dwie zalety: pozwala znacznie dalej odsunąć monitor niż standardowa podstawa oraz znacznie zwiększa miejsce dostępne wokół monitora, a zwłaszcza pod nim.

To tyle jeśli chodzi o zalety uchwytu który wybrałem.

Po wyjęciu z pudełka uznałem, że jest porządnie wykonany (wszystkie możliwe rodzaje śrubek do montażu, klucze, instrukcja itp). Gdyby nie to, że pięć minut później przy probie przykręcenia go do biurka nie urwała się korbka śruby mocującej, nadal bym tak uważał aż do momentu montowania monitora.

Po chwilowej męce z odkręceniem kombinerkami uchwytu i dorobieniu nowej dźwigni (BTW gruby gwóźdź wystarczył), próbowałem zamocować sam panel. Okazuje się, że jakiekolwiek regulacje, wysokości, kąta nachylenia, pivot (który chwalono w aukcji) dokonuje się z kluczem w jednej ręce a w drugiej monitorem wstrzymując go przed upadkiem (to jest też powód dla którego nie zamieściłem zdjęcia spod monitora - za dużo zachodu). Na dobrą sprawę możemy obrócić ramie. Fajnie. Najlepsze jest to, że aby zamocować monitor tak jak ja chciałem, nie ma możliwości dokręcenia jednej z trzech śrub mocujących sworzeń uchwytu monitora. Po ustawieniu monitora równolegle, zawias na końcu ramienia blokuje do niej dostęp. Trzeba dorobić, sobie kolejny klucz... najlepiej pociąć stary tak jak ja zrobiłem.

Ok, pewnie niektórym wydaje się, że na pierwszym zdjęciu stojak jest lekko przekrzywiony w stronęmonitora - nie wydaje się wam.

Co więcej? Podoba mi się sposób zabezpieczenia ramienia przed poluzowaniem się i spadnięciem razem z monitorem na biurko. Jest to sprytnie zamocowana śrubka (czarne pokrętło pod głównym zawiasem) i blaszka blokująca.

Byłbym zachwycony prostotą tego rozwiązania, jeśliby po jego użyciu ramie nie latało w gorę i w dół tak samo jak bez dokręcenia blokady. Dodatkowy poziom bezpieczeństwa zapewniają dwie gumowe nakładki na szynę w ramieniu.

Patent całkiem niezły, gdyby nie to że w rzeczywistości są to dwa śliskie plastikowe pierścienie które na dobrą sprawę (raczej złą) powodują, że ramie jeszcze łatwiej się ześlizguje niż by ich tam w ogóle nie było.

W tym momencie potencjalnego użytkownika czeka kolejna przeróbka.

Pozytyw z tego taki, że na razie monitor nie spadł. Na przyszłość odradzam sobie i innym kupowanie ramienia za 120 złoty, z zaleceniami na pudełku do monitorów 10"-30" i obciążeniu max 15kg. Gdyby ktoś wsadził na to 15 kilowy monitor to chyba od razu szlak trafiłby oba jego nabytki. Z drugiej strony ciężko znaleźć inny uchwyt podobnego typu - przynajmniej mnie się nie udało.

Co do standardowego ramienia. Stopka jest wykonana z metalowego odlewu, na nią nałożony ten szkaradny plastik. Wyglądało na solidne.

 

fullcd7.th.jpg backcf8.th.jpg

 

 

Podsumowanie

 

Podsumowanie jest na początku.

Jeśli komuś zależy na powtórzeniu niektórych niedbałych testów lub dodaniu czegoś innego proszę pisać w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz tego benka,podpisuje sie pod wymienionymi zaletami i wadami monitora :) ..oprócz dziwnych wyników input laga.We wszystkich recenzjach,testach widziałem,że wynosił on ok.30ms(średni).Może aparat,albo jak podejrzewasz karta jest przyczyną takich wyników :hmm: .Mysłe,ze w tej cenie nie ma konkurencji(w 24"),jeśi chodzi o kolory,czerń...to bo co mamy porównać do niego?TN?

Ghosting...w filmach jeszce nie zuwazyłem..w grach czasami minimalny.Można dodac,ze monitor wymaga poprawienia ustawień zaraz po wyjeciu z kartonu,jasność fabrycznie wypala oczy.Zauważyłem też,że monitor gubi odcienie szarosci po ustawieniu brightness ponizej 30%,czyli wychodzi,że ma niepełną regulacje lampami w calym zakresie.Podobno po padłączeniu do composite wyświetlany obraz jest gorszej jakości(do weryfikacji..).Biel to biel,czerń to..prawie czerń(heh),ale jest dobrze.

Ja mam monitor tradycyjnie,ze stopką.Dobra regulacja w pionie i poziomie.

Generalnie również polecam benq :thumbup:

 

edit:

input lag w tabeli-zestawienie

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...=1562&ph=12

 

fp241wz miał róznic sie od fp241w typem matrycy a-mva i p-mva,ale po zakonczeniu produkcji przez AUO matryc p-mva,równiez w fp241w stosowało sie a-mva-tak podają na Hardforum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Odświeżam ten wątek, bo chciałbym uzyskać jak najwięcej opinii o tym monitorze od jak największej liczby jego użytkowników.

Ogrom informacji jest już zamieszczony w przyklejonym temacie WIDESCREEN - Temat ogólny i zbiorczy, ale wertowanie ich po raz kolejny jest trochę uciążliwe.

Jeżeli właściciele tego monitora chcieliby wypowiedzieć się o ich zdaniem największych zaletach i wadach (których jak mniemam jest mniej :) ) właśnie w tym temacie byłoby super.

Piszcie wszystko, co ma związek z tym monitorem :)

 

Osobiście jestem już na niego zdecydowany, ale ceny w ostatnim miesiącu poszły w górę o ok 100PLN no i trzeba czekać, może kryzys minie... :kwasny:

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę inny model ale chyba niewiele rózniący się od tego tutaj.

Moj model to 241WZ i jestem z niego bardzo zadowolony. Zero bad pikseli, nie zauwazylem smuzenia w grach.

Jedna rzecz mnie wkurzyła. Do monitora dostała się bardzo mała muszka(robaczek), ma okolo pół milimetra. Zdechła w srodku i przykleiła się na ekranie od środka , teraz monitor wyswietla mi ją. :mad2: Dziwię się ze taki monitor nie jest bardziej szczelny. Wczesniej mialem drugą taką muszkę ale postukałem w ekran i spadła na dół :)

Gdzie mozna kupic wersję W? Nie widzę w sklepach internetowych. Ja za swojego WZ dałem 3 tys (ok. 2 lata temu). Ciekawe jakie teraz są ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdzie mozna kupic wersję W? Nie widzę w sklepach internetowych. Ja za swojego WZ dałem 3 tys (ok. 2 lata temu). Ciekawe jakie teraz są ceny

 

 

Przeszukiwarki takie jak ceneo czy skapiec podają ok 40 sklepów, ale nie we wszystkich są dostępne "od ręki"

Osobiście liczę na to że sklepy w moim mieście sprowadzą model na zamówienie :)

 

edit:

Ceny jak na razie od 1450PLN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Model W czyli bez redukcji smużenia, w ostatnio zakończonej sprzedaży był dostępny na allegro w cenie 1260pln. Prawdopodobnie aukcja jeszcze się pojawi bo sprzedawca nie sprzedał wszystkich modeli. Tylko nie wiadomo co to za sztuki, z jakim softem. Ja kupiłem swój w Gralu za 1299. Widzę, że cena teraz podskoczyła o 50zł ale dostawa nadal gratis.

 

Co do zapowiadanej powtórki testów input laga. Właśnie skończyłem pstrykać i tak jak się spodziewałem coś było nie tak z poprzednimi wynikami.

Ze średniej wynika, że opóźnienie jest około 2 krotnie mniejsze niż wynikało z wcześniejszego pomiaru. Wyniosło 22,1ms. Najwyższe opóźnienie utrwalone na zdjęciach 41ms a najniższe 0ms.

Nie wiem co było przyczyną. Przepiąłem CRTka do pierwszego wejścia DVI a wcześniej jeszcze przeinstalowałem sterowniki na nowszą paczkę.

Jak dla mnie wynik rewelacyjny :)

 

inputlagre.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...