Forum PCLab.pl: Formatowanie dysku... - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Formatowanie dysku... zaznaczać szybkie formatowanie? Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   Danielek_85 Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 19 Marzec 2009 - 12:31

Witajcie! Mam do Was małe krótkie i małe pytanie, a więc jeśli formatujemy partycję to zaznaczamy szybkie formatowanie "ptaszkiem" ? Czym to się różnie jak nie zaznaczymy? Czy tylko szybkością zrobienia formatowania czy to ma inne zastosowanie? Dzięki z góry dzięki za odp ;)

#2 Gość_Janisz_*

• Grupa: Goście

Napisany 19 Marzec 2009 - 12:40

skoro trwa dłużej, to znaczy, ze czymś się już rożni chyba... ;)
generalnie różnica jest taka, ze szybkie formatowanie nie usuwa plików z dysku, a tylko usuwa informacje o nich z tablicy alokacji plików (spisu plików na dysku) dlatego trwa tak krótko
jak zrobisz sobie full format, to zapomnij o odzyskaniu tak skasowanych danych, ale pełny format dokonuje niejako przy okazji weryfikacji powierzchni dysku i wykrywa ewentualne błędy
przy problemach z HDD proponuje robić full format
jak problemów nie ma, a chcemy tylko od nowa postawić "zamulony" system wystarczy szybki

#3 Użytkownik jest niedostępny   tim888 Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Marzec 2009 - 12:45

Jeśli stawiasz sytem to najlepiej zastosuj pełny format.

Zobacz postDanielek_85, o 19 Marzec 2009, 12:31, napisał(a):

Witajcie! Mam do Was małe krótkie i małe pytanie, a więc jeśli formatujemy partycję to zaznaczamy szybkie formatowanie "ptaszkiem" ? Czym to się różnie jak nie zaznaczymy? Czy tylko szybkością zrobienia formatowania czy to ma inne zastosowanie? Dzięki z góry dzięki za odp ;)

#4 Użytkownik jest niedostępny   Danielek_85 Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Marzec 2009 - 12:45

Zobacz postJanisz, o 19 Marzec 2009, 12:40, napisał(a):

skoro trwa dłużej, to znaczy, ze czymś się już rożni chyba... ;)
generalnie różnica jest taka, ze szybkie formatowanie nie usuwa plików z dysku, a tylko usuwa informacje o nich z tablicy alokacji plików (spisu plików na dysku) dlatego trwa tak krótko
jak zrobisz sobie full format, to zapomnij o odzyskaniu tak skasowanych danych, ale pełny format dokonuje niejako przy okazji weryfikacji powierzchni dysku i wykrywa ewentualne błędy
przy problemach z HDD proponuje robić full format
jak problemów nie ma, a chcemy tylko od nowa postawić "zamulony" system wystarczy szybki

Dzięki za konkretną odpowiedź :) Wszstko już wiem, pozdrawiam!

P.S. Nie mam problemów z dyskiem (mam Seagate ST3500320AS 500GB sATA II 32MB z nowm firmware), więc szybki wystarczy ale to na obu partycjach raczej robić szybki? I jak to się ma z pendrive? Też lepiej robić szybki jak jest wszystko w porządku z penkiem?

#5 Użytkownik jest niedostępny   Daws Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Marzec 2009 - 12:53

Małe sprostowanie - obydwa rodzaje formatów kasują dane z dysku. Pełny trwa dlatego tak długo ponieważ dysk jest sprawdzany pod kątem występowania błędów, ewentualnego ich oznaczania i przesuwania na koniec dysku. Odzyskiwanie danych jest takie samo w przypadku obu typów i dane da sie odzyskać

#6 Gość_Janisz_*

Napisany 19 Marzec 2009 - 13:00

jeżeli chcesz po prostu usunąć dane to wystarczy szybki w każdym przypadku, jeżeli chcesz sprawdzić przy okazji kondycje urządzenia, lub TRWALE usunąć wszystkie dane robisz full
EDIT
pierwszy raz słyszę, że po pełnym formatowaniu dysku można odzyskać dane??
pełny format polega na nadpisaniu wszystkich danych, więc nie bardzo wiem jak można było by je po takim zabiegu odzyskać
ponoć FBI chwaliło się, że potrafi odzyskać dane KILKUKROTNIE nadpisane, ale ja bym to między bajki włożył... ;)

Ten post był edytowany przez Janisz dnia: 19 Marzec 2009 - 13:05

#7 Użytkownik jest niedostępny   Danielek_85 Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Marzec 2009 - 13:02

A jak to się ma z partycją D ? C mam systemową i ona ptzy instalacji Win to płytka sama sformatuje dysk C,a co z partycją D? Też pełne czy szybkie formatowanie?

#8 Użytkownik jest niedostępny   Daws Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Marzec 2009 - 13:05

TRWALE usunąć wszystkie dane robisz full
dane w obu przypadkach usuwane są identycznie

Też pełne czy szybkie formatowanie?

Jeżeli jesteś pewny, ze dysk jest ok to daj szybkie

Ten post był edytowany przez Daws dnia: 19 Marzec 2009 - 13:06

#9 Użytkownik jest niedostępny   Danielek_85 Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Marzec 2009 - 13:15

Podsumowanie...

Formatować formatowaniem szybkim jeśli jest się pewnym, choć nie do końca człowiek o tym wie :P , że dysk jest ok ale jeśli nie sprawia kłopotów to robić formatowanie szybkie. Zwykłe formatowanie jeśli jest się nie przekonanym do stanu dysku itp. A partycje D też szybkim powiadacie?

#10 Użytkownik jest niedostępny   Daws Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Marzec 2009 - 13:18

Nie zakładaj kilku takich samych tematów w różnych działach bo siejesz chaos. I czytaj ze zrozumieniem, wszystko juz jest napisane

#11 Gość_Janisz_*

Napisany 20 Marzec 2009 - 11:02

no wygląda na to, że pełny format rzeczywiście nie ma nic wspólnego z pełnym kasowaniem danych
sprawdza jedynie tylko, czy dysk jest OK, a poza tym robi to samo co szybki

Strona 1 z 1